Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бронхиолитис: Симптоми и третман

Бронхиолитис - главните симптоми:

Бронхиолитис е воспалителна болест која влијае само на малите бронхии (бронхиоли). Како што оваа болест напредува, луменот на бронхиолите се стеснува, што може да доведе до развој на респираторна инсуфициенција. Ако третманот на бронхиолитис не се одвива навремено, сврзното ткиво во бронхиолите со различни големини ќе почне да расте и ќе ги заглави пулмоналните садови.

Како последица на тоа, може да се развие срцева слабост . Најчесто се дијагностицира акутен бронхиолитис кај децата, но исто така и патологијата може да влијае на возрасно лице. Ограничувања во врска со сексот, болеста нема.

Причини

Бронхиолитис се развива поради следните причини:

 • пенетрација во респираторниот систем на инфективни агенси. Прогресијата на болеста може да предизвика респираторни, габични инфекции, аденовируси, цитомегаловируси и други;
 • ревматоиден артритис ;
 • вдишување на токсични супстанции во подолг временски период;
 • лицето има историја на болест, чиј развој беше проследен со оштетување на сврзното ткиво.

Исто така, прогресијата на воспалителниот процес во бронхиолите може да се промовира со терапија со одредени групи на лекови. Ако вистинската причина за развојот на патологијата е непозната, тогаш лекарите зборуваат за идиопатската природа на болеста.

Класификација

Во медицината, се користи класификација, која се базира на природата на текот на болеста, како и на причините што го предизвикале развојот на бронхиолитис.

По патолошкиот процес:

 • акутен бронхиолитис. Симптомите на патологија се случуваат остро и во исто време се развиваат брзо. Состојбата на пациентот се влошува и се појавуваат знаци на општа интоксикација на телото;
 • хроничен бронхиолитис. Симптомите се појавуваат постепено. Најпрво, тие можат да бидат речиси невидливи и да не предизвикуваат вознемиреност кај болен човек, но со текот на годините стануваат посветли.

Класификација во зависност од видот на патогенот:

 • пост-инфективна форма. Болеста се развива како резултат на пенетрација на вирусот на компјутер, аденовируси или параинфлуенца во телото;
 • респираторен бронхиолитис. Оваа форма на патологија најчесто се дијагностицира кај пушачи под 35 години, кои имаат историја на пушење повеќе од 15 години;
 • бронхиолитис облитеранс. Развојот на оваа форма придонесува за пенетрација во телото на вирусот на херпес , пневмоцистис, ХИВ инфекција , Aspergillus и други. Бронхиолитис облитеранс е најопасната форма на патологија и без соодветен третман може да доведе до развој на сериозни компликации. Затоа, важно е кај првите симптоми кои укажуваат на развој на болеста, веднаш контактирајте со квалификуван доктор;
 • лековити. Развојот на овој тип на патологија е промовиран со администрација на лекови кои вклучуваат интерферон, амиодарон, блеомицин и слично;
 • идиопатска. Таквата дијагноза е направена ако не е можно да се открие точната причина за прогресијата на болеста.
Бронхиолитис

Симптоматологија

Симптомите на бришење на бронхиолитис или било која друга форма се многубројни. Но, еден од нив е секогаш присутен - сериозна заостанување на здивот. На почетокот на прогресијата на патолошкиот процес, може да се забележи само со зголемено физичко. се вчитува, но постепено се зголемува и почнува да се манифестира дури и кога се качува по скали или брз чекор. Кога опструктивниот бронхиолитис влегува во активната фаза, може да се појави и краток здив дури и во состојба на комплетен одмор.

Дополнителни симптоми:

 • цијаноза на кожата;
 • кашлица. Почесто се забележува во случај на развој на опструктивен бронхиолитис. Обично е сува, но може да предизвика мала количина на спутум;
 • фалангите на прстите може да бидат малку задебелени;
 • зголемување на телесната температура до субфебрилни вредности.

Дијагностика

За точно да се дијагностицира, лекарот ќе треба да спроведе темелно испитување на респираторниот систем на пациентот, како и да ги процени симптомите што ги има. Стандардната дијагностичка програма вклучува:

Третман

При дијагностицирање на пациент со бронхиолитис, неопходно е да се спроведе специфична терапија, која се базира на употребата на:

 • антивирусни лекови;
 • антибактериски лекови препишани во случај на развој на заразни болести;
 • антиинфламаторни лекови (од нестероидната категорија).

За да се намали недостатокот на здив, пациентот е пропишан лекови за бронходилататори кои придонесуваат за проширување на бронхиите. Можно е и назначување на муколитички лекови, ако има вискозен спутум.

Ако се дијагностицира сериозен бронхиолитис, тогаш инхалацијата на кислород е дополнета на главната терапија. Ова е неопходна мерка, бидејќи респираторната инсуфициенција е забележана поради тешка недостаток на здив.

Компликации

Превентивни мерки

 • навремена терапија на инфламаторни заболувања на респираторниот систем;
 • колку што е можно за да се избегнат штетните работни услови;
 • зголемување на реактивноста на телото.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бронхиолитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алергиски бронхитис (појавување симптоми: 8 од 13)

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...
Хронична пневмонија (појавување симптоми: 7 од 13)

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...
Висока кашлица (појавување симптоми: 6 од 13)

Големата кашлица е таква акутна инфективна болест, преносот на кој се обезбедува со капки во воздухот. Голема кашлица, чии симптоми се карактеризираат со цикличната природа на сопствените манифестации, како и долгорочен кашлица, пароксизмален карактер, особено опасен за децата (особено до две години), иако тие можат да се разболат од луѓе од било која возраст.

...
Астма (појавување симптоми: 6 од 13)

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

...
Аспирациона пневмонија (појавување симптоми: 6 од 13)

Аспирационата пневмонија е воспаление во ткивата на белите дробови што се развива како резултат на туѓи тела или супстанции што влегуваат во органот. Аспирацијата може да се врши и од механички предмети од надворешната страна и од телесните течности, на пример, од содржината на стомакот или од амнионската течност, што предизвикува аспирациона пневмонија кај новороденчињата. При опишување на оваа патологија, неопходно е да се направи разлика помеѓу аспирационата пневмонија кај возрасните и кај децата, бидејќи причините и механизмите на штетните ефекти во овие случаи се различни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .