Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нос Полипс: Симптоми и третман

Полипи од нос се главните симптоми:

Полипи од нос се бенигни во облик на кружен облик, кои се резултат на хиперплазија на назалната мукоза. Нивните големини можат да варираат од 1 до 4 см. Медицинската статистика е таква што полипите во носот се честа компликација на хроничниот ринитис. Тие се дијагностицираат со 1-4% од населението. Почесто мажите страдаат од патологија. Полипите често се дијагностицираат во носот на детето (антохоанален).

Првиот симптом на присуството на патолошки формации е назална конгестија и ослободување на јасна слуз. По користењето на капките, симптомите не исчезнат (ова е главната разлика помеѓу полипите и обичниот ринитис ). Бидејќи носната дишење не е нормална, едно лице е принудено да дише преку устата. Како резултат на тоа, воздухот кој не е прочистен од прашина влегува во респираторниот систем. Ова провоцира прогресија на патологиите на дишните патишта.

Зголемениот полип може да го скрати животот на еден човек во просек од 6 години, па затоа е важно веднаш да се консултира со ЕНТ за отстранување на полипи во носот. Третманот се изведува и со конзервативни и со оперативни техники. Исто така е можно користење на народни лекови.

Етиологија

Причините за формирање на полипи во носот се многу. Поради влијанието на различните етиолошки фактори, носната мукоза престанува да функционира целосно поради хиперплазија. Типично, оваа состојба се јавува кај алергиски и заразни болести. Како резултат на растот на ткивата, се формираат израстоци.

Причини за појава:

Полипи во носот

Исто така, причините за прогресијата на патологијата може да бидат и некои болести. Клиничарите забележуваат дека често полипи во носот се формираат против позадината на таквите патологии:

 • алергиски ринитис ;
 • астма ;
 • цистична фиброза;
 • хроничен ринозинузитис;
 • хроничен синузитис;
 • нетолеранција кон алкохол;
 • не-алергиски ринитис со еозинофилен синдром.

Класификација

По локација:

 • антракс. Патолошките формации се формираат од мукозната мембрана на максиларниот синус;
 • етмоид. Формирана од мукозната мембрана која го поставува етмоидниот лавиринт.

Фази

Фаза 1 - образование се преклопува со мал дел од носниот премин. Во овој случај, лекарите прибегнуваат кон конзервативни методи на лекување. Исто така е возможно назначувањето на народни лекови.

Фаза 2 - слузницата расте до тој степен што речиси целосно го покрива назалниот простор.

Фаза 3 - полипи растат до таков степен што целосно го затвораат назалниот премин.

Симптоматологија

Растот во носот обично не му пречи на пациентот - тие не чешаат, не боли, не крварат. Симптомите на патологијата зависат точно од која фаза на развој се забележува кај една личност.

Фаза 1

Главен симптом на израсток е мала назална конгестија. Други манифестации на болеста се отсутни. Вреди да се напомене дека овој симптом е карактеристичен за многу други патологии, вклучувајќи ја и обичната настинка. Затоа, повеќето луѓе едноставно не обрнуваат внимание на него и не одат на лекар. Некои користат вазоконстрикторски капки, но тие немаат ефект.

Формираниот полип ги стега крвните садови лоцирани во носот, што доведува до оштетена циркулација на крвта. Ранливоста на организмот се зголемува и затоа во оваа фаза лесно може да се соберат инфективни агенси кои можат да предизвикаат прогресија на следните заболувања:

Фаза 2

Симптомите се дополнети со губење на мирис. Ако не започнете со третман на полипи во носот, чувството за мирис никогаш не може да се врати (дури и по операцијата). Покрај тоа, пациентот е носен. Во случај на дупки кои се преклопуваат со полипи во аудиторните цевки, говорот е искривен и слухот е оштетен. Ако за да започнете ситуација, таквите промени ќе бидат неповратни.

Фаза 3

Во оваа фаза, многу е полесно да се открие присуството на израстоци во носот, бидејќи симптомите се многу изразени. Вилицата е речиси секогаш малку отворена, бидејќи лицето вдишува преку устата. Покрај сето ова, се јавуваат и следниве симптоми:

 • назален исцедок;
 • замор;
 • главоболка;
 • зголемување на температурата.
Симптоми на назални полипи

Дијагностика

Откривањето на полипите во носот не е тешко. Дијагноза на патологија вклучени ЕНТ лекар. Стандардниот дијагностички план вклучува:

 • проценка на симптомите, појаснување на историјата на животот;
 • радиографија;
 • КТ скенирање;
 • риноскопија;
 • палпација на назофаринксот.

Третман

Третманот на полипи во носот се изведува со конзервативни и хируршки техники (операција). Опцијата за третман ја избира лекар, врз основа на тежината на болеста, а исто така земајќи ја предвид општата состојба на пациентот.

Конзервативниот третман вклучува:

 • третман на заразни болести;
 • имунокорективна терапија;
 • елиминација на фактори кои предизвикуваат поинтензивен раст на полипи;
 • тематски третман со антиинфламаторни, антихистамински, антибактериски лекови;
 • специфична имунотерапија која користи бактериски и не бактериски алергени;
 • можно именување разни народни лекови.

Ако конзервативните методи не носат соодветни резултати, тогаш се прибегнуваат кон хирургија. Исто така, хируршки третман се прибегнува кон:

 • редовни напади на астма;
 • грчењето;
 • целосно преклопување на проекциите на носот;
 • појава на исцедок со примеси од крв.

Видови операции

 • полипотомија. Во текот на таквата операција, извиците се отстрануваат со користење на кука за Ланге. Но, вреди да се напомене дека таквата интервенција има недостаток - изгледот може повторно да се зголеми, а лицето ќе треба повторно да ја изврши операцијата за шест месеци или една година;
 • ендоскопска хирургија. Модерен и високо ефективен метод. Ендоскоп со мини-камера се вметнува низ назалниот премин. Резултирачката слика веднаш се прикажува на компјутерскиот монитор. Со помош на специјални. опремата го отстранува абнормалното ткиво, како и прилагодување на структурите на носот. По операцијата, нема лузни. За таква интервенција, постојат контраиндикации - хроничен бронхитис, астма, алергиски ринитис;
 • операција со помош на бричење. Со помош на бричење, можно е да се отстранат што е можно попрецизно формациите од здрави ткива. Принципот е како што следува - апаратот го уништува растот и ги сосанува своите остатоци;
 • ласерско работење. Голем плус на постапката е тоа што може да се направи на амбулантска основа - нема потреба од хоспитализација. Со помош на ласер, лекарот ги загрева клетките на излезот, и тие едноставно исчезнуваат. Ова е најмалку трауматичен и најефективен метод за отстранување на полипи.
Блокирање

Народни рецепти

Народни лекови за третман на полипи се користат повеќе од еден век. Но, лекарите ја отфрлаат ефективноста на разни билки за лекување на патологија. Треба да се напомене дека третманот на народни лекови може да се врши само во тандем со други официјални методи, и само по добивање на дозвола од лекарот што посетува.

Невозможно е да се елиминира причината за болеста со помош на народни лекови, но тие имаат корисен ефект врз општата состојба на пациентот. Се препорачува да се користат во првата фаза на патолошка прогресија, но ако формирањето расте и го блокира назалниот премин, тогаш само хируршки третман ќе помогне.

Народни лекови за третман на изродите:

 • капки од серијата;
 • капки на целадин. Овој народен лек е широко користен, бидејќи има изразен антибактериски ефект;
 • лушпа на конска опашка. Овој народен лек се користи за миење на носните пасуси неколку пати на ден;
 • прополис маст. Овој народен лек се смета за еден од најефикасните. Мирото е импрегнирано со газирани тампони и влегува во носот за ноќ.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате назален полипс и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Заден ринитис (појавување симптоми: 6 од 11)

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...
Хипертрофичен ринитис (појавување симптоми: 6 од 11)

Хипертрофичниот ринитис е претежно хроничен воспалителен процес кој влијае на носната празнина. Наспроти позадината на слична патологија, се јавува значајна пролиферација на сврзното ткиво. Ваквото нарушување има свое значење во меѓународната класификација на болестите на десеттото свикување - МКБ код 10 - Ј31.0.

...
Ринофарингитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Ринитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Ринитис (течење на носот) е болест која влијае на назалните синуси. Причината за нејзината прогресија може да биде вирусна и бактериска инфекција, како и механички оштетувања на носната лигавица. Најчесто, оваа патологија се развива против позадината на ослабен имунитет.

...
Хроничен риносинузитис (појавување на симптоми: 5 од 11)

Хроничниот риносинузитис е воспалителна болест на хронична природа, која ги зафаќа мукозните мембрани на носот и постепено се шири до параназалните синуси. Почесто патологијата ги зафаќа луѓето од возрасната група од 45-70 години. На фер секс е болен почесто од мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .