Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пневмосклероза: Симптоми и третман

Пневмосклероза - главните симптоми:

Пневмосклерозата е патолошки процес на замена на белодробното ткиво со сврзно ткиво. Како резултат на тоа, се јавува повреда на респираторната функција. Типично, лекарите не го сметаат овој патолошки процес како независна нозолошка форма. Ова се објаснува со фактот дека пневмосклерозата на белите дробови е или компликација на патологии кои веќе напредуваат во телото, или се развива поради негативните ефекти на ендогените фактори.

Вреди да се напомене дека овој патолошки процес не е редок. Неодамна, почна да се дијагностицира повеќе и повеќе. Пневмосклерозата завршува со прилично голем број на патологии на белите дробови. Обично се дијагностицира кај постари лица, но прогресијата на болеста кај пациенти од било која возрасна категорија не е исклучена.

Процесот на замена на пулмоналното сврзно ткиво е неповратен. Затоа, главната задача на пулмонолозите не е отстранување на главниот проблем, туку реставрација на респираторната функција и негово понатамошно одржување на нормално ниво. Потребно е да се третира патологијата само во стационарни услови, така што специјалистите можат да ја следат состојбата на пациентот.

Етиологија

Постојат бројни патологии кои без навремен и компетентен третман може да доведат до прогресија на пневмосклероза кај луѓето:

Покрај тоа, неопходно е да се нагласат следните етиолошки фактори:

 • вдишување на индустриски гасови;
 • радиотерапија во третманот на малигни тумори;
 • генетска предиспозиција за прогресија на патологии на белите дробови;
 • хит во бронхиите на странски објект;
 • земање одредени групи на синтетички лекови;
 • пушењето;
 • живеат во еколошки неповолни области.
Пневмосклероза на белите дробови

Класификација

Во медицината, лекарите користат класификација на пневмосклероза, која се базира на:

 • структурни промени во белите дробови;
 • елементи на белите дробови кои биле погодени од патолошкиот процес;
 • преваленца на процесот.

Во зависност од структурните промени, разликуваат следниве форми на болеста:

 • фиброза на белите дробови . Процесот се карактеризира со вкрстување на белодробното ткиво и сврзното;
 • склероза. Белодробното ткиво во одредена област е целосно заменето со сврзно ткиво, деформирајќи ја неговата структура;
 • цироза. Оваа фаза на патологијата се смета за најопасна, бидејќи постои консолидација на плеврата, замена на бронхиите, алвеолите и садовите кои ги снабдуваат белите дробови со колаген.

Во зависност од оштетувањето на пулмоналните структури:

 • алвеоларна склероза. Ѕидовите на алвеолите постепено се згуснуваат, а нивните шуплини се обраснати со сврзно ткиво. Најчесто, овој процес се забележува кај пневмонија со хроничен тек;
 • интерстицијален. Дел од физиолошкото ткиво на белите дробови, кое се наоѓа во близина на бронхиите и крвните садови, е засегната. Често цел е интервалеоларните партиции;
 • перибронхијален. Конечното ткиво расте околу бронхиите и бронхиолите;
 • периваскуларен. Во оваа форма на патологија се засегнати областите во непосредна близина на крвните садови.

Во зависност од преваленцата на процесот:

 • фокална склероза. За развојот на оваа форма на болеста се зборува во случај кога сврзното ткиво го замени мал дел од белите дробови. Постојат големи фокални, средно-фокални и мали фокални склерози (во зависност од големината на лезијата). Треба да се напомене дека патологијата постојано напредува, а патолошката област се зголемува. Центрите можат да бидат единечни и повеќекратни;
 • сегментален. Во овој случај, пневмосклерозата целосно го опфаќа целиот сегмент на белите дробови. Причината за ова е блокада на бронхот што ја исцедува оваа област, како и тромбоемболизам на артеријата која ја храни. Треба да се напомене дека патолошкиот процес целосно застанува на ова и соседните сегменти не се нападнати;
 • ограничен Исто така, лекарите го нарекуваат лобар. Во овој случај, сврзното ткиво го заменува целиот лобус на белите дробови. Вреди да се спомене фактот дека во секој лесен здрав човек има само 5 лобуси, а блокадата на дури една од нив значително влијае на респираторната функција;
 • дифузна пневмосклероза. За дифузна белодробна фиброза се карактеризира со формирање на големи лезии кои се локализирани во сите сегменти на белите дробови. Паренхимот на органот, исто така, може да биде засегнат подеднакво. Дифузната пневмосклероза е многу опасна, бидејќи скоро сите белодробни ткива постепено се заменуваат со сврзно ткиво;
 • мешана склероза. Оваа форма на патологија од страна на дијагностицистите е исклучително ретка. Пациентот има истовремено појава на 2 или повеќе лезии наведени погоре.
Пневмосклероза на белите дробови

Симптоматологија

Главните симптоми на пневмосклероза се знаци на патологиите против кои се развива. Тежината на симптомите што се јавуваат е директно зависна од количината на формирана и целосно зрела сврзувачко ткиво. На пример, во присуство на ограничена пулмонална фиброза, симптомите може да се изразат малку, и со дифузна пулмонална фиброза, клиничката слика е многу светла.

Симптоми кои укажуваат на прогресија на пневмосклерозата:

 • болка во градите;
 • скратен здив. Постепено, станува постојано и се забележува дури и во состојба на комплетен одмор;
 • цијаноза на кожата и мукозните мембрани;
 • зголемен замор;
 • тешка кашлица, во која се испушта слуз-пурулентен спутум;
 • слабост;
 • може да предизвика вртоглавица;
 • деформитет на градниот кош;
 • пулмонална инсуфициенција ;
 • губење на тежината;
 • Фалангите на прстите се менуваат. Визуелно, тие изгледаат како кациги. Лекарите го нарекуваат овој симптом Хипократ прсти;
 • ако имате аускултација, можете да забележите појава на суви фино клокоти;
 • срцеви палпитации;
 • оток на вените на вратот.

Дифузна форма

Се карактеризира со пораз на две бели дробови истовремено. Процеси на вентилација во белите дробови се нарушени, се формираат области со колагенски влакна, структурата на белодробното ткиво е сериозно деформирана и се формираат патолошки цисти.

Симптоми:

 • скратен здив. Прво, тоа се јавува при физички напор, тежок замор, напорна работа. Постепено, станува постојано;
 • чести и суви кашлица;
 • болка во болка се појавува во градите;
 • дишењето е тешко;
 • кожата цијанотична;
 • слабост

Базална пневмосклероза

Почнува да напредува против позадината на воспалителните процеси во белите дробови, дистрофијата. Карактеристични знаци на развој на патологија - погодената област на белите дробови ја губи еластичноста, површината со сврзно ткиво постепено се зголемува (во базалните области на белите дробови). Базалната пневмосклероза не се развива толку брзо како дифузна. Симптомите се појавуваат постепено. Вреди да се напомене дека оваа форма на патологија е дијагностицирана најчесто.

Дијагностика

Кога ќе се појават првите симптоми на патологија, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за точна дијагноза и дијагноза. По испитувањето и собирањето на анамнезата, пациентот е пропишан со инструментални и лабораториски испитувања.

Инструментални техники:

Лабораториски техники:

Третман

Третманот на пневмосклерозата треба веднаш да почне, бидејќи дијагнозата е потврдена. Во овој случај, прогнозата ќе биде најповолна. Третманот на болеста треба да биде само во стационарни услови.

Планот за лекување се заснова на употреба на такви техники:

Збир на вежби за пневмосклероза
 • кислородна терапија. Напојувањето со гас се врши со помош на цевка, маска и кислородни шатори. Оваа техника ви овозможува да го обновите клеточниот метаболизам;
 • терапија со лекови. Потребно е лекување на пневмосклероза со помош на синтетички медицински препарати само како што е пропишано од лекар. Лековите за самопропишување се неприфатливи! Пропишани се антивоспалителни, антибактериски, експекторантни, бронходилататори и муколитични агенси. Ако процесот е многу тежок и симптомите се изрекуваат, тогаш третманот на пневмосклерозата се врши со користење на глукокортикостероиди;
 • физиотерапија;
 • терапевтска вежба;
 • хируршка интервенција. Овој метод на третман на пневмосклероза се користи во случај на неуспех на конзервативна терапија, како и ако на пациентот се дијагностицира локална форма на патологија.

Народни рецепти

Невозможно е да се третира пневмосклерозата само со народни лекови, бидејќи е можно само да се влоши текот на болеста и да предизвика прогресија на опасни компликации. Овој метод на лекување може да се користи само со дозвола од вашиот лекарски лекар и секогаш во тандем со методите на официјалната медицина.

Народни лекови:

 • инфузија на мајчина душица, еукалиптус, овес. Овој народен лек се нарекува еден од најефикасните;
 • јаде суво овошје на празен стомак. Овој народен лек може да ја намали стагнацијата во белите дробови;
 • црвено вино, мед, алое;
 • варени кромид.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате пневмосклероза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот пулмолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дифузна пневмосклероза (појавување симптоми: 8 од 16)

Дифузната пневмосклероза е секундарна патологија за која е карактеристична пролиферацијата на сврзното ткиво во белите дробови. Наспроти позадината на таков процес, функционирањето на ова тело е оштетено. Во поголемиот дел од ситуациите, болеста се формира во однос на позадината на појавата на туберкулоза или пневмонија, бронхитис или венска стаза. Сепак, други клинички предиспонирачки фактори се идентификувани од страна на лекарите.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 7 од 16)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Белодробен едем (појавување симптоми: 6 од 16)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...
Кардиосклероза (појавување симптоми: 6 од 16)

Хронична срцева болест, која се јавува како резултат на формирање на сврзно ткиво во дебелината на срцевиот мускул, се нарекува кардиосклероза. Оваа болест претежно не е автономна, и често се манифестира во позадина на други заболувања на телото. Кардиосклерозата е сериозна болест која го нарушува функционирањето на срцето и се јавува на позадината на разни причини и патогени.

...
Срцева болест (појавување симптоми: 6 од 16)

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .