Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Асимптоматска (скриена) пневмонија: симптоми и третман

Асимптоматска (скриена) пневмонија - главните симптоми:

 • Слабост
 • Кашлица
 • Потење
 • Нервозност
 • Тешкотии со дишењето
 • Летаргија
 • Одбивање на храна
 • Усна цијаноза
 • Бучно дишење
 • Сини прсти
 • Каприциозност
 • Повреда на спиење и будност

Асимптоматска или латентна пневмонија е прилично опасна болест, бидејќи не е придружена со карактеристични симптоми на оваа болест. Локализацијата на нарушувањето често се забележува во посебен дел од белите дробови. Поради отсуството на симптоми, болеста се дијагностицира во подоцнежните фази. Асимптоматската пневмонија ги напаѓа луѓето од било која возрасна група, особено, малите деца.

Причините можат да бидат многу фактори, особено неефективниот третман на настинки, предозирање со одредени лекови, но главен фактор е слабоста на имунолошкиот систем. Врз основа на името на болеста, тоа често не е придружено со изразување на било какви симптоми, но искусни специјалисти можат да ја дијагностицираат таквата болест на неколку основи кои се прилично тешко да се идентификуваат. На пример, значаен замор на телото, срцеви палпитации, бледило на кожата, тешко дишење. Покрај тоа, дијагностичката вредност е Х-зраци, како и лабораториски тестови на крв и спутум. Третманот на латентната форма на пневмонија е предизвикана од лекови, таа се пропишува поединечно.

Етиологија

Главната причина за појава на оваа болест е слабиот имунитет, кој не може да го заштити телото од внесување и репродукција на вирусот. Поволни фактори за прогресија на латентна пневмонија се:

 • веќе се појавуваат воспалителни или заразни процеси;
 • долгорочни лекови, особено антибактериски, без рецепт на лекарот или без согласност со дозата. На позадината на навикнување на одредена дрога, нејзиниот терапевтски ефект се намалува, а телото почнува да произведува антитела;
 • ниска респираторна активност - главен фактор во појавата на оваа форма на болест кај новороденчињата и малите деца.

Ризични групи најмногу подложни на прогресија на болеста:

 • мали деца;
 • стари лица;
 • ХИВ-инфицирани ;
 • луѓе кои злоупотребуваат алкохол и тутун;
 • лица без одредено место на живеење;
 • оние кои имаат премногу зафатен распоред.

Симптоми

Промени во алвеолите кај пневмонија

И покрај фактот дека оваа форма на болеста нема живописно изразување на таков знак како значително зголемување на телесната температура, сеуште е можно да се одреди неговото присуство кај возрасни и деца.

Карактеристики на манифестацијата на латентна пневмонија кај бебиња:

 • целосно одбивање да јаде;
 • тешкотии при дишењето - кога вдишуваат или издишуваат, постојат надворешни звуци;
 • зголемена каприциозност и нервоза;
 • летаргија и слабост;
 • зголемено потење;
 • постојана кашлица;
 • прекршување на спиењето и будењето;
 • изглед на кожата на усните и прстите сина боја.

Новородените и доенчињата најмногу се подложни на латентната форма на воспалителниот процес. Само крвен тест може да открие патолошка состојба кај децата. Кај возрасните, слични симптоми се изразени, но луѓето често ја обвинуваат таквата состојба за едноставна исцрпеност. Често, кога се појавуваат гореспоменатите симптоми, многумина прават независни обиди да ги елиминираат дома, несвесни дека патолошкиот процес е многу посериозен.

Наоѓање на еден или повеќе симптоми на болеста, веднаш треба да побарате помош од специјалисти за соодветни тестови и испитувања. Бидејќи латентната дијагностицирана латентна форма на нарушување може да биде фатална.

Дијагностика

Дијагностицирање на пневмонија без појава на температура е прилично комплициран процес, бидејќи постојат многу болести кои имаат слични симптоми. Основата на дијагностичките процедури е лабораториска студија за крв и спутум. Оваа состојба може да се утврди со откривање на голем број бели крвни клетки . Ако тестовите биле позитивни, на пациентите им е пропишана радиографија на белите дробови во различни проекции. Главната манифестација на пневмонија во сликите ќе биде затемнети области на белодробното ткиво. Доколку не се најдат, дијагнозата не е потврдена.

Третман

Важно е да се запамети дека самоустранувањето на латентната форма на пневмонија кај возрасните или децата е полн со смрт. При лекување на оваа болест, антимикробните лекови секогаш се пропишани, но само оние кои се насочени против специфичен патоген. Покрај тоа, се користат антиинфламаторни лекови, кои мора да се преземат без оглед на присуството на покачена телесна температура. Добар ефект се лекови кои ја разредуваат флегмата.

Придонесете за брзо обновување на процедурите за физиотерапија и курс на специјални вежби. Исто така можете да користите традиционална медицина, освен во случаи на дијагностицирање на болеста кај деца. Но, неопходно е да се земат предвид индивидуалните карактеристики на организмот, бидејќи рецептите може да содржат алергени.

Ефективноста на терапијата се потврдува со подобрување на состојбата на пациентот, рентген на белите дробови и крвни тестови.

Превенција

Превентивните мерки на оваа форма на пневмонија се мерки кои мора да се следат за да се избегне развојот на болеста кај децата и возрасните. Вреди да се обрне внимание на:

 • стврднување на телото;
 • изведување вежби за дишење;
 • навремен третман на хронични заболувања и акутни инфективни процеси;
 • редовен курс на терапевтска масажа.

Прогнозата на латентна пневмонија во голема мера зависи од навременото откривање на слабите знаци на болеста и раниот почеток на ефективна терапија. Често прогнозата е поволна, бидејќи дури и во раните фази на прогресијата на болеста, може да се дијагностицира со помош на крвен тест. Во просек, целосно обновување се случува во рок од еден месец по почетокот на третманот. Но, многу луѓе веруваат дека асимптоматската пневмонија е обична настинка и не брзаат да добијат помош од специјалисти. Во овој момент, болеста се развива, со што исходот може да биде најтажниот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате асимптоматска (скриена) пневмонија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алергиски бронхитис (појавување симптоми: 6 од 12)

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...
Опструктивен бронхитис кај деца (појавување симптоми: 5 од 12)

Опструктивниот бронхитис кај децата е воспалителен процес во бронхијалното дрво, кое продолжува со симптоми на опструкција. Тоа доведува до стеснување на луменот на бронхиите, што предизвикува кршење на протокот на воздух врз нив. Се јавува кај деца од една до шест години, и е најчеста детска болест (од се што влијае на респираторниот систем). Во некои случаи, воспалението може да се повтори неколку пати. Најсилно погодени деца се оние кои посетуваат градинка.

...
Пневмонија кај деца (појавување симптоми: 5 од 12)

Пневмонијата кај деца е сериозна инфламаторна болест која влијае на респираторните делови на белите дробови на детето. Патологијата може да има поинаква етиологија, но секогаш е тешка, а децата под 3 години страдаат од пневмонија трипати почесто од постарите деца (од 3 до 16 години).

...
Рак на штитната жлезда (појавување симптоми: 4 од 12)

Канцер на тироидната жлезда е малигна патологија во која формира грутка (нодула) која влијае на тироидната жлезда и се развива врз основа на неговиот фоликуларен епител или парафоликуларен епител. Ракот на штитната жлезда, чии симптоми главно се откриваат кај жени на возраст од 40 до 60 години, се дијагностицира во просек во 1,5% од случаите при разгледување на било кој тип на малигни туморски форми на една или друга област на локализација.

...
Не-Хочкинов лимфом (појавување симптоми: 4 од 12)

Онколошките болести денес се една од најтешките и најтешките за лекување на болести. Тие вклучуваат не-Хоџкиновиот лимфом. Сепак, секогаш постојат шанси и јасна идеја за тоа која болест е, нејзините типови, причините, методите на дијагноза, симптомите, методите на лекување и прогнозата за иднината можат да ги зголемат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
терапевтот прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .