Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Астматичен бронхитис: симптоми и третман

Астматичен бронхитис - главните симптоми:

Астматичен бронхитис е болест која има алергиска етиологија и влијае главно на големи и средни бронхити. Астматичен бронхитис не е бронхијална астма, како што многумина веруваат. Сепак, лекарите велат дека оваа болест може да биде еден од етиолошките фактори за развој на астма. Болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но кај главните ризични групи деца од предучилишна и во основно образование, особено ако има историја на алергиски болести.

Етиологија

Етиолошките причини за астматичен бронхитис се поделени во две групи: инфективни и неинфективни. Првата етиолошка група вклучува инфекција на респираторниот систем со вируси и паразитски организми. Треба да се забележи дека оваа природа на оваа болест е прилично ретка.

Следните етиолошки фактори може да се припишат на неинфективната група:

 • присуство на алергени кои ги иритираат ѕидовите на бронхите;
 • ефекти после вакцинација (практично не се јавува кај возрасни);
 • јадење храна со алерген;
 • долготраен третман со "тешки лекови";
 • преосетливост на возрасен или дете на алергени;
 • генетска предиспозиција.

Исто така, треба да се забележи дека бронхитисот со астматична компонента не може да се развие дури и ако се присутни горенаведените етиолошки фактори ако имуниот систем не е ослабен.

Покрај честите етиолошки фактори, астматичниот бронхитис кај возрасните и децата може да се развие како компликација во однос на ваквите болести:

Клиничарите забележуваат дека егзацербацијата на оваа алергиска болест е забележана во текот на пролет-летото. Ова се должи на фактот дека во овој период се забележува цветни растенија.

Причини за астматичен бронхитис

Симптоматологија

Симптомите на астматичен бронхитис се речиси исти кај возрасните и децата. Сепак, треба да се забележи дека симптомите можат да бидат манифестација на друга алергиска болест, па затоа строго не се препорачува да се само-лекува.

Почетните симптоми може да укажуваат на обична настинка, особено кај децата.

Пациентот може да биде вознемирен од следното:

 • кашлица, особено по интензивен физички напор или нервна напнатост;
 • ринитис ;
 • воспалено грло;
 • слабост и замор.

Бидејќи бронхитисот се развива со астматична компонента, може да се појават следниве симптоми:

 • остра промена на кашлицата од суво на влажно;
 • нестабилна телесна температура;
 • експираторна диспнеа;
 • отежнато дишење;
 • прекумерно потење;
 • раздразливост;
 • лош сон

Како што се повлекува флегмата, состојбата на пациентот може да се подобри и симптомите да станат помалку изразени.

Симптомите обично може да исчезнат за 3-4 недели. Сепак, ваквото подобрување на состојбата на пациентот е кратко. Карактеристика на оваа алергиска болест е токму интензивираното повторување на симптомите, особено во присуство на алерген во близина.

Треба да се забележи дека честите манифестации на клиничката слика може да доведат до развој на хроничната форма на болеста. Во посложени случаи, можно е да се развие сериозна компликација - бронхијална астма .

Форми

Според квалификацијата, постојат три форми на развој на оваа болест:

 • атопична форма;
 • заразен;
 • патолошки.

Тоа е последна форма на болеста е најтешко. Клиничката слика на оваа форма се карактеризира со грчеви во бронхиите, едем на мукозната мембрана, па дури и акумулација на гној во органската празнина.

Дијагностика

На првите симптоми треба веднаш да се обратите до надлежен медицински специјалист. За време на личниот преглед, лекарот мора да обрне внимание на личната и семејна историја на пациентот. Дијагностика се изведува и со следните лабораториски и инструментални анализи:

Ако се потврди дијагнозата на астматичен бронхитис, третманот треба да започне веднаш.

Третман

Третманот за оваа болест треба да биде во строга согласност со рецептите на лекарот. Да се ​​користат сомнителни народни лекови за третман на акутна или хронична форма на оваа болест не е строго препорачливо, бидејќи само може да ја влоши ситуацијата.

Терапијата со лекови вклучува земање такви лекови:

 • антибактериски;
 • антихистаминици;
 • бронходилататори;
 • муколитичен.

Ако пациентот има хронична форма на болеста, тогаш се користат дополнителни алкални инхалации за подобро ослободување на спутумот.

Што се однесува до традиционалната медицина, таквите фондови може да се користат само како дополнителна и по консултација со докторот. Во спротивно, употребата на сомнителни народни лекови може да доведе до влошување на здравјето на пациентот и развојот на астма, која не може да се излечи.

Третманот на астматичен бронхитис може да се врши на амбулантско ниво, освен ако не се детектира инфекција и општата здравствена состојба на пациентот е стабилна.

Треба да се напомене дека навремениот третман на астматичен бронхитис речиси секогаш го избегнува развојот на компликации. Развојот на астма против астматичен бронхитис е забележан кај 30% од пациентите. Затоа, за лекување на оваа болест мора да биде правилно и до крај.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате астматичен бронхитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , алергист , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ринитис (појавување симптоми: 10 од 21)

Ринитис (течење на носот) е болест која влијае на назалните синуси. Причината за нејзината прогресија може да биде вирусна и бактериска инфекција, како и механички оштетувања на носната лигавица. Најчесто, оваа патологија се развива против позадината на ослабен имунитет.

...
Грип (појавување симптоми: 7 од 21)

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...
Алергија на цут (појавување симптоми: 7 од 21)

Алергија на цут денес е многу честа појава. За жал, никој не успеа целосно да се ослободи од тоа, така што луѓето мора да ги издржат своите непријатни симптоми. Алергиска реакција се манифестира со тежок чешање во носот, празнење на носот, кивање и назална конгестија.

...
Ринофарингитис (појавување симптоми: 6 од 21)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Синузитис (појавување симптоми: 6 од 21)

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .