Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Опструктивен бронхитис: симптоми и третман

Опструктивен бронхитис - главните симптоми:

Опструктивниот бронхитис е воспалителна болест која ги зафаќа бронхиите и е комплицирана со опструкција. Овој патолошки процес е проследен со изразен оток на респираторниот тракт, како и влошување на капацитетот за вентилација на белите дробови. Опструкцијата се развива поретко, не-опструктивниот бронхитис е дијагностициран од лекарите неколку пати почесто.

Оваа болест е "прерогатив" на мали деца на возраст од 3 години. Поретко, тоа се јавува кај луѓето на работоспособна возраст.

Причини

Опструктивниот бронхитис кај децата и возрасните најчесто почнува да напредува поради пенетрацијата во телото на инфекцијата - вируси или бактерии. Но, за да започнеме со развојот на патологијата, потребни ни се поволни услови за ова. Следниве фактори придонесуваат за развој на опструктивен бронхитис кај возрасни и деца:

 • намалување на имуните сили на телото;
 • несоодветна и лоша исхрана;
 • чести болести на горниот респираторен тракт;
 • стресни ситуации кои се повторуваат неколку пати.

Втората причина за развој и прогресија на болеста - алергиска реакција. Ако детето е склоно кон алергии, веројатноста за негово хроничен опструктивен бронхитис се зголемува.

Хроничниот опструктивен бронхитис е болест која најчесто почнува да напредува кај луѓето кои пушат долго време, работат во производство со различни хемикалии. супстанции и работи.

Исто така, потребно е да се истакнат внатрешните фактори кои придонесуваат за развој на опструктивен бронхитис кај возрасни и деца:

 • втора крвна група;
 • наследен имуноглобулин А дефицит;
 • недостаток на ензимот алфа1-антитрипсин.

Фази

Тежината на хроничниот опструктивен бронхитис кај возрасен или дете е оценета од страна на FEV1, што може да се толкува како присилен експираторен волумен произведен во една секунда. Постојат три тежини на болеста:

 • Фаза 1 FEV1 повеќе од 50% од нормалните вредности. Во оваа фаза, хроничниот опструктивен бронхитис не го нарушува квалитетот на животот на пациентот. Исто така, нема потреба постојано да се регистрирате кај пулмологот;
 • Фаза 2 FEV1 се сведе на 35-49%. Во овој случај, патологијата влијае на квалитетот на животот на пациентот, па затоа треба да биде систематски следен од пулмонолог;
 • Фаза 3 FEV1 помалку од 34%. Симптомите на патологија се изразени многу јасно. Пациентите треба да се третираат болнички или амбулантски во белодробните оддели.
Механизам на бронхијална опструкција

Симптоматологија

Симптомите на опструктивен бронхитис кај деца и возрасни се малку поинакви. На многу начини, тие зависат од сериозноста на патологијата, функционирањето на имунолошкиот систем, како и од карактеристиките на пациентот.

Симптоми на болеста кај возрасни

Вреди да се напомене дека акутниот опструктивен бронхитис влијае главно на деца до пет години, кај возрасните симптомите се појавуваат само кога акутниот тек станува хроничен. Но, понекогаш примарен акутен обструктивен бронхитис може да почне да напредува. Како по правило, се јавува во позадина на акутна респираторна болест.

Симптоми:

 • зголемување на температурата;
 • сува кашлица. Обично се развива со напади, зголемувајќи се наутро или во текот на ноќта;
 • фреквенцијата на респираторните движења во минута се зголемува до 18 пати. Детето ќе го има овој показател малку повисок;
 • за време на истекот, се слуша отежнато дишење, кое може да се чуе дури и од далечина.

Доколку горенаведените симптоми продолжат три недели, тогаш лекарите велат дека се развива акутен опструктивен бронхитис. Во случај на повторување на таква состојба повеќе од три пати годишно, веќе ќе разговараме за рекурентната форма на болеста. Но, ако симптомите постојат 2 години, тогаш лекарите зборуваат за развој на хроничен опструктивен бронхитис. Во овој случај, главната клиничка слика е дополнета со такви симптоми:

 • главоболки. Се јавуваат поради хипоксија;
 • кашлица наутро. Обично за време на нејзиното појавување се појави слузница или гноен карактер;
 • во тешки случаи со хроничен опструктивен бронхитис, може да се забележи хемоптиза;
 • недостаток на здив;
 • потење;
 • промена на изгледот на прстите и ноктите;
 • зголемен замор.

Симптоми на болеста кај деца

Опструктивниот бронхитис кај децата обично продолжува во акутна форма. Ризична група - деца под 5 години. И можно е да се развие опструктивен бронхитис кај доенчињата. Постои една особеност - тешко е да се разликуваат симптомите на акутен опструктивен бронхитис од бронхиолитис кај детето, па затоа е многу важно лекарот да води надлежна диференцијална дијагноза.

Развојот на акутниот опструктивен бронхитис кај децата обично се јавува поради пенетрација на вирусна инфекција во телото: цитомегаловирус , аденовирус и така натаму. Патологијата кај дете е многу потешка и потешка. Прво, може да се забележат симптоми кои повеќе го покажуваат развојот на САРС : детето е непослушно, температурата се зголемува, ринитот и малата кашлица се појавуваат.

Фактот што започнал со акутен опструктивен бронхитис е означен со следните симптоми:

 • температурата на телото повторно се зголемува;
 • кашлицата не е продуктивна и се манифестира со напади;
 • на издишување, забележано е отежнато дишење;
 • зголемено дишење над возрасната норма (особено е важно да се обрне внимание на овој симптом во развојот на опструктивен бронхитис кај доенчињата);
 • неколку елементи на телото учествуваат во чинот на дишење - меѓуребрените простори, крилјата на носот, југуларната јама и така натаму;
 • поспаност или, напротив, постојана анксиозност;
 • плачат слаби;
 • детето одбива да јаде.

Дијагностика

Спирометрија

Дијагнозата на акутен и хроничен опструктивен бронхитис вклучува физички, ендоскопски, лабораториски, функционални и рентгенски техники. Програмата вклучува:

Лекарот ќе може да каже како да го лекува опструктивниот бронхитис само откако ќе ги оцени резултатите од тестовите, идентификувајќи ја причината за развојот на патологијата, како и сериозноста на нејзиниот тек.

Третман

Опструктивниот третман со бронхитис вклучува многу долго, и треба да се спроведува само во болница. Терапијата кај возрасни и деца е поинаква. Во изготвувањето на план за лекување на опструктивен бронхитис, се зема предвид - карактеристиките на патологијата, степенот на ФЕВ1, општата состојба на пациентот, возраста.

Третман кај возрасни

Со цел третманот на опструктивниот бронхитис кај возрасните да биде поефективен колку што е можно, потребно е:

 • елиминирање на штетните фактори кои придонеле за прогресија на болеста - тоа може да биде дисфункционално место на работа или пушење;
 • се држи до диета;
 • Во периодот на егзацербација, антибактериските лекови се додаваат во планот за лекување на опструктивен бронхитис. Ова е особено точно во случај на гноен плунка. Лекови на избор се Sumamed, Amoxil;
 • земајте лекови за бронходилататор;
 • назначени средства кои придонесуваат за разредување на спутумот и негово отстранување;
 • Вибрациона масажа е прикажана.

Третман кај деца

Третманот на опструктивниот бронхитис кај детето се врши строго во болницата. Особено кога станува збор за бебиња. Планот за лекување на болести кај дете ги вклучува следните активности:

 • врши инхалација со помош на небулајзер. Како по правило, солината се користи со додавање на Вентолин, Беродул и други капки;
 • важно е да се пие доволно количество течност дневно;
 • антибиотиците за третман на дете се пропишани само од лекар. Само-третманот е неприфатлив, бидејќи е можно само да се влоши текот на патологијата;
 • за време на периодот на бронхијална опструкција строго е забрането да се дава експекторентна дрога;
 • во потешки клинички ситуации, капеларот се користи за да се формулира дете со солен раствор и со додавање на активни супстанции.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате опструктивен бронхитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Белодробен апсцес (појавување на симптоми: 7 од 18)

Белодробниот апсцес е неспецифична инфламаторна болест на респираторниот систем, како резултат на прогресијата на која се формира празнина со тенки ѕидови во белите дробови, во која содржи гноен ексудат. Оваа болест почесто започнува да се развива ако се изврши инфериорни третмани на пневмонија - на местото на белите дробови постои топење проследена со некротизација на ткивото.

...
Десна страна пневмонија (појавување симптоми: 7 од 18)

Право еднострана пневмонија - се јавува неколку пати почесто од воспалителна лезија на левото белодробно крило. Ова се должи на специфичната структура на десниот бронх - таа е помала и поширока, што придонесува за пенетрација на агенси кои предизвикуваат болести. Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот, но има многу други предиспонирачки фактори, меѓу кои одредено место е окупирано од текот на други хронични заболувања. Многу често, десната еднострана пневмонија делува како компликација.

...
Фокална пневмонија (појавување на симптоми: 7 од 18)

Фокалната пневмонија е инфламаторно-инфективна болест која не влијае на целото ткиво на белите дробови, туку само на одреден дел од него. Кога ова се случува, формирање на мали-фокални или големи-фокални воспаленија во белите дробови лобули. Патологијата може да биде независна и секундарна. Во првиот случај, изворот е патогени бактерии, а во вториот - протокот на други болести кои негативно влијаат врз ткивата на овој орган.

...
Не-Хочкинов лимфом (појавување симптоми: 6 од 18)

Онколошките болести денес се една од најтешките и најтешките за лекување на болести. Тие вклучуваат не-Хоџкиновиот лимфом. Сепак, секогаш постојат шанси и јасна идеја за тоа која болест е, нејзините типови, причините, методите на дијагноза, симптомите, методите на лекување и прогнозата за иднината можат да ги зголемат.

...
Ревматизам (појавување симптоми: 6 од 18)

Ревматизмот е воспалителна патологија, во која концентрацијата на патолошкиот процес се јавува во поставата на срцето. Најчесто, луѓето со тенденција да се разболат со оваа болест се на возраст од 7 до 15 години. Само непосредната и ефективна терапија ќе помогне да се справат со сите симптоми и да ја надминат болеста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .