Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Билатерална пневмонија: симптоми и третман

Билатерална пневмонија - главните симптоми:

Билатералната пневмонија кај возрасен или дете е прилично тешка пулмонална патологија, во која се засегнати двете бели дробови. Воспалителниот процес се развива поради ефектите на бактериите, најчесто кај пневмококите, и е многу тешко, а компликациите од оваа патологија може да предизвикаат смрт на лицето.

Луѓето од било која возраст можат да се разболат со оваа тешка патологија, но најчесто болеста се јавува кај новороденчињата кои сѐ уште не формирале имунолошки систем и чие тело не е во можност да се бори против инфекцијата која продира внатре.

Причини

Како што споменавме погоре, главниот предизвикувач на болеста е пневмококната инфекција , која може да влезе во телото преку капки во воздухот. Сепак, други патогени може да предизвикаат оваа болест, како што се стрептокока или хемофилус бацили.

И во некои случаи, инфекцијата се случува одеднаш со неколку бактерии, а потоа третманот со антибиотици не го дава посакуваниот ефект, бидејќи некои бактерии се уништуваат, додека други продолжуваат активно да се размножуваат.

Развојот на болеста се јавува во позадината на намален имунитет, па често болеста се јавува кај новороденчињата, луѓето под стрес, имаат хронични болести на внатрешните органи, кои страдаат од дијабетес и други хормонални пореметувања.

Фактори кои го предизвикуваат развојот на болеста кај децата и возрасните можат да бидат:

 • хипотермија;
 • алергиски реакции;
 • други патологии на белите дробови;
 • погрешна дневна рутина;
 • чести настинки;
 • автоимуна патологија.
Причини за пневмонија

Видови

Во медицинската пракса, билатералната пневмонија е класифицирана според различни критериуми. Главниот критериум е локацијата на воспалителни фокуси, земајќи ги предвид неколку типа на пулмонално воспаление:

 • фокална пневмонија;
 • вкупно.

Вкупно е поретко од фокусна, и се карактеризира со изразена клиничка слика и брза прогресија на воспалителниот процес. Со оваа форма, двете бели дробови се целосно вклучени во процесот, затоа, респираторната инсуфициенција и смртта се многу брзи.

Фокална билатерална пневмонија - болест што се јавува многу почесто. Кога се појавува, одредени делови од белите дробови се оштетени на двете страни. Често фокалната пневмонија е последица на вештачка вентилација на белите дробови долго време, па затоа се јавува кај луѓе кои се на интензивна нега (е компликација). За жал, прогнозата за таквата патологија како фокална пневмонија во белите дробови од двете страни, има неповолна прогноза, бидејќи бројни области се погодени и во двете бели дробови.

Ако ја земеме предвид класификацијата на пневмонијата со оглед на тоа кој дел од органот е засегнат, можеме да ги разликуваме ваквите видови пневмонија како:

 • двострани горен лобус;
 • билатерална долен лобус;
 • полисегментално.

Најстрогиот тек има полисегментален воспалителен процес во двете бели дробови. Ваквото воспаление е сериозно, со симптоми на тешка интоксикација , и затоа третманот треба да започне што е можно поскоро, бидејќи многу брзо полигегменталната пневмонија доведува до респираторна инсуфициенција и смрт на пациентот.

Најопасната компликација на таквата болест како полигегментална пневмонија е хиперсензитивност со непосреден тип (ГНТ), која е честа кај децата и води до брз пулмонален едем со оштетена респираторна функција и исклучително сериозна состојба на детето.

Треба да се разликуваат и две форми на билатерална пневмонија, во зависност од тежината на болеста. Првата форма се нарекува "црвена фаза на хепализација", втората е "фаза на сива хепатизација". Според тоа, во првата фаза, алвеоларниот ацини станува воспален, а во нив се појавува мала хеморагија, давајќи им на ткивата на белите дробови црвеникава нијанса. Оттука и името на оваа фаза на болеста.

Во втората фаза, погодените области се покриени со фибрин, поради што добиваат сива боја, по што се развива респираторната слабост и се случува смртта. Затоа, третманот на пневмонија треба да започне што е можно порано, додека болеста напредува.

Во зависност од природата на воспалителниот процес, се ослободува катарална и гнојна билатерална пневмонија. Покрај тоа, патологијата може да биде акутна и субакутна. Акутна форма на пневмонија секогаш се јавува со значителни клинички манифестации и пациентот бара итен третман. Субакутната форма има помалку изразени симптоми, а не како сериозни последици како акутни. Сепак, третманот на оваа болест исто така мора да биде навремен, со цел да се избегне развој на компликации.

Симптоми

Болести на белите дробови секогаш се јавуваат со сериозни симптоми. Се разбира, симптомите можат да бидат индивидуални, во зависност од формата на билатералната пневмонија и општата состојба на детето или возрасните, но постојат симптоми кои се карактеристични за оваа конкретна патологија.

Овие симптоми се како што следува:

 • остар пораст на температурата на фебрилни индекси;
 • треска и треска;
 • потење и сериозна слабост;
 • намален апетит;
 • појава на недостаток на здив;
 • појавата на сува кашлица, понекогаш постои кашлица со спутум.

Симптомите на болеста може да се појават кај возрасни и кај деца во рок од неколку часа откако нивното тело е нападнато од штетни бактерии. Пациентите исто така можат да развијат цијаноза на усните поради недостаток на кислород.

Дијагностички карактеристики

Ако температурата кај дете или возрасен трае подолго време и не е ослободена од конвенционалните антипиретични лекови, како и развие кашлица и недостаток на здив, итно е да се побара медицинска помош. За дијагностицирање на билатералната пневмонија, лекарот пропишува рентген, чии резултати се користат за утврдување на дијагнозата.

Радиограф со билатерална пневмонија

Покрај тоа, кај возрасните и децата земаат комплетна крвна слика , во која тие гледаат знаци на воспалителен процес во телото. И со цел да се идентификува предизвикувачкиот агенс, со цел третманот да биде поефективен, препорачливо е да се земе култура на спутум, инаку болеста може да се активира и тоа ќе доведе до развој на сериозни компликации или дури и да предизвика фатален исход.

Карактеристики на третманот

Третманот на билатералниот воспалителен процес во белите дробови на возрасно или постаро дете ќе биде идентичен и се состои во воведување на антибактериски лекови (земајќи го во предвид патогенот кој ја предизвикува болеста). Исто така, се врши симптоматска терапија со антипиретични, антихистамински и експекторски лекови.

Пациентот бара одмор во кревет, изобилство пиење и висококалорични оброци. Со цел да се зајакне имунолошкиот систем, се покажува земање витамински препарати. Како што е пропишано од докторот, во случаи кога е тешко да се дише самостојно, може да му се даде вдишување на кислородот. Кога третманот ги даде првите резултати, и воспалителниот процес во белите дробови почна да опаѓа, се пропишани процедури за физиотерапија и специјални вежби за дишење.

Доцниот и неписмен третман на болеста може да предизвика сериозни последици, вклучувајќи:

Се разбира, последиците од патологијата која се пренесува може исто така да се развие во случај кога пациентот доцна го посетува докторот, односно кога симптомите на болеста се веќе силно изразени.

Билатерална пневмонија кај новороденчиња

Одделно, неопходно е да се разгледа таквата опција како пневмонија кај новороденчињата, бидејќи болеста има свои карактеристики на курсот и третманот. Оваа болест се развива кај 20% од предвремените бебиња и само кај 2% од полнорочните бебиња, што е поврзано со низок имунолошки одговор на телото на предвремено бебе.

Причините за појава кај децата се слични - болеста предизвикува пневмококи и други бактерии. Покрај тоа, патогенот може да влезе во телото преку бронхиите и низ крвта - особено, болеста може да се пренесе од болната мајка на фетусот.

Етиологија на пневмонија кај новороденчиња

Во исто време, симптомите на болеста се различни од возрасните, и тие се како што следува:

 • висока температура;
 • сиво-бледа боја на кожата;
 • недостаток на здив;
 • повраќање додека се храни;
 • спазма на дебелото црево;
 • летаргија и поспаност;
 • кашлица.

Болеста кај новороденчињата е тешка, па затоа треба да започнете со третман во првите часови по откривањето на болеста. Акутната билатерална пневмонија кај новороденчињата бара двонеделен курс на лекување, а понекогаш и процесот може да потрае повеќе време, но ако третманот започне навремено, бебето ќе закрепне и последиците нема да се развијат.

Првично, третманот на новороденчињата го спроведуваат антибиотици со широк спектар, но по идентификацијата на патогенот, лекарот пропишува одреден тип на антибактериски лекови. Во прилог на антибиотици, витамините Ц, Б1, Б2, Б3, Б6 и некои други се набиваат на новороденчиња, во зависност од медицинските рецепти.

Хранете ги децата преку сондата, што овозможува да ја зачувате силата на детето. Исто така пропишани новороденче физиотерапија, како што се електрофореза, микробранова печка и други. Во тешки случаи на пневмонија кај новороденчиња, трансфузија на крв е неопходна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Билатерална пневмонија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бронхопнеумонија (појавување симптоми: 9 од 16)

Бронхопнеумонија е вид на пневмонија. Оваа болест се разликува од конвенционалната пневмонија во која бактериите и вирусите кои влегуваат во телото, влијаат не само на белите дробови, туку и на гранките на бронхијалното дрво. Често, воспалението се развива како резултат на инфекција на горниот респираторен тракт. Во повеќето случаи, бронхијална пневмонија предизвикува стрептокок и пневмокок.

...
Хронична пневмонија (појавување симптоми: 9 од 16)

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...
Тонзилитис кај деца (појавување симптоми: 9 од 16)

Тонзилитот кај децата е отоларинголошка воспалителна болест која влијае на лимфоидното ткиво на крајниците. Треба да се забележи дека акутниот тонзилитис кај дете често се нарекува ангина. Често повторените релапси на акутната форма доведуваат до хронизирање на овој воспалителен процес и, како последица на тоа, зголемен ризик од компликации.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 8 од 16)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 8 од 16)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .