Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Силикоза: Симптоми и третман

Силикоза - главните симптоми:

Силикозата на белите дробови е патолошка состојба предизвикана од пролонгирана експозиција на прашина што содржи силика во човечките респираторни органи. Овој патолошки ефект доведува до пролиферација на сврзното ткиво и формирање на нодули во ткивото на белите дробови.

Оваа патологија се развива само под услов на пролонгирана изложеност - за неколку децении. Обично работниците од рударската индустрија, индустријата за мелење и претставници на други професии поврзани со правлива работа страдаат од оваа патологија. Покрај тоа, патологијата често се дијагностицира по 20 или повеќе години работа во такви претпријатија, како и по едно лице во пензија.

Причини

Силикозата е форма на пневмокониоза . Болеста постепено се развива - кога честичките од силиконската прашина се влегуваат во белите дробови, макрофагите (компонентите на човечкиот имунолошки систем) ги искористуваат и лачат ензимите потребни за нивна неутрализација. Сепак, бидејќи прашината е механичка честичка, таа не може да се неутрализира, и наместо тоа, ензимите го оштетуваат ткивото на белите дробови, што потоа доведува до раст на сврзното ткиво, кое ги заменува алвеолите.

Во почетната фаза на болеста, формациите на сврзното ткиво имаат појава на најмалите јазли - оваа патологија се нарекува едноставна нодуларна силикоза. Ако во оваа фаза болеста не се третира, индивидуалните влакнести елементи се спојуваат во едно фокусирање и се развива нодуларна форма на таква патологија како силикоза на белите дробови.

На кратко, главната причина за прогресијата на болеста е долготрајниот влез на прашина што содржи силика во респираторниот тракт. Затоа, оваа болест спаѓа во категоријата професионални заболувања и често се открива при стручен испит. Болеста мора да се третира во рана фаза, како и при прогресија, може да предизвика развој на тешки компликации, до и вклучувајќи респираторна и срцева слабост (фатални).

Симптоми

Таквата патологија како силикоза се карактеризира со три фази. И на секој од нив идентификувани одредени симптоми на болеста. Првата фаза се карактеризира со појава на недостаток на здив, кој се јавува кај луѓето за време на физичкиот напор.

Периодично, луѓето забележуваат сензации на болката зад градната коска, како и длабочината на влегување и издишување. Другите симптоми во првата фаза не се идентификуваат, па затоа патологијата во овој период може да се идентификува само при физички преглед.

Втората фаза се карактеризира со следниве симптоми:

 • зголемена диспнеа (не само за време на вежбање, туку и при одмор);
 • кашлање;
 • зголемени респираторни движења.

Во оваа фаза, болката зад градната коска станува постојана, дишењето станува тешко, а постои зголемување на базалните лимфни јазли на белите дробови на радиографија.

Третата фаза на силикозата се карактеризира со симптоми како што се појавата на агонизирачки епизоди на кашлање, кои се придружени со ослободување на крвав спутум, постојана болка во градите и појава на напади на астма. Во оваа фаза не се присутни и пулмонални симптоми. Особено се забележани промени во кардиоваскуларниот систем - забележана е тахикардија , а во подоцнежните фази може да се развие срцева слабост. Покрај тоа, пациентите се жалат на општо влошување на здравјето - вртоглавица, главоболка, слабост и зголемен замор, раздразливост и тенденција на чести инфективни болести.

Фази на силикоза

Компликации

Ако зборуваме за компликации на силикозата, тие се бројни. Бидејќи болеста доведува до оштетување на белодробното ткиво и замена на неговото сврзно ткиво, во тешки случаи се јавува респираторна инсуфициенција. Покрај тоа, компликација на оваа патологија е додавање на секундарна инфекција со развојот на пневмонија и други воспалителни процеси во белите дробови. Во овој случај, лицето забележува симптоми како што се:

 • зголемување на температурата;
 • тешкотии при дишењето;
 • присуство на вискозен спутум (понекогаш со крвни нечистотии);
 • кашлица сува, а потоа влажна.

Дијагнозата по методот на аускултација овозможува да се одредат влажни фино меурчиња, а радиографското испитување овозможува да се забележат фокуси на воспаление во белите дробови.

Една од честите компликации на оваа болест е туберкулозата. Исто така, компликации се:

Дијагноза и третман

Појавата на одредени проблеми со дишењето бара итен третман на специјалист. Лекарот за дијагностицирање на патологијата ја испитува историјата на болеста и историјата на животот на пациентот - го утврдува присуството на професионални опасности. Исто така, дијагнозата вклучува рендгенско испитување, кое овозможува идентификување на лезии во ткивото на белите дробови.

Покрај тоа, дијагнозата може да се базира на податоци од студии како што се бронхоскопија и ултразвук во градите. И за да се потврди дијагнозата на "силикоза" понекогаш е потребна биопсија, со земање на белодробно ткиво за анализа.

Радиографија со нодуларна форма на силикоза

Третманот на силикоза зависи од фазата на развој на болеста и од сериозноста на симптомите. Првата и втората етапа не бараат хируршки третман - може да добиете со конзервативна терапија, која вклучува земање на следниве лекови:

 • бронходилататори;
 • експекторанти;
 • сулфонамиди;
 • антибактериски лекови при пристапување на инфекција;
 • анти-туберкулоза (ако се открие туберкулоза).

Исто така, се прикажани процедури за воведување на лекови за лекување, со цел поефикасно да се елиминираат лезиите - терапевтска бронхоскопија. Покрај тоа, третманот на силикоза вклучува употреба на физиотерапија.

Ако знаците на болеста се јасно изразени и болеста е во трета фаза или ако се појават компликации, што е потврдено со дијагноза, тогаш е потребен хируршки третман, кој се состои од трансплантација на органи.

Покрај тоа, третманот вклучува потреба да се држи до диета, без оглед на тоа што се знаци на болеста и која е фазата. Правилната исхрана ви овозможува да ги подобрите заштитните својства на телото и поефикасно да се справите со болеста. Прогнозата на патологијата е поволна во почетните фази на нејзиниот развој. Во случај на акутен тек или развој на компликации, прогнозата е неповолна - квалитетот се намалува и животниот век на лицето се намалува.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате силикоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот пулмолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Срцева болест (појавување симптоми: 8 од 18)

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...
Кардиомиопатија (појавување симптоми: 8 од 18)

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...
Кардитис (појавување симптоми: 8 од 18)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Белодробен едем (појавување симптоми: 7 од 18)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...

Митрална или митрална стеноза е опасна болест на кардиоваскуларниот систем. Патолошкиот процес води до нарушување на природниот одлив на крв од левиот атриум до левата комора. Со други зборови, дупката меѓу нив се стеснува. Во главната група за ризик, жените на возраст од 40-60 години. Но, машката половина од популацијата е исто така предмет на овој тип на кардиоваскуларни болести. Според статистичките податоци, болеста се дијагностицира кај 0,5-0,8% од вкупното население на планетата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .