Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Габична пневмонија: симптоми и третман

Габичната пневмонија е главната симптоми:

Габичната пневмонија е воспаление во белите дробови предизвикано од опортунистички габи кои постојат во телото, или од габична флора од надвор. Ако болеста се развила како резултат на активна репродукција на условно патогена микрофлора или кога инфекцијата е донесена однадвор, тогаш станува збор за примарна габична пневмонија и кога патологијата се појавила во позадина на други болести на внатрешните органи (дијабетес, бронхиектазии и др.), пневмонија. Третманот на болеста треба да биде комплексен и во секој случај да не вклучува антибиотици, што може да го влоши текот на пневмонијата.

Етиологија

Најчесто, оваа болест е предизвикана од габички Aspergillus, кои се наоѓаат во големи количини во животната средина. Тие можат да живеат на дрво и на влажни ѕидови, па кога некој влегува во просторија каде што има калап на ѕидовите, тој е секогаш во опасност да развие габична пневмонија. Овие истите габи живеат на обликувани пекарски производи, па лекарите препорачуваат внимателно да ги отсечат површините со мувла, така што да не влезат во телото и да предизвикаат развој на болеста.

Се разбира, едно ингестија на габична микрофлора во човечкото тело не е доволно да се развијат симптоми, бидејќи здрав имунитет може да ја потисне репродукцијата на патогенот. Но, ако имуниот систем е ослабен, тогаш печурките почнуваат активно да се развиваат и шират низ телото.

Вториот тип на габи, кој исто така често предизвикува габична пневмонија, е Кандида, условно патоген микроорганизам кој живее во нашето тело. Со добар имунитет, едно лице сигурно коегзистира со оваа габа и нема симптоми, но ако се намалат заштитните функции, габата од родот Candida почнува активно да се размножува, предизвикувајќи различни микози, вклучувајќи и пневмонија.

Оваа болест може да се појави и кај други видови на микози :

  • кокцидиоза;
  • мукомикоза;
  • криптококоза ;
  • пневмоцистоза;
  • бластомикоза, итн.

Понекогаш, габичната пневмонија се јавува кога е изложена на комбинирана габична бактериска флора - тогаш болеста е потешка и потешка за лекување, а нејзините симптоми се слични на бактериската патологија.

Во принцип, габични спори може да се најдат во животната средина во големи количини, на пример, кокцидија и слуз се наоѓаат во прав и вода, а пневмоцистите може дури и да се пренесат од заразена мајка на детето во матката. Со протокот на крв и лимфа, габичната флора од други засегнати органи може да влезе во белите дробови, предизвикувајќи воспаление на белодробното ткиво - како што е споменато погоре, во овој случај станува збор за секундарна габична пневмонија.

Фактори на предиспозиција

Главниот предиспонирачки фактор кој придонесува за развој на болеста кај луѓето е намалување на имунитетот. Но, во исто време, намалувањето на имунитетот не се случува само - постојат сосема разбирливи причини. Особено, со постојани стресови и нервни пренапони, може да настанат дефекти во телото, што предизвикува пад на заштитните сили. Или, може да се случи намалување на имунитетот во однос на позадината на долг и ирационален внес на антибактериски лекови.

Болестите на внатрешните органи честопати доведуваат до намалување на имунитетот. Ова се патологии како што се:

Кај лицата со малигни тумори со различна локализација, како и подложени на хемотерапија или радиотерапија, честа компликација е развојот на габична пневмонија (наспроти позадината на намален имунолошки одговор).

Клиничка слика

Симптомите на оваа болест не се разликуваат многу од манифестациите на бактериска пневмонија . Пациентите, исто така, се соочуваат со слабост, манифестирани со болки во мускулите, слабост, замор, намален апетит и расположение.

Периодично, луѓето имаат треска, но не постигнуваат големи броеви, запирање на стапките на субфебрил. Покрај тоа, постои сува кашлица.

Доколку во почетната фаза не се преземат потребните мерки за утврдување на дијагнозата и лекување на болеста, патологијата напредува и степенот на нејзините манифестации ќе зависи од способноста на имунитетот да се справи со странскиот агент.

Ако имунитетот е многу слаб и репродукцијата на габите не е потисната, клиничката слика станува изречена, и се појавуваат такви симптоми:

  • се развива тешка интоксикација ;
  • се забележуваат температурни скокови;
  • треска и потење се појавуваат;
  • означени напади на астма;
  • гноен или серо-гноен плунка се ослободува при кашлање (понекогаш има крвни нечистотии);

Ако не се лекуваат, симптомите на срцето и респираторната инсуфициенција се зголемуваат, што може да биде фатално.

Ако имунолошкиот систем е доволно силен, болеста продолжува според типот на бактериска пневмонија, со постепено зголемување на симптомите, а потоа и со нивното постепено исчезнување. Раниот третман ви дава можност да се потпрете на целосно закрепнување.

Текот на габичната пневмонија може да се разликува во зависност од видот на микроорганизмот што го предизвикал. Значи, кога се инфицирани со Aspergillus, се развиваат акутни и хронични форми на пневмонија и може да настане фулминантна форма, со тежок курс. Често, овој тип на патологија се карактеризира со симптоми на апсцесна пневмонија, кога процесот ги вклучува не само ткивата на засегнатиот орган, туку и плеврата и лимфните јазли, како и специфични супуративни грануломи. Општата состојба на пациентите со оваа форма на патологија е исклучително тешка, што предизвикува целосна исцрпеност на телото. Хроничната форма на аспергилозна пневмонија е компликација на други лезии на ткивото на белите дробови и има слаб тек и неискористени симптоми.

Кандидната пневмонија може да се појави како што е изразена, и со нејасна клиничка слика. Примарна има акутен почеток, кој се манифестира со нагло зголемување на температурата, појава на треска, кашлање со слаб исцедок, болка во градите и засипнатост. Најчесто ја означува билатералната лезија на белите дробови. Во секундарната кандидијална пневмонија, курсот е тежок - лицето страда од кашлица со гушење со профузно мукопурулентен (понекогаш со крв) спутум, се појави повраќање, што резултира со дехидрација на телото. Овој тип на болест може да предизвика септичен шок и може да биде фатален.

Pneumocystis пневмонија има најбришана клиника меѓу сите видови на микози. Симптомите на оштетување на белите дробови се зголемуваат постепено, предизвикувајќи респираторен дистрес. Без соодветен третман може да се развие респираторна инсуфициенција.

Габична пневмонија

Дијагноза и третман

Тешко е да се дијагностицира габична инфекција на белите дробови, па затоа е потребен сеопфатен пристап кон дијагностицирање. Лекарот ја проучува историјата, пропишува тест на крвта , спроведува серолошки тестови и микроскопски испитувања на спутум за да се утврди видот на патогенот. Исто така, за дијагноза на радиографија на белите дробови.

Третманот на болеста како габична пневмонија се состои од земање на специфични антимикотски лекови. Најефективните против повеќето типови на габи се лекови како што се флуконазол, кетоконазол и итраконазол. Понекогаш се препишуваат инхибитори на фолна киселина и клиндамицин (во случај на оштетување на белите дробови од пневмоцисти).

Покрај тоа, третманот мора да вклучува земање на имуностимулаторни лекови и мултивитамински комплекси. Ова е неопходно за да се зголеми сопствената одбрана на телото за ефикасно борба против патогенот.

Треба да се спроведе третман за детоксикација, и во случај на габична-бактериска лезија, се препишува краток курс на антибактериски лекови. Исто така, третманот може да се надополни со земање кортикостероиди и десензитизирани лекови (во случај на развој на алергиски симптоми).

Раната дијагноза и третман обезбедуваат охрабрувачки резултати. Во случај на задоцнето лекување за медицинска нега, веројатноста за појава на компликации е многу висока.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Габична пневмонија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар , пулмолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хронична пневмонија (појавување симптоми: 8 од 19)

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 8 од 19)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 7 од 19)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 7 од 19)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Пиелит (појавување симптоми: 7 од 19)

Пиелитис е уролошка болест која се карактеризира со воспаление на бубрежните чаши и карлицата. Оваа болест може да се развие кај возрасни и кај деца. Пиелит кај деца често се јавува. Бремените жени и мажи кои биле подложени на операција на простата се изложени на ризик.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .