Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Одонтогенски синузитис: симптоми и третман

Одонтогенски синузитис - главните симптоми:

Одонтогенски синузитис - атипичен воспалителен процес. Нејзината прогресија не е предизвикана од развојот на грип или АРВИ, туку од разни болести на горниот дензит. Ова се должи на непосредната анатомска близина на корените на забите со максиларниот синус. Таквото пореметување може да предизвика оштетување на забите како првиот и вториот катник, како и вториот премолар. Болеста има и акутна и хронична природа на курсот.

Главните симптоми на одонтогениот синузитис се мала болка на страната на лицето каде што се наоѓа забот (често болката е локализирана само во образот или под окото). Покрај тоа, на една страна има тежина и назална конгестија - со текот на времето може да се ослободи пурулентната течност. Во хронична форма, таквите знаци не се изразуваат цело време, туку само периодично.

Главната работа во времето на дијагнозата е да се направи разлика помеѓу одонтогениот тип на болеста од риногениот синузитис . За ова се изведува радиографија и КТ, и ако по ова дијагнозата не се потврди, се изведува ендоскопија. Бидејќи такво нарушување е опасна болест, третманот на одонтоген синузитис треба да се појави во медицинска установа, под надзор на искусни професионалци. За време на терапијата, се врши операција за отстранување на главната причина за прогресија на болеста - може да биде или самиот заб, или полнење или странски објект. Покрај тоа, синусите се мијат.

Етиологија

Главната причина за одонтогениот синузитис е ненавремен апел за помош на стоматолог, бидејќи фокусот на инфективниот процес е во усната шуплина. Исто така, придонесувачките фактори за развојот на таквото пореметување може да бидат:

 • неправилно полнење на горните заби. Бидејќи дентицијата е премногу близу до максиларниот синус, за време на чистење или полнење, постои можност употребениот материјал да падне во максиларните синуси. Човечкото тело го смета ова како странски објект и почнува да се бори со него. Тоа е одбранбена реакција која предизвикува симптоми како што се течење на носот и болката;
 • непридржување кон орална хигиена;
 • длабоки кариес ;
 • неуспешна екстракција на заби;
 • флукс и говорница ;
 • периодонтитис и цисти;
 • инсталација на стоматолошки импланти.

Видови

Постојат неколку видови на болеста, во зависност од степенот на симптоми. Акутниот синузитис се карактеризира со жива манифестација на симптоми како болка во лицето од локализација на воспаление на синусите, конгестија и празнење на гној, болка при џвакање на храната, нарушено чувство на мирис, како и општа слабост на телото. Обликот на лицето не се менува, само некои пациенти може да имаат мало оток. За време на палпација, се почувствува болка и воспаление на мукозната мембрана се јавува во усната шуплина. За време на дијагнозата, при испитување на носната празнина, се забележува отекување на мукозната мембрана и присуство на гноен воспалителен процес. Исто така, се забележува воспаление на регионалните лимфни јазли.

Втората форма на истекување е хроничен одонтогенски синузитис. Таа се разликува од акутната форма по тоа што речиси сите симптоми имаат периодичен израз. Општата состојба на лицето не се влошува. Често оваа форма има асимптоматски се разбира. Од знаците може да се случи само пушење. За време на испитувањето се наоѓаат коркови или полипозни изрази. Често хроничниот тек е предизвикан од неефективен или комплетен недостаток на третман за акутен синузитис.

Покрај тоа, постојат неколку фази кои одонтогениот синузитис поминува низ:

 • серозен - оваа форма го карактеризира појавата на акутно воспаление во синусот;
 • гноен - симптомите се многу изразени. Покрај тоа, постои силно отекување на мукозната мембрана, со што се попречува одливот на слуз.

Симптоми

Одонтогенски синузитис

Таквата болест и нејзините симптоми практично не се разликуваат од манифестацијата на обичен синузитис . Така, знаците на одонтогенски синузитис во акутна форма се:

 • општа слабост на телото;
 • зголемување на телесната температура;
 • намалување или целосно отсуство на мирис;
 • главоболки со различен интензитет;
 • болка и оток на лицето од погодените синуси;
 • појава на непријатен мирис од усната шуплина;
 • назална конгестија и празнење на гној од погодениот синус;
 • силна болка при притискање на забот, која стана коренот на болеста;
 • непријатност при џвакање храна;
 • нарушување на спиењето;
 • намален апетит;
 • треска

Хроничната форма на болеста може да се случи без да се изразат никакви симптоми. Може да се појават само периодични болни сензации, болка и тежина во регионот на максиларните синуси. Температурата на телото и човечката состојба остануваат нормални. Карактеристичен знак на хроничен тек е празнење на гној од само една ноздра или формирање на кора во него. Покрај тоа, формирањето на полипи или воспалителниот процес на мукозната мембрана е можно во усната шуплина.

Компликации

Во случај на ненавремено барање помош од специјалист и спроведување на операција за отстранување на изворот на болеста, постои голема веројатност за неколку компликации. На пример:

 • засилување на горната вилица;
 • сличен процес на орбитата;
 • прекршување на процесот на циркулација на крвта во мозокот;
 • труење со крв .

Често, манифестацијата на такви последици се случува во позадина на само-третман на таква болест со традиционалните средства за медицина.

Дијагностика

Бидејќи одонтогениот синузитис се карактеризира со еднострана лезија, целта на дијагностичките мерки е да се идентификува забот кој го предизвикал развојот на болеста. Но, пред да спроведе инструментални испитувања на пациентот, специјалистот мора да открие колку долго и со каков интензитет се појавуваат овие или други симптоми. Ова е неопходно за да се открие формата на протокот на нарушувањето. Потоа, лекарот го испитува пациентот за присуство на оток на лицето, пурулентна течност во носната празнина и воспаление во устата. Покрај тоа, се врши палпација на регионални лимфни јазли и горниот дентиција.

За хардверски истражувања спаѓаат:

 • Х-зраците се најинформативната дијагностичка техника за оваа болест. Може да се врши со неколку опции - панорамска или целна слика;
 • КТ скенирање - Ви овозможува да го одредите присуството во погодениот синус на странски објект. Во некои случаи потребен е томограм на конусен зрак, кој може да открие разлики во густината на ткивата.

Во екстремни случаи, ендоскопија на максиларните синуси се користи за дијагностички цели. Поради малата големина на алатката со неа, можете да ја испитате шуплината во детали.

Третман

Терапијата на оваа болест е насочена кон отстранување на изворот на воспалителниот процес. Така, третманот на акутна форма на одонтогенски синузитис се состои од неколку операции:

 • елиминација од страна на забар од заб, туѓ предмет или полнење. Потоа, усната шуплина се реорганизира;
 • перење на максиларните синуси, кои го држат докторот за ЕНТ. Овој процес се јавува со пробивање и влегување во синусната област на лекови, како што се антисептиците и антибиотиците.

Обично, операциите се изведуваат под локална анестезија, но понекогаш е потребна општа анестезија и пациентот е ставен во болница. По завршувањето на сите манипулации, пациентот е пропишан капки со вазоконстрикторски ефект. Кога се приклучуваат на компликации, потребни се антибиотици. Во никој случај не може самостојно да се обиде да го отстрани одонтогениот синузис дома.

Синузитисот на хроничниот тек без присуство на компликации се третира со слични методи. Но, понекогаш се врши хируршка интервенција за отстранување на обрасната ткива на максиларните синуси. За да го направите ова, направете пресек во устата, преку кој ќе извршите понатамошни процедури. Ѕидот на синусот се пробива со вежба, по што сите тумори се исцрпени. По неколку дена, синусите се мијат. На шевовите конечно се отстранети по околу една недела.

Специфични превентивни мерки од одонтогенски синузитис не постојат. Треба само внимателно да ги следите правилата за грижа на усната шуплина, како и редовно да го посетувате стоматологот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате одонтогенски синузитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синузитис (појавување симптоми: 7 од 14)

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
Озна (симптоми на појавување: 7 од 14)

Озена е атрофичен прогресивен процес во карциногените и коскените структури на носот и мукозната мембрана на носните пасажи, придружени со ослободување на слуз со непријатен мирис и формирање на фертидни кора. Оваа болест е позната во антиката, а денес ваквата патологија е исклучително ретка, а жените од средна возраст како и децата почесто страдаат од неа. Често се појавуваат случаи на озона кај луѓе кои живеат во неповолни услови.

...
Хроничен синузитис (појавување на симптоми: 7 од 14)

Хроничен синузитис е болест со која најчесто родителите на децата и возрасните пациенти се свртуваат кон ЕНТ. Со цел да се разбере она што е оваа патологија, морам да кажам дека во носната празнина има многу синуси, воспаление кое предизвикува синузитис. Покрај тоа, еден синус ретко се воспалува - често се забележува полисинузитис, односно повеќе воспалителни фокуси во нив.

...
Грип (појавување симптоми: 6 од 14)

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 6 од 14)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .