Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мезотелиом: Симптоми и третман

Мезотелиом - главните симптоми:

Мезотелиомот е малиген тумор кој почнува да се формира од мезотелијалните клетки. Често може да се открие на плеврата, перикардот, перитонеумот. Во медицината, оваа болест се нарекува и коеломичен рак. Овој тип на рак е редок.

Статистичките податоци се такви што најчести се малигните плеврални мезотелиоми. Оваа патологија често се открива кај претставници на силна половина од човештвото. До 20% од случаите на прогресија на патологија се јавуваат кај перитонеален мезотелиом.

Етиологија

Главната причина за прогресијата на мезотелиомот е инхалација на честички на амфибол преку директен контакт со азбест. Ризикот од развивање на патологијата, како и сериозноста на неговиот тек, во голема мера зависи од тоа колку долго бил контактот со наведената супстанција. Вреди да се напомене дека туморот може да се формира кај луѓето само 20-50 години по контакт со азбест.

Секундарни причини за прогресија на мезотелиомот:

 • наследност;
 • генетски мутации;
 • контакт со хемија. супстанции кои се моќни канцерогени;
 • продолжено изложување на човечкото тело на јонизирачко зрачење.

Класификација

Во медицината, користам класификација која се базира на природата на микроскопската структура на туморот, хистолошката структура, како и на макроскопските знаци.

Во зависност од микроскопската структура:

 • фиброзен тип;
 • бифазични;
 • епителиопатија.
Плеврален мезотелиом

Во зависност од хистолошката структура, туморите се од три вида:

 • саркоматус;
 • епителиоид;
 • мешани

Во зависност од макроскопските карактеристики:

 • дифузен мезотелиом;
 • локализиран

Локализираниот тумор визуелно изгледа како патолошки јазол, има широка основа. Овој тип на тумор се состои од лесни епителни клетки. Во некои клинички ситуации, тие можат да формираат тубуларни или жлездирани формации. За такви мезотелиом се карактеризира со малигнен курс.

Дифузниот тумор изгледа како мало задебелување на серозно ткиво, кое има нејасни контури. За поблиска проверка, може да се забележи дека целата површина на излезот е покриена со папиларни израстоци. Инфилтративен раст е карактеристичен за туморот, па затоа белите дробови, срцето и црниот дроб често се засегнати во исто време. Други карактеристики на неоплазмата:

 • клеточен полиморфизам;
 • метастазата се изведува на лимфоген тип;
 • формирањето самостојно произведува мукоидна супстанција, која изгледа слично на слуз.

Жените обично имаат мулти-цистична едукација. Во овој случај, туморот "ја напаѓа" абдоминалната празнина, продлабочувањето на перитонеумот помеѓу предната површина на ректумот и матката. Во исто време, се развива воспалителниот процес. Самиот тумор се состои од голем број на цисти покриени со мезотелијално ткиво.

Симптоматологија

Симптомите на патологијата и нивната тежина се одредени од причината за прогресијата на патологијата, фазата на нејзиниот развој, како и локализацијата на туморот. Почесто кај луѓето, плевралниот мезотелиом напредува. Вреди да се напомене дека во првата фаза на развој воопшто не се чувствува. Тоа може да се открие само со радиографија на белите дробови. Честопати туморот се дијагностицира сосема случајно - кога поминува низ рутински преглед или кога третира сосема друга болест.

Во некои случаи, плевралниот мезотелиом може да биде придружен со следните симптоми:

 • сува кашлица. Понекогаш може да биде толку силно што едно лице има чувство дека белите дробови се болат;
 • појавата на болка во градната коска;
 • пораст на температурата на субфебрилни броеви;
 • болки во зглобовите;
 • зголемен замор.

Поакутно манифестиран дифузен тип на плеврален мезотелиом. Едно лице ги има следните симптоми:

 • цијаноза;
 • температурата се зголемува до критични вредности (39-40 степени);
 • главоболка;
 • оток;
 • хакирање кашлица;
 • болка во градната коска;
 • слаба респираторна функција;
 • ударниот звук над белите дробови е намален;
 • ексудат се акумулира во плевралната празнина.

Симптомите на прогресија на перитонеалниот мезотелиом, исто така, во почетните фази не се појавуваат. Но, како што патолошкиот процес напредува, се јавува:

 • нарушувања на столицата;
 • диспептични нарушувања;
 • непријатност се јавува во абдоминалната празнина, но пациентот не може да ја именува нивната прецизна локализација;
 • во абдоминалната празнина почнува да акумулира течност.

Вреди да се напомене дека перитонеалниот мезотелиом се јавува полесно, бидејќи нејзината прогресија е придружена со помалку изразен синдром на интоксикација. Во случај на локализирана форма на патологија, кога се палпира абдоминалната празнина, се чувствува густа мобилна формација.

Главниот знак за развој на перикардијален мезотелиом е појавата на болка во срцето. Овој процес е придружен со постепена акумулација на ексудат во перикардијалната празнина.

Дијагностика

Торакоскопија

Неопходно е да се оди на назначување на лекар веднаш штом се појават вознемирувачки симптоми кои укажуваат на формирање и развој на мезотелиом. Колку побрзо ќе се спроведе дијагнозата и третманот, толку е поповолна прогнозата. За да се разјасни присуството на тумор и неговата локализација, докторите се придржуваат до следните методи за испитување:

 • КТ скенирање;
 • Х-зраци Методот овозможува да се детектира присуството на нодули во плеврата, како и присуството на ексудат во плевралната празнина;
 • МНР;
 • торакоскопија. Иновативен ендоскопски преглед на плевралната празнина. Овозможува да се идентификува присуството на патологија во раните фази;
 • лапароскопија . Техниката што се користи за испитување на абдоминалната празнина.

Третман

Третманот на овој тумор се изведува со неколку методи:

 • хемотерапија. Лековите пропишани од лекар за лекување на тумор може да се администрираат кај пациент и во вената и во внатрешноста на плевралната или абдоминалната празнина. Употребата на токсини и отрови за третман на мезотелиом е многу ефикасна, бидејќи целосно ги уништува клетките на ракот и не предизвикува сериозна штета на телото. Прогнозата е поволна;
 • терапија со зрачење. Овој метод на третман ви овозможува брзо да ги уништите клетките кои го сочинуваат туморот. Но, во исто време има многу несакани ефекти: губење на косата, изгореници на ткиво, замор, тешкотии при дишењето и така натаму;
 • хируршки третман метод. Тоа е најефикасно. Прогнозата е поволна. Но, вреди да се напомене дека на сите пациенти не им е дозволено да го спроведуваат. Само ако некое лице добро се чувствува, тој нема други поврзани патологии, лекарите можат да препишат хируршка ексцизија на туморот. Целосно отстранување на формирањето е можно само во случај на неговата локализирана форма.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате мезотелиом и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот онколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Површински гастродуоденитис (појавување симптоми: 8 од 19)

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 7 од 19)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Ехинококоза (појавување симптоми: 7 од 19)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Кардитис (појавување симптоми: 7 од 19)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Алвеолитис (појавување симптоми: 7 од 19)

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

онколог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .