Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алергиски бронхитис: симптоми и третман

Алергиски бронхитис - главните симптоми:

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

Главните симптоми на алергиски бронхитис кај дете или возрасен се силна пароксизмална кашлица, појава на карактеристичен шум и свирче при вдишување, отежнато дишење. Во зависност од формата на болеста, може да се појави спутум. Често, првите знаци на ова нарушување се забележани во раното детство, кога бебето доаѓа во контакт со алерген. Со исклучок на агресивна супстанција, изразот на знаци запира.

Дијагнозата на оваа болест се базира на консултации на специјалисти од повеќе области на медицината, а особено алергист и пулмонолог. Инструменталните испитувања на пациентите вклучуваат радиографија и бронхоскопија. Исто така се потребни лабораториски анализи на испитувања за спутум и кожни алергии. Третманот на болеста е комплексен и се состои од земање лекови, физиотерапија, курсеви за физикална терапија и терапевтска масажа.

Етиологија

Главната причина за алергиски бронхитис кај децата и возрасните е пенетрацијата на алергените преку вдишаниот воздух, кој потоа се сместува на бронхијалната мукоза. Експертите веруваат дека во прилог на растенијата полен и миленичиња коса, предизвикувачи на оваа болест може да биде:

 • компоненти за детергент;
 • прашина во станот или на работа;
 • посебен прехранбен производ;
 • лекови;
 • бактериски алерген.

За време на дијагнозата, често се открива наследна предиспозиција за алергии. Често се случува, на позадината на вообичаениот алергиски бронхитис се јавува опструкција - опструкција на респираторниот канал од фаринксот до бронхиите. Во зависност од причината за формирање на болеста, манифестацијата или егзацербацијата на симптомите може да се забележи во одредено време од годината.

Алергиски бронхитис

Видови

Постои класификација на алергиски бронхитис кај возрасни и деца, во зависност од присуството и степенот на симптоми:

 • атопичен - се карактеризира со брз развој на алергиска реакција на еден или друг патоген, како и изразена манифестација на знаци на болест, кои се јасно видливи за време на бронхоскопијата;
 • инфективно-алергиски - се карактеризира со бавна манифестација на алергиска реакција и слаба експресија на симптоми;
 • алергиски трахеобронхитис - преосетливост кон алергени. Испитувањето забележува патолошки процеси во трахеобронхијалното дрво;
 • опструктивни - се јавува стеснување или целосно преклопување на луменот на ларинксот, што доведува до недостаток на кислород. За разлика од другите форми на нарушување, со овој тип, бронхиите на мали и средни калибар се вклучени во процесот на болеста.

Третманот за алергиски бронхитис на која било форма на перколација се состои во сеопфатен пристап.

Симптоми

Главниот симптом на болеста е силна сува кашлица. Други симптоми на алергиски бронхитис се:

 • тешкотии при дишење - бучава и свирење се јавуваат со текот на времето за време на вдишување или издишување;
 • спутум;
 • недостаток на здив;
 • конјуктивитис ;
 • формирање на лезии на кожата;
 • зголемено потење при нормална телесна температура;
 • појавата на ринитис;
 • општа слабост на телото.

Често, овие симптоми се појавуваат прилично слабо, но може да се зголемат под дејство на алерген. Болеста продолжува долго со чести периоди на ремисија. Истите симптоми имаат алергиски трахеобронхитис.

Алергискиот бронхитис кај децата манифестира речиси слични симптоми. Индикаторите за температура не може да ја надминат нормата, но може значително да се зголемат. Покрај тоа, детето станува повеќе каприциозно, нервозни и летаргично.

Алергискиот опструктивен бронхитис кај деца и возрасни е изразен преку напади со интензивна кашлица, што често се случува во текот на ноќта. Во тешки случаи, хипертермијата се манифестира, а кашлица и спутум стануваат посилни.

Дијагностика

Бидејќи болеста има многу причини, со цел да се направи точна дијагноза, ќе бидат потребни консултации на неколку специјалисти - пулмонолог и алергиски-имунолог. Дијагностичките мерки за алергиски бронхитис се комплексни и се состојат од утврдување на можните причини за формирање на болеста, покрај тоа, докторот треба да го открие првиот пат за изразување на симптоми на болеста. Ова се должи на фактот дека таквата патологија може да предизвика бронхијална астма кај дете. Подеднакво важно во дијагнозата е испитувањето на пациентот, при што се спроведува аудиција за присуство на бучава при вдишување и издишување.

Инструменталните испитувања на детето и возрасниот пациент вклучуваат радиографија на бронхиите, преку која е можно да се идентификува степенот на болеста. Покрај тоа, се спроведуваат лабораториски крвни тестови, кои помагаат да се утврдат причините за болеста. Кога се секретира голема количина на плунка, микроскопски се испитува. По добивањето на сите резултати од тестот, лекарот ги пропишува тактиките на третман на алергиски бронхитис кој е индивидуален за секој пациент.

Третман

Терапијата за болести се заснова на сеопфатна кампања, која се базира на ограничување на контакт со алергенот. Каков вид на патоген е причината за болеста, се испоставува со помош на биохемиски крвни тестови и спутум. Ако прехранбениот производ стана таков фактор, тогаш неопходно е да не се исклучи само од исхраната на детето или возрасните, но и да се следи специјална диета неколку месеци. Неопходно е да се обезбеди нормално функционирање на имунолошкиот систем.

Во зависност од тежината на текот на алергискиот бронхитис, антихистаминските лекови се пропишани. Тие можат да се користат во форма на масти, аеросоли, капки или инјекции. Времетраењето на третманот е приближно седум дена.

За да се намали фреквенцијата и интензитетот на кашлица, неопходно е да се зајакне имунолошкиот систем. Ова може да се постигне со:

 • стврднување;
 • редовна умерена вежба;
 • правилна исхрана, особено кај децата.

Помошни методи на третман на алергиски бронхитис и трахеобронхитис вклучуваат:

 • физиотерапија;
 • Терапија за вежбање;
 • терапевтски курсеви за масажа;
 • народната медицина.

Превентивни мерки

Превенција на алергиски бронхитис се состои од елиминирање на контактот со агресивна супстанција, како и редовна вентилација и влажно чистење на домот. Дополнително, кога се појавуваат првите знаци на болеста, особено кај дете, потребно е да побараат помош од специјалисти. Ако ова не се направи во време, а исто така и да не се започне со третман, може да се развие опструкција или алергиски трахеобронхитис, што, пак, често предизвикува пневмонија .

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алергиски бронхитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , алергист .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Астма (појавување симптоми: 8 од 17)

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

...
Бронхиолитис (појавување симптоми: 8 од 17)

Бронхиолитис е воспалителна болест која влијае само на малите бронхии (бронхиоли). Како што оваа болест напредува, луменот на бронхиолите се стеснува, што може да доведе до развој на респираторна инсуфициенција. Ако третманот на бронхиолитис не се одвива навремено, сврзното ткиво во бронхиолите со различни големини ќе почне да расте и ќе ги заглави пулмоналните садови.

...
Билатерална пневмонија (појавување на симптоми: 8 од 17)

Билатералната пневмонија кај возрасен или дете е прилично тешка пулмонална патологија, во која се засегнати двете бели дробови. Воспалителниот процес се развива поради ефектите на бактериите, најчесто кај пневмококите, и е многу тешко, а компликациите од оваа патологија може да предизвикаат смрт на лицето.

...
Бронхопнеумонија (појавување симптоми: 7 од 17)

Бронхопнеумонија е вид на пневмонија. Оваа болест се разликува од конвенционалната пневмонија во која бактериите и вирусите кои влегуваат во телото, влијаат не само на белите дробови, туку и на гранките на бронхијалното дрво. Често, воспалението се развива како резултат на инфекција на горниот респираторен тракт. Во повеќето случаи, бронхијална пневмонија предизвикува стрептокок и пневмокок.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 7 од 17)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .