Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Атипична пневмонија: симптоми и третман

Атипична пневмонија - главните симптоми:

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

Етиологија

Постојат неколку варијанти на оваа патологија, кои се разликуваат во предизвикувачкиот агенс и нивните симптоми. Особено, најчестата варијанта на оваа патологија е атипичната хламидија пневмонија, која, соодветно, е предизвикана од хламидија.

Во човечкото тело, кламидија може да живее долго и да не се манифестира. Но, со создавањето на поволни услови за нејзина репродукција, постои брз раст на колониите на микроорганизми, со развој на воспалителни процеси во различни органи, вклучувајќи ги и белите дробови. Таквата поволна состојба е намалувањето на имунитетот поради различни причини.

Вториот микроорганизам, кој исто така често предизвикува таква патологија како атипична пневмонија, е микоплазма. Микоплазма пневмонија ги брише симптомите и полесниот тек, но понекогаш, со намалување на човечкиот имунитет, болеста може да се појави со светли симптоми и да предизвика сериозна состојба на пациентот.

Следниот микроорганизам што предизвикува оваа болест е Легионела. Легионела пневмонија е сериозна болест која често влијае на постарите лица. Предизвикувачкиот агенс е Грам-негативен анаеробен, и често живее во системот за водоснабдување и климатизација, така што можете да добиете легионела форма на различни јавни места.

Посебен вид е САРС предизвикан од коронарен вирус. Овој патоген се пренесува преку капки во воздухот, но исто така се одвива и начинот на инфекција на домаќинството, бидејќи во поволна средина вирусот може да ја задржи својата одржливост 6 часа.

Предвидните фактори кои придонесуваат за намалување на заштитните функции на телото и создавање на поволни услови за воведување на коронавирус или други микроорганизми кои предизвикуваат атипична пневмонија се:

 • пушењето;
 • изложеност на постојан стрес;
 • историја на хронична бубрежна инсуфициенција и други хронични патологии;
 • намален имунитет при земање антибактериски лекови, итн.

Симптоматологија

Атипична пневмонија

Ако некое лице има САРС, симптомите ќе варираат во зависност од видот на патогенот и фазата на развој на процесот. Периодот на инкубација обично е од 3 до 10 дена, во зависност од видот на микроорганизмот кој ја предизвикува болеста. Главните симптоми, односно оние кои се јавуваат кај секаков вид патологија, вклучуваат:

 • зголемување на телесната температура на 38-39 степени;
 • чувство на болки во коските и мускулите;
 • синдром на општа интоксикација , што се манифестира со "слабост", главоболки, зголемено потење;
 • скратен здив.

Ако хламидија станала предизвикувач на болеста, тогаш симптомите на атипична пневмонија ќе бидат:

 • ринитис ;
 • развој на фарингитис ;
 • зголемување на температурата до 39 и погоре;
 • појава на болка во мускулното ткиво;
 • појава на сува кашлица;
 • зголемени цервикални лимфни јазли;
 • развој на диспнеа.

Симптомите се зголемуваат и честопати стануваат причина за развој на такви компликации како опструктивен бронхитис . Покрај тоа, продолжениот тек на хламидијална пневмонија може да предизвика пациентот да развие бронхијална астма .

Ако болеста е предизвикана од микоплазма, тогаш симптомите ќе бидат слични на хламидијална инфекција , но помалку изразени. Температурата обично не се искачува над 38, кашлицата има пароксизмален карактер, а човечката состојба соодветствува на државата за време на периодот на интоксикација, односно се карактеризира со слабост, летаргија, апатија.

Легионела форма на САРС има тежок курс. Пациентот има висока температура и сува кашлица. Покрај тоа, интоксикалниот синдром е силно изразен, бидејќи не влијае само на ткивото на белите дробови, туку и на бронхиолите и алвеолите.

Можеби најтешките од сите форми на оваа болест се предизвикани од коронавирусот. Болеста започнува како обична настинка - со појава на студ, чувство на болки во телото и треска. По уште неколку дена се појавува сува кашлица, се појавува отежнато дишење и се развива тахикардија .

Понатамошниот тек на оваа патологија е директно поврзан со имунолошкиот одговор на организмот. Луѓето со добар имунитет се опоравуваат, а оние со намален имунитет развиваат компликации. Смртноста во случај на оваа форма на пневмонија е доста висока.

Карактеристики на текот на болеста кај деца

Симптомите на оваа патологија, како што се САРС кај децата, не се сосема карактеристични. Особено, температурата кај децата не се зголемува премногу висока, но нивната општа состојба страда во голема мера, односно постои изразена интоксикација. Детето може да се жали на главоболка и слабост, недостаток на апетит и дијареа, понекогаш може да се појави повраќање, и ако болеста е предизвикана од микоплазмата, на телото на бебето се појавува осип. Во оваа патологија, дишењето е површно, присутен е скратен здив, а кожата станува цијанотична.

Атипична пневмонија кај деца е болест која се јавува не само со тешки симптоми на пневмонија, туку и со клинички манифестации на воспалено грло или фарингитис. Поради ова, лекарите често прават дијагностичка грешка за време на испитувањето. Ако новороденче стане заразено со САРС, тој развива слика на емфизем на белите дробови , што предизвикува ризик за здравјето и животот на еден мал пациент.

Пневмонија и емфизем

Карактеристики на третманот

Најчесто, на децата им се дијагностицира такви видови атипични пневмонии, како што се микоплазмата и кламидија, додека возрасните имаат поголема веројатност да се разболат со форма на легионела и вирусна. Природно, третманот на атипична пневмонија е поврзан со неговата форма, бидејќи е неопходно да се убие предизвикувачкиот агенс на воспаление со цел да се запре прогресијата на процесот.

Главната задача на лекарите е да се отстрани интоксикалниот синдром, бидејќи поради тешка интоксикација состојбата на пациентите е критично влошена. За оваа цел е прикажана употребата на антибактериски лекови - најчесто се користат препарати со макролиди. Но, најдобро е да се избере антибактериски лек по културата на спутум и да се открие подложноста на патогенот на лекови.

Во случај на патологија на коронарните вируси, употребата на антибиотици е исто така оправдана поради фактот што бактериската инфекција често се приклучува на воспалителниот процес. Сепак, овие лекови треба да се даваат во комбинација со специфични антивирусни лекови, како што е рибавирин - таквиот третман ќе ја намали веројатноста за појава на компликации.

Во прилог на главната, на пациентите им е потребен и симптоматски третман, кој се состои во земање антипиретици, муколитици, витамини и имуномодулатори. Во случај кога се почитуваат респираторните нарушувања, е индицирана употреба на кортикостероиди.

Во случај на развој на акутна респираторна инсуфициенција, емфизем и други компликации, пациентите се поврзани со вентилаторот со назначување на лекови кои овозможуваат да се отстранат симптомите кои се појавија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Атипична пневмонија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар , пулмолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 11 од 21)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Херпетично воспалено грло (појавување симптоми: 10 од 21)

Херпес болно грло е акутна инфективна болест, придружена со ненадејна промена во телесната температура, фарингит, дисфагија (голтање нарушување), во некои случаи, абдоминална болка, можна гадење, повраќање. Херпетичниот воспалено грло, симптоми кои се карактеризираат со појава на осип од мекото непце или задниот фарингеален ѕид, склони кон улцерација, главно се дијагностицира кај деца, бидејќи со право може да се нарече болест "детство".

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 10 од 21)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Свинскиот грип (H1N1) (појавување симптоми: 10 од 21)

Х1Н1 грип или "свински грип" е акутна вирусна болест која влијае и на возрасните и на децата. Името "свински грип" се должи на неговата прва манифестација кај домашни животни. Особено, токму свињите. Првично, грипот Х1Н1 беше карактеристичен само за САД, Африка и Јапонија. Неодамна, свинскиот грип во Русија, исто така, стана прилично честа болест. Најголемата опасност од болеста е дека вирусот е способен да мутира. Нема исклучок фатален.

...
Хронична пневмонија (појавување симптоми: 10 од 21)

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .