Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болки во грлото: симптоми и третман

Болки во грлото - главни симптоми:

Болното грло е болест од заразна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

Многу луѓе треба само да ги навлаждат нозете или да јадат нешто ладно, бидејќи веднаш почнуваат да развиваат ангина. Ова се должи на фактот дека тие ја намалија реактивноста на организмот. Исто така, болеста може да почне да се развива поради присуството на други заболувања на назофаринксот или навлегување во грлото на иритирачки супстанции, како што се тутунскиот чад, алкохолот, прашината и така натаму. Важно е да се дијагностицира оваа болест навремено и да се спроведе целосен третман. Ако ова не е направено, тогаш може да се развијат опасни компликации. Како правилно да се третира болно грло може да се каже само високо квалификуван специјалист. Не третирајте го патолошкиот третман дома.

Етиологија

Ангина е патологија на инфективна природа, што значи дека патогената активност на микроорганизмите придонесува за нејзиниот развој. Најчесто во улога на предизвикувач на патологија кај децата и возрасните се:

Патеки на патогени микрофлора:

 • во воздухот Овој пренос на бактерии е најкарактеристичен за воспалено грло;
 • хематоген. Патогените микроорганизми може да влезат во фаринксот со крвен тек од фокусите на инфекција што се веќе присутни во човечкото тело;
 • ентерал. Патогената микрофлора влегува во телото со храна, често со млечни производи;
 • ендогени. Болки во грлото често се јавуваат кај луѓе кои страдаат од кариесни заби, гастроентеритис , гноен синузитис и други патологии;
 • вештачки. Инфекцијата може да се појави при различни хируршки интервенции во носната празнина и назофаринксот. Во овој случај, постои трауматски тонзилитис.

Фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на тонзилитис кај возрасни и деца:

 • ненадејни промени во температурата;
 • Несоодветна исхрана и прекршување на внесот на храна;
 • тешка исцрпеност;
 • неповолна еколошка состојба во областа каде што живее лицето;
 • тешка хипотермија;
 • намалување на сензибилизацијата и реактивноста на организмот.

Видови

Лекарите разликуваат 3 типа на оваа болест:

 • основно. Исто така се нарекува едноставно. Во овој случај, пациентот развива болест со знаци на оштетување на лимфаденоидниот прстен на фаринксот;
 • секундарни или симптоматски. Постои лезија на крајниците во фаринксот против позадината на таквите патологии: дифтерија , црвена треска , агранулоцитоза , леукемија , итн .;
 • специфична ангина. Главниот етиолошки фактор е специфична инфекција.

Видови

Видови на болки во грлото

Лекарите идентификуваат овие видови на ангина:

 • catarrhal;
 • херпетичен ;
 • лакунарен;
 • фоликуларен;
 • фибринозен или дифтероиден;
 • флегмонозен;
 • некротичен;
 • чир-мембранозен (тонзилит без температура).

Симптоматологија

Сите симптоми на ангина може да се поделат на две големи групи - општи и специфични.

Чести симптоми на ангина:

 • хипертермија. Специфичната реакција на човечкото тело на патогената активност на бактериски агенси. Високата температура придонесува за брзото елиминација на токсините од телото, го подобрува имунолошкиот одговор и ја намалува стапката на репродукција на бактериите;
 • треска;
 • малаксаност;
 • главоболка се јавува поради интоксикација на човечкото тело преку метаболни производи на патогени микроорганизми;
 • зголемен замор;
 • болка во зглобните зглобови (симптомот е карактеристичен и за децата и за возрасните).

Специфични знаци на ангина кај деца и возрасни:

 • воспалено грло. Карактеристичен знак на ангина. Манифестира како резултат на тешка воспаление на крајниците. Во раната фаза на прогресија на болеста, синдромот на болка е благ, но како што се развива патологијата, болката се интензивира;
 • тонзили зголемени и хиперемични. Ваквите промени се манифестираат поради влијанието врз овие анатомски елементи на инфективните агенси;
 • зголемени субмандибуларни лимфни јазли.

Клиничката слика на болеста може да се разликува малку зависно од тоа каков тип на ангина се дијагностицира кај пациентот. Времетраењето на периодот на инкубација е различно - од 12 часа до 3 дена. Вреди да се напомене дека болеста кај децата и возрасните започнува акутно - постои хипертермија на големи броеви, треска, болка при голтање и јадење.

Катарална форма

Во оваа форма на патологија, пациентот има само површна повреда на крајниците. Синдром на интоксикација е умерена. Хипертермијата е мала. Визуелната инспекција може да открие хиперемија на мекото и тврдото непце. Таа, исто така може да се прошири на грбот на грлото. Во ретки случаи, црвенилото на епителот се забележува само на лачените лакови и крајниците.

Времетраењето на појавата на оваа форма на болеста кај децата и возрасните е обично 2 дена, по што постепено се намалува воспалителниот процес. Но, неговата понатамошна прогресија и транзицијата на катарларната форма на патологија во лакунарно или фоликуларно не е исклучена.

Херпетична форма

Оваа форма на тонзилитис е почеста кај децата. Предизвикувачкиот агенс на болеста е патоген микроорганизам - вирус Coxsackie A. Болеста е многу заразна, па затоа, кога ја дијагностицира детето, таа треба да биде изолирана од други деца и возрасни. Инфективните агенси може да се пренесат со капки во воздухот. Херпетичната форма на болеста кај децата е акутна и напредува брзо. Овие симптоми се случуваат:

 • треска;
 • хипертермија до 40 степени;
 • воспалено грло со различни степени на интензитет;
 • болка на мускулни структури лоцирани во стомакот;
 • гадење и гадење.

Во првата фаза на развој, специфични меурчиња на црвена боја се формираат на мекото непце, палатинските сводови и крајниците. На 4-тиот ден, тие самостојно отвораат и распуштаат. Слузницата на грлото го зема својот природен изглед.

Лакунарна форма

Со прогресијата на оваа форма на болеста кај децата и возрасните, постои лезија на крајниците во лакуна. Формиран гноен плак постепено се шири на површината на крајниците. Симптомите се како што следува:

 • хипертермија;
 • болка во зглобните зглобови;
 • болка во проекцијата на срцето;
 • главоболка

За време на инспекцијата, може да се види дека крајниците се инфилтрирани, отечени и хиперимични. Лакуните се проширени и содржат фибрино-гнојни содржини. Постепено, оваа содржина формира филм на површината на крајниците (може лесно да се отстрани).

Фоликуларна форма

Оваа форма на болеста се карактеризира со оштетување на фоликуларниот апарат на крајниците. Типични симптоми:

 • хипертермија;
 • изречен синдром на интоксикација;
 • крајниците се хиперемични, едематозни и инфилтрирани;
 • за визуелна инспекција, може да се забележи дека гнојните фоликули се појавуваат преку епителот на крајниците. Лекарите го нарекуваат овој симптом "ѕвезденото небо". Како што патологијата напредува, се отвораат погодените фоликули и се гради гноен карактер, кој не оди подалеку од границите на крајниците.
Симптоми на фоликуларна ангина

Фибринозна форма

Оваа клиничка форма се карактеризира со појава на бело-жолти фибринозни закрпи на крајниците, како и регионален лимфаденитис . Вреди да се напомене дека патологијата може да напредува независно и да се развива од лакунарен тонзилитис. Симптомите се како што следува:

 • изречен синдром на интоксикација;
 • болка при голтање;
 • присуство на континуиран фибринозен филм на крајниците;
 • знаци на оштетување на мозокот (ретко се случуваат);
 • хипертермија;
 • треска

Интра-тонзиларниот апсцес (флегомонска форма)

Форма на патологија која напредува исклучително ретко, и се карактеризира со топење на одреден дел од амигдалата. Вреди да се напомене дека овој процес е обично едностран. Симптоми:

 • болно грло при голтање и зборување;
 • зголемување на регионалните лимфни јазли;
 • хипертермија;
 • синдром на интоксикација: гадење, болка во зглобните зглобови, губење на апетитот и повеќе;
 • погодената амигдала се зголемува, неговата површина е хиперична и напната. Ако имате палпација на образование, тогаш тоа е забележано болка;
 • тризма на мастикуларни мускули;
 • асиметричен фаринкс.

Некротична форма

Симптоматологијата кај децата и возрасните во оваа форма е изразена многу посветла отколку кај сите други. Важно е да се започне лекувањето на овој тип на воспалено грло што е можно побрзо, бидејќи може да се развијат опасни компликации. Таквите знаци се забележани:

 • хиперемија;
 • гадење и гадење;
 • нарушување на свеста;
 • крајниците покриваат со зеленикаво-жолти или сиви закрпи;
 • погодените области може да се импрегнираат со фибрин и да ја променат нивната структура на повеќе густа. Ако ги отстраните, ќе има крваречка површина;
 • ако некротичните области се отфрлат, тогаш на нивното место ќе останат дефекти до 2 cm во дијаметар.

Крвна слика:

Некротична ангина

Улцеративна мембранска форма

Оваа форма често се нарекува ангина без температура, бидејќи вообичаено нема таков карактеристичен симптом како хипертермија кај пациенти. Етиолошкиот фактор е симбиоза на спирохетите и вретените во устата. Како резултат на тоа, кај quinsy без температура, постои некроза на болната површина на крајниците со формирање на специфичен чир. Симптомите на болеста се следните:

 • хиперемија не се почитува;
 • пациентот забележува дека има чувство на туѓо тело во грлото;
 • задушен здив;
 • зголемена плунка;
 • зголемување на регионалните лимфни јазли на дел од лезијата.

Болки во грлото без температура може да траат од 1 недела до неколку месеци. Треба да се прочита што е можно побргу за лекување со антибиотици за да се спречат компликации.

Компликации

Ако ние веднаш не почнеме да третираме болно грло или не го излечиме патолошкиот процес до крај, тогаш може да се развијат опасни компликации. Сите нивни лекари се поделени во две групи: општи и локални.

Општо:

 • ревматизам ;
 • оштетување на бубрезите;
 • оштетување на дигестивниот тракт;
 • пенетрација на инфективни агенси од грлото во градите;
 • ширењето на инфективните агенси во кранијалната празнина;
 • сепса - најсериозна компликација на ангина.

Локален:

 • отитис медиа ;
 • апсцес соседното меко ткиво;
 • крварење од засегнатите крајници;
 • флегмон;
 • ларингеален едем (може да предизвика задушување).

Дијагностика

Пред да започнете да третирате болно грло, треба да спроведете темелна дијагноза, која ќе помогне да се одреди типот на патологија, сериозноста на нејзиниот тек, како и да се идентификува инфективниот агенс. Стандардниот дијагностички план вклучува:

 • визуелна инспекција;
 • појаснување на симптомите и земање историја;
 • земајќи брис од грлото за да го идентификува типот на патогенот (да се сее на хранливи материи). Анализата е неопходна за да се идентификува чувствителноста на патогената микрофлора на антибиотици. Обично, пред да се добијат резултатите од анализата, се пропишуваат антибиотици со широк спектар, но подоцна можат да се заменат со поспецифични оние кои влијаат на одредени микроорганизми;
 • крвен тест ;
 • МРИ се пропишува ако е потребно.

Медицински настани

Најдобро е да се третира воспалено грло под болнички услови за лекарите да ја следат состојбата на пациентот и, доколку е потребно, да го прилагодат планот за лекување. Бидејќи патологијата е предизвикана од бактериски агенси, антибиотиците се главната лек за нејзиниот третман. Обично, предност се дава на лекови со пеницилин-тип (бензилпеницилин). Доколку таквите антибиотици кај луѓето се алергични, тогаш тие може да се заменат со макролиди - азитромицин или еритромицин. Антибиотиците од групата на сулфонамиди и тетрациклини немаат терапевтски ефект врз болки во грлото.

Покрај земање на антибиотици, на пациентот му се препишува тежок напиток за да се ослободи интоксикација. Ако тој не може да пие, тие произведуваат интравенска инфузија на стерилни раствори. За да се намали пропишаната температура на аналгетици.

Исто така, во текот на третманот на ангина вклучуваат:

 • мултивитамински комплекси;
 • имуностимуланти;
 • пробиотици;
 • гарлинг со антисептички агенси;
 • таблети и таблети со анестезија;
 • Во последната фаза на третманот на ангината пропишана инхалација.

Третманот на ангина е прилично комплициран и долг процес. Затоа, најдобро е да отидете во болницата за целиот период, така што лекарите можат постојано да го следат здравјето на пациентот.

Многу пациенти се заинтересирани за прашањето - како да се излечи болно грло дома. Треба веднаш да се каже дека е можно да се лекувате дома само со дозвола на вашиот лекарски лекар и откако ќе го напише текот на третманот. Третманот дома е возможен, но само со благи форми на тонзилитис. Препораки:

 • одмор во кревет;
 • консумираат повеќе течност;
 • со болки во грлото, користете антисептици;
 • ако постои тешка хипертермија, земете антипиретични лекови;
 • гаргара за елиминирање на плочата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ангина и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пулмонален тонзилитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Пулмоналниот тонзилитис е болест од инфективна природа, која почнува да напредува како резултат на зголемување на активноста на патогени микроорганизми, како што се стрептокок, стафилокок, и така натаму. Патологијата се карактеризира со формирање на специфични гнојни фокуси на крајниците. Болеста нема ограничувања во однос на полот и возраста. Таа е дијагностицирана со иста фреквенција кај возрасни и деца. Но, вреди да се напомене дека болеста на детето е потешка, а по него често се јавуваат и компликации.

...
Болки во грлото кај деца (појавување симптоми: 10 од 20)

Ангина е една од најчестите инфективни болести кај децата, што е предизвикана од стрептококи. Вирусот го инфицира лимфоидното ткиво на фаринксот. Болеста може да предизвика сериозни компликации. Зголемувањето на болеста се забележува во есен-зимскиот период. Развојот на болеста зависи од етиологијата, возраста на детето и општото здравје.

...
Тонзилитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Тонзилитис е воспалителен процес кој се јавува во областа на крајниците и се карактеризира со времетраење на сопствениот тек. Тонзилитис, чии симптоми се дефинирани како почесто име за болеста "ангина", е во патолошките промени на орофаринксот, слични едни на други, но се разликуваат во сопствената етиологија и се разбира.

...
Листериоза (појавување на симптоми: 9 од 20)

Листериоза - болест од инфективна природа, предизвикана од патогениот тип на Listeria L. Monocytogenes. Овој микроорганизам е многу стабилен и може да преживее дури и во неповолни еколошки услови, така што секој човек кој не е одговорно одговара на прашањето за нивната хигиена може да се зарази.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .