Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен риносинузитис: симптоми и третман

Хроничен риносинузитис - главните симптоми:

 • Главоболка
 • Треска
 • Назална конгестија
 • Кинење
 • Говор на спорот
 • Болка во лицето
 • Исцедок на назалниот мукус
 • Нарушување на мирис
 • Назален исцедок со гној
 • Назален исцедок од носот до фаринксот
 • Тежина во различни делови на лицето

Хроничниот риносинузитис е воспалителна болест на хронична природа, која ги зафаќа мукозните мембрани на носот и постепено се шири до параназалните синуси. Почесто патологијата ги зафаќа луѓето од возрасната група од 45-70 години. На фер секс е болен почесто од мажите.

Хроничниот риносинузитис може да влијае на максиларните, фронталните, сфеноидните и етмоидните синуси. Како што болеста напредува, мукозните мембрани на синусите и носот стануваат подебели поради воспаление и отече. Во исто време, фистули се блокирани - формирана е посебна комора, во која постепено се акумулира ексудат од лигав или гноен лик. Времетраењето на хроничниот риносинузитис е околу 12 недели. Кодот за ICD-10 е J32.

Етиологија

Следните фактори може да предизвикаат прогресија на оваа болест:

Класификација

Лекарите користат неколку класификации на хроничен риносинузитис, кои се базираат на локализација на патолошкиот процес, нејзината распространетост, тип на воспаление. Исто така важно е класификацијата според типот на патогенот на патолошкиот процес.

Со локализација:

Преваленција:

 • хроничен хемисинузитис. Во овој случај, постои појава на сите синуси лоцирани на едната страна од лицето;
 • хроничен гамерулет. Воспалителниот процес ги вклучува етмоидните и максиларните синуси;
 • хроничен панзинузитис. Воспалителниот процес веднаш влијае на сите синуси;
 • хроничен полисинузитис. Се зборува за неговата прогресија ако воспалението е забележано одеднаш во неколку синуси лоцирани од различни страни на носот.
Структурата на синусите и циркулацијата на воздухот

Според видот на воспалителниот процес:

 • хроничен catarrhal rhinosinusitis;
 • хроничен пурулентен риносинузитис. Се карактеризира со присуство на периоди на егзацербација со ослободување на гноен ексудат;
 • хроничен полипозен риносинузитис. Карактеристична особина е порастот на синусите на израстоците (полипи);
 • хроничен цистичен риносинузитис. Во синусите се формираат цистични формации, во рамките на кои се акумулира ексудата.

Во зависност од патогенот:

 • бактериски риносинузитис. Напредоци поради патогената активност на бактериски агенси. Третманот на оваа форма на патологија се изведува со употреба на антибактериски лекови;
 • габичен риносинузитис. Патологијата почнува да напредува поради патогената активност на габични микроорганизми. Треба да се напомене дека со овој тип, мицетомот е формиран во синусот - специфично густо габично тело. Во овој случај, антифунгални лекови мора да бидат вклучени во планот за лекување.

Исто така треба да го потенцираме хроничниот алергиски риносинузитис. Таа е сезонска по природа и е целосно независна од активноста на микробиолошките агенси. Главната причина за нејзината прогресија е ефектот врз телото на различни алергени (спори на габи, полен, волна, итн.). Карактеристична особина на алергискиот риносинузитис - заедно со воспаление на мукозната мембрана на синусите, се појавуваат осип на кожата, ги прецртуваат очите.

Симптоматологија

Симптомите на патологија постепено се појавуваат кај пациентот. Понекогаш тие можат да бидат изразени не светло, и самиот пациент не обрнува внимание на нив. Но, како што болеста напредува, се појавуваат следниве симптоми:

 • намалено чувство на мирис;
 • назална конгестија. Овој симптом му дава на пациентот многу непријатности, бидејќи не може целосно да дише;
 • гласот станува назален;
 • гноен ексудат може периодично да се избрка од носот;
 • слуз од носот тече надолу на грлото;
 • лакримација;
 • тежина во различни делови на лицето. Овој симптом се должи на акумулацијата на ексудат во синусите;
 • главоболка Земањето лекови против болки придава само привремено ослободување, по што се враќа овој симптом.
Симптоматски знаци на хроничен ринозинузитис

Во периодот на егзацербација се забележуваат следниве симптоми:

 • зголемена назална конгестија;
 • хипертермија, но не повисока од 37,5-38 степени;
 • вискозната слуз на кафеава, зелена или бела боја се излачува од носната празнина;
 • болка во лицето;
 • тешка главоболка. Овој симптом се манифестира најсилно во случај на прогресија на гноен процес.

Дијагностика

Стандардниот план за дијагностицирање на болеста вклучува такви активности:

 • историја на жалби на пациенти;
 • историја на самата болест;
 • општа инспекција, вклучувајќи палпација и перкусии;
 • риноскопија;
 • Х-зраци на синусите;
 • КТ на синусите ;
 • дијагностичка пункција на синусите;
 • Синусен ултразвук;
 • сеење на содржината добиена од синусите.

Третман

Лекарот ЕНТ се занимава со третманот на болеста. За време на третманот, пациентот се сместува во болница, така што докторите можат да ја следат неговата состојба и ефикасноста на третманот. Доколку е потребно, извршена е корекција. Третман на хроничен риносинузитис се изведува со конзервативни и хируршки техники.

Лекови третман:

 • антибиотици. Оваа група на лекови се пропишува по добивањето на резултатите од микробиолошко испитување на содржината на погодените синуси;
 • антибактериски спрејови за локална употреба;
 • антихистаминици и кортикостероиди се вклучени во план за лекување за да се минимизира воспалението;
 • вазоконстриктор и деконгестанти за локална употреба (обично во форма на капки);
 • имуномодулатори;
 • муколитици;
 • антипиретични лекови;
 • антиинфламаторни лекови.

Хируршки третман:

 • пункција на погодените синуси. Спроведете ја оваа интервенција за да го отстраните гноен издут од синусите, а потоа инјектирајте ги антибактериските лекови во нив;
 • YAMIK катетер. Ова е специјален инструмент, опремен со 2 цилиндри кои можат да бидат надуени. Овој гумен катетер се внесува во носниот премин, балоните се надуени, а потоа содржината на синусите се отстранува со шприц.

Народна медицина

Да се ​​користат средствата за традиционална медицина е можно само со дозвола на лекарот кој присуствува и во тандем со методите на официјалната медицина. Тие помагаат во елиминирањето на непријатните симптоми на болеста, но самата болест нема да заздрави.

За лекување со користење на такви народни лекови:

 • тинктура на еукалиптус, камилица, мудрец, валеријана и календула. Овој народен лек може да се користи за инхалација и за поставување облоги;
 • мешавина од кромид, сок од компир и мед;
 • мешавина на рен и лимон. Ефикасен лек за лекување на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хроничен риносинузитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ринозинузитис (појавување симптоми: 9 од 11)

Ринозинузитис е болест која се карактеризира со воспаление на носната мукоза и параназални синуси. Најчесто, патологијата се развива кај луѓе на возраст од 45 до 70 години, но можно е прогресија на риносинузитис кај деца. Вреди да се спомене дека меѓу фер сексот, инциденцата е неколку пати повисока отколку кај мажите.

...
Заден ринитис (појавување симптоми: 7 од 11)

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 6 од 11)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Масиларен синузитис (појавување симптоми: 6 од 11)

Масиларен синузитис е воспалителен процес на мукозната мембрана на максиларните синуси наречени максиларни синуси. Поради оваа причина болеста е второ име - синузитис. Воспалението се протега не само на мукозната мембрана, туку и на субмукозниот слој, коската и коскеното ткиво на горниот дензит. Според медицинската статистика, оваа болест е најчеста кај сите патологии на назалните синуси. Може да се појави во акутна и хронична форма. Се јавува кај возрасни и деца.

...
Хемороиди (појавување симптоми: 6 од 11)

Хемороиди - е воспалителен процес во мукозните мембрани на назалните синуси. Болеста е доста тешко, бидејќи еден синус првобилно се воспалува, потоа се засегнати други области. Оваа болест често се манифестира во детството, може да доведе до разни компликации кои го загрозуваат животот на една личност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .