Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Трахеобронхитис: симптоми и третман

Трахеобронхитис - главни симптоми:

Трахеитисот и бронхитисот често се меѓусебно поврзани, комбинирајќи во една патолошка состојба - трахеобронхитис. Ова е болест, како резултат на која воспалителниот процес го опфаќа трахеата и бронхиите. Според ICD-10, болеста го има шифрата J06-J21. Може да биде целосно излечен само во болница. Неприфатливо е да се вклучите во само-лекување со помош на народни лекови (без рецепт).

Причини

Главната причина за трахеобронхитис кај луѓето е инфекција. Следниве микроорганизми го предизвикуваат развојот на болеста:

Бактерискиот трахеобронхитис, како по правило, не е примарна болест. Обично почнува да напредува против позадината на вирусна патологија која е веќе присутна во телото. Главниот пат на инфекција за трахеобронхитис е бронхоген, аерогеничен. Ова, од своја страна, укажува на тоа дека пациентот е заразен за оние околу него.

Неинфективни причини за развој на болеста:

 • авитаминоза ;
 • хипотермија;
 • постојани стресни ситуации;
 • недостаток на сончева светлина;
 • несоодветна и лоша исхрана;
 • пушењето;
 • неповолна еколошка состојба во местото на живеење на лице;
 • наследност;
 • хронични патологии на респираторниот систем;
 • премногу работа

Форми

 • акутен трахеобронхитис. Оваа форма на болеста се јавува 10 дена. Во текот на целиот овој период, пациентот е заразен за другите, па затоа мора да биде изолиран. За акутен трахеобронхитис се карактеризира со екстензивно воспаление на мукозната мембрана на трахеата и грлото;
 • долготраен трахеобронхитис. За развојот на оваа патологија зборуваат во случај симптомите на болеста да не исчезнат во текот на месецот;
 • хроничен трахеобронхитис. Времетраењето на болеста - повеќе од 3 месеци. Често оваа патологија се дијагностицира кај луѓе кои се премногу зависни од пушењето. Други патологии на респираторниот тракт може да се развијат во врска со хроничен трахеобронхитис;
 • алергиски трахеобронхитис. Оваа форма напредува поради пенетрацијата во човечкото тело на различни алергени. Неговата особеност лежи во фактот дека состојбата на пациентот не се влошува, но постои брза манифестација на симптоми: рапав глас, тежок чешање, кашлица. Алергискиот трахеобронхитис е повеќе подложно на луѓето кои живеат во неповолни области каде што има многу токсични супстанции во атмосферата;
 • инфективен и алергиски трахеобронхитис. Во овој случај, алергичната форма на патологијата почнува да напредува во однос на заразната инфекција.

Симптоматологија

Бронх на болна и здрава личност

Секоја форма на патологија има свои карактеристични симптоми. Степенот на нивната тежина зависи од сериозноста на патолошкиот процес кај луѓето.

Симптоми на акутен трахеобронхитис:

 • силна сува кашлица е главен симптом, што укажува на прогресија на патологијата;
 • дисфонија;
 • засипнатост;
 • дишењето станува тешко, бучно и свирепо;
 • треска;
 • сува уста;
 • тешко е пациентот да земе длабок здив, како и издишување;
 • усните можат да добијат синкава нијанса;
 • градите може да бидат болни, со тенденција да се зголемуваат при кашлање;
 • кашлање до мукопурулентен спутум.

Со прогресија на акутниот трахеобронхитис, треба да се јавите кај квалификуван лекар колку што е можно побрзо за да се дијагностицира и да се пропише соодветен третман. Ако го одложите, тогаш постои ризик од развој на опасни компликации и транзиција на болеста во хронична форма.

Знаци на алергиски трахеобронхитис:

 • апатија;
 • пониска температура;
 • болка во градната коска, што е уште полошо по кашлањето;
 • недостаток на апетит;
 • сува кашлица.

Оваа форма на патологија има една карактеристична особина - веднаш штом алергенот е елиминиран, сите воспалителни знаци исчезнуваат целосно.

За хроничен трахеобронхитис се карактеризира со поспокоен и лесен тек. Знаци на развој на патологија:

 • Глас "Горио". Во некои случаи, пациентите исто така можат да развијат акутен ларинготрахеобронхитис;
 • отежнато дишење;
 • несоница;
 • недостаток на здив;
 • пароксизмална кашлица;
 • во утринските часови, кога се кашла, се јавува мукопурулентна секреција на спутум.

Трахеобронхитис кај деца

Главните причини кои го предизвикуваат развојот на трахеобронхитис кај децата вклучуваат следново:

Симптоми на трахеобронхитис кај деца:

 • стридор;
 • зголемување на температурата;
 • развој на позадината на ларингитот на трахеобронхитис;
 • малаксаност;
 • гласот станува рапав;
 • тахипнеа;
 • има отежнато дишење во белите дробови;
 • пароксизмална конвулзивна кашлица.

Неопходно е лекување на трахеобронхитис кај деца само во стационарни услови со употреба на лекови, инхалации и терапија за вежбање. Понекогаш лекарите пропишуваат и некои народни лекови.

Трахеобронхитис за време на бременоста

Најчесто виралниот тип на патологија се развива за време на бременоста. Како по правило, тој почнува да напредува во однос на позадината на акутните респираторни инфекции, ангина или фарингитис . Вреди да се напомене дека вирусниот тип за време на бременоста е закана за здравјето и животот на детето, па затоа, ако напредува, третманот треба да се започне што е можно поскоро.

Бактерискиот тип е исто така многу опасен. Тука причина е тоа што за време на бременоста нема можност за лекување со антибиотици, бидејќи може да му наштети на фетусот. Но, додека научниците не развиле уште еден ефикасен метод кој би помогнал да се елиминира бактериска инфекција. Антибиотиците се единствениот ефективен метод.

За време на бременоста, жената треба строго да се придржува на основните препораки за спречување на оваа болест. Неопходно е да се избегнат толпи луѓе, да се ограничи контактот со болните луѓе, а не да се пренасочи. Исто така за време на бременоста важно е да се јаде во право.

Дијагностика

Трахеобронхитис кај деца и возрасни, како и во текот на бременоста е многу опасна патологија која бара целосна дијагноза и соодветен третман. На приемот, лекарот го испитува пациентот, врши перкусии и аускултација на белите дробови, а исто така го насочува кон рентген на белите дробови. Ова е неопходно за да се исклучи пневмонијата.

Дополнителни методи за испитување:

Бронхоскопија

Третман

Да почне да се третира болеста е можно само по дијагнозата. Првата фаза на третманот е етиотропна терапија. Антивирусни или антибактериски лекови се препишуваат на пациентот. Само после ова, започнува симптоматска терапија. Пациентот мора да биде прикажан одмор во кревет и тежок пиење.

За третман на трахеобронхитис се користеле такви лекови:

 • антивирусна;
 • антипиретик;
 • антибиотици;
 • имуномодулатори;
 • експекторантни лекови;
 • антихистаминици;
 • мултивитамини.

Не-терапија со лекови

Не-лекувањето на трахеобронхитисот вклучува вдишување, масажа, бања за нозе, физикална терапија. Најефективен третман е вдишување. Тие можат да се изведуваат на луѓе од било која возраст, па дури и деца. Вдишување се врши како во болница, дома - со помош на инхалатори или небулизатори. Инхалацијата помага брзо да ја елиминира болеста, бидејќи за време на нивното однесување се распрскуваат мали честички на лековити супстанции, кои се инхалираат од страна на пациентот. Проникнуваат длабоко во бронхиите, позитивно влијаат врз нив. Вреди да се напомене дека вдишувањето поминува дури и бремена. Понекогаш тие вршат кислородна терапија - вдишување на кислород.

Народна медицина

Можно е да се третира трахеобронхитис со помош на народни лекови. Но, тие не треба да се користат самостојно, туку во тандем со терапија со лекови. Во народната медицина, широко користени decoctions, инфузии. Тие се користат и усно и како средство за чување и вдишување:

 • мед и сок од алое;
 • инфузија од нане лисја, цвеќиња на хлебни и млечни производи (ефикасен народен лек);
 • ѓумбир чај;
 • мачја маст;
 • лушпа на липа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате трахеобронхитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , пулмолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Плеврити (појавување симптоми: 7 од 19)

Плевритис е заедничко име за болести во кои се јавува воспаление на серозната мембрана околу белите дробови - плеврата. Болеста обично се развива против позадината на веќе постоечките болести и може да биде придружена со формирање на излив на површината на мембраната (ексудативен плеврит) или фибрин (сув плеврит). Овој проблем се смета за една од најчестите белодробни патологии (300-320 случаи на 100 илјади жители), а прогнозата за третман целосно зависи од сериозноста на примарната болест и од стадиум на воспаление.

...
Астма (појавување симптоми: 7 од 19)

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

...
Акутен бронхитис (појавување симптоми: 7 од 19)

Акутен бронхитис е болест која се карактеризира со акутно воспаление на мукозата на бронхијата. Главниот симптом со кој може да се идентификува болеста е кашлањето. Луѓето најчесто се разболуваат по хипотермија, поразот на телото со разни инфекции, злоупотреба на никотин и со намалување на имунитетот.

...
Перикардитис (појавување симптоми: 6 од 19)

Перикардитисот е кардиоваскуларна болест, која се карактеризира со присуство на воспалителни процеси во надворешната мембрана на срцето - перикардот. Перикардот целосно го обвива срцето и е прикачен на градите, со садови и дијафрагма што се протега од срцето. Оваа школка е дизајнирана да го спречи срцето да се протега при тешки товари, како и да се избегне поместување на срцето од неговата нормална положба во градите. Перикардот се состои од два слоја: еден е цврсто прикачен на срцевиот мускул, а вториот го опкружува срцето прилично слободно. Меѓу нив има течност која го намалува триењето помеѓу слоевите за време на движењата на срцето.

...
Опструктивен бронхитис (појавување симптоми: 6 од 19)

Опструктивниот бронхитис е воспалителна болест која ги зафаќа бронхиите и е комплицирана со опструкција. Овој патолошки процес е проследен со изразен оток на респираторниот тракт, како и влошување на капацитетот за вентилација на белите дробови. Опструкцијата се развива поретко, не-опструктивниот бронхитис е дијагностициран од лекарите неколку пати почесто.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .