Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Астматичен статус: симптоми и третман

Астматичен статус - главни симптоми:

Астматичен статус е продолжен напад на бронхијална астма, поради прогресијата на која има изразена респираторна инсуфициенција. Оваа патолошка состојба се развива како резултат на едем на бронхијалната мукоза, како и грчеви на нивните мускули. Во исто време, не е можно да се запре нападот со земање зголемена доза на бронходилататори, кои, како по правило, веќе земаат пациент со астма. Астматичниот статус е многу опасна состојба која може да доведе до смрт на пациентот, па затоа бара итна медицинска помош.

Оваа патолошка состојба може да се развие кај возрасни и деца. Со возраста, исто така, нема ограничувања. Патологијата се развива на позадината на прогресивната бронхијална астма.

Причини

Постојат многу причини кои можат да доведат до прогресија на оваа опасна болест. Астматичен статус може да се развие кај деца и возрасни како резултат на изложеност на телото на такви негативни фактори:

 • прекумерна употреба на разни хипнотички и седативни лекови;
 • хипосензибилна терапија, која често се изведува во акутната фаза на астмата (честа причина за прогресија на болеста);
 • воспалителни болести кои влијаат на респираторниот систем. Тие можат да бидат и акутни и хронични;
 • откажување на глукокортикоидите откако пациентот континуирано ги земал за подолг временски период. Во медицината, оваа состојба се нарекува синдром на повлекување;
 • земајќи лекови кои можат да предизвикаат алергиска реакција од бронхиите. Како резултат на тоа, тие ќе бидат попречени. Таквите лекови вклучуваат антибиотици, серуми, салицилати, разни вакцини и така натаму;
 • прием на симпатомиметици во големи количини;
 • силна и продолжена емоционална препрека;
 • ефектите врз телото на алергените - волна, полен, прашина, храна и така натаму.

Класификација

Во медицината, се користат две класификации на патологија - според фазите на развој и според варијантата на курсот.

Патогенетички опции:

 • бавно развивање астматичен статус;
 • анафилактичен астматичен статус;
 • анафилактоиден астматичен статус.

Фази:

 • релативна декомпензација;
 • нејзините лекари се однесуваат на неа како "неми бели дробови";
 • хипоксична хиперкапнична кома.

Симптоматологија

Симптомите во текот на траењето на нападот може да варираат. Симптомите зависат главно од тоа која фаза на развој е патолошки процес.

Првата фаза на астматичниот статус се манифестира со следниве симптоми:

 • потење;
 • пациентот е вознемирен и уплашен;
 • срцевиот ритам е забрзан;
 • издишување е тешко;
 • назолабијалниот триаголник добива цијанотична нијанса;
 • пациентот презема присилна позиција во која е малку полесно да дише - седи или стои, потпирајќи го торзото напред и потпирајќи се на нешто со рацете;
 • кашлањето е многу силно, но плунката не е одвоена;
 • кога се обидуваат да ги вдишат меѓуребрените простори, тие се повлекуваат;
 • во градниот кош се забележуваат гласни бушавинки.
Астматично нарушување

Првата фаза не е за ништо наречена фаза на компензација, бидејќи овој патолошки процес е реверзибилен. Во оваа фаза, веднаш треба да започнете да нудите итна медицинска помош за да ја ублажите состојбата на пациентот. Самиот пациент е свесен, може да комуницира со луѓе.

За фаза 2, следните симптоми се карактеристични:

 • симптомите од прво одделение постепено се влошуваат;
 • скратен здив станува поизразен;
 • пациентот е инхибиран, но одвреме-навреме станува вознемирен (овој симптом е особено изразен кај децата);
 • усните и кожата добиваат цијанотична сенка;
 • визуелно градите се во позиција карактеристична за максималната инспирација. Нејзините движења, кои обично ги прави за време на чинот на дишење, се речиси незабележливи;
 • пулс чести и слаби;
 • БП е намален;
 • супра- и субклависки мијалник.

Спазмата на бронхиите во оваа фаза значително се зголемува и воздухот во белите дробови тешко се движи. Поради фактот што респираторниот акт е дефектен, одредени области на белите дробови едноставно се исклучуваат. Како резултат на тоа, телото не добива доволно количество кислород, а во исто време расте и нивото на јаглероден диоксид.

Третата фаза е најопасната. И не само за здравјето на пациентот, туку и за неговиот живот. Набљудувани такви симптоми:

 • пулс аритмичен и многу слаб;
 • конвулзии;
 • пациентот целосно го губи контактот со другите;
 • дишењето е ретко или може да биде целосно отсутно;
 • губење на свеста

Во случај на трета фаза, треба да повикате брза помош што е можно поскоро, или самостојно да го предадете лицето во здравствена установа, каде што ќе му биде обезбедена квалификувана итна помош.

Дијагностика

Астматичниот статус е вонредна состојба, во која понекогаш нема време да се спроведе целосна дијагноза. Најчесто, дијагнозата ја прават лекари во просториите за итни случаи, врз основа на карактеристичните симптоми на болеста. По обезбедување на прва помош, пациентот треба итно да биде хоспитализиран во интензивна нега, каде што лекарите истовремено ќе вршат терапија и дијагноза на болеста.

Стандардниот план за дијагноза на патологија кај возрасни и деца ги вклучува следните техники:

Третман

Прва помош за оваа болест е да се спроведат такви активности:

 • итно повикувајќи брза помош;
 • пациентот мора да обезбеди свеж воздух;
 • како по правило, кога некое лице ќе развие таква држава, тој ќе заземе присилна позиција - треба да му се помогне да го прифати за да ја олесни неговата состојба;
 • во првите две фази од прогресијата на болеста треба да му се даде топол пијалок на пациентот;
 • отстранува колку што е можно алергени од него.

Третман на астматичен статус кај возрасни и деца се врши само во услови на интензивна нега. Ако се развие фаза 3 од нападот, тогаш тие почнуваат да обезбедуваат помош дури и дома и за време на превозот на пациентот во болница. Ургентниот третман ги опфаќа следните активности:

 • кислородна терапија;
 • воведување на лекови за бронходилататори;
 • инфузиона терапија;
 • воведување на антихистаминици;
 • ако е потребно, пациентот целосно се пренесува на вештачка вентилација на белите дробови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате астматичен статус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: алерголог , пулмолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Белодробен едем (појавување симптоми: 9 од 20)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...
Асфиксија (појавување симптоми: 9 од 20)

Асфиксијата е состојба во која едно лице доживува ограничување во протокот на воздух во назофаринксот, што резултира со задушување со целосен кислород глад, што доведува до клеточна смрт. Тоа се случува поради различни причини од насилни, механички, патолошки или психолошки дејства, кога е нарушена размена на гасови во човечкото тело, што доведува до парализа на респираторниот центар.

...
Тромбоемболизам (појавување симптоми: 8 од 20)

Тромбоемболизам или тромбоемболичен синдром не е единствена болест, туку симптом комплекс кој се развива кога згрутчувањето на крвта се формира во садовите или кога крвта, лимфата или згрутчувањето на крвта навлегуваат во нив. Како резултат на оваа патолошка состојба, се развиваат срцев удар, мозочен удар или гангрена. Тромбоемболизмот може да влијае на крвните садови на мозокот, срцето, цревата, белите дробови или долните екстремитети.

...
Емболизам (појавување симптоми: 7 од 20)

Емболија е патолошка состојба, како резултат на прогресијата на која се јавува преклопување на луменот на крвниот сад. Поради ова, протокот на крв е делумно или целосно блокиран. Супстанции кои се преклопуваат со васкуларниот лумен се нарекуваат емболија. Тие влегуваат во артериите на голем или мал круг на циркулаторниот систем од други васкуларни места. Во големина, тие се одредуваат со дијаметар на специфични садови.

...
Хиперкапнија (појавување на симптоми: 7 од 20)

Хиперкапнија (синдром Хиперкарбија) - зголемување на јаглеродниот диоксид во крвта, што е предизвикано од повреда на респираторните процеси. Делумниот напон надминува 45 милиметри жива. Оваа болест може да се развие и кај возрасни и кај деца.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

алерголог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .