Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Максиларен синузитис: симптоми и третман

Масиларен синузитис - главни симптоми:

Масиларен синузитис е воспалителен процес на мукозната мембрана на максиларните синуси наречени максиларни синуси. Поради оваа причина болеста е второ име - синузитис. Воспалението се протега не само на мукозната мембрана, туку и на субмукозниот слој, коската и коскеното ткиво на горниот дензит. Според медицинската статистика, оваа болест е најчеста кај сите патологии на назалните синуси. Може да се појави во акутна и хронична форма. Се јавува кај возрасни и деца.

Постојат неколку причини за формирање на таква болест - често тоа се разни инфективни болести на внатрешните органи, воспаление на усната шуплина, ХИВ инфекција , разни неоплазми или повреди на носот, како и генетски фактори. Манифестацијата на симптомите на болеста зависи од тежината на курсот и од типот на воспалителниот процес.

Дијагностички мерки вклучуваат проучување на животната историја на пациентот, општ преглед и инструментални испитувања. Често се користеле х-зраци, ултразвук, ендоскопски дијагностички методи, вклучувајќи и пункција. Третманот може да се врши со лекови или со помош на хируршка интервенција.

Етиологија

Постојат многу фактори кои можат да придонесат за развој на максиларен синузитис. Најчестите причини за оваа болест се:

 • широк спектар на инфективни процеси кои се развиваат во горниот респираторен тракт;
 • долгорочен ефект врз телото на ладни температури;
 • разни алергиски реакции;
 • хроничен ринитис;
 • деформитет на носната преграда;
 • аденоидитис ;
 • болести на забите на горната вилица или хируршка интервенција врз нив;
 • ХИВ инфекција или други нарушувања кои го намалуваат нивото на имунолошкиот систем.

Поретки причини за прогресија на болеста вклучуваат:

 • одржување на нездрав начин на живот, зависност од алкохол, дрога или никотин;
 • генетски болести;
 • загадување на животната средина;
 • неразвиеноста на внатрешните излегувања од носната празнина, во која едно лице не може да дише низ носот;
 • многу повреди или модринки на носната област;
 • неоплазми кои негативно влијаат врз перформансите на респираторните функции.

Оваа болест може да биде предизвикана од една причина и комбинација на фактори.

Механизмот на формирање на синузитис

Видови

Во зависност од потеклото, постојат неколку видови на максиларен синузитис. Така, болеста се случува:

 • Риноген - неколку фактори на формирање: течење на носот, габични или инфективни нарушувања. Болеста прво се формира во назалниот регион, по што се шири до максиларните синуси;
 • хематоген - причината може да биде во фокусот на воспалителниот процес. Инфекцијата влегува во синус со протокот на крв;
 • трауматски - се развива во фрактури на горната вилица;
 • вазомотор - се појавува поради нарушување на реакцијата на телото на ладен воздух, непријатен мирис или други надворешни стимули;
 • одонтогени . Причината е ефектот на патолошки микроорганизми врз погодените заби на горната вилица. Покрај тоа, одонтогениот максиларниот синузитис може да биде компликација по стоматолошки процедури за отстранување или заполнување на заб;
 • алергичен - продолжува против позадината на алергискиот ринитис.

Од природата на појавата и изразувањето на симптомите, болеста е поделена на акутна и хронична форма. Секој од нив, пак, има своја класификација.

Акутниот максиларен синузитис е поделен на:

 • катарален синузитис - честопати не се разликува од вообичаеното ладно, бидејќи се изразува со знаци како застои и изобилство на испуштање од носната празнина. Постојат два типа на исход на такво нарушување - целосно закрепнување или претекување во гнојната фаза;
 • гноен синузитис - се карактеризира со акумулација на гноен содржина во максиларните синуси. Постојат сериозни главоболки и влошување на човечката состојба (во споредба со катарларната форма).

Покрај тоа, секој тип на акутен максиларен синузитис може да биде унилатерален или билатерален.

Хроничниот максиларен синузитис има своја поделба, во зависност од типот на воспалителниот процес:

 • катарлален синузитис - изразен оток на мукозната мембрана на максиларните синуси;
 • полипозна - формирана поради пролиферацијата на полипи во синусот;
 • цистична - причина за: цистични неоплазми;
 • гноен синузитис - се карактеризира со периоди на егзацербации со ослободување на пурулентна течност од носната празнина;
 • мешани - ја содржи манифестацијата на неколку видови болести.

Секоја форма на хроничен синузитис може да биде лева, еднострана или билатерална.

Симптоми

Главните знаци на било која од сортите на оваа болест се сметаат за тешкотии во дишењето и назална конгестија. Други симптоми ќе бидат изразени во зависност од природата на протокот на максиларниот синузитис. Акутниот тек на болеста се карактеризира со:

 • остар пораст на температурата;
 • течење на носот - на прв транспарентен мукус се секретира, а по една недела се претвора во гнојна форма;
 • чести кивање;
 • сензација на болка во горниот дел на лицето и во главата. Зајакнување се забележува кога се движи главата, кивање или кашлање;
 • намалување или целосно отсуство на мирис;
 • назален

Со хроничниот тек на болеста, за време на периоди на егзацербација, се забележуваат слични симптоми, а за време на ремисија, симптомите се помалку изразени и непостојани. Тие вклучуваат:

 • зголемено кинење;
 • постојан течење на носот, кој не е подложен на третман и често се претвора во гнојна форма;
 • знаци на катарактен проток - поради оток на мукозната мембрана, постои чувство на истекување на слузта долж грбот на грлото
 • рекурентни главоболки;
 • тежина на лицето и чувство на ширење;
 • оток често се забележува по спиење;
 • конјуктивитис ;
 • комплетен недостаток на мирис.

Сите горенаведени симптоми се карактеристични и за едностран синузитис и за билатерален.

Компликации

Во случај на игнорирање на знаците или одложен третман, постои можност за развој на компликации на максиларниот синузит, вклучувајќи:

 • хронично воспаление на фарингеалната мукоза;
 • недостаток на кислород;
 • дакријоцитис ;
 • апнеја за спиење;
 • ширењето на воспаление во кранијалната празнина и оштетувањето на мозокот;
 • гноен оштетување на коските на черепот - во овој случај, потребен е хируршки третман;
 • труење со крв .

Сите горенаведени компликации може да бидат фатални.

Дијагностика

Дијагностичките мерки ги спроведува докторот од отоларинголог, за кого не е тешко да се утврди болеста при испитувањето, но за да се потврди дијагнозата, неопходно е да се спроведе инструментален преглед на пациентот. Пред тоа, лекарот треба да се запознае со медицинската историја на пациентот за да најде можни причини за прогресија. Покрај тоа, неопходно е да се дознае степенот на интензитет на симптоми, што ќе помогне да се разликува хроничен тек од акутен тек.

Инструменталните дијагностички методи вклучуваат:

 • Х-зраци;
 • МНР;
 • Риноскопија - испитување на носната празнина со помош на специјални алатки;
 • ендоскопско испитување;
 • Ултразвук;
 • дијагностичка пункција - собирање на содржината на синусот за бакоске и откривање на подложност на микроорганизми кон антибиотици;
 • дијафаноскопија со сијалица на Геринг.

Покрај тоа, потребно е стоматолошки преглед од страна на стоматолог. По потврдувањето на дијагнозата, лекарот пропишува најефективна стратегија за лекување.

Третман

Операции и процедури за синус

Терапијата на акутен и хроничен максилозен синузит се изведува на неколку начини, кои се избираат во зависност од видот и фазата на болеста. Третманот се состои од:

 • употребата на лекови насочени кон елиминирање на непријатните симптоми и воспаление во носната празнина. За да го направите ова, назначени вазоконстрикторни спрејови што содржат антибиотици и стероидни хормони;
 • нефармаколошка терапија - се состои од изведување на пункција, при што се исцеди течноста од синусот, по што областа се мие со антисептички раствори и лекот се инјектира. Тие исто така можат да го користат дисфункционалниот третман - воспоставување на Јакиќ катетер;
 • миење на носната празнина со солени, билни и медицински решенија;
 • физиотерапија;
 • хируршка интервенција - се користи само во присуство на окуларни и интракранијални ефекти. Терапијата е намалена на отстранување на гнојната течност.

Превенција

Превентивните мерки за максиларниот синузит се сведуваат на спроведување на едноставни правила, како што се: - навремено отстранување на ринитис и разни нарушувања кои негативно влијаат на респираторната функција, третман на алергии и проблеми со забите. Покрај тоа, треба да се придржувате до исправна исхрана и здрав начин на живот, како и зајакнување на имунолошкиот систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате максиларниот синузитис и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ринитис (појавување симптоми: 6 од 15)

Ринитис (течење на носот) е болест која влијае на назалните синуси. Причината за нејзината прогресија може да биде вирусна и бактериска инфекција, како и механички оштетувања на носната лигавица. Најчесто, оваа патологија се развива против позадината на ослабен имунитет.

...
Хроничен риносинузитис (појавување на симптоми: 6 од 15)

Хроничниот риносинузитис е воспалителна болест на хронична природа која ги зафаќа назалните мукозни мембрани и постепено се шири до параназалните синуси. Почесто патологијата ги зафаќа луѓето од возрасната група од 45-70 години. На фер секс е болен почесто од мажите.

...
Заден ринитис (појавување симптоми: 6 од 15)

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...
Бурен ринитис (појавување на симптоми: 6 од 15)

Пулмонален ринитис - е прилично честа и во исто време тешка патологија, која се јавува кај деца и кај возрасни. Карактеристика на оваа болест е тоа што, покрај воспаление, во мукозната мембрана на носната празнина се формира гноен процес.

...
Ринофарингитис (појавување симптоми: 5 од 15)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .