Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бактериска пневмонија: симптоми и третман

Бактериска пневмонија е главната симптоми:

Бактериска пневмонија е инфекција на белите дробови со одредени бактерии, на пример, хемофилусен бацил или пневмокок, но ако во телото се присутни други вирусни болести, вирусот може да стане предизвикувач. Придружувани од симптоми како што се треска, тешка слабост, кашлица со спутум, болка во градите. Можно е да се дијагностицира со помош на рентген, тестови на крв и сеење на спутум. Третманот се изведува со антибиотици.

Најголемата група на ризици се состои од деца под пет годишна возраст и постари лица над 75 години. Овој тип на пневмонија се карактеризира со брз развој на компликации, од кои најчеста е респираторната инсуфициенција , како и голема веројатност за смртност. Главните начини на инфекција се воздушни или со крв во присуство на фокуси на инфекција во други делови на телото.

Меѓу другите заразни и бактериски болести, пневмонијата сигурно го задржува првото место, бидејќи околу една илјада луѓе на 100 илјади луѓе се подложни на оваа болест.

Етиологија

Главните причини за бактериска пневмонија се штетни микроорганизми, но постојат неколку фактори кои придонесуваат за појава на оваа болест:

 • долгорочно искуство со пушење кај возрасни, пасивно пушење кај деца;
 • дијабетес мелитус ;
 • разни болести на белите дробови од хронична природа;
 • слаб имунитет е еден од најчестите фактори за појава на овој тип на болест кај децата;
 • возрасна категорија. Вреди да се забележи дека бактериската пневмонија влијае само на малите деца и постарите лица. Во средната возраст, таквата болест може да биде само хронична, односно, која произлегува од несоодветен или нецелосен третман на акутната форма во детството;
 • злоупотреба на алкохол;
 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • дефицит на витамин во телото;
 • тешка исцрпеност;
 • загадување на животната средина или живеење во близина на фабрики;
 • компликации од хирургија;
 • продолжена имобилизација;
 • конгенитални абнормалности на структурата или функционирањето на абдоминалните органи.

Видови

Бактериска пневмонија

Во зависност од локацијата на лезијата, бактериската пневмонија може да биде:

 • фокусна - инфекцијата влијае само на некои делови од белодробното ткиво;
 • споделување - врз основа на името, инфекцијата се шири на целиот орган. Долниот дел од белите дробови често се подложни на болка;
 • едностран;
 • двонасочен.

Исто така, болеста има класификација од страна на микроорганизмот, кој стана предизвикувач на болеста. Така, се случува пневмонија:

 • пневмококна;
 • стафилококна;
 • стрептококна;
 • менингококна;
 • предизвикани од хемофилна или Escherichia coli и други поретки бактерии.

На местото на инфекцијата, болеста е поделена на:

 • дома или во заедница - инфекцијата не се појавила во стационарни услови;
 • нозокомијална - болеста се јавува на вториот или третиот ден на престој во здравствена установа.

Покрај тоа, вирусната бактериска пневмонија може да се појави во следниве форми:

 • лесно
 • умерено тешка;
 • тешки
 • комплицирано, што се карактеризира со долг тек.

Кај подоцнежниот или несоодветен третман кај децата, кај возрасни станува хроничен.

Симптоми

За вирусно-бактериска пневмонија се карактеризира со интензивна манифестација на симптоми што го разликуваат од другите видови на оштетување на белите дробови. Така, главните симптоми на оваа болест се:

 • нагло зголемување на телесната температура, често се претвора во треска;
 • чести и длабоки дишења;
 • недостаток на здив;
 • отежнато дишење при вдишување;
 • бледило на кожата;
 • тешка кашлица со спутум, често транспарентна, но бидејќи предизвикувачките агенси се бактерии, може да се меша со гноен течност;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • болка во градите;
 • слабост и исцрпеност;
 • мускулна болка;
 • промена на пулсот;
 • варење

Ако не побарате помош од специјалист повремено и не започнете со третман, вирусната бактериска пневмонија може да предизвика фатален исход на пациентот.

Компликации

Игнорирањето на симптомите на болеста многу често доведува до следниве компликации:

Бидејќи вирусно-бактериската пневмонија често се дијагностицира кај деца и кај постари лица, неопходно е да се консултира лекар со првите манифестации на симптоми, кои ќе препишат ефикасен третман.

Дијагностика

Дијагностичките мерки на вирусниот и бактерискиот тип на болест се состојат од следниов комплекс на дејства:

 • испитување и слушање на пациентот, за да се утврди бучавата во белите дробови;
 • општа тестови за крв и урина ;
 • радиографија на белите дробови во неколку проекции - директен и страничен, кој ќе ги одреди погодените области и степенот на ширење на воспаление;
 • студија за спутум, излачувана со кашлање, ќе помогне да се утврди кој микроорганизам беше причина за болеста;
 • сеење секрети за да се утврди најефективниот антимикробен третман;
 • проучување на функционирањето на надворешното дишење;
 • МРИ и КТ скенирање на белите дробови ;
 • крвна култура (извршена за да се утврди присуството или отсуството на бактерии во крвта на пациентот).

За време на дијагнозата, неопходно е да се исклучат одредени болести, симптоми кои се многу слични на знаците на вирусна и бактериска пневмонија, меѓу кои:

 • туберкулоза ;
 • онколошки неоплазми;
 • недостаток на воздух во ткивото на белите дробови;
 • конгестивна срцева слабост ;
 • згрутчување на крвта во белите дробови.
Центарот за пневмонија на рентгенограмот

Третман

Терапијата на вирусно-бактериска пневмонија целосно зависи од фазата на болеста. Значи, со благ тек на третманот, се пропишува следниот третман:

 • обезбедување на пациентот со одмор во кревет;
 • употребата на големи количини на течност, најдобро е ако е обична прочистена вода без гас;
 • лесна и брза храна;
 • Антимикробниот третман е пропишан во зависност од кој вирус е предизвикувачко средство. Со благ тек на таквите лекови може да се зема орално, и кога е комплицирано - со помош на инјекции. Терапијата не треба да надминува две недели, но во некои случаи подолготрајна терапија може да биде потребна до три недели.

Со комплициран тек на вирусна и бактериска пневмонија, потребно е:

 • зајакнување на имунолошкиот систем со лекови;
 • детоксифицирајте;
 • започнете терапија со кислород. Терапијата со кислород ги започнува процесите во телото кои ги зголемуваат перформансите на белите дробови. Но, прекумерното влијание на таквата терапија може да доведе до кислородно гладување;
 • земи антипиретици;
 • третман со аеросоли со бронхијални лезии.

Прогнозата на оваа вирусно-бактериска болест е доста позитивна, но само во случаи кога терапијата започнала во рана фаза. Сепак, околу 30% од постарите пациенти умираат. Со тешка форма и појава на последици, смртноста се јавува кај речиси половина од случаите и кај децата и кај постарите лица.

Превенција

Со цел вирусно-бактериската пневмонија да не стане проблем, неопходно е да се следат едноставните правила:

 • престанете да пушите и да ги ограничите децата од пасивното пушење;
 • не консумираат алкохолни и ниско алкохолни пијалоци;
 • исхраната треба да се збогати со витамини и хранливи материи;
 • редовно вежбање;
 • зајакнување на имунитетот на детето со стврднување;
 • се придржуваат до рационален секојдневен режим, оставете доволно време за одмор;
 • по улицата секогаш ги миеш рацете, особено е важно да го научиш тоа на децата;
 • неколку пати во текот на годината се подложени на рутински преглед на клиниката;
 • на првите симптоми, особено кај децата, треба веднаш да побарате помош од специјалист.

Најдобро е ако третманот и превенцијата ќе се одвиваат во околината на одморалиште.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бактериска пневмонија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар , пулмолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Фокална пневмонија (појавување симптоми: 9 од 17)

Фокалната пневмонија е инфламаторно-инфективна болест која не влијае на целото ткиво на белите дробови, туку само на одреден дел од него. Кога ова се случува, формирање на мали-фокални или големи-фокални воспаленија во белите дробови лобули. Патологијата може да биде независна и секундарна. Во првиот случај, изворот е патогени бактерии, а во вториот - протокот на други болести кои негативно влијаат врз ткивата на овој орган.

...
Лево-страна пневмонија (појавување симптоми: 8 од 17)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Белодробна туберкулоза (појавување на симптоми: 7 од 17)

Белодробната туберкулоза е болест предизвикана од бактериите од видот Mycobacterium откриени од страна на Роберт Кох во 1882 година. Тие се 74 видови, пренесени преку вода, почва, од болен човек до здрава. Форма на болеста, за која луѓето се најмногу подложни, е прецизно пулмонална туберкулоза, поради фактот што главниот тип на пренос на бактерии е воздушен.

...
Бронхиектазии (појавување на симптоми: 7 од 17)

Бронхиектазии - воспалителни процеси во респираторниот систем. Болеста се карактеризира со патолошки промени, експанзија или деформација на бронхиите, како резултат на која во нив се формира голема гној. Ова изобличување на внатрешните органи се нарекува бронхиектазија.

...
Хронична пневмонија (појавување симптоми: 7 од 17)

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .