Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Белодробен апсцес: симптоми и третман

Белодробен апсцес - главните симптоми:

Белодробниот апсцес е неспецифична инфламаторна болест на респираторниот систем, како резултат на прогресијата на која се формира празнина со тенки ѕидови во белите дробови, во која содржи гноен ексудат. Оваа болест почесто започнува да се развива ако се изврши инфериорни третмани на пневмонија - на местото на белите дробови постои топење проследена со некротизација на ткивото.

Поретко, тенкоѕидната празнина се формира откако малиот бронх го преклопува емболот. Како резултат на тоа, кислородот престанува да влезе во оваа област, паѓа, а инфективните агенси лесно го пробиваат. Наспроти сето ова, апсцес започнува да се формира. Во поретки клинички ситуации, шуплината со гној се формира како резултат на хематогена инфекција на пулмоналното ткиво (од воспалителен центар кој веќе постои во човечкото тело).

Етиологија

Белодробниот апсцес е заразен процес. Патогени бактерии или габи придонесуваат за нејзиниот развој. Типично, болеста напредува поради патолошката активност на пневмококите, Staphylococcus aureus , Pseudomonas aeruginosa , стрептококи , габи. Микроорганизмите навлегуваат во ткивото на белите дробови преку бронхиите или со протокот на крв од фокуси на воспаление.

Најчесто белодробниот апсцес развива:

 • во форма на компликација на претходно претрпена пневмонија;
 • ако содржината на стомакот се влезе во дишните патишта;
 • поради преклопување на бронх со емболија;
 • поради сепса . Ова е сериозна болест на заразна природа, која се карактеризира со појава на фокуси на гноен воспаление во виталните органи на човечкото тело.

Фактори на ризик:

 • пушењето;
 • грип ;
 • употребата на алкохолни пијалоци во големи количини;
 • хипотермија;
 • намалена реактивност на телото.

Форми

Белодробен апсцес

Во медицината се користат неколку класификации на апсцес на белите дробови, кои се засноваат на причините за патолошкиот процес, неговата локација во органот, времетраењето и природата на курсот.

Од локацијата:

 • централен белодробен апсцес;
 • периферни. Во овој случај, фокусот на воспаление се наоѓа поблиску до периферијата на белите дробови.

Од причините што ја предизвикале прогресијата на болеста:

 • основно. Во овој случај, главната причина за формирање на патолошки фокус е повредата на градната коска;
 • средно.

Од времетраењето на патолошкиот процес:

 • акутен абсцес на белите дробови. Времетраењето на прогресијата на патолошкиот процес не е подолго од 6 недели. Како по правило, по ова доаѓа период на закрепнување;
 • хроничен абсцес на белите дробови. Времетраењето на болеста е повеќе од 6 недели. Карактеристично за оваа болест е промена на периоди на егзацербација и ремисија.

Од природата на текот на болеста:

 • лесен проток Карактеристичните симптоми на белодробниот апсцес (отежнато дишење, кашлица) не се изговара;
 • умерена Симптомите се благи;
 • тешки Симптомите на болеста се изговара, исто така е возможен развој на опасни компликации.

Симптоматологија

Симптомите на апсцесот директно зависи од тоа која форма на патологија (акутна или хронична) се развила кај луѓето. Вреди да се напомене дека ако на периферијата на органот се формира мала патолошка шуплина со гноен ексудат, тогаш не може да се забележат карактеристични симптоми на патологија, што во голема мера ја комплицира дијагнозата. Ова води кон хронично воспаление.

Акутна форма

Оваа болест има две клинички фази на курсот:

 • периодот на формирање на тенок ѕид празнина со гној;
 • период на отворање.

За време на периодот на формирање на апсцеси, се забележуваат следните симптоми:

 • се забележуваат симптоми на тешка интоксикација;
 • висока температура;
 • губење на апетитот;
 • недостаток на здив;
 • главоболка;
 • состојбата на пациентот брзо се влошува;
 • кашлица;
 • болки со различен интензитет во градната коска.

Тежината на патологијата зависи од бројот и големината на формираните апсцеси, од видот на патогенот кој ги предизвикал да формираат. Наведен период трае до 10 дена. Но, вреди да се напомене фактот дека нејзиниот курс може да биде и брз - до 2-3 дена, и забави - до 2-3 недели.

По ова доаѓа периодот на отворање на апсцесот. Тој пробива низ својата обвивка, а гној почнува да излегува низ дишните патишта. Во овој момент, состојбата на пациентот значително се влошува. Главниот симптом кој укажува на овој процес е влажна и ненадејна кашлица, при што се ослободува голема количина гноен плунка. Лекарите ја опишуваат оваа состојба како "искашлување на спутум со целосна уста." Неговиот волумен може да достигне еден литар.

Штом апсцесот ќе пробие, состојбата на пациентот постепено ќе почне да се подобрува. Симптомите на интоксикација се намалуваат, температурата е нормална, апетитот е реставриран. Но, вреди да се напомене дека опстанокот на здив, слабост и болка во градната коска продолжуваат. Времетраењето на болеста е директно зависно од состојбата на дренажа, како и од правилно одбраната терапија.

Хронична форма

За развојот на оваа форма на болеста вреди да се зборува, ако акутниот процес трае повеќе од два месеци. Исто така, прогресијата на патологијата е олеснета од големата големина на гнојната формација, нејзината локализација во долниот дел од органот, како и слабата исцедок на спутумот. Покрај тоа, вреди да се истакнат следните причини:

 • намалена реактивност на телото;
 • хронична патологија;
 • несоодветен третман на акутен белодробен апсцес.

Главните симптоми на оваа форма на болеста:

 • недостаток на здив;
 • кашлица за време на која се случува плунка со мирис на фетус;
 • периодот на влошување се заменува со периодот на негово стабилизирање;
 • слабост;
 • исцрпеност;
 • прекумерно потење.

Дијагностика

Дијагноза на апсцес на белите дробови

Кога ќе се појават првите симптоми кои укажуваат на прогресија на абсцесот на белите дробови, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за целосна дијагноза и точна дијагноза. Стандардната дијагностичка програма вклучува:

 • собирање и анализа на жалби;
 • спроведување на општ преглед на пациентот;
 • крвен тест . Овој дијагностички метод е неопходен, бидејќи тоа овозможува да се детектираат знаци на воспаление во телото;
 • крвна биохемија ;
 • анализа на спутум. Со помош на овој дијагностички метод е можно да се идентификува вистинскиот предизвикувач на болеста, како и да се утврди неговата чувствителност кон антибиотици;
 • градите на Х-зраци - метод со кој можете да ја откриете локализацијата на формациите со гној;
 • КТ скенот е најинформативната дијагностичка техника. Ви овозможува да ја одредите локализацијата, како и големината на апсцесот;
 • фибробронхоскопија - дијагностички метод, што овозможува детално да се испитаат респираторните тракт и да се утврди присуството на абнормални формации во нив.

Само по добивањето на резултатите од дијагнозата може да се започне со третманот на белодробниот апсцес.

Третман

Терапијата на болеста се препорачува да се спроведе што е можно порано, а потоа шансите за целосна наплата значително се зголемуваат. Третманот на белодробниот апсцес се изведува и со конзервативни и хируршки техники.

Терапијата со лекови се темели на употребата на овие лекови:

 • антибиотици;
 • муколитици;
 • антисептици;
 • експекторантни лекови;
 • имуномодулатори;
 • производи за детоксикација;
 • кислородна терапија.

Исто така, за време на конзервативниот третман, се користат техники за брзо отстранување на гноен плунка од респираторниот тракт:

 • постурална дренажа;
 • вежби за дишење;
 • вибрациона масажа на градите;
 • санитарна бронхоскопија.

Хируршка интервенција е индицирана ако терапијата со лекови не го има посакуваниот ефект. Примени ги следниве методи:

 • пункција. Апсцесот е пробиен со специјална игла. Гноен содржината се отстранува, празнината се мие со антисептички раствори, по што се инјектираат антибиотици во него;
 • торацентеза и одводнување на апсцесната празнина;
 • отстранување на одреден дел од белите дробови (лобус).

Компликации

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате абсцес на белите дробови и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 8 од 15)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 8 од 15)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Емпиема (појавување симптоми: 8 од 15)

Емпиема е патолошка состојба во која се забележуваат големи акумулации на гнојни маси внатре во шуплив орган или во телесна празнина. Причината за оваа болест се најсилните воспалителни процеси кои предизвикуваат оток на мукозната мембрана, што го нарушува одливот на гној. Најчесто, овој процес е локализиран во жолчното кесе, уретерот, во апендиксот или во белите дробови, поретко во мозокот и во параназалните синуси.

...
Пневмонија (појавување симптоми: 7 од 15)

Пневмонијата е инфективно воспаление на белите дробови што ги погодува алвеолите или другото белодробно ткиво. Пневмонијата може да се појави од различни патогени - бактерии, вируси, габи. Затоа, постојат голем број на видови на пневмонија, од кои секоја има свои симптоми и карактеристики на перколација. Во белите дробови на здраво лице, одредена количина на бактерии е секогаш присутна. И во повеќето случаи, имунолошкиот систем добро се бори со нив. Но, кога телото е слабо и не може да се справи со нив, постои активен развој на пневмонија.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 7 од 15)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .