Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бактериски бронхитис: симптоми и третман

Бактериски бронхитис - главните симптоми:

Бактерискиот бронхитис е воспаление на долниот респираторен тракт и мукозната мембрана предизвикана од патолошки микроорганизми. Главните бактерии кои ја предизвикуваат болеста се: стафилокок, пневмокок, стрептокок, голема кашлица или хемофилус бацил. Овој тип на болест не може да биде примарен, но секогаш се случува против позадината на вирусот (всушност, тоа е неговата комплицирана форма). Оваа болест никогаш веднаш не влијае на бронхијалното ткиво. Во раните фази, инфекцијата се шири во горниот респираторен тракт, како што се назофаринксот, трахеата и крајниците. Како што се развива нарушувањето, процесот на болеста продира низ долните делови, а со тоа влијае и на бронхиите. Оваа форма на болеста е многу честа кај децата.

Првиот симптом на бактерискиот бронхитис е појавата на силна кашлица, во која едно лице не чувствува непријатност во грлото, туку во градите. Покрај тоа, постои зголемување на телесната температура до високи вредности, значително потење, неможност за вдишување на воздухот низ носот. Подоцна, преминот од суво на влажна кашлица, со ослободување на големи количини на спутум.

Дијагнозата на болеста е насочена кон откривање на причините за појава на болеста. За да го направите ова, спроведете лабораториски испитувања на крв и спутум. Третман на бактериски бронхитис се состои од земање антибиотици, како и лекови кои го намалуваат степенот на изразување на одредени знаци. Во случај на тешка болест, потребна е хоспитализација на пациентот.

Етиологија

Прогресија на бактериски бронхитис кај деца и возрасни му претходи несоодветен третман на вирусен бронхитис. Имуниот систем не може да се справи со грип или САРС , зошто постои таква компликација.

Причините за овој тип на бронхитис се:

 • тешка хипотермија;
 • остри флуктуации во температурата на воздухот;
 • вдишување преку устата или носот од прашина или чад;
 • ефектот на радијација врз телото;
 • изложеност на хемиски елементи на респираторниот систем;
 • одржување на нездрав начин на живот, прекумерна зависност од пушење и алкохолни пијалоци;
 • присуство на хронични заболувања на оралните и носните шуплини;

 • алергиски реакции;
 • намалена реакција на имунолошкиот систем;
 • вродени патологии на структурата или функционирањето на бронхопулмоналниот систем;
 • недостаток на навремен третман на вирусен бронхитис.

Кај децата, болеста може да биде предизвикана од вирусот на варичела или мали сипаници , како и инфекција со херпес . Во повеќето случаи, децата имаат бронхитис поради фактот дека е заразен. Кашлање бактерии се пренесува преку кашлица.

Споредба на нормални и воспалени бронхи

Видови

Во зависност од степенот на симптоми, постојат неколку форми на бактериски бронхитис. Првиот е акутен. Се карактеризира со воспаление на голема површина на белите дробови, може да се формира мала количина на пурулентна течност внатре, која со текот на времето ќе го заземе целиот слободен простор. Главната карактеристика со која се разликува оваа форма на болеста е значително зголемување на температурата. Децата имаат тежок процес на издишување. Пулсот се зголемува брзо, усните се на бледа или сина боја. Третманот се состои од антибиотици.

Втората форма - спастична, се разликува по тоа што се јавува главно кај новороденчињата. Со овој курс, детскиот бронхос е силно воспален и се забележува формирање на мукус. Болеста започнува со нагло зголемување на температурата, по што се појавува кашлица. Бебето тешко може да дише сама по себе, поради што има недостаток на здив. Додека слушнав дијагноза на силно отежнато дишење, слушнав.

Долготрајна форма се јавува не само кај децата, туку и кај возрасните. Причините за ова може да бидат неефикасен третман на вирусен бронхитис или навлегување на туѓи предмети во дишните патишта. Таквата дијагноза може да биде направена само од искусен доктор.

Симптоми

Типичните симптоми ќе помогнат да се препознае бактерискиот бронхитис, а на почетокот на текот на болеста тие се изразуваат премногу грубо. Овие карактеристики вклучуваат:

 • летаргија и слабост на телото;
 • болка и горење во градите;
 • кашлица - во прво време е суво и само се мачи во текот на денот. Како што болеста напредува, се појавува спутум, нападите со кашлица може да се појават дури и ноќе. Дури и по елиминацијата на сите симптоми, кашлицата често се забележува во текот на целиот месец;
 • зголемување на телесната температура;
 • појава на гној или крв во спутумот;
 • зголемено потење;
 • појавата на недостаток на здив, дури и со мал физички напор.

Со соодветна терапија, периодот на опоравување е приближно десет дена. Игнорирањето на симптомите, долготрајниот тек на болеста и недостатокот на соодветна тактичка терапија може да доведат до пневмонија , бактериска пневмонија или смрт на пациентот.

Дијагностика

Пред да почне третманот, неопходно е да се утврди потеклото на патолошкиот процес. Лабораториските тестови можат да ја потврдат бактериската природа на болеста. Но, пред да се спроведат, специјалистот треба да ги открие можните причини за формирање на болеста и начините на инфекција, присуството и интензитетот на симптомите, особено силната кашлица со спутум и недостаток на здив. Дополнително, лекарите вршат испитување на пациентот, при што детето или возрасните се аудитирани со посебен инструмент за присуство на бучава при вдишување и издишување.

Лабораториски тестови вклучуваат студии на следниве тестови:

 • крв - бројот на леукоцити ќе му овозможи на специјалистот да го идентификува факторот на прогресија на болеста, како и сериозноста на патолошкиот процес;
 • кашлица плунка. Ви овозможува да идентификувате патогени бактерии кои станале главен предизвикувач. Оваа анализа бара соодветна подготовка пред него. Пациентот треба да ја исчисти усната шуплина, а во текот на денот е потребно да пиете колку што е можно повеќе вода. Анализата е дадена само во спецификацијата. лаборатории кои користат стерилни контејнери.

Покрај тоа, се одредува чувствителноста на флората за антибиотици. Според резултатите од оваа анализа, ги откриваат најсоодветните лекови за лекување на бронхитис од бактериска природа. Во случај на тешка болест, потребни се дополнителни инструментални испитувања, особено спирографија и бронхоскопија.

Третман

Со цел да се спречи развојот на компликации и хронизирање на процесот, важно е правилно да се пропише терапија на бактериски бронхитис. Основата на третманот е антибиотици. Но, за разлика од таквите лекови, тие пропишуваат комплекс на други лекови:

 • антипиретик - да се елиминираат високите температури;
 • експекторанти;
 • лекови за бронходилататори.

Успехот на третманот, исто така, лежи во употребата на пупки, масажи, инхалации, сенф гипс или тегли за бактериски бронхитис. Покрај тоа, традиционалната медицина може да биде вклучена во комплексната терапија. Ваквите рецепти се состојат од употреба на прополис и мудрец, брусни и мамки, рен и лук. Веќе на вториот ден од сложената терапија се забележува намалување на интензитетот на изразување на симптоми. Само кашлица може да ги вознемири пациентите околу еден месец.

Превенција

Превентивните мерки за бактериски бронхитис кај децата и возрасните се состојат во зајакнување на имунолошкиот систем, навремено отстранување на вирусен бронхитис. Неопходно е да се збогати исхраната со витамини и хранливи материи. Покрај тоа, вреди да се ограничи контактот со лице кое веќе се разболе од таква болест. Ова се должи на фактот дека бронхитисот може да биде заразен - бактеријата се пренесува преку капки во воздухот.

Со цел да се спречи развојот на таква болест, неопходно е да се побара помош од специјалисти кога ќе се појават првите симптоми. Со соодветен третман, можно е да се намали манифестацијата на речиси сите симптоми во период од десет дена до две недели.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бактериски бронхитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , педијатар , пулмолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Не-Хочкинов лимфом (појавување симптоми: 7 од 11)

Онколошките болести денес се една од најтешките и најтешките за лекување на болести. Тие вклучуваат не-Хоџкиновиот лимфом. Сепак, секогаш постојат шанси и јасна идеја за тоа која болест е, нејзините типови, причините, методите на дијагноза, симптомите, методите на лекување и прогнозата за иднината можат да ги зголемат.

...
Фокална пневмонија (појавување на симптоми: 7 од 11)

Фокалната пневмонија е инфламаторно-инфективна болест која не влијае на целото ткиво на белите дробови, туку само на одреден дел од него. Кога ова се случува, формирање на мали-фокални или големи-фокални воспаленија во белите дробови лобули. Патологијата може да биде независна и секундарна. Во првиот случај, изворот е патогени бактерии, а во вториот - протокот на други болести кои негативно влијаат врз ткивата на овој орган.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 6 од 11)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Белодробен апсцес (појавување симптоми: 6 од 11)

Белодробниот апсцес е неспецифична инфламаторна болест на респираторниот систем, како резултат на прогресијата на која се формира празнина со тенки ѕидови во белите дробови, во која содржи гноен ексудат. Оваа болест почесто започнува да се развива ако се изврши инфериорни третмани на пневмонија - на местото на белите дробови постои топење проследена со некротизација на ткивото.

...
Габична пневмонија (појавување симптоми: 6 од 11)

Габичната пневмонија е воспаление во белите дробови предизвикано од опортунистички габи кои постојат во телото, или од габична флора од надвор. Ако болеста се развила како резултат на активна репродукција на условно патогена микрофлора или кога инфекцијата е донесена однадвор, тогаш станува збор за примарна габична пневмонија и кога патологијата се појавила во позадина на други болести на внатрешните органи (дијабетес, бронхиектазии и др.), пневмонија. Третманот на болеста треба да биде комплексен и во секој случај да не вклучува антибиотици, што може да го влоши текот на пневмонијата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .