Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Белодробна хипертензија: симптоми и третман

Пулмонална хипертензија - главните симптоми:

Пулмоналната хипертензија не е независна болест, туку специфичен синдром на одредени патологии кои се поврзани со една посебна карактеристика - се зголемува крвниот притисок во пулмоналната артерија. Исто така, за време на прогресијата на овој патолошки процес, забележано е зголемување на оптоварувањето на десната комора, кое подоцна ќе доведе до хипертрофија.

Синдромот е почест кај постарите лица, но исто така може да се појави и пулмонална хипертензија кај деца и луѓе на работоспособна возраст. Состојбата е исклучително опасна, бидејќи без навремен третман се развиваат компликации, па дури и смрт е можно.

Етиологија

Белодробната хипертензија обично почнува да напредува во позадина на хронични белодробни заболувања. Најчесто се јавуваат бронхопулмонални заболувања кои се појавуваат со уништување на ткивото на белите дробови, тешка хипоксија:

Некои патологии на срцето и крвните садови, исто така, може да доведат до прогресија на овој синдром:

Фактори на ризик:

 • земање одредени групи на синтетички лекови;
 • ефектот врз човечкото тело на токсините;
 • бременост;
 • ХИВ инфекција ;
 • патологија на крв;
 • цироза на црниот дроб ;
 • хипертироидизам ;
 • наследни патологии;
 • дебелина ;
 • компресија на пулмоналните крвни садови од туморот;
 • деформација на градите поради уништување на коскените структури на 'рбетот.

Класификација

Лекарите користат класификација на таков синдром, кој се базира на сериозноста на нејзиното појавување:

 • пулмонална хипертензија 1 степен. Во овој случај, лицето не губи физичка активност - лесно може да го издржи вообичаеното оптоварување за него;
 • втор степен. Физичката активност постепено се намалува. Привидните оптоварувања предизвикуваат вртоглавица, отежнато дишење и слабост кај лицето. Во мирување, знаците на пулмонална хипертензија не се манифестираат;
 • 3 степени. Сите симптоми на пулмонална хипертензија, споменати погоре, се влошуваат и почнуваат да манифестираат дури и со мала физичка активност;
 • 4 степени. Симптомите на патологијата активно се манифестираат дури и во состојба на комплетен одмор. Состојбата не се стабилизира.
Белодробна хипертензија

Форми

 • примарна пулмонална хипертензија;
 • секундарна пулмонална хипертензија;
 • хронична тромбоемболична пулмонална артериска хипертензија;
 • пулмонална хипертензија предизвикана од мултифакториелни механизми.

Примарна форма

Примарната пулмонална хипертензија е наследна патологија (според некои научници). Но, вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на синдромот сè уште не се целосно проучени. Се карактеризира со постојан пораст на крвниот притисок во пулмоналната артерија. Во исто време, не постојат други позадински патологии на кардиоваскуларниот или респираторниот систем. Во медицинската литература терминот идиопатска пулмонална хипертензија се користи за да се опише оваа состојба.

Секундарна форма

За разлика од примарната пулмонална хипертензија, средното се развива ексклузивно во позадината на патологиите кои предизвикуваат зголемување на крвниот притисок во белите дробови:

Хронична тромбоемболична форма

Овој тип на патологија се развива кај пациент во краток временски период - симптомите се изрекуваат. Прогресијата на патологијата е директно поврзана со блокада на пулмоналните садови со емболусот. Манифестации:

Симптоматологија

Главниот симптом кој укажува на прогресија на патологијата е тешка недостаток на здив, кој има неколку специфични карактеристики:

 • Овој симптом е забележан и при физичка активност на лице и во состојба на комплетен одмор;
 • интензитетот на диспнеата се зголемува со зголемување на физичката активност;
 • ако ставите лице во, диспнеа нема да помине, за разлика од диспнеа во срцеви патологии (обично се запира во оваа позиција).

Симптоми на пулмонална хипертензија:

 • тахикардија . Тоа е знак за прогресија на респираторната инсуфициенција, како и хипоксија;
 • пациентот забележува дека болката се појавува зад градната коска, која ја заостри природата;
 • слабо со силна физичка. оптоварување;
 • слабост;
 • замор;
 • вртоглавица;
 • хепатоспленомегалија ;
 • асцит ;
 • цијаноза на кожата;
 • гадење и гадење;
 • надуеност.

Компликации

Ако не е навремено да се дијагностицира и да не започне соодветен третман на пулмонална хипертензија, тогаш е можно прогресијата на таквите опасни компликации:

Дијагностика

Вреди да се напомене дека пулмоналната хипертензија е компликација на друга болест, па главната цел на истражувањето е да се идентификува главната болест. Дијагнозата на пулмонална хипертензија вклучува:

 • појаснување на симптомите - кога првите симптоми се појавија, во кои ситуации се влошуваат и така натаму;
 • историја на животот на пациентот;
 • визуелна инспекција ви овозможува да детектирате оток и пулсирање на вените во вратот, кожна цијаноза, едем итн.
 • ЕКГ;
 • Х-зраци испитување на градите ќе му даде на лекарот можност да се открие зголемување на големината на срцевиот мускул;
 • Ултразвук на срцето ;
 • катетеризација на пулмоналната артерија.

Дополнителни техники:

Радиограф со пулмонална хипертензија

Третман

За лекување на синдромот, лекарите прибегнуваат кон лекови, лекови и хируршки третмани. Употребата на народни лекови не се препорачува, бидејќи патологијата е опасна и може да доведе до смрт на пациентот. Повремено, лекарите ги дополнуваат народните лекови со основна терапија или ги користат како профилакса на патологија. Нивната главна акција е општо зајакнување на телото.

Не-лековити методи:

 • дневно пациентот се препорачува да употребува најмалку 1,5 литри течност. Исто така, треба да ја исклучите трпезата од вашата исхрана;
 • кислородна терапија. Редовното сатурација на крвта на пациентот со кислород позитивно влијае на функционирањето на централниот нервен систем, а исто така овозможува елиминирање на ацидозата;
 • ограничување на физичката активност;
 • на пациентите со таква дијагноза им е забрането да се искачуваат до висина поголема од 1 км;
 • пациентот треба да избегнува ситуации каде што има недостаток на здив или болка во градите.

За да се стабилизира состојбата на пациентот, лекарите прибегнуваат кон употреба на разни лекови.

Терапијата, исто така, може да биде дополнета со народни лекови, само по налог на лекарот што посетува. Самопропишување лекови и народни лекови е строго забрането!

Лекови третман:

 • антагонисти на калциум;
 • нитрати;
 • диуретици;
 • антитромбоцитни агенси;
 • АКЕ инхибитори;
 • антикоагуланси кои имаат директен ефект;
 • индиректни антикоагуланти;
 • бронходилататори;
 • антибиотиците се пропишани само во случај на откривање на бронхопулмонална инфекција;
 • азотен оксид за инхалација;
 • простагландини.

Методи на хируршки третман:

 • тромбандартеректомија. Во текот на оваа постапка, крвните згрутчувања се отстранети од крвните садови кои ги хранат белите дробови;
 • атријална сепстостомија. Хирурзите создаваат посебно вештачко отварање помеѓу преткоморите на срцето. Ова овозможува значително намалување на крвниот притисок во атриумот и во самата пулмонална артерија;
 • Трансплантација на белите дробови или двете бели дробови и срцето. Оваа техника ретко се користи во развојот на тешка патологија, како и во присуство на други опасни кардиоваскуларни патологии.

Превенција

Спречување на прогресијата на овој синдром може, ако почнете да ги следите едноставните препораки:

 • престанете да пушите и да пиете алкохол
 • избегнувајте стресни ситуации колку што е можно и дома и на работно место;
 • редовно се подложени на испитувања од страна на специјалисти со цел да се дијагностицира патологијата на време, што може да предизвика прогресија на синдромот;
 • земи прошетки на свеж воздух;
 • нормализирање на вашата исхрана и ограничување на употребата на храна која придонесува за акумулација на лош холестерол во крвта.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате белодробна хипертензија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , кардиолог , пулмолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Срцева болест (појавување симптоми: 8 од 14)

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...
Белодробна стеноза (појавување симптоми: 7 од 14)

Стенозата, која се јавува во пулмоналната артерија, се нарекува намалување на просторот помеѓу пулмоналните артерии и комората на срцето надесно, што предизвикува прекини при транспортот на крв во белите дробови. Оваа болест може да се забележи во различни места на артеријата.

...
Хемосидероза (појавување симптоми: 7 од 14)

Хемосидерозата е болест што спаѓа во категоријата пигментални дистрофии, а исто така се карактеризира со акумулација во ткивата на голема количина на хемосидерин, што е пигмент кој содржи железо. Механизмот на развој на болеста и понатаму не е целосно познат, но експертите од областа на дерматологијата откриле дека причините за формирањето може да се разликуваат во зависност од формата на појавата на таквото нарушување.

...
Метехоглобинемија (појавување на симптоми: 7 од 14)

Methemoglobinemia е болест во позадина од која се зголемува нивото на метхемоглобин или оксидираниот хемоглобин во главната биолошка течност на една личност. Во такви случаи, степенот на концентрација се зголемува над нормалата - 1%. Патологијата е вродена и стекната.

...
Состојба на прединфакција (појавување симптоми: 6 од 14)

Миокардниот инфаркт, како што веројатно знаете, е вонредна состојба во неговата специфичност која бара брза медицинска интервенција. Поради оваа причина, важно е да се препознае оваа состојба навремено, врз основа на тоа, земајќи ги предвид неговите главни симптоми. Државата на преинфаркт, чии симптоми се важни за препознавање на време, е оправдана за изолирање во посебна клиничка состојба, бидејќи поради навремените мерки што се преземаат, може да се спречи главната закана, која е миокарден инфаркт.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .