Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Интерстицијална пневмонија: симптоми и третман

Интерстицијалната пневмонија е главната симптоми:

Лекарите зборуваат за интерстицијална пневмонија кога едно лице има воспаление во белите дробови, влијае на интерстициумот лоциран во преградите меѓу крвните садови и алвеолите. Како резултат на воспалителниот процес и едем, размена на гасови во засегнатиот орган е нарушена, што предизвикува сериозни симптоми. Идиопатската интерстицијална пневмонија не е една болест, туку група на патологии во кои се развиваат дифузни промени во интерстицијалното ткиво.

Класификација

Во зависност од промените во ткивата на засегнатиот орган, постојат неколку варијанти на оваа патологија. Најчесто, пациентите страдаат од неспецифична интерстицијална пневмонија, патологија со неоткриена етиологија и пролонгиран прогресивен тек.

Вториот тип е акутна интерстицијална пневмонија, која, напротив, има брз развој и тежок тек.

Следниот тип е криптогена повреда на белите дробови. Оваа болест има појава на појава на грип, а меѓупросторите и алвеолите се вклучени во процесот.

Други видови се:

 • идиопатска пулмонална фиброза;
 • лимфоидна пневмонија;
 • хроничен;
 • респираторен бронхиолитис;
 • десквамативна форма.

Третманот на секоја сорта зависи од клиничките манифестации и тежината на курсот.

Клиника

Со оглед на видот на патологија, се разликуваат неговите различни клинички манифестации. Главните симптоми својствени на патологијата на било кој вид се:

 • недостаток на здив;
 • општа слабост;
 • кашлица.

Сите овие симптоми имаат одредена тежина и природа, во зависност од фазата на болеста. На пример, најчестата болест е неспецифичната интерстицијална пневмонија, може да трае неколку години и е асимптоматска. Првично, пациентите се жалат само на постојан замор, губење апетит и со тоа доаѓа губење на тежината, како и неможноста да се изврши дури и мала вежба. Можно е да се дијагностицира болеста само неколку години по нејзиниот почеток, а пушачите имаат предиспозиција кон него, па затоа треба редовно да се проверуваат за оваа патологија од страна на Х-зраци.

Акутната форма на оваа пневмонија започнува со треска и треска. И поради фактот што во најкраток можен рок има недостаток на здив и се развива респираторна инсуфициенција, прогнозата за оваа форма на болеста е исклучително неповолна. Често, пациентите бараат механичка вентилација, а морталитетот е повеќе од 50%.

Криптогена пневмонија, исто така, започнува акутно, со присуство на симптоми слични на грип. Едно лице се жали на слабост и замор, постои пораст на температурата, и се појавува болка во мускулите. Покрај тоа, пациентот има сува кашлица. На кратко, симптомите се многу слични на обична пневмонија и, поради погрешна дијагноза, на лице со оваа патологија може да им се препишат антибиотици кои не влијаат врз неговото добросостојба.

Лимфоидните и десквамативните форми на оваа болест се доста ретки. Од лимфоидните често страдаат жени на возраст над 40 години, и од десквамативни - пушачи мажи на иста возраст. Во исто време, лимфоидните симптоми се развиваат во текот на годините - се појавува отежнато дишење, сува кашлица, болки во зглобовите и анемија . И со десквамативни симптоми, се развива во рок од неколку месеци. Пациентите се жалат на сува кашлица и отежнато дишење.

Идиопатскиот пулмонален синдром се јавува доста често. Многу години пациентот се жали на слабост и мијалгија , има скратен здив и изнемоштена сува кашлица, а исто така се почитуваат и аритмии . Доколку оваа болест се започне, развојот на компликации е можен, до целосна исцрпеност на телото.

Респираторниот бронхиолитис е болест кај која искусни пушачи страдаат. Во случај на оваа патологија, не е засегната само интерстициумот, туку и бронхиолите, но симптомите се бришат и може да биде тешко да се утврди дијагнозата.

Ако зборуваме за симптомите на хроничната форма на оваа болест, тие се идентични со оние опишани погоре, но тие не се појавуваат изразени, а болеста се развива со текот на годините, што доведува до развој на промени во структурата на белодробното ткиво.

Одделно, треба да се каже за развојот на оваа патологија во детството. Интерстицијалната пневмонија кај децата има акутен и тежок курс, како и акутна форма на пневмонија кај возрасните, а нејзините симптоми се многу изразени. Почетокот на болеста често не е поврзан со катарактни манифестации - забележана е краток здив, што брзо се зголемува, што доведува до респираторна инсуфициенција . Исто така, децата развиваат симптоми како треска, која не се намалува повеќе од една недела, пад на крвниот притисок и развој на аритмија. Кашлицата кај децата не е изразена, мала количина на спутум со сиво-зелена боја може да се одвои.

За жал, оваа патологија кај децата често доведува до развој на компликации како што е пулмоналниот едем и емфизем , што ја влошува прогнозата.

Државна дијагностика

Дијагнозата и диференцијалната дијагноза на болеста, како што е интерстицијална пневмонија, е тешка заради симнување на симптомите. Првото нешто што треба да обрнете внимание на испитувањето на пациентот е симптомите. Кај таквите пациенти постои повреда на респираторната функција (станува површна, обемот на белите дробови се намалува), се жалат на постојана слабост и непрестајна кашлица, што може да биде од различна тежина.

Најинформираниот метод што лекарот го користи за дијагностика е компјутерската томографија на белите дробови . Со негова помош може да се забележат промени во ткивата на белите дробови, оштетување на пониските поделби, склеротични промени во типот на клеточните бели дробови и други знаци на интерстицијално воспаление во телото. Х-зраци испитување во дијагнозата на оваа патологија исто така се користи, иако не дава целосна слика за оштетувањето на органот.

Дијагноза на интерстицијална пневмонија

Од инвазивните дијагностички методи, се користи метод на биопсија, што бара значително количество оштетено ткиво од пациент. Ова може да се направи или со отворена операција на белите дробови, или за време на торакоскопија, поради тоа докторите прибегнуваат кон овој метод само во екстремни случаи кога не е можно да се утврди дијагнозата на други начини.

Понекогаш биопсијата е единствениот начин да се направи диференцијална дијагноза помеѓу интерстицијална пневмонија и болести како што се лимфом, саркоидоза и некои други.

Третман

За разлика од нормалната пневмонија , овој тип на воспаление не се третира со антибиотици, затоа антибактериската терапија е индицирана само во случаи кога бактериската инфекција се приклучува на процесот.

Третманот е моќен антиинфламаторно по природа, за што пациентите со интерстицијална пневмонија се пропишани хормонски лекови - глукокортикоиди и цитостатици. За да се ослободи од болеста, третманот треба да биде долг. Минималниот период за земање лекови е 3 месеци, но може да се продолжи до шест месеци, па дури и неколку години.

Ефективноста на третманот се проценува според сериозноста на симптомите. Со оваа патологија, треба да се испитувате на секои три месеци, што ви овозможува да ја одредите сериозноста и сериозноста на кашлицата и недостатокот на здив, да видите подобрување на размената на гасови во крвта и да ги набљудувате радиографските промени во насока на чистење на белите дробови.

Доколку позитивната динамика не се забележи во рок од шест месеци, третманот се смета за неефикасен.

На фазата на формирање на фиброза, пациентите бараат третман со кислород. Деца, кои, како што е споменато погоре, болеста брзо напредува, исто така, треба да се користи терапија со кислород. Ако детето е многу мало, кислородот се користи во форма на вдишување. Исто така, третманот на оваа болест вклучува спроведување на симптоматска терапија. Особено, пациентите се покажуваат да примаат антипиретични и аналгетски лекови, муколитици, антиспазмодии.

Задолжителниот третман е придружен со физиотерапија и употреба на ресторативни техники.

Компликации

Во случај на задоцнета дијагноза и несоодветен третман на патологијата, во позадината на интерстицијална пневмонија, возрасните и децата може да развијат сериозни компликации што го загрозуваат нивниот живот.

Најчестите патолошки состојби се:

 • фиброза , како резултат на која се нарушува размена на гасови и се случуваат непоправливи склеротични промени во ткивата на засегнатиот орган;
 • срцева слабост ;
 • респираторна инсуфициенција.

Покрај тоа, пристапувањето на бактериска инфекција е честа компликација, а во подоцнежните фази на болеста дури е можно да се развие таква опасна патологија како рак на белите дробови .

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Интерстицијална пневмонија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , педијатар , пулмолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Фокална пневмонија (појавување симптоми: 8 од 16)

Фокалната пневмонија е инфламаторно-инфективна болест која не влијае на целото ткиво на белите дробови, туку само на одреден дел од него. Кога ова се случува, формирање на мали-фокални или големи-фокални воспаленија во белите дробови лобули. Патологијата може да биде независна и секундарна. Во првиот случај, изворот е патогени бактерии, а во вториот - протокот на други болести кои негативно влијаат врз ткивата на овој орган.

...
Хроничен пиелонефритис (појавување симптоми: 7 од 16)

Хроничен пиелонефритис е хронична патологија која се карактеризира со неспецифично воспаление на бубрежното ткиво. Како резултат на прогресијата на патолошкиот процес, се забележува уништување на карлицата и крвните садови на органот.

...
Ревматоиден артритис (појавување симптоми: 7 од 16)

Ревматоидниот артритис е системска болест на хронична природа, која се карактеризира со истовремено воспаление на неколку зглобни зглобови. Овој патолошки процес е проследен со уништување на 'рскавични и коскени структури. Ако не се спроведе навремена дијагноза и третман на болеста, тогаш постои висок ризик дека некое лице ќе стане онеспособено. Обично ревматоидниот артритис влијае на зглобните зглобови на нозете и рацете, но исто така е можно патолошкиот процес да влијае на големите зглобови.

...
Еозинофилна пневмонија (појавување симптоми: 7 од 16)

Еозинофилна пневмонија е болест на белите дробови со инфективна алергиска природа, во која еозинофилите се акумулираат во алвеолите, а еозинофилија е забележана во крвта. Еозинофилите се компоненти на човечкиот имунолошки систем. Нивниот број се зголемува во случаи кога се развиваат воспалителни и алергиски процеси во белите дробови. Вклучувајќи го и бројот на еозинофилите се зголемува кај бронхијална астма, која често ја придружува оваа патологија.

...
Тонзилитис кај деца (појавување симптоми: 7 од 16)

Тонзилитот кај децата е отоларинголошка воспалителна болест која влијае на лимфоидното ткиво на крајниците. Треба да се забележи дека акутниот тонзилитис кај дете често се нарекува ангина. Често повторените релапси на акутната форма доведуваат до хронизирање на овој воспалителен процес и, како последица на тоа, зголемен ризик од компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .