Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вирусна пневмонија: симптоми и третман

Вирусна пневмонија - главните симптоми:

Воспаление на белите дробови од вирусна етиологија е во медицинската пракса име вирусна пневмонија. Најчесто, оваа патологија се развива во детството, а кај возрасните, кога вирусот се влошува на телото, пневмонијата станува измешана и станува вирусна и бактериска. Ова се случува бидејќи вирусот ги ослабува заштитните функции на организмот, како резултат на што бактериската инфекција се размножува слободно и предизвикува воспаление на белодробното ткиво.

Симптоми

Вирусна пневмонија има изречена симптоми и е придружена со развој на синдром на болка. Ако некое лице има развиено вирусна пневмонија, симптомите на болеста не се појавуваат веднаш, бидејќи периодот на инкубација е неколку дена. Во овој случај, првите клинички манифестации на патологија се:

  • остар пораст на телесната температура до високи нивоа;
  • тешко болно грло и болка во градите;
  • главоболка;
  • треска и отежнато дишење;
  • непродуктивна кашлица;
  • може да се појави течење на носот.

Оваа состојба трае неколку дена, а потоа кашлицата станува влажна, со крвав спутум.

Првите денови на болеста се најтешки - пациентот се жали на симптоми како што се болка во зглобовите, мускулна болка, црвенило на склерата, треска и главоболка, односно симптоми на тешка интоксикација . Пациентите имаат сино лице и прсти, како и болка и отежнато дишење. Во аускултацијата, во засегнатиот орган се слушнат влажни чаши.

Вирусна пневмонија кај деца продолжува со слични симптоми, но постојат и други симптоми кои се отсутни кај возрасните. Особено, децата може да почувствуваат абдоминална болка, повраќање, кршење на длабочината и ритамот на дишење, до крај. Покрај тоа, малите деца често се слабо или се вознемирени поради високата температура, па дури и напади се развиваат.

Времетраењето на болеста кај лесна и умерена пневмонија е околу 20 дена. Во тешки случаи, на пациентот му треба реанимација.

Шематски приказ на вирусна пневмонија

Причини

Инфекцијата со вирусите се јавува преку капки во воздухот, односно лицето ги вдишува заедно со воздухот. Кај децата, оваа болест најчесто е предизвикана од аденовирус или вирус на грип и параинфлуенца .

Кај возрасните, вирусна пневмонија се јавува како резултат на изложеност на вирусот на варичела и вируси на грип А и В. Покрај тоа, како што е споменато погоре, бактериската инфекција исто така се приклучува на вирусниот вирус, па затоа манифестациите на вирусна пневмонија кај возрасните се слични на оние на бактериската форма. Цитомегаловирусот и вирусот на херпес симплекс, исто така, може да предизвикаат вирусна пневмонија кај возрасните, и во овој случај клиничката слика на болеста е многу сериозна.

Во зависност од инфективниот агенс, период на инкубација за вирусна пневмонија може да варира. На пример, ако е инфициран вирусот parainfluenza, латентниот период е 2-4 дена, и ако респираторниот синцицијален вирус влезе во телото, болеста не може да има манифестации во рок од една недела. Во просек, латентниот период трае 1-3 дена, по што се појавуваат првите знаци на болеста.

Дијагностика

Дијагнозата на болеста е направена врз основа на надворешен преглед, анамнеза, аускултација и перкусија. Покрај тоа, пациентот мора да биде испратен на рендгенски зраци, со што ќе се идентификуваат лезиите во белите дробови и ќе се утврди фазата на болеста. Општата клиничка анализа на крвта е исто така пропишана за пациенти, каде што се откриени леукоцитоза и зголемување на бројот на неутрофили во пробод.

Карактеристики на третманот

Третман на вирусна пневмонија е употребата на антивирусни лекови. Најефективни денес се такви лекови како што се:

  • Римантадин;
  • Амантадин;
  • Занамивир и други.

Во никој случај не е дозволено лекување со антибактериски лекови во оваа патологија, бидејќи тоа доведува до намалување на имунитетот и влошување на состојбата на пациентот.

Имајте на ум дека во случај на лесна болест, лекувањето може да биде амбулантно, а болеста со умерена и тешка степен може да се третира трајно. Малите деца, како и лицата со ослабено тело поради претходни болести, во секој случај се третираат под надзор на лекар во болница. Третманот, исто така, вклучува зајакнување на имунитетот, така што пациентите се препишуваат витамински препарати и имуностимуланти.

Земањето лекови зависи од симптомите. Значи, кога се кашла, се препишуваат експекторантни лекови кои може да го намалат спутумот. Антипиретични лекови се прикажани кога температурата на телото се зголемува над 38,5 степени, а бронходилататорите се пропишани со цел да се елиминира грчењето во бронхиите.

Тоа е задолжително да се земе антихистаминици и пробиотици кои помагаат во одржувањето на цревната микрофлора. Антибактериските лекови се ретки, но се исфрлаат, главно во случаи кога вирусна пневмонија е комплицирана од бактериска инфекција, што е потврдено со лабораториски тестови. Во некои случаи, третманот вклучува оксигенација (кога е независно дишењето на пациентот е тешко).

Превенцијата на патологија е внимателна за другите и за себе. Неопходно е во периодите на епидемии да бидат помалку на преполнети места, редовно мијте ги рацете и исплакнете го носот или исплакнете ја устата со солен раствор. Покрај тоа, годишната вакцинација против вирусот на инфлуенца има добар превентивен ефект.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Вирусна пневмонија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: општ лекар , педијатар , пулмолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Свинскиот грип (H1N1) (појавување симптоми: 9 од 19)

Х1Н1 грип или "свински грип" е акутна вирусна болест која влијае и на возрасните и на децата. Името "свински грип" се должи на неговата прва манифестација кај домашни животни. Особено, токму свињите. Првично, грипот Х1Н1 беше карактеристичен само за САД, Африка и Јапонија. Неодамна, свинскиот грип во Русија, исто така, стана прилично честа болест. Најголемата опасност од болеста е дека вирусот е способен да мутира. Нема исклучок фатален.

...
Серузен менингитис (појавување симптоми: 9 од 19)

Серузниот менингитис е акутен воспалителен процес кој се развива во пиатерот. Во некои клинички случаи, воспалителниот процес може да влијае на 'рбетниот мозок. Во главната група за ризик, децата под 10 години. Тоа е затоа што имунолошкиот систем на оваа возраст не е способен да издржи вирус од ваква природа. Но, болеста може да се дијагностицира кај возрасни.

...
Грип (симптоми на појавување: 8 од 19)

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 8 од 19)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Ентеровирусна инфекција (појавување симптоми: 8 од 19)

Ентеровирусната инфекција е група на акутни инфективни заболувања кои влијаат не само на возрасните, туку и на децата. Карактеристична особина на ова нарушување е дека ентеровирусите првично се размножуваат во дигестивниот тракт, но не предизвикуваат израз на симптоми на цревни заболувања. Второто место на локализација на репродукцијата на бактериите е мукозните мембрани на респираторните органи. Честопати бактериите се шират и ја инфицираат кожата, срцето, 'рбетниот мозок или мозокот. Активноста на вирусите може да предизвика сериозно влошување на здравјето на детето, како и да предизвика помала незрелост. Инкубациониот период се движи од два до триесет дена, но често не надминува една недела. Децата или младите често се засегнати.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .