Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лажни крупен: симптоми и третман

Лажни крупен - главните симптоми:

Лажно крупен е патологија на инфективно-алергиска природа која предизвикува развој на ларингеален едем со неговата последователна стеноза. Стеснувањето на луменот на респираторниот тракт, вклучувајќи го и гркланот, доведува до недоволен проток на воздух во белите дробови и претставува закана за животот на пациентот, па затоа треба да се обезбеди помош во таква состојба веднаш - за неколку минути по нападот.

Етиологија

Ваквата патолошка состојба, како што е лажниот круп, е последица на други респираторни вирусни лезии на респираторниот систем. Најчесто мали деца (помлади од предучилишна возраст) се болни, што е поврзано со анатомските карактеристики на структурата на гркланот и трахеата. Покрај тоа, момчињата се почесто изложени на оваа болест отколку девојчињата.

Возрасните можат да се соочат со оваа патологија само во еден случај - ако ларингеалниот едем и стенозата имаат изразена алергиска природа. Тоа е, кога едно лице има алергија на било какви стимулации, може да се манифестира во форма на стеснување на луменот на дишните патишта и задушување.

Општо земено, во медицинската пракса постојат два вакви концепти како вистински и лажни крв. Вистината се развива против позадината на дифтеријалната лезија на гркланот и поминува со формирање на филмови и плака. Ова е местото каде што вистинската стеноза се разликува од лажната - во случај на лажна, се забележани само хиперемија и едем на меките ткива, кои предизвикуваат стегање на респираторната цевка.

Често, лажни крупен се развива против позадината на друга болест и инфекцијата е причина за нејзиното појавување:

Во некои случаи, причините за развојот на патолошката состојба кај детето се ингестија на инфекција со херпес или вируси на варичела и мали сипаници .

Споредба на вистински и лажен грб

Бактериските инфекции на респираторниот тракт, исто така, може да доведат до ларингеален едем и развој на стеноза. Особено, може да се појави лажен крв кога се изложени на:

Во исто време, не секое дете кое има вируси или бактериски агенси во телото ја добива оваа патологија. Причините се дека немаат предиспонирачки фактори, како што се:

 • тенденција за алергиски реакции;
 • чести респираторни заболувања;
 • пост вакцинација период;
 • раѓање траума;
 • дебелина .

Треба да се разгледа прашањето зошто токму младите деца се соочуваат со таков феномен како лажен грч. Причината е дека нивната трахеа и ларинкс сеуште се премногу меки, и затоа околните едематозни ткива можат лесно да ги притисат, блокирајќи го протокот на воздух. Покрај тоа, нервниот систем сеуште е недоволно развиен кај децата, така што невро-хуморалната регулација е сè уште несовршена, што се карактеризира со зголемена ексцитабилност на мускулите на гркланот.

Имајте на ум дека почесто лажен здив кај децата се развива за време на оф-сезона, кога се намалува имунитетот и се зголемува веројатноста за инфекција со бактериска или вирусна инфекција. Треба да се запомни дека лажниот круп е крајно сериозна состојба, затоа, веднаш треба да се обезбеди помош за такво дете, кога ќе се појават првите симптоми. Инаку, мал пациент може да развие респираторна инсуфициенција и кома, со сите последователни последици и закана за животот.

Симптоматологија

Лажни крупен се манифестира во неколку фази и обично се јавуваат симптоми ноќе. Првата фаза се карактеризира со вознемиреност на детето, појава на груба "лаење" кашлица, недостаток на здив и недостаток на здив. Во оваа состојба е можно да му се помогне на бебето и да се спречи прогресијата на патологијата, но брзата помош се уште е пожелно да се јави, бидејќи никогаш не може да се предвиди како телото на бебето ќе реагира на терапевтски мерки.

Втората фаза се карактеризира со појава на бучно дишење, зголемување на недостаток на здив и учество на дополнителни респираторни мускули во процесот на вдишување и издишување. Детето за време на прогресијата на нападот станува бледо, покриено со ладна пот, има знаци на анксиозност. Усните и површината околу устата стануваат сина, што е главен симптом за родителите, што укажува на тоа дека нивното дете страда од недостаток на кислород.

Ако во текот на овој период не се дава итна медицинска помош на детето, се појавуваат потешки симптоми, како што се:

 • анксиозност и страв, претворајќи се во апатија и летаргија;
 • знаци на респираторна инсуфициенција и ткивна хипоксија;
 • појавата на засипнатост;
 • тешка недостаток на здив;
 • бучно дишење со постепено прекинување на кашлицата (поради стеноза на ларингеалниот лумен);
 • развој на цијаноза на кожата и мукозните мембрани;
 • остар пад на притисокот;
 • слабо

Последната, терминална фаза се карактеризира со симптоми како што се кома, развој на конвулзивен синдром, забавување на циркулацијата и срцев застој.

Итна и третман

Како што може да се види од горенаведеното, лажниот грб е многу опасна состојба што предизвикува смрт на дете во прашање на минути. Затоа, кога ќе се појават првите знаци, родителите треба да внимаваат да ги забават симптомите додека не пристигнат докторите брза помош.

Ова може да се направи ако дишните патишта на детето се инхалираат со солен раствор или им се дава можност да дишат преку бањата со жешка пареа. Покрај тоа, неопходно е да се отстрани облеката што го попречува здивот и да ги отвори сите отвори во станот за да се обезбеди пристап до свеж воздух. Ова е прва помош, но голем број други настани треба да се одржат пред да пристигне амбулантата. Особено, пожелно е често да му се даде на детето течност, му даде да употребува антихистамински лек што е на располагање во приборот за прва помош, со што ќе се забави појавата на едемот.

Третман на лажен грб се врши во болница под надзор на лекар. Малите пациенти се пропишани инхалации со нафтизин, солен и други лекови против едеми. Исто така, без прекин, им се прикажани инјекции на хормони, овозможувајќи им да го прекинат едемот и да го сменат.

Исто така е неопходно да се води грижа за третманот на коморбидитети кои предизвикале ларингеална стеноза. За оваа цел се користат антивирусни или антибактериски лекови (во зависност од патогенот).

За да се смири детето кое се соочува со сериозен стрес кај нарушувањата на дишењето, се препорачува земање на седативи. Во тешки случаи, детето е интубирано со трахеа или трахеостома со инсталирање на цевка за дишење, која се отстранува по терапијата со анти-едеми и дишните патишта ќе бидат повторно проодни.

Иако со навремен третман прогнозата на оваа патологија е поволна, родителите треба да се запаметат дека лажни крупови се склони кон релапс. Затоа, во домот за прва помош секогаш треба да биде прва помош во оваа ситуација.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лажни крв и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , оториноларинголог , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Метхемоглобинемија (појавување симптоми: 6 од 19)

Methemoglobinemia е болест во позадина од која се зголемува нивото на метхемоглобин или оксидираниот хемоглобин во главната биолошка течност на една личност. Во такви случаи, степенот на концентрација се зголемува над нормалата - 1%. Патологијата е вродена и стекната.

...
Хиповолемија (појавување симптоми: 6 од 19)

Хиповолемија е патологија која се карактеризира со намалување на обемот на циркулирачка крв во човечкото тело. Таа укажува на развојот на сите патолошки процеси. Оваа состојба е опасна по живот, така што е потребна итна медицинска помош. Може да се појави кај секое лице, без оглед на полот и возраста.

...
Ларингеална стеноза (појавување на симптоми: 5 од 19)

Ларингеалната стеноза е патолошки процес кој води до значително стеснување на ларингеалниот лумен, што го отежнува проголувањето на храната и дишењето. Најчесто забележана стеноза на гркланот кај децата. Оваа патологија бара итна посета на докторот и правилен третман на детето. Недостатокот на навремена реанимација може да предизвика смрт.

...
Астматичен статус (појавување на симптоми: 5 од 19)

Астматичен статус е продолжен напад на бронхијална астма, поради прогресијата на која има изразена респираторна инсуфициенција. Оваа патолошка состојба се развива како резултат на едем на бронхијалната мукоза, како и грчеви на нивните мускули. Во исто време, не е можно да се запре нападот со земање зголемена доза на бронходилататори, кои, како по правило, веќе земаат пациент со астма. Астматичниот статус е многу опасна состојба која може да доведе до смрт на пациентот, па затоа бара итна медицинска помош.

...
Трахеобронхитис (појавување симптоми: 5 од 19)

Трахеитисот и бронхитисот често се меѓусебно поврзани, комбинирајќи во една патолошка состојба - трахеобронхитис. Ова е болест, како резултат на која воспалителниот процес го опфаќа трахеата и бронхиите. Според ICD-10, болеста го има шифрата J06-J21. Може да биде целосно излечен само во болница. Неприфатливо е да се вклучите во само-лекување со помош на народни лекови (без рецепт).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .