Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Крупна пневмонија: симптоми и третман

Крупна пневмонија - главните симптоми:

Крупна пневмонија е воспалителна и алергиска болест на белите дробови, која се карактеризира со набивање на еден или неколку лобуси на белите дробови, како и формирање на патолошки ексудат во алвеолите. Како резултат на тоа, белодробното ткиво престанува активно да учествува во процесот на размена на гасови. Предизвикајте ги патогените микроорганизми со опасни болести.

Вреди да се напомене дека многу луѓе збунуваат лобарна пневмонија со фокална пневмонија. Но, всушност, овие патологии се различни. Во случај на прогресија на фокална пневмонија врз Х-зраците, ќе се забележи дека одредени сегменти на белите дробови се засегнати. Доколку прогресира лобарната пневмонија, тогаш Х-зракот јасно ќе го прикаже поразот на целиот лобус на белите дробови, кој се состои од мали сегменти. Сето ова укажува на тоа дека површината на лезијата во крупен тип е многу поголема отколку во фокалниот тип. Затоа, оваа патологија и продолжува потешко.

Претходно, лобарната пневмонија била сметана за пресуда. Ако нејзините симптоми се манифестираат, тогаш во повеќето клинички ситуации пациентот починал. Но сега, благодарение на развојот на медицината и достапноста на високо ефективни лекови, морталитетот речиси се приближи до нула. Вреди да се напомене дека лобарната пневмонија кај децата ретко се дијагностицира. Возрасните од возрасната група од 18-40 години се повеќе подложни на тоа.

Етиологија

Главната причина за прогресијата на болеста е патогената активност на микроорганизмите. Причините за пневмонија од овој тип се почесто пневмококи , стрептококи , стафилококи , Klebsiella и E. coli . Но мешаната флора не е исклучена. Тие продираат во ткивата на белите дробови на три начини:

 • капки во воздухот (најчест пат на влез на патогена микрофлора кај фокални, лобарни и други видови на пневмонија);
 • хематоген;
 • лимфоген.
Крупна пневмонија

Фактори на ризик:

 • хипотермија;
 • интоксикација на телото;
 • анемија ;
 • авитаминоза ;
 • хиповитаминоза;
 • повреда на градите со различна тежина;
 • премногу работа;
 • стрес;
 • присуство на истовремени патологии во акутна или хронична фаза;
 • намалување на реактивноста и сензибилизација на организмот.

Пневмонијата почнува да се развива веднаш штом патогената микрофлора продира во белите дробови. Патогенезата на болеста е директно поврзана со токсините кои патогенот лачи. Овие супстанции навлезат во ткивото на белите дробови, со што во голема мера се зголемува пропустливоста на ѕидовите на крвните садови, ексудација на црвени крвни клетки и фибрин во алвеолите. Она што е важно е фактот дека во различни фази на болеста патогенезата е поинаква, а клиниката зависи од неа.

Фази

Вкупно, лекарите разликуваат 4 фази во прогресијата на лобарната пневмонија. Нивното траење е најмногу до 11 дена.

1 или фаза на плима. Времетраење - еден ден. Карактеристични знаци се микробиолошки едем и означена хиперемија на лобусот на белите дробови кои се засегнати од микроорганизми. Ако во оваа фаза ја земеме едематозната течност за истражување, тогаш ќе биде можно да се открие огромен број на патогени во него. Пропусноста на капиларите се зголемува, а црвените крвни клетки постепено стигнуваат во луменот на алвеолите. Засегнатата акција е компактирана. На рентген, можете да ги идентификувате овие промени.

2 или фаза на црвени хепатитис. Се развива на вториот ден од прогресијата на болеста. Еритроцитната дијадепресија постепено се зголемува поради плеторот и отокот. Но, сега не само црвените крвни клетки, туку и неутрофилите се протекуваат во луменот на алвеолите. Помеѓу клетките паѓа фибрин (протеин). Лимфните садови, кои се локализирани во ткивата на органот, се прошируваат и се прелеваат со лимфата. Регионалните лимфни јазли се зголемуваат. Засегнатиот дел од густината станува како црн дроб, и станува темно црвен.

3 или фаза на сива хепатизација. Се развива кај пациент на 4-6 ден од болеста. Во луменот на алвеолите се акумулираат неутрофилите и фибринските филаменти. Концентрацијата на црвените крвни клетки кои се подложени на хемолиза е намалена, што доведува до намалување на сериозноста на хиперемија. Пропорцијата на белите дробови во оваа фаза се зголемува, станува тешка, а фибринозните преклопувања се појавуваат на плеврата.

4 или фаза резолуција. Се манифестира на прогресијата на болеста од 9-11 дена. Формиран фибринозен ексудат постепено се топи и се разрешува. Белите дробови се ослободуваат од акумулираната фибрин и патогената микрофлора. Ексудат од телото се излачува заедно со плунка и преку лимфна дренажа на белите дробови.

Симптоматологија

Крупава пневмонија започнува акутно. Нејзиниот прв симптом е хипертермија на големи броеви. Но, и продромалниот период исто така не е исклучен, во кој едно лице може да ги доживее следните симптоми:

 • слабост;
 • главоболка со различни степени на интензитет;
 • летаргија;
 • намален апетит;
 • нарушувања на гастроинтестиналниот тракт: дијареа, запек.

Како што напредува патологијата, циникот е дополнет со следните симптоми:

 • болка во страната на лезијата. Има остра или пирсинг карактер. Степенот на интензитет е различен. Може да се даде на рамото или стомакот. Овој симптом обично исчезнува на 2-3 дена по почетокот на болеста. Ако синдромот на болка продолжува подолго, тогаш ова е алармантен сигнал - можеби кај пациентот се развил плеврален емпием;
 • кашлица. Во раната фаза на болеста, таа е непродуктивна, но на 3-ти ден станува влажна. За време на кашлица, пациентот има дебел спутум. Отпрвин е пенлива и има бела боја, но постепено станува "рѓосана" поради примеси на крв во неа;
 • обично пациентот е загрижен за недостаток на здив - тешко е дишењето. Фреквенцијата на респираторните движења во минута - од 25 до 50. Зафатената половина на градите заостанува малку зад себе во чинот на дишење;
 • цијаноза Овој симптом се јавува поради оштетена размена на гасови. Ткивото на ткивото не соодветно прима кислород. Кај болен човек, забележана е цијаноза на назолабијалниот триаголник, прсти и прсти и усни;
 • кожата е топла и сува, и ладна на екстремитетите;
 • учество на помошни мускули во чинот на дишење.

Компликации

Воспалението на белите дробови во било која форма е смртоносна болест, бидејќи против опасните компликации напредуваат, што бара лекување во интензивна нега.

Компликациите на лобарната пневмонија се како што следува:

Дијагностика

Крупната пневмонија не е тешко да се утврди, бидејќи нејзините симптоми се прилично специфични. Важно е кога првите симптоми кои укажуваат на прогресија на манифестот на болеста, бараат квалификувана медицинска помош.

Најинформираниот дијагностички метод е рентген. Таа дава можност да се идентификува присуството и преваленцата на патолошкиот процес. Х-зраците се изведуваат и за возрасни и за деца, доколку се сомневаат во развојот на оваа патологија.

Радиографија со лобарна пневмонија

Главните знаци на лобарна пневмонија кои можат да се детектираат со Х-зраци се:

 • засегнатиот лобус има конвексни граници;
 • униформно затемнување на лобусот;
 • реакцијата на плевралната мембрана е многу јасна.

Ако лекарот не успеа да направи дијагноза со помош на Х-зраци, тие се приклучуваат на КТ или МРИ.

Исто така, заради дијагноза, пациентот е пропишан:

Медицински настани

Третманот на лобарна пневмонија се изведува само во стационарни услови. Оваа патологија е толку опасна по животот што не е во прашање да се лекува дома или со помош на народни лекови. Во некои случаи, пациентите се префрлаат дури и на единицата за интензивна нега. За лекување на болеста треба само високо квалификуван лекар.

Планот за лекување се развива земајќи ја предвид фазата на болеста, сериозноста на симптомите, сериозноста на курсот и општата состојба на пациентот. Вреди да се напомене дека основната терапија треба да се започне штом дијагнозата е потврдена.

Третман на лобарна пневмонија е само комплексен. Само во овој случај тоа ќе биде ефективно. Пациентот е назначен за:

 • кислородна терапија. Овој метод на третман е неопходен за нормализирање на размената на гасови;
 • антибактериска терапија. Во почетокот, лекарите се однесуваат на лекови со широк спектар, но по добивањето на резултатите од културата на спутум, лекот може да се смени;
 • физиотерапевтски методи на третман;
 • антиинфламаторни лекови;
 • симптоматски третман. Основна терапија може да биде дополнета со муколитици, антихерепични лекови, васкуларни лекови и така натаму.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Крупна пневмонија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот пулмолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Билатерална пневмонија (појавување симптоми: 8 од 19)

Билатералната пневмонија кај возрасен или дете е прилично тешка пулмонална патологија, во која се засегнати двете бели дробови. Воспалителниот процес се развива поради ефектите на бактериите, најчесто кај пневмококите, и е многу тешко, а компликациите од оваа патологија може да предизвикаат смрт на лицето.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 7 од 19)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Хронична пневмонија (појавување симптоми: 7 од 19)

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...
Пневмокониоза (појавување на симптоми: 7 од 19)

Пневмокониозата е болест со хроничен тек кој се развива во ткивата на белите дробови поради редовните ефекти на човечкото тело на различни видови прашина. Нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...
Труење со жива (појавување симптоми: 7 од 19)

Труење со жива - едно од најсериозните труења на телото, што е опасно од неговите последици. Најчесто, живата влегува во човечкото тело во форма на прашина или пареа, со дишење или храна. Доколку оваа супстанца се појави во мала количина и само еднаш, тоа нема да нанесе штета на здравјето - живата ќе се отстрани од телото без дополнителни дејства. Кога се пушта во крвта - низ бубрезите со урина, во дигестивниот тракт - со измет. Таквиот метал, влегувајќи во телото, не се апсорбира во ткивото и не се менува.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .