Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бронхоспазам: Симптоми и третман

Бронхоспазам - главните симптоми:

Бронхоспазмот е патолошка состојба која се карактеризира со појава на ненадеен напад на задушување. Напредоци поради рефлексна компресија на структури на мазни мускули во ѕидовите на бронхиите, како и поради оток на мукозната мембрана, придружено со нарушување на празнењето на спутумот.

Поради активното влијание на респираторниот систем на негативни фактори, кои можат да бидат алергени, вируси или бактерии, одбранбените механизми се активираат во ѕидовите на бронхиите. Како резултат на тоа, слузницата е полна со крв и постепено се буди, се зголемува секрецијата на секрецијата на мочниот меур. Таа има многу дебела текстура и е збогатена со антивирусни и антимикробни супстанции. Во случај на прогресија на бронхоспазми кај дете или кај возрасни, акумулираниот спутум при кашлање од белите дробови не е елиминиран и тие, буквално, се полни со него.

Најчесто, оваа патолошка состојба напредува кај луѓе кои страдаат од бронхијална астма или се алергични на одредени супстанции. Поретко, бронхоспазмата ги придружува другите бронхо-белодробни заболувања. Силни емоции, силен мирис или дури и физички може да предизвикаат напад. оптоварување Вреди да се напомене дека бронхоспазмот кај дете или возрасен не е независна нозолошка единица. Овој симптом укажува на други патологии. Времетраењето на нападот варира од неколку минути до неколку дена.

Опасноста од бронхоспазма е дека ако жртвата не обезбеди прва помош навремено, нападот може да биде и фатален, како резултат на грчењето на бронхијалниот лумен може целосно да се блокира и воздухот нема да влезе во респираторниот систем. Оваа патолошка состојба може да се појави и кај мало дете и кај возрасно лице. Нема ограничувања во врска со сексот.

Етиологија

Бронхоспазмот е многу полесно да се спречи отколку да се отстрани. Затоа, важно е да се знаат сите причини кои можат да предизвикаат прогресија на нападот.

Причини за спазам:

 • разни видови на алергени. Нападот се развива со пенетрација на овие супстанции во респираторниот систем. Вреди да се напомене дека е алергија која е честа причина за бронхоспазма;
 • хемиски надразнувачи;
 • вдишување на супстанции со лут мирис;
 • чад;
 • тежок стрес;
 • иритација на дишните патишта од туѓо тело. Дури и специјализираните медицински манипулации можат да предизвикаат спазам;
 • интоксикација на организмот, чија причина беше прогресијата на болеста на бактериска или вирусна природа;
 • егзацербација на болеста со хроничен тек - астма и други;
 • консумирање на лекови кои делуваат на одредени рецептори;
 • труење со човечко тело со габични инфекции и хелминтични инфекции.
Слика на болеста

Фактори на ризик:

 • пушењето, пасивно;
 • генетска предиспозиција;
 • работна активност во опасни услови;
 • бронхијална хиперреактивност.

Видови

Скриен бронхоспазам

Симптомите на овој тип на бронхоспазам не се појавуваат долго време додека стимулот не продира во дишните патишта. Веднаш штом тоа се случи, клиниката се развива многу брзо - дишењето станува бучно, кога ќе се издише свирче. Општата состојба на пациентот е нарушена. Скриениот бронхоспазам се јавува на позадината на ваквите заболувања:

Парадоксален бронхоспазам

Со парадоксална бронхоспазам, симптомите се појавуваат одеднаш. Состојбата на пациентот брзо се влошува, па затоа е важно веднаш да почне да му пружаат прва помош. Пред доаѓањето на амбулантата, треба да обезбедите пристап до свеж воздух, да ја отстраните срамната облека. Итна нега е да се користи бронходилататори. Оваа група на лекови ќе помогне да се олесни тензијата на мазни мускулни структури. Најчесто парадоксалниот бронхоспазам е забележан за време на алергиска реакција.

Симптоматологија

Симптомите на бронхоспазам кај деца и возрасни можат да се манифестираат толку брзо и полезно. Клиничкиот напад е како што следува:

 • градите постепено се шират;
 • дишењето станува бучно. Постојат долги вдишувања;
 • лице забележува појава на тежина во градите;
 • недостаток на кислород;
 • вратот на вените се зголемуваат;
 • диспнеа постепено се зголемува, претворајќи се во задушување;
 • дете или возрасен може да кивави и за време на овој процес се чисти јасна слуз;
 • кашлица. Може да биде придружено со ослободување на мала количина на слатка слуз;
 • несоница;
 • цијаноза на назолабилниот триаголник;
 • болно лице презема присилна позиција во која неговото дишење малку се подобрува;
 • страв од смрт;
 • плашиш;
 • при вдишување, крилјата на носот силно се повлекуваат;
 • кожата станува бледа;
 • тахикардија ;
 • модринки под очите;
 • потење се зголемува;
 • со аускултација, можно е да се забележи појава на отежнато дишење во белите дробови.

Вреди да се напомене дека бронхоспазмот кај децата е потежок отколку кај возрасните. Сите овие симптоми се многу изразени. Важно е дека кога ќе се развијат, веднаш почнуваат да обезбедуваат прва помош со цел да се ослободат од напад.

Прва помош

Во случај на овие симптоми треба веднаш да се јави брза помош. Пред нејзиното доаѓање, прва помош во случај на бронхоспазма е самоповредна:

 • отстрани сета облека што ја отежнува жртвата;
 • ако во собата силно мирисаат супстанции, жртвата треба да се отстрани од неа;
 • обезбеди свеж воздух;
 • даде на пациентот загреана минерална вода. Ова ќе помогне во ублажувањето на нападот;
 • Може да се даде фармацевтски агент кој го проширува луменот на бронхиите;
 • Ако нападот се развил кај дете, тогаш можете да го однесете во бањата и да ја ставите во топла вода. Зголемувањето на влажноста ќе помогне да се подобри севкупната состојба на бебето.

Исто така е важно да се знае што не треба да се направи за време на нападот. Не можете да дадете антихистаминици, како и лекови кои ја потиснуваат кашлицата. Не може да се користат и народни лекови. Само на сопствената сила не вреди. Дома е невозможно да се запре нападот.

Медицински настани

Во случај на напад, потребно е да се направи се за нормализирање на респираторната функција. Пациентот е даден да зема лекови кои ќе ги релаксираат ѕидовите на бронхиите, ќе го олеснат отекувањето на мукозната мембрана. Тие вклучуваат:

 • холиноблокатори;
 • глукокортикоиди;
 • симптоматски инхаланти;
 • антиалергични лекови.

Понатамошното лекување на бронхоспазми се врши само во болница. Терапијата првенствено е насочена кон елиминирање на болеста што го предизвикала нападот:

 • антибиотици и антивируси се пропишани за инфективни патологии;
 • со алергии, антихистаминици и глукокортикоиди се индицирани.

Бронхоспазмот кај деца и возрасни не е безопасна патологија, и ако не се обезбеди навремена, може дури и да доведе до смрт. Затоа, лекувањето се врши само под строг надзор на медицински специјалисти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бронхоспазам и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , алергист , пулмолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Астма (појавување симптоми: 8 од 21)

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

...
Белодробен едем (појавување симптоми: 6 од 21)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...
Кардиопулмонална инсуфициенција (појавување симптоми: 6 од 21)

Кардиопулмонална инсуфициенција е патологија на респираторните и кардиоваскуларните системи, напредувајќи како резултат на зголемување на притисокот во пулмоналната циркулација. Како резултат на тоа, десната комора на срцето почнува да функционира поинтензивно. Ако болеста напредува во текот на подолг временски период и неговото лекување не се спроведува, мускулните структури на десната страна на срцето постепено ќе ја зголемат нивната маса (поради интензивната работа).

...
Алергиски бронхитис (појавување симптоми: 6 од 21)

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...
Респираторен дистрес синдром (појавување симптоми: 6 од 21)

Респираторен дистрес синдром (RDS) е патолошки процес кој се карактеризира со респираторна инсуфициенција, придружена со не-кардиоген пулмонален едем, хипоксија, бучно, плитко дишење. Се забележува дека и покрај широк опсег на етиолошки фактори, оштетувањето на белодробната структура е во сржта на овој патолошки процес. Состојбата на rdsv (синдром кај возрасни) или rdsn (кај новороденчиња) е исклучително опасна за животот. Во отсуство на брза реанимација, постои смртоносен исход.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
алерголог зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .