Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ларингеален едем: симптоми и третман

Ларингеален едем - главните симптоми:

Ларингеалниот едем не е независна патологија, но е симптом карактеристичен за разни инфективни и неинфективни процеси во телото. Оваа патолошка состојба се карактеризира со остра или постепено стеснување на ларингеалниот лумен со зголемување на симптомите на респираторна инсуфициенција. Најчесто, оваа патолошка состојба се јавува кај деца, како и кај мажи на возраст од 19 до 35 години. Жените се со помала веројатност да го развијат овој симптом. Третманот на патолошката состојба треба да биде навремен, бидејќи без интервенција симптомот може да предизвика развој на асфиксија и смрт на пациентот.

Причини

Во медицинската пракса, постојат два типа на патологија, како што е ларингеалниот едем: воспалителни и не-воспалителни. Таквите болести како:

Ако зборуваме за невоспалителен тип, тогаш причината за овој симптом е често механичко оштетување на ларинксот и лепење на туѓи предмети во него. Често овој синдром може да се најде кај дете кое случајно проголта мали делови од играчка. Многу е важно да се започне навремен третман на таквата патолошка состојба, бидејќи во овој случај едемот се зголемува за неколку минути и често доведува до смрт на детето.

Исто така, не-воспалителни се алергиски едем на ларинксот, кој може да се појави како одговор на ингестија на разни супстанции кои предизвикуваат алергии кај луѓето. Ова може да биде храна која содржи алергени, лекови, полен, итн.

Покрај тоа, вообичаените болести, како бубрежно или срцево заболување, како и цироза на црниот дроб, доведуваат до развој на патолошки симптом. Ларингеалниот едем, исто така, може да се развие во позадина на стегање на вените и лимфните јазли на вратот, што се јавува како резултат на воспалителни процеси во областа на гркланот и при механичка асфиксија. Често овој синдром може да биде резултат на операции на ткивата и 'рскавицата на телото.

Ларингеален едем

Одделно, неопходно е да се каже за ангиоедем на ларинксот или ангиоедемот , со симптоми слични на алергиски едем, но поизразени. Оваа патолошка состојба е критична алергиска реакција на одредени антигени во телото. Често причините за таквиот ларингеален едем се:

  • полен и габични алергени;
  • алергени за домаќинство и прехранбени производи;
  • лекови.

Покрај тоа, ангиоедемот кај многу луѓе се развива како акутна реакција на сензибилитетот кон каснувањата на разни инсекти и паразити.

Симптоми

Таквиот синдром како ларингеален едем има свои типични манифестации кои тешко се мешаат со другите. Симптомите може постепено да се зголемуваат или да се развијат веднаш, во зависност од формата на патологијата.

Во акутен едем, симптомите се појавуваат брзо и во прашање на минути доведуваат до развој на асфиксија. Во субакутен и хроничен тек, симптомите може да се развијат во рок од неколку часа или дури денови, а телото во ова време има време да се прилагоди на недостатокот на кислород, па затоа симптомите на патологијата не се толку силно изразени кај дете или возрасен.

Првиот знак на патолошка состојба како што е ларингеалниот едем е воспалено грло и чувство на присуство на туѓо тело. Општата состојба на детето и на возрасните со оваа патологија е нарушена - постои слабост, пораст на температурата на големи броеви, појава на анксиозност и раздразливост.

Дишењето е тешко, станува бучно и свирка, постои сува кашлица и отежнато дишење. Постои засипнатост, до неговата целосна загуба (афагија).

На крајот, без третман, ларингеалната стеноза се развива кај дете или возрасен, што доведува до развој на респираторна инсуфициенција .

Дијагностика и прва помош

Не е тешко да се дијагностицира оваа патолошка состојба - доволно е визуелно испитување на дете или возрасни и ларингоскопија, во која има црвенило и отекување на ларингеалната мукоза и стеснување на глотисот.

Прва помош за ларингеален едем е важно, особено ако детето или возрасните развиле едем на Quincke, кој се карактеризира со брз тек. Се состои во ослободување на градите на детето или возрасниот од исцедување на облеката и обезбедување пристап до свеж воздух. Исто така, добар ефект е даден со инхалации на сода пареа, овозможувајќи да се отстрани или намали отокот на гркланот. Но, овој метод нема да функционира ако ларингеалниот едем се развил заради ингестија на туѓи супстанции.

Бидете сигурни да му дадете на пациентот антихистаминици кои се достапни во куќата - ова ќе го забави процесот и ќе ја отстрани сериозноста на симптомите. Во случај на механичка асфиксија со ларингеален едем кај дете, не треба да се обидувате самостојно да го отстраните предметот што ја предизвикал оваа патолошка состојба, бидејќи тоа може да доведе до нејзино напредување долж респираторниот тракт. Треба веднаш да побарате медицинска помош.

Третман

Со навремен пристап до лекар, третманот на овој синдром не е тежок, а прогнозата на патолошката состојба, во повеќето случаи, е поволна. Третманот е обично конзервативен, но во тешки случаи, потребна е трахеостома или операција за отстранување на дел од трахеата, трахеотомија.

Третман со лекови е назначувањето на антихистаминици и кортикостероиди. Во воспалителниот процес во фаринксот и гркланот, третманот вклучува администрација на антибиотици, а за дехидрација на телото се потребни диуретични препарати.

Покрај тоа, третманот бара пациентот целосно да се одмори - не му е дозволено да зборува, а храната треба да се јаде само во течна форма. Ова ви овозможува брзо да ги отстраните манифестациите на едемот со намалување на иритантните ефекти врз мукозната мембрана.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате едем на ларинксот и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Епиглотитис (појавување симптоми: 8 од 18)

Епиглотитисот е ретка болест на ENT сферата, која се карактеризира со остри нарушувања на дишните патишта поради воспалителниот процес во епиглотисот. Епиглотисот е еден вид на вентил, кој има форма на ливче, помеѓу трахеата и ларинксот. Тој е вклучен во процесот на дишење, а исто така ја спречува храната да влезе во трахеата - затворање, тој ја насочува храната во хранопроводот. Ова е својство на епиглотисот што го одредува фактот дека едно лице не може да проголта и да дише во исто време.

...
Ларингофарингитис (појавување симптоми: 8 од 18)

Ларингофарингитис е комплексна болест во која има оштетување на горниот респираторен тракт, крајниците, фаринксот и гласните жици. Патолошкиот процес се состои од две болести - ларингитис, во процесот на разгорување на ларинксот и гласните жици и фарингитот (слузницата на горниот респираторен тракт и крајниците се воспалени). Често тие течат истовремено.

...
Орнитоза (пситакоза) (појавување симптоми: 7 од 18)

Орнитоза (пситакоза) е опасна зооноза, која е придружена со силен интоксикален синдром, наклонетост на дишните патишта, особено на белите дробови. Долго време патологијата може да се случи со влошување. Болеста се дијагностицира кај возрасни и деца. Не постои дефинитивен возрасен опсег за пситакоза.

...
Алергиски бронхитис (појавување симптоми: 7 од 18)

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...
Вистински крзно (појавување симптоми: 7 од 18)

Вистинскиот крупа е тежок синдром кој ги придружува инфективните и воспалителни лезии на респираторниот тракт. Причината е оток, што го стеснува луменот на ларинксот. Точно крупен е последица на воспалителна лезија на ларинксот, што предизвикува тешка стеноза. Затоа патологијата често се нарекува стенозирачки ларингитис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
педијатар зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .