Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен бронхитис: симптоми и третман

Хроничен бронхитис - главните симптоми:

Хроничниот бронхитис е воспалителен процес кој се развива и напредува во органите на респираторниот систем. Со оваа болест се нарушува функционирањето на бронхиите, преовладува оштетувањето на нивната заштитна и чистачка активност. Поради нарушување на интегритетот на мукозната мембрана на овој орган, хроничниот бронхитис е придружен со ослободување на голема количина на спутум, во чиста форма или со нечистотии, при кашлање.

Оваа болест се смета за хронична во случај кога кашлица со спутум е забележана три месеци по ред, за две или повеќе години. Останатите случаи на продолжена кашлица поради воспаление во бронхиите припаѓаат на други видови на бронхитис . Хроничниот бронхитис може да напредува кај деца и возрасни. Тој нема ограничувања за возраста и сексот.

За да се утврди дијагнозата на хроничен бронхитис, ви треба просек од две години. Овој период се должи на фактот дека вообичаената кашлица е доста честа кај популацијата, и ако го земеме секој таков случај како хроничен бронхитис, тогаш нема да има човек во светот кој нема да го има. Но, медицинската статистика е таква што ваквата болест е забележана кај околу десет проценти од жителите во светот.

Доста често, луѓето со дијагностициран хроничен бронхитис не посветуваат посебно внимание на таков проблем. Но, ако не веднаш одите на лекар и не започнете со третман, тогаш последиците од оваа болест може да предизвикаат многу силно здравствено оштетување. Оваа болест се манифестира и се влошува во пролет или есен, кога постојано се менуваат временските услови, температурата и нивото на влажност во воздухот.

Етиологија

Најчесто причините за таквото пореметување во бронхиите се воспалителни или заразни болести на респираторниот систем.

Служат како плодна почва за развој на оваа болест кај возрасните може:

 • честа појава на инфлуенца во историјата. Оваа причина е најчеста кај децата;
 • нездраво начин на живот, особено злоупотреба на никотин;
 • продолжена хипотермија или прегревање на телото;
 • наследност;
 • ослабен имунитет;
 • возраст Често, возрасните на возраст над четириесет години се повеќе подложни на болеста;
 • загадување на воздухот;
 • опасни работни услови во кои едно лице е често во контакт со хемикалии, како и висока концентрација на прашина.
Здрава бронхија и хроничен бронхитис

Видови

Во зависност од причините за хроничен бронхитис е:

 • независно - се развива без влијание на други воспалителни процеси во телото;
 • секундарна - е компликација на други болести, вклучувајќи пневмонија и туберкулоза , што може да биде не само причината за болеста, туку и нејзините последици.

Во зависност од изведениот спутум, болеста е:

 • едноставно - празнење е минимално или целосно отсутно (без дополнителни нечистотии);
 • гноен;
 • со мали честички на крв;
 • влакнести.

Со степенот на дистрибуција:

 • со воспаление на големите бронхи;
 • средни и мали бронхи.

Со присуство на бронхоспастичен елемент:

 • хроничен не-опструктивен бронхитис;
 • хроничен опструктивен бронхитис.

Првиот тип на хроничен бронхитис често се забележува кај децата, а вториот кај возрасните.

Хроничниот опструктивен бронхитис може да се подели во фази на сериозност и методи на терапија:

 • првиот е тоа што пациентот не треба постојано да биде под надзор на лекар. Третманот е ограничен на лекови и народни лекови;
 • второ, пациентите се лекуваат под надзор на пулмолог, кој ги пропишува средствата за физиотерапија. Во оваа фаза, ефикасноста на пациентот е значително намалена;
 • Трет третман се врши само во болница.

Според протокот во телото:

 • скриени
 • со често повторени егзацербации;
 • со остра влошување;
 • континуирано - со повторени периоди на егзацербации (приближно три пати годишно).

Симптоми

Покрај главниот симптом на болеста - кашлица со спутум, пациентите може да ги почувствуваат следните симптоми на хроничен бронхитис:

 • недостаток на здив, дури и кога се прави малку физички напор или одење;
 • гадење;
 • зголемено потење;
 • општа слабост на телото;
 • дишење при дишење;
 • Синиот врв на носот и ушите, прстите и прстите;
 • нарушување на спиењето;
 • намалување на нивото на перформанси;
 • вртоглавица;
 • зголемена брзина на пулсот во мирна состојба на пациентот;
 • тешки главоболки.

Во основа, овие симптоми се забележани кај хроничен опструктивен бронхитис. Не-опструктивниот тип на болеста може да се појави без знаци.

Симптоми на хроничен бронхитис

Компликации

Последиците од хроничниот бронхитис можат да се појават индивидуално (во однос на позадината на ослабен имунитет).

Компликациите се:

Дијагностика

За да се постави дијагноза, лекарот мора да го испита пациентот, да го слушне својот здив, да дознае за симптомите што ги чувствува пациентот. Карактеристичен знак за лекарот ќе биде кашлица. Нејзиниот интензитет и присуството на дополнителни нечистотии во спутумот ќе му помогнат да направат поизразена идеја за текот на бронхитисот. Потоа ќе се извршат анализи:

 • крв - општи и биохемиски (за да се идентификуваат воспалителни процеси);
 • урина ;
 • лабораториски испитувања на експеториран спутум.

За да се открие целосната слика за текот на болеста и формулирање на конечната дијагноза, пациентот ќе треба да ги поминат следниве испитувања:

 • градите на градите на градите;
 • фибробронхоскопија, за да се исклучи онкологија или туберкулоза;
 • спирографија - за да се одредат респираторните функции;
 • бронхоскопија .
Бронхоскопија

Третман

Третман на хроничен бронхитис вклучува збир на алатки:

 • третман со лекови;
 • физиотерапија;
 • употребата на народни лекови;
 • спа третман.

Третманот со лекови е насочен кон:

 • елиминирање на патогениот патологија (со помош на антибиотици);
 • зголемена исцрпеност;
 • нормализација на дишењето и олеснување од отежнато дишење (изведена со помош на бронходилататори);
 • зајакнување на имунитетот;
 • елиминација на главната болест, која може да предизвика појава на хроничен бронхитис.

Физиотерапија се состои од:

 • вдишување;
 • ултразвук;
 • електрофореза - кашлица;
 • UHF - од воспаление;
 • вибромасажа;
 • респираторна гимнастика.

Ако болеста продолжува без зголемување на телесната температура на пациентот, тогаш терапијата се изведува со помош на сипаници и конзерви.

Народни лекови за третман на хроничен бронхитис во комбинација со лекови и физиотерапија. Тие обично вклучуваат такви растенија:

 • паричка;
 • calendula;
 • липа цвеќиња;
 • малини бобинки;
 • чад;
 • цветни цвеќиња.

За да се подобри искашлување (со помош на народни лекови) користете:

 • лушпа на коренот девисала;
 • сируп направен од плодовите на вибурнумот и шеќерот;
 • инфузија на мед и репа.

Покрај тоа, традиционалните методи на третман вклучуваат вдишување, кое може да се врши самостојно, дома. Инхалациите го загреваат грлото и ја смируваат кашлицата, што овозможува да се излечи било каква форма на бронхитис многу побрзо. За инхалација користете ги овие состојки:

 • компири;
 • кромид;
 • ротквица;
 • рен;
 • лук;
 • сол

Навременото регрес и професионалниот третман ќе помогнат да се ослободи од хроничен бронхитис засекогаш, и ќе го спаси пациентот од несакани компликации.

Превенција

Оваа болест реагира добро на комплексен третман, а превентивните мерки ќе помогнат да се спречи појавата на болеста или повторување на рецидивите.

Превенцијата на хроничен бронхитис ги вклучува следните методи:

 • урамнотежена исхрана која вклучува витамини и микронутриенти;
 • поправете дневна рутина, треба да оставите доволно време за одмор;
 • здрав начин на живот, кој се состои од целосно отфрлање на алкохол и пушење;
 • навремено лекување на болести на респираторниот систем;
 • стврднување;
 • хигиена;
 • дневна умерена вежба;
 • постојано проветрување на просторијата. Ако поради некоја причина ова не е можно, неопходно е да се следи нејзината влажност;
 • Избегнувајте места со големи количества прашина или хемикалии;
 • Предвремена превенција на САРС и грип;
 • вежби за дишење, околу петнаесет минути дневно.

Во прилог на јавно достапни методи за спречување на хроничен бронхитис, постојат повеќе глобални, кои се користат со чести рецидиви на болеста. Овие можат да бидат:

 • промена во вработувањето;
 • климатските промени (можеби ќе треба да се преселите во друг град или држава);
 • домување оптимизација - размена, изолација или поправка на стан.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хроничен бронхитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 8 од 15)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Бронхопнеумонија (појавување симптоми: 7 од 15)

Бронхопнеумонија е вид на пневмонија. Оваа болест се разликува од конвенционалната пневмонија во која бактериите и вирусите кои влегуваат во телото, влијаат не само на белите дробови, туку и на гранките на бронхијалното дрво. Често, воспалението се развива како резултат на инфекција на горниот респираторен тракт. Во повеќето случаи, бронхијална пневмонија предизвикува стрептокок и пневмокок.

...
Труење со жива (појавување симптоми: 7 од 15)

Труење со жива - едно од најсериозните труења на телото, што е опасно од неговите последици. Најчесто, живата влегува во човечкото тело во форма на прашина или пареа, со дишење или храна. Доколку оваа супстанца се појави во мала количина и само еднаш, тоа нема да нанесе штета на здравјето - живата ќе се отстрани од телото без дополнителни дејства. Кога се пушта во крвта - низ бубрезите со урина, во дигестивниот тракт - со измет. Таквиот метал, влегувајќи во телото, не се апсорбира во ткивото и не се менува.

...
Лобарна пневмонија (појавување симптоми: 7 од 15)

Лобарна пневмонија е воспаление на белодробното ткиво кое не се шири низ белите дробови, но влијае на еден или повеќе од неговите лобуси. Главната група за ризик се состои од мали деца и постари лица. Главната причина за развојот на болеста е патолошкиот ефект на патогениот агенс (вирус или бактерија), кој може да влезе во телото на неколку начини.

...
Лево-страна пневмонија (појавување на симптоми: 7 од 15)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .