Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Заден ринитис: симптоми и третман

Заден ринитис - главните симптоми:

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

Симптоматологија

Типични симптоми на болеста се:

 • горење, сувост во мукозните мембрани;
 • потешкотии со дишењето. Пациентот има тешкотии со дишењето со носот (понекогаш речиси е невозможно да се направи ова) додека лежи;
 • испуштање на гноен и лигав карактер од носот. Секрецијата е тешка, а носот на пациентот често е полн;
 • респираторни знаци. Тие манифестираат кивање, солзи, воспаление на небото;
 • присуството на носните мукозни мембрани кои не треба да се отстранат, за да не се предизвикуваат крварења од носот;
 • треска (почесто се забележува кај деца);
 • промени во гласот - станува назална;
 • болни сензации во областа на лимфните јазли во вратот (синдромот на болка се зголемува со палпација);
 • општо влошување на здравјето. Меѓу симптомите на оваа група може да се забележи слабост, главоболки (кои се предизвикани од интоксикација).

Ако овие симптоми не почне да се третираат во време, тогаш наскоро ќе се појават нови - намалување на мирисот, проблеми со слухот и болка во ушите, кашлица.

Причини

Главната причина за која се развива грбот на ринитис кај деца или возрасни е инфекцијата. Може да биде нормален грип или АРВИ . Сепак, дури и ако патогенот влегува во задниот ѕид на респираторниот тракт, веројатноста да се разболи не е 100%. Факторите на ризик за оваа болест вклучуваат:

 • прекршување на снабдувањето со крв во назофарингеалните ткива;
 • ефектите на агресивните хемикалии врз носната мукоза;
 • тешка хипотермија;
 • повреда на носот;
 • висока чувствителност на алергиски супстанции;
 • реакција на ладен воздух или силен мирис.

Главната улога во ринитисот кај децата и постарите лица игра државата на имунитет, бидејќи успехот на надминување на болеста ќе зависи од нејзината упорност.

Форми

Задниот ринитис се јавува во овие форми:

 • акутен. Тоа сугерира присуство на многу симптоми и е тешко за децата. Ако не се лекува, тогаш болеста тече во хронична форма;
 • хроничен. Може да трае неколку недели или неколку месеци со благи симптоми.

Третман

Симптоми и третман на задниот ринитис

Задниот ринитис кај возрасните, како и децата, може да предизвика компликации. Поради оваа причина, треба да се третира што е можно порано, додека се следи од терапевт. Ринитисот може да се излечи со помош на лекови кои го чистат назофаринксот од акумулираниот гној и слуз, со што се спречува репродукцијата на патогени микроорганизми. Лекови кои се пропишани локално вклучуваат:

 • антисептички раствори за испирање;
 • вдишување, чија основа е фурацилин, солен раствор, лушпа на билки или антисептик;
 • лекови, стесни садови. Тие ќе помогнат да се отстрани едемот на респираторниот систем кај децата и со тоа да се олесни протокот на воздух низ дишните патишта. Воведен во телото со вбризгување во носот;
 • капки врз основа на маслото (за да се спречи пресушување на мукозните мембрани).

Во некои случаи, лекарот може дури и да препише антибиотици за возрасни и деца.

Исто така, задниот ранитис се третира со физиотерапија:

 • изложеност на ултравиолетови зраци. Се смета за еден од најефикасните методи на изложеност и се спроведува со акутна форма на болеста;
 • ласерска терапија;
 • галвански премази;
 • криотерапија.

Исто така, потребно е да се третираат ринитис со ресторативни мерки. Ова вклучува стврднување, спорт и прехрамбени прилагодувања. Лекарот ќе препорача да вклучите повеќе витамини Б, како и мултивитамински комплекси во исхраната на вашиот пациент.

Методи за третман на разлики

Ринитис третман се врши според неговата форма:

 • бактериската болест се третира со антибиотици, кои пациентот мора да ги зема орално;
 • најчесто се бара хроничен назофарингит да биде хируршки излечен - да ги отстрани полипите, да го исправи септумот или да ја трансплантира слузницата на дишните патишта;
 • симптомите на ринитис кај бремени жени треба да се третираат многу внимателно за да се спречи развојот на компликации кај нероденото дете. Како метод на третман се користи назално перење со солен раствор или специјални лекови, како и вдишување (база - солен раствор). И покрај тоа што лекарот често пропишува бањи за нозете за време на болеста, овој метод на лекување е забранет за бремени жени;
 • атрофична форма вклучува третман со масти и масла кои ги омекнуваат воспалените мембрани;
 • Алергиска форма на болеста може да се третира кога се детектира алерген и е откриено неговото исклучување. За лекување на симптомите, антихистаминските лекови ги пропишува лекар;
 • вирусна форма на болеста се третира со интерферон во форма на капки или раствори;
 • вазомоторна форма вклучува третман на ѕидовите на крвните садови. Важно е да се запамети дека ако не се лекува, основната причина предизвика прогресија на болеста, болеста може да се повтори.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Назад ринитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: општ лекар , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ринозинузитис (појавување симптоми: 9 од 21)

Ринозинузитис е болест која се карактеризира со воспаление на носната мукоза и параназални синуси. Најчесто, патологијата се развива кај луѓе на возраст од 45 до 70 години, но можно е прогресија на риносинузитис кај деца. Вреди да се спомене дека меѓу фер сексот, инциденцата е неколку пати повисока отколку кај мажите.

...
Хроничен ринитис (појавување симптоми: 9 од 21)

Хроничен ринитис е болест која се карактеризира со повторувачки манифестации на симптоми на акутен ринитис - тешкотии при дишење на воздухот низ носот, изобилство на екскреции со различни конзистенции и намалување на сериозноста на миризбата.

...
Бурен ринитис (појавување на симптоми: 9 од 21)

Пулмонален ринитис - е прилично честа и во исто време тешка патологија, која се јавува кај деца и кај возрасни. Карактеристика на оваа болест е тоа што, покрај воспаление, во мукозната мембрана на носната празнина се формира гноен процес.

...
Хемороиди (појавување симптоми: 9 од 21)

Хемороиди - е воспалителен процес во мукозните мембрани на назалните синуси. Болеста е доста тешко, бидејќи еден синус првобилно се воспалува, потоа се засегнати други области. Оваа болест често се манифестира во детството, може да доведе до разни компликации кои го загрозуваат животот на една личност.

...
ARVI (појавување симптоми: 8 од 21)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .