Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алвеолитис: Симптоми и третман

Алвеолитис - главни симптоми:

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

Во зависност од видот, може да биде независна болест или да се појави во врска со други нарушувања, како што се СИДА , хепатитис , артритис , склеродерма или лупус еритематозус . Без оглед на формата, нарушувањето може да биде акутно или хронично. Најопасен е хроничниот тек на алвеолитис, бидејќи неговите симптоми се карактеризираат со постепен развој, кој во повеќето случаи води до фактот дека болеста е откриена во подоцнежните фази, кога започна неизлечив процес во белите дробови. Дијагнозата на болеста се изведува со користење на радиографија и КТ на градите.

Целта на третманот е да се отстрани воспалението од алвеолите и да се подобри циркулацијата. Посебни задачи и методи на фитотерапија се справуваат со такви задачи, благодарение на што е можно да се спроведе третман дома, но само по консултација со специјалист. Пулмологот ќе објасни што е алвеолитис, а исто така ги изведува сите дијагностички и терапевтски мерки.

Етиологија

До сега, причините за формирање на оваа болест не се разјаснети. Некои експерти од областа на медицината укажуваат на наследен фактор, вториот верува дека вирусот е вклучен во раѓањето на болеста. Во зависност од видот на болеста, провокативните фактори се:

 • контакт со токсични супстанции;
 • слаб имунитет;
 • долг престој или живеење во загадена средина;
 • хуман хепатитис Ц;
 • инфламаторни или инфективни процеси во езофагеалната лигавица;
 • бактерии, габи и други микроорганизми;
 • земање одредени лекови;
 • прехранбени производи;
 • антигени од растително и животинско потекло, на пример, шест или пердуви, контакт со полен од отровни растенија.

Алергискиот алвеолитис се класифицира според алергени, кои можат да бидат:

 • мувлосаното сено, поради што земјоделските работници најчесто се погодени од оваа болест;
 • птичји пената или ѓубре е типичен за луѓе кои постојано се грижат за и размножуваат птици;
 • шеќерна трска;
 • јачмен прав;
 • честа употреба на клима уреди, грејачи или навлажнувачи;
 • калап за сирење;
 • печурки спори.

Видови

Во зависност од етиолошкиот фактор, алвеолитисот е:

 • фиброзирајќи идиопатска - се разликува по тоа што се јавува во позадина на неразбирливи фактори, но постои претпоставка дека нејзината прогресија е под влијание на генетската предиспозиција и животниот стил на лицето;
 • егзогени алергиски - се јавува на позадината на ингестија на антигени од различна природа преку респираторните органи;
 • токсични - врз основа на името, се формираат поради влијанието на некои хемиски елементи. Оваа форма е доста лесна за лекување, треба само да престане да доаѓа во контакт со хемиска супстанца.
Фази на егзоген алергиски алвеолитис

Во зависност од текот на болеста, алвеолитисот се дели на:

 • хроничен - се карактеризира со бавен тек, поради што дијагнозата на болеста е прилично доцна, кога е тешко да се излечи болеста. Периодот на егзацербација на симптомите се заменува со долго време на нивното повлекување;
 • акутен - со оваа форма, првите знаци почнуваат да се појавуваат во интервалот од четири до дванаесет часа.

Симптоми

Симптоми на фиброзен алвеолитис се:

 • недостаток на здив што се јавува на позадината на вршење тежок физички напор. Во подоцнежните фази, таков знак е забележан дури и со мала активност;
 • кашлица без плунка или со мала количина од тоа;
 • остра губење на тежината;
 • оток;
 • болки во зглобовите;
 • отежнато дишење додека дише;
 • зголемување на големината на вратот на врат;
 • човечки замор;
 • кожата зема сина боја;
 • силна болка во градите, често поминува под скапулата;
 • мускулна слабост;
 • треска.

Знаци на алергиски алвеолитис се:

 • неможност за длабок здив;
 • силна болка во градите;
 • кашлица со спутум;
 • намалување на работниот капацитет од брза заморливост;
 • намалување или комплетен недостаток на апетит, поради што телесната тежина е намалена;
 • зголемено потење;
 • треска;
 • деформација на прстите;
 • зголемување на телесната температура;
 • синест на кожата;
 • напади на тешка главоболка.

По престанокот на контактот со алергенот, сите симптоми на алвеолитис минуваат сами по себе.

Знаци на алергиски алвеолитис

Компликации

Без навремена дијагноза и соодветен третман, секој вид на алвеолитис вклучува прогресија на следниве компликации:

Дијагностика

Во повеќето случаи, пациентите не забележуваат појава на симптоми на алвеолитис или ги споредуваат со сосема различни фактори. Затоа дијагностичките мерки вклучуваат цела палета на активности - детална колекција на жалби на пациентот, одредување на точното време на симптомите, докторска студија за целосна клиничка историја на пациентот, наоѓање на можни причини за болеста, врз основа на податоците од работните и условите на живеење на пациентот. Специјалистот мора да спроведе целосен преглед на кожата на пациентот, слушајќи го дишењето за присуство на бучава. Важен дел од дијагнозата на алвеолитис е општ, биохемиски и гасен состав на крв, лабораториска студија за спутум излачена со кашлање.

Хардверското истражување вклучува спроведување:

 • рентген на граден кош, кој овозможува идентификување на структурните промени во овој орган;
 • VRKT - се врши за подетално утврдување на белодробните нарушувања;
 • спирометрија - проучување на респираторните функции на пациентот;
 • ЕКГ;
 • бронхоскопија - техника која овозможува да се испита структурата на бронхиите одвнатре;
 • биопсија - земање примероци од мала честичка на погоденото ткиво за понатамошно микроскопско испитување.

Во некои случаи, можеби ќе треба дополнителни консултации со терапевтот.

По добивањето на сите резултати од испитувањето, лекарот што ја посетува лековите ја пропишува индивидуалната тактика на третман на алвеолитис, а исто така дава препораки за третман на болеста дома.

Третман

Во моментов, основата за лекување на таква болест е елиминација на симптомите и забавување на растот на сврзното ткиво. За лекување на било кој тип на лекови што се препорачуваат за алвеолитис за да се апсорбира и да се отстрани слузот, витаминските комплекси значи да се елиминираат индивидуалните симптоми: преднизон - за отстранување на воспалителниот процес, имуносупресиви, значи да се прошири бронх. Се прикажуваат инхалации со кислород. Само во ретки случаи, со комплициран тек на болеста, е третманот на алвеолитис извршен со трансплантација на белите дробови.

Покрај тоа, не би било излишно да се користат традиционални методи на медицина дома. Но, тие се користат само како помошни методи за лекување на основната болест и намалување на манифестацијата на симптоми. Таквите техники вклучуваат декорации, инфузии и инхалации од:

 • нане и камилица;
 • еукалиптус;
 • дробна рипка и оригано;
 • дупка и calendula;
 • коприва и хмељен;
 • коријандер и Тасев биле;
 • глог и мајчина личност;
 • ѓумбир и копар;
 • цимет и бибер.

Билни подготовки помагаат да се смират иритираните дишни патишта, да се зголеми експекторентно дејство, да се олесни воспалението, да се елиминира недостатокот на здив и кашлица. За да постигнете најдобар ефект, можете да следите едноставна диета:

 • пијте многу течности, по можност свежи сокови, повеќе од два литра дневно;
 • користи чорби направени од посно месо и риба;
 • постои гриз, како и млечни производи и млечни производи во било која количина;
 • јадат многу сушено овошје и свеж зеленчук;
 • храната мора да се варат, парен или печен.

Во случај на токсичен и алергиски тип на болест, потребно е, ако е можно, целосно да се ограничи контактот со супстанциите што ја предизвикале оваа болест - ова е клучната точка на третманот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алвеолитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот пулмолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хронична пневмонија (појавување симптоми: 11 од 21)

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...
Фокална пневмонија (појавување симптоми: 9 од 21)

Фокалната пневмонија е инфламаторно-инфективна болест која не влијае на целото ткиво на белите дробови, туку само на одреден дел од него. Кога ова се случува, формирање на мали-фокални или големи-фокални воспаленија во белите дробови лобули. Патологијата може да биде независна и секундарна. Во првиот случај, изворот е патогени бактерии, а во вториот - протокот на други болести кои негативно влијаат врз ткивата на овој орган.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 8 од 21)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Белодробен едем (појавување симптоми: 8 од 21)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...
Склеродермија (појавување симптоми: 8 од 21)

Причините за оваа болест на сврзното ткиво сè уште не се потполно разбрани, и покрај тоа што нејзините симптоми влијаат врз кожата на едно лице од античко време. Склеродерма може да се нарече малку проучена болест од дифузна природа, со нејзиниот развој, забележливи кондензации кои се појавуваат на кожата, можат да влијаат на одделни делови од телото или да се шират низ телото. Што го карактеризира овој феномен, како се дијагностицира и колку опасно е склеродермата - прочитајте ја нашата статија. Ние, исто така, ќе ви кажам во детали за причините и симптомите на манифестацијата на болеста, да споделувате вредни совети за лекување на болеста, вклучувајќи и народни лекови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .