Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ринозинузитис: Симптоми и третман

Ринозинузитис - главни симптоми:

Ринозинузитис е болест која се карактеризира со воспаление на носната мукоза и параназални синуси. Најчесто, патологијата се развива кај луѓе на возраст од 45 до 70 години, но можно е прогресија на риносинузитис кај деца. Вреди да се спомене дека меѓу фер сексот, инциденцата е неколку пати повисока отколку кај мажите.

Во случај на прогресија на воспалителниот процес, мукозната мембрана отекува и згуснува. Како резултат на тоа, фистулата помеѓу овие анатомски елементи се преклопува и се формира специфична затворена празнина, во која слуз или гноен ексудат постепено се акумулира. Така се јавува ринозинузитис. Времетраењето на акутната форма на болеста е околу еден месец, хроничната форма е околу 12 недели.

Етиологија

Во повеќето клинички ситуации на риносинузитис му претходеше акутна респираторна инфекција ( инфлуенца , аденовирус или параинфлуенца ), која не беше целосно третирана. Како резултат на тоа, ова доведе до повреда на мукоцилијарниот клиренс и работата на цилиите, со што произлезената мукоза од носот. Тајната стагнира, патогените микроорганизми почнуваат активно да се размножуваат во неа. Ова е главната причина за прогресија на болеста.

Предизвикувачи на риносинузитис:

Причини за болеста:

 • бронхијална астма ;
 • намалена реактивност на телото;
 • вирусни инфекции;
 • габични патологии;
 • бактериски патологии;
 • долгорочна потрошувачка на одредени групи фармацевтски производи;
 • оптоварена наследност;
 • механички повреди на носот со различна тежина;
 • назална полипоза кај возрасни.

Видови

Видови на риносинузитис

Лекарите користат класификација врз основа на етиологијата, текот, тежината, локализацијата на воспалението.

Според етиологијата:

 • мешани
 • вирусни;
 • бактериски;
 • габични.

Со локализација на воспаление:

 • еднострано;
 • два начин.

Низводно:

 • остар
 • хроничен;
 • повторливи.

Според сериозноста на патологијата:

 • лесна форма;
 • умерена;
 • тешки

Симптоматологија

Без оглед на формата на риносинузитис, клиничарите идентификуваат заеднички симптоми кои укажуваат на прогресија на болеста кај возрасен или дете. Тие вклучуваат:

 • главоболка со различни степени на интензитет;
 • мукозен едем;
 • губење на увото;
 • болка на местото на зафатените параназални синуси;
 • малаксаност;
 • слабост;
 • од лачевите на носната шуплина од различна природа (мукус, гној);
 • слуз може да се спушти на назофаринксот.

Акутна форма

Акутниот риносинузитис се карактеризира со изразена клиничка слика. Неколку дена по почетокот на прогресијата на болеста, едно лице има оток на дел од лицето на лезијата, пароксизмална болка во главата, намалени перформанси. Ако симптомите на оваа форма не се повлечат во рок од 7 дена, тогаш ова укажува на пристапување на бактериска инфекција. Во овој случај, неопходно е што побрзо да се пренесе пациентот во болница и да се спроведе антибактериска терапија.

Симптоми на акутен риносизитус:

 • изречен синдром на интоксикација;
 • слабост во целото тело;
 • намалување на мирисот, до целосно отсуство;
 • хипертермија;
 • главоболка со различни степени на интензитет. Пароксизмален карактер;
 • twangs;
 • слуз тече надолу на грлото.

Типични симптоми на риносинузитис (во зависност од погодените синуси):

 • Акутниот синузитис се карактеризира со силна болка и тежина на дел од засегнатиот синус. Синдромот на болка има тенденција да се интензивира при вртење или превртување на главата;
 • во акутна фронтална болка , забележано е појавување на болни сензации во фронталниот регион;
 • со етмоидитис, првиот симптом е појавата на назална конгестија;
 • Со сфеноидитис , лицето има тешка главоболка.

Степени на акутен риносинузитис:

 • лесен Во овој случај, симптомите не се изговара. Хипертермијата е забележана до 37,5-38 степени. Ако во моментот да се спроведе рентген испит, тогаш сликата ќе покаже дека во синусите не постои патолошки ексудат (мукозен или гноен);
 • просек. Температурата се зголемува на 38,5 степени. Кога се врши палпација на погодените синуси, појавата на болка. Болката може да зрачи до ушите или забите. Исто така, пациентот има главоболка;
 • тешки Тешка хипертермија. На палпација на погодените синуси, се појавува силна болка. Визуелно означени оток во образите.

Хронична форма

Главни причини:

 • делумно третиран риносинузитис во акутна форма;
 • злоупотреба на алкохол;
 • пушењето;
 • алергија;
 • присуство на стоматолошки заболувања.

Главните симптоми на болеста:

 • главоболка;
 • намалено чувство на мирис;
 • гноен ексудат се излачува од носот;
 • назална конгестија;
 • зголемено кинење;
 • twangs;
 • хипертермија;
 • тежината на лицето од локализацијата на воспалението.

Прочитајте повеќе: симптоми и третман на хроничен ринозинузитис .

Полипозен риносинузитис

Формирање на полипи со риносинузитис

Прогресијата на полиповниот риносинузитис е почеста кај луѓето чија реактивност е значително намалена. Исто така, вреди да се напомене дека во текот на различни студии, научниците откриле дека ризикот од развој на патологија е поголем кај пациенти кои имаат намалена концентрација на имуноглобулин Г.

Механизмот на развој на полипозен риносинузитис е како што следува:

 • под влијание на вирусни агенси, алергени и агресивни хемикалии. супстанции мукозни отоци;
 • постепено епителни ткива се згуснуваат, а на нив формираат специфични израстоци - полипи.

Во овој случај, единствениот третман е хируршка интервенција. Но, вреди да се забележи дека најчеста хируршка интервенција предизвикува егзацербација на болеста и може да предизвика напади на астма. Но, сепак, неопходно е да се држи за да се олесни назалното дишење на пациентот.

Пулморен риносинузитис

Причината за развој на гноен риносинузитис кај возрасни и деца е патогената активност на бактериски агенси во епителот на носот и синусите. Типично, ова води кон траума на носот. Единствениот вистински метод на лекување е антибактериска терапија. Со цел точно да ја потврди дијагнозата, неопходно е да се посее содржината на синусите на хранливи материи за да се идентификува вистинскиот предизвикувач на болеста (стафилокок, стрептокок, итн.). Клиниката за овој тип на болест е многу изразена. Овие симптоми се манифестираат:

 • хипертермија до големи броеви;
 • изречен синдром на интоксикација;
 • тешка забоболка;
 • намален апетит;
 • нарушување на спиењето;
 • оток и болка од локализацијата на воспаление;
 • гноен ексудат;
 • болка во периартикуларни артикулации.

Оваа форма на патологија е најопасна, бидејќи често е комплицирана од менингитис , абсцеси. Третманот на болеста се изведува исклучиво во стационарни услови, така што докторите можат постојано да ја следат состојбата на пациентот и да го спречат прогресијата на опасните компликации. Терапијата вклучува антибактериски лекови, имуномодулатори, муколитици, антихистамински лекови.

Алергиска форма

Патологијата напредува по изложувањето на човечкото тело на различни алергени. Симптомите на болеста се следните:

 • црвенило на очите;
 • манифестација на елементите на кожата на осипот;
 • јасно слуз се секретира од носот.
Симптоми на алергиски риносинузитис

Катарална форма

Катарски риносинузитис е заболување кое се карактеризира со воспаление на епителните ткива на носот и синусите, без да се секретира тајна. Можеме да кажеме дека ова е вирален течен нос, како што се случува на позадината на АРВИ .

Симптоми:

 • синдром на интоксикација;
 • нарушување на спиењето;
 • губење на мирис;
 • зголемено кинење;
 • пациентот забележува дека има чувство на печење и сувост во носната празнина;
 • Параназални синуси се издува;
 • хипертермија.

Катаралниот риносинузитис е многу опасна форма, бидејќи без навремен и соодветен третман може да биде комплицирана со патологии на горните дишни патишта, менингитис или апсцес на мозокот.

Вазомоторно риносинузитис

Вазомоторниот ринозинузитис почнува да напредува во позадина на студ. Поразот може да биде унилатерален и билатерален. Кај возрасните и децата, се јавуваат следните симптоми:

 • течење на носот со течен ексудат. Како што напредува вазомоторниот риносинузитис, ексудат го менува својот карактер - станува зелен;
 • хипертермија до големи броеви;
 • синдром на интоксикација;
 • нарушување на спиењето;
 • слабост

Овој процес не може да се започне, бидејќи без соодветен третман може да се хронизира. Третманот треба да започне веднаш, како први знаци на овој риносизитус кој се манифестира кај деца и возрасни, со цел да се избегне понатамошно пробивање на синусите.

Дијагностика

Оториноларингологот се занимава со дијагностицирање и лекување на болеста. Стандардниот дијагностички план вклучува:

 • испитување на пациентот и проценка на симптомите;
 • палпација на јаготки и челото (за да се идентификува болката);
 • риноскопија;
 • отоскопија;
 • фарингоскопија;
 • микробиолошко испитување на ексудат излачува од носот;
 • радиографија;
 • КТ скенирање;
 • МНР

Медицински настани

Третманот се изведува во стационарни услови и под надзор на лекарот што посетува. Само-третманот е неприфатлив, бидејќи е можно да се предизвика прогресија на опасни компликации. Лекарите прибегнаа кон конзервативни и оперативни методи на лекување. Изборот на методот зависи од тежината на патологијата и од карактеристиките на пациентот.

Терапија со лекови:

 • антибиотици;
 • спрејови со антибактериски состојки;
 • антихистаминици;
 • кортикостероиди;
 • назални капки со вазоконстриктори и антидепресивни компоненти;
 • имуномодулатори;
 • муколитици;
 • антипиретик;
 • лекови против болки.

Хируршки третмани:

 • пункција на погодените паранални синуси;
 • отстранување на содржината на синусите со YAMIK катетер.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате риносинузитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен риносинузитис (појавување симптоми: 9 од 17)

Хроничниот риносинузитис е воспалителна болест на хронична природа, која ги зафаќа мукозните мембрани на носот и постепено се шири до параназалните синуси. Почесто патологијата ги зафаќа луѓето од возрасната група од 45-70 години. На фер секс е болен почесто од мажите.

...
Заден ринитис (појавување симптоми: 9 од 17)

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...
Хемороиди (појавување симптоми: 8 од 17)

Хемороиди - е воспалителен процес во мукозните мембрани на назалните синуси. Болеста е доста тешко, бидејќи еден синус првобилно се воспалува, потоа се засегнати други области. Оваа болест често се манифестира во детството, може да доведе до разни компликации кои го загрозуваат животот на една личност.

...
Синузитис (појавување симптоми: 7 од 17)

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
ARVI (појавување симптоми: 7 од 17)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .