Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бронхоектална болест: симптоми и третман

Бронхиектазии - главните симптоми:

Бронхиектазии - воспалителни процеси во респираторниот систем. Болеста се карактеризира со патолошки промени, експанзија или деформација на бронхиите, како резултат на која во нив се формира голема гној. Ова изобличување на внатрешните органи се нарекува бронхиектазија.

Бронхиектазата е независна болест која може да влијае само на едно белодробно крило или нејзино учество, но исто така се шири и на двете страни на органот. Бидејќи структурата на респираторните органи е нарушена поради болеста, може да предизвика интрабронхијална инфекција која може да предизвика перзистентна хемоптиза.

Главната група за ризик се состои од деца од пет години и млади луѓе на возраст од дваесет и пет години.

Етиологија

Денес во медицината нема точни информации за причинителите на оваа болест. Се знае само дека разни бактерии можат да предизвикаат егзацербација на болеста. Но, докторите се согласуваат дека тоа може да послужи како плодна почва за оваа болест. Тие ги идентификуваат следните етиолошки фактори:

 • генетска предиспозиција;
 • конгенитални аномалии во развојот или структурата на белите дробови;
 • различни инфекции на раната дишни патишта.

Стекнатите причини за болеста се јавуваат неколку пати почесто од конгениталните. Болеста најчесто се среќава кај деца, бидејќи тие можат да добијат пневмонија или тешко е да страдаат од грип , со повеќе компликации.

Патогенезата на болеста е таква што во почетокот постои силна кашлица, а процесот на зголемување на бронхиите почнува да се развива во внатрешноста на телото. Сето ова предизвикува промена во структурата и густината на ѕидовите на органот и зголемување на притисокот во него. Трансформацијата на ѕидовите потекнува од воспалителните процеси во мукозната мембрана и завршува со нарушување на структурата на мускулите кои ги поврзуваат со органот. Зголемувањето на интрабронхијалниот притисок се должи на компресија на бронхиите надвор, на пример, зголемени лимфни јазли во големина или можно влијание од внатрешното тело на странското тело. Поради сите овие патолошки процеси, белите дробови не се доволно исчистени и ова е поволен фактор за појава на инфекција.

Видови

Белите дробови се нормални и со бронхиектазии

Главниот услов за класификација на бронхиектазата се смета за форма на проширување на телото, што е:

 • цилиндрични. Често се појавуваат на позадината на инфекцијата во телото. Во исто време, не постои голема акумулација на пурулентната течност во органот, поради што здравјето на пациентот не е многу сериозно;
 • артикулираат. "Мониста" се појавуваат кога неколку овални шуплини се формираат во еден бронх, во кои се собира голема количина гној или плунка. Болеста е малку потешка од претходната форма;
 • Сакате Ова проширување обично се забележува на истиот бронх и е топка. Оваа форма е најчеста за вродени дефекти во структурата на белите дробови. Во сферични кеси може да се акумулира голема количина на пурулентна течност, од која се зголемува нивната големина. Ова, пак, води кон мала непријатност при дишење;
 • во облик на вретено - во која дијаметарот на бронхиектазата се намалува, со премин кон здрав бронх. Оваа форма не дава веројатност за формирање колекција на течност;
 • мешани - кога еден пациент може да развие бронхиектазии на различни форми. Ова е обично откриено во позадина на воспалителни процеси или болести кои доведуваат до промени во белодробното ткиво. Текот на оваа форма на болеста целосно зависи од бројот и големината на бронхиектазата.

Болеста е хронична бидејќи бронхиектазата не поминува со текот на времето. Во такви случаи, општата состојба на пациентот зависи од тоа во која фаза е болеста. Вкупно може да има два од нив:

 • влошување. Во оваа фаза, може да има остра влошување на состојбата на пациентот, од изречената манифестација на знаци на болеста и акумулација на голема количина гној. Можеби ќе треба итна хоспитализација. Во случај на задоцнето лекување, болеста е комплицирана од пневмонија . Фреквенцијата на егзацербации е чисто индивидуална и може да се изрази од една до две пати годишно до неколку пати месечно;
 • ремисија Оваа фаза се карактеризира со отсуство на симптоми. Човекот се чувствува сосема здрав, се занимава со обични активности и работа. Деформитетот на органот е присутен, но не се манифестира со потешкотии со дишењето или непријатност.

Локализација на бронхиектазата може да биде:

 • еднострано, оштетувајќи само еден дел од белите дробови. Ова се само конгенитални формации;
 • билатерален - со ширење на сите делови на белите дробови.

Тежината на болеста е поделена на степени:

 • почетна, при што се случуваат егзацербации максимум двапати годишно, не повеќе. Пациентот не се жали на симптоми и води вообичаен начин на живот;
 • медиум - влошувањето на болеста се јавува до пет пати годишно. Со егзацербации од овој степен, состојбата на пациентот драматично се влошува. За време на таквите периоди, лицето за некое време го губи работниот капацитет. Многу плунка се излачува и дишењето е тешко. Кога ремисијата продолжува со работа, но постои кашлица;
 • тешки. Во овој случај, егзацербациите се забележуваат еднаш на секои неколку месеци. Состојбата на пациентот се влошува. Кога кашлање од гној и крв. Кожата е бледа, со сина боја, што значи недоволно снабдување со кислород до ткивото. Луѓето со овој степен на сериозност се најдобро хоспитализирани. Времето на ремисија е кратко, работната активност не е целосно обновена;
 • многу тешки - не постојат периоди на повлекување на бронхиектазии. Здравствената состојба на пациентот не се враќа во нормала. Гледани компликации во форма на срцева слабост и пневмосклероза .

Симптоми

Симптоми на бронхиектазии

Болеста се разликува не само со специфична патогенеза, туку и со манифестација на симптоми. Сите симптоми се манифестираат само во периодот на егзацербација, против позадината на воспалителните процеси. Поради можноста за истовремена гноен бронхитис или пневмонија, симптомите на бронхиектазии често се мешаат со овие болести. Во периодот кога болеста старее, симптомите не се манифестираат, па затоа пациентот нема поплаки. Најчестите симптоми на бронхиектазии се:

 • кашлица (присутна кај сите пациенти). Кашлицата, пак, во зависност од сериозноста, може да биде со ослободување на спутумот во чиста форма, како и со нечистотии од гној или крв. Овој симптом може да се појави спонтано, на пример, кога се менува позицијата на телото;
 • отежнато дишење;
 • недостаток на здив;
 • болка во градите;
 • треска;
 • губење на тежината;
 • губење на перформансите;
 • бледа кожа;
 • интоксикација на телото;
 • промена во обликот на градите;
 • некои заостануваат во развој, само кај деца.

Компликации

Бронхиектазата се развива во белите дробови, но компликациите се:

 • пулмонален;
 • екстрапулмонален.

Првата група на компликации вклучува:

 • крварење во белите дробови;
 • апсцесна пневмонија (белите дробови исполнети со гној);
 • гангрена на телото;
 • прекршување на протокот на воздух преку бронхиите. Постои постојан недостаток на здив, чувство на недостаток на воздух;
 • пнеумоторакс .

Во втората категорија на компликации биле:

 • токсични бактерии кои влегуваат во крвотокот ( сепса );
 • амилоидоза , во која протеинот се акумулира во внатрешните органи, што доведува до нарушување на нивното функционирање.

Дијагностика

Мерките за дијагноза на бронхиектазии, покрај општото испитување на пациентот, вклучуваат:

Третман

Во зависност од степенот на симптоми и фаза на болеста, третманот на бронхиектазии вклучува:

 • терапија со лекови;
 • оперативна интервенција;
 • инструментален третман;
 • народни лекови.

Третман со лекови се врши со антибиотици и испраќа:

 • да се исчистат бронхите од пурулентна течност или плунка;
 • нормализација на респираторната функција;
 • елиминирање на бактериите;
 • ако е потребно, намалување на телесната температура;
 • чистење на телото на отрови.

Операцијата во некои случаи може комплетно да го излечи лицето од бронхиектазии. За време на оперативна интервенција, празнината наполнета со гној се отстранува. Многу ретко, главно поради наследноста, бронхиектазата може да се повтори по операцијата. Пациентот самостојно донесува одлука за операцијата, откако ќе ја сослуша прогнозата на лекарот во врска со здравствената состојба во случај на операција или без неа.

Народни лекови за третман на бронхиектазии се главно насочени кон намалување на спутумот при кашлање. Тие можат да се комбинираат со лекови, но не треба да се користат без да се консултира лекар. Најефикасна апликација ќе биде:

 • ленено семе во прав;
 • лук супа;
 • сок од морков;
 • тинктури на лисјата од алое.

Превенција

Превентивните мерки за бронхиектазии вклучуваат:

 • превенција на преоптоварување;
 • здрав начин на живот, без алкохол и никотин;
 • навремено лекување на не само белодробни заболувања, туку и било какви воспалителни процеси во телото;
 • јадење храна која содржи многу витамини и хранливи материи;
 • примаат најмалку два литри вода дневно;
 • комплетен клинички преглед најмалку двапати годишно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бронхиектазии и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бактериска пневмонија (појавување симптоми: 7 од 15)

Бактериска пневмонија е инфекција на белите дробови со одредени бактерии, на пример, хемофилусен бацил или пневмокок, но ако во телото се присутни други вирусни болести, вирусот може да стане предизвикувач. Придружувани од симптоми како што се треска, тешка слабост, кашлица со спутум, болка во градите. Можно е да се дијагностицира со помош на рентген, тестови на крв и сеење на спутум. Третманот се изведува со антибиотици.

...
Тумор на белите дробови (појавување на симптоми: 7 од 15)

Туморот на белите дробови - комбинира неколку категории на тумори, имено, малигни и бенигни. Вреди да се одбележи дека првите влијаат врз луѓето постари од четириесет години, а втората се формираат кај лица под 35 години. Причините за формирање на тумори во двата случаи се скоро исти. Најчесто, трајната зависност од штетни навики, работат во опасно производство и изложеноста на телото делува како провокатори.

...
Белодробен инфаркт (појавување симптоми: 6 од 15)

Белодробниот инфаркт е патолошка состојба која се развива како резултат на блокада на мали или средни белодробни садови со тромб формиран во пулмоналниот циркулациски систем или земен од периферните вени. Оваа болест е слична по природа со миокарден инфаркт - истиот има брз развој и се карактеризира со смрт на ткивата на погодената област.

...
Алвеолитис (појавување симптоми: 6 од 15)

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...
Аспергилоза (појавување симптоми: 6 од 15)

Аспергилозата е габична болест, која е предизвикана од патолошкото влијание на габите на мувлата Аспергилус. Оваа патологија нема ограничувања за половата и возрасната група, зошто дури и може да се дијагностицира кај дете.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .