Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Астма: Симптоми и третман

Астма - главни симптоми:

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

Етиологија

Точната етиологија на оваа болест сеуште е непозната. Но, како што покажува медицинската пракса, наследни фактори и надворешни стимули можат да бидат причините за развојот на болеста. Многу често, етиолошките фактори од двете групи можат да дејствуваат колективно.

Првично треба да се истакнат следните можни фактори на ризик:

 • генетска предиспозиција;
 • присуство на алергени;
 • прекумерна тежина, нарушен метаболизам.

Главните алергени кои можат да предизвикаат астма напад вклучуваат следново:

 • домашно милениче и коса;
 • прашина;
 • детергенти за чистење во куќата, прашоци за перење;
 • прехранбени производи кои содржат сулфит и нивно марширање;
 • мувла;
 • чад од тутун;
 • некои лекови;
 • заразни или вирусни заболувања.

Исто така, предизвика астма напад може да такви болести:

 • воспалителни болести во бронхиите;
 • акутни инфективни болести;
 • честа употреба на аспирин;
 • долгорочна употреба на лекови;
 • силно ослабен имунолошки систем.
Причини за астма

Општи симптоми

Во почетната фаза симптомите на астма може да изгледаат вака:

 • кашлица - сува или со плунка;
 • недостаток на здив;
 • внес на кожа во регионот на ребрата за време на внесување на воздух;
 • плитко дишење, кое се влошува по физичка активност;
 • речиси постојана сува кашлица, без очигледна причина.

Како што болеста напредува и за време на самиот напад, пациентот може да ги доживее следниве симптоми:

 • болка во градите;
 • брзо дишење;
 • зголемено потење;
 • потечени вени во вратот;
 • нестабилен крвен притисок;
 • отежнато дишење и стегање во градите;
 • поспаност или конфузија.

Во некои случаи, можна краткотрајна респираторна апсење.

Видови

Во медицината, постојат 2 типа на астма, кои се разликуваат меѓу себе во етиологијата и симптоматологијата:

Бронхијална астма, пак, има неколку други подвидови:

 • стресна астма;
 • кашлица астма;
 • професионална астма;
 • ноќна астма;
 • аспиринска астма.

Бронхијална астма

Денес, во официјалната медицина, вообичаено е да се разликуваат четири фази на развој на астма:

 • имитирање (променлива);
 • светлина упорни;
 • умерена астма;
 • тешка перзистентна астма.

Очигледно е дека третманот на оваа болест во почетните фази е многу поефикасен и практично не претставува закана за животот на детето или возрасно лице. Причините за развој на почетните фази можат да бидат продолжен контакт со алергенот. Како по правило, со исклучок на контакт и земање соодветни лекови, симптомите целосно исчезнуваат.

Што се однесува до последната фаза на развој на астма, веќе постои вистинска закана за човечкиот живот. Ако на пациентот не му се обезбеди навремена медицинска нега, тогаш смртта не е исклучок.

Фаза на развој на бронхијална астма

Прва фаза:

 • напад се случува не повеќе од 2 пати неделно;
 • ноќ напаѓа не повеќе од еднаш месечно;
 • егзацербациите се краткотрајни.

Втора фаза:

 • клиничката слика се манифестира не повеќе од еднаш на ден;
 • ноќните напади почесто го вознемируваат пациентот - 3-4 пати месечно;
 • несоница е можна;
 • нестабилен крвен притисок.

Трета фаза:

 • нападите на болеста го нарушуваат пациентот секој ден;
 • чести ноќни симптоми на болеста;
 • болеста може значително да влијае на животот на пациентот.

Четврта фаза:

 • дневни напади, неколку пати на ден;
 • несоница, честа задушување во текот на ноќта;
 • пациентот води ограничен животен стил.

Во последната фаза на болеста, егзацербацијата на болеста е јасно дијагностицирана. Мора веднаш да побарате медицинска помош.

Подвидови на астма

Аспирин астма

Меѓу сите можни причини за развој на оваа болест кај децата или кај возрасните, неопходно е посебно да се истакне ацетилсалицилната киселина, заедничко со аспирин. Чувствителноста кон оваа дрога е забележана кај 25% од вкупното население. Како резултат на тоа, може да се развие подвид на бронхијална астма - аспирин астма. Овој подтип на болеста се карактеризира со изразена клиничка слика и тешка состојба на пациентот.

Треба да се напомене дека не само аспиринот може да предизвика напад на астма или астматична кашлица. Овој ефект врз телото може да има речиси секој лек со сличен хемиски состав. Фазите на развој на болеста се исти како и во целокупната клиничка слика.

Со аспиринска астма, забележани се следниве симптоми:

 • астма напади;
 • воспаление на носната слузница;
 • формирање на полипи на носната лигавица.

Аспиринската астма ретко се дијагностицира кај дете. Во главната група за ризик, жените се на возраст од 30-40 години. Вреди да се спомене дека првично болеста може да се манифестира во форма на грип или АРВИ . Затоа, пациентите не бараат навремена медицинска нега, што во голема мера ја влошува ситуацијата.

Алергиска астма

Овој подвид на бронхијална астма се смета за најчест кај луѓето. За прв пат, симптомите на патологија се појавуваат во детството и со текот на времето може само да се интензивираат. Главните манифестации на патологија:

Таквата астма се развива поради преголемото снабдување со хистамин во телото, кое почнува да се развива активно поради изложеноста на алергени.

Најчесто болеста се развива како резултат на продолжено изложување на телото на такви алергиски супстанции:

 • животинска коса;
 • чад - тутун, од огномети, итн;
 • ароматизирани супстанции;
 • прашина;
 • полен полен и други.
Алергиска астма

Главната тактика на лекување во овој случај е земање антихистаминици. Тие се препишани од алергија или имунолог. Независно "пропишува" лекови за себе е забрането, бидејќи е можно само да се влоши општата состојба на телото

Астма стрес

Знаците на прогресија на оваа болест се појавуваат, како по правило, за време на интензивен физички напор. Пациентот има тешкотии при дишењето, силна кашлица. Максималната дишните патишта се стеснува по 5-20 минути по почетокот на одредени вежби. Третманот на таквата состојба се сведува на фактот дека пациентот ќе треба да користи инхалатори за контрола на појавата на таквите напади.

Кашлица астма

Главниот симптом на болеста е силна кашлица, која трае долго време. Кашлица астма е многу тешко да се дијагностицира и тешко да се лекува. Вежбите и респираторните инфекции најчесто може да предизвикаат прогресија на патологијата.

Ако пациентот во неколку наврати развил кашлички напади, веднаш треба да се консултирате со лекар за дијагноза. Мора да поминете тест кој ќе помогне да се утврди присуството на болеста - тест за белодробни функции.

Професионална астма

Причините за овој тип на астма се наоѓаат директно на работното место на една личност. Најчесто, едно лице забележува дека развива егзацербација на болеста во работни денови, а за време на викендите симптомите се намалуваат.

Главни симптоми:

 • кашлица;
 • течење на носот;
 • очите се наводнување.

Развојот на таквата астма е забележан кај луѓе од следниве професии:

 • фризер;
 • земјоделец;
 • столар;
 • уметник

Ноќна астма

Во случај на развој на оваа болест, симптомите стануваат поинтензивни ноќе, за време на спиењето. Вреди да се напомене дека според статистичките податоци, поголем број на смртни случаи поради астма се случиле токму ноќе. Ова се должи на многу фактори:

Бронхијална астма
 • намалени перформанси на белите дробови при спиење;
 • хоризонтална положба на телото;
 • нарушување на циркадскиот ритам и така натаму.

Главни симптоми:

 • тешка кашлица;
 • недостаток на здив;
 • отежнато дишење.

Срцева астма

Срцева астма е задушување и недостаток на здив што се јавува кај лице поради стагнација на крвта во пулмоналните вени. Оваа состојба се развива во кршење на работата на левото срце. Како по правило, нападите се развиваат по страдање стрес, зголемен физички напор, или во текот на ноќта.

Причини:

 • прекршување на одливот на крв од белите дробови;
 • разни патологии на срцето - хронична срцева аневризма, акутен миокардит, итн;
 • висок крвен притисок;
 • повреда на церебралната циркулација;
 • заразни болести - пневмонија, гломерулонефритис и така натаму.

Фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста:

 • употреба на алкохол;
 • постојан замор;
 • лежи позиција;
 • стрес;
 • воведувањето во вена на голем број решенија.

Симптоми:

 • скратен здив. Тешко е човек да дише. Издишувањето е долго;
 • поради венска стаза, се јавува оток на вените на вратот;
 • кашлица задушувачка и болна. Ова е реакција на човечкото тело на едем на бронхијалната мукоза. Прво, кашлицата е сува, но подоцна спутум почнува да издвојува. Нејзиното количество е незначително и бојата е транспарентна. Подоцна, нејзиниот волумен се зголемува, станува пенлив, и ја менува бојата на бледо розова (поради примеси на крв);
 • бледа кожа;
 • страв од смрт;
 • зголемена возбуда;
 • цијанотичен тон на кожата во назолабилниот триаголник;
 • испуштање тешка и ладна пот.
Срцева астма: Симптоми и прва помош

Астма кај деца

Во земјите на ЗНД, астмата се дијагностицира кај 10% од децата. Оваа болест најчесто се дијагностицира кај дете на возраст од 2-5 години. Но, како што покажува медицинската пракса, болеста може да погоди дете на која било возраст.

Треба да се забележи дека бронхијалната астма не е целосно третирана. Во некои случаи, за време на пубертетот, симптомите на детето може да исчезнат. Но, за да зборуваме за целосно закрепнување, во овој случај, тоа е невозможно.

Во принцип, постојат три форми на оваа болест кај децата:

 • атопичен;
 • заразен;
 • мешан тип.

Како и во случајот со развојот на болеста кај возрасните, главниот етиолошки фактор е алергенот. Ова, од своја страна, може да биде нешто - прашина, миленичиња, детергенти, цветни растенија и лекови.

Симптомите на астма кај децата се како што следува:

 • 2-3 дена пред нападот - раздразливост, плачливост, губење на апетитот;
 • Напад на астма (најчесто во вечерните часови или ноќе);
 • кашлица;
 • зголемено потење.

Нападите од астматична кашлица кај детето може да траат од 2 до 3 дена. За време на ремисијата, детето не се жали на благосостојба и води нормален живот.

Главниот тек на третманот за бронхијална астма кај детето се состои од планирана терапија. Третманот мора да се одвива строго под надзор на алергист.

Важно е за возрасните да разберат дека состојбата на детето и периодот на ремисија зависат директно од нив. Потребно е не само навремено да се даде на бебето потребните лекови, туку и да се исклучи влезот на алергенот во полето на виталната активност на бебето.

Што се однесува до хипоалергичниот живот, тука е неопходно да се придржуваат кон таквите правила:

 • книги и гардероби со облека мора да бидат затворени;
 • во домот не треба да има пердуви или надолу перници;
 • треба да го минимизира присуството на меки играчки во бебето;
 • да се исчисти на недостапни места сите средства за чистење и миење;
 • темелно чистење на куќата, не дозволуваат формирање на мувла;
 • ако во домот има домашни миленици, тие треба да се искапат и чешлаат темелно.

Усогласеноста со овие правила дома и препораките на лекарот ќе помогне да се минимизира зачестеноста на акутните напади и астматичната кашлица кај вашето дете. Најмали знаци на астма кај децата бараат итна медицинска помош.

Астма за време на бременоста

Ако жената има астма, болеста може да се влоши за време на бременоста или обратно - ќе има долг период на ремисија. Но, како што покажуваат статистиките, ваквите случаи се доста ретки - само 14%.

Што се однесува до бременоста кај астмата, постојат само две форми на оваа болест:

 • заразен;
 • алергиски, но неинфективен.

Во првиот случај, заразни болести на горниот респираторен тракт се етиолошки фактор. Во однос на втората форма, може да се каже дека алергените станаа причина за развој на болеста.

Астма за време на бременоста

За време на бременоста, жената може да ја доживее следнава клиничка слика:

 • непријатност во грлото;
 • течење на носот;
 • притискање на болка во градите;
 • бучно, плитко дишење;
 • бледа кожа;
 • кашлица со мало плунка.

Во некои случаи, бремените жени може да доживеат прекумерно потење и цијаноза на кожата.

На крајот од овие симптоми, по правило, настанува астматичен напад. Ова е човечка состојба во која симптомите се влошуваат и зафатеноста не застанува 2-3 дена.

Но, најголема опасност не е случај. Некои жени за време на бременоста одбиваат да земаат лекови, верувајќи дека ова може да му наштети на бебето. И големи грешки. Одбивањето да ги преземе потребните лекови е директна закана за животот на не само мајката, туку и бебето. Едноставно кажано, тој едноставно може да се задуши додека сеуште е во утробата. Секогаш третирајте ја астмата, дури и за време на бременоста.

Најлесно е да се третира астмата за време на бременоста и да се одржи период на ремисија со помош на специјални инхалатори. Тоа не го загрозува животот и развојот на фетусот. Покрај тоа, треба да се придржувате до правилниот животен стил и да го елиминирате контактот со алергените.

Дијагностика

Во дијагностиката на оваа болест, многу е важно да ги дознаеме можните причини, историјата на пациентот, и личните и семејните. После тоа, пациентот се праќа за инструментална дијагностика.

Дијагноза на бронхијална астма

Стандардната дијагностичка програма ги опфаќа следните:

 • спирометрија - тест за функцијата на белите дробови;
 • врвна флуидност - студии за одредување на протокот на воздух;
 • градна радиографија;
 • тестови за идентификација на алергии - за да се утврди причината за развојот на болеста;
 • тест за одредување на концентрацијата на воздушниот оксид - ова ви овозможува да го дијагностицирате воспалението на горниот респираторен тракт.
Спирометрија

Што се однесува до лабораториските тестови, лекарот може да пропише општ и биохемиски тест на крвта. Ова е неопходно за да се процени општата состојба на пациентот и да се измери бројот на белите крвни клетки.

Дијагноза на срцева астма

Основни дијагностички методи:

Само врз основа на добиените резултати, лекарот може да направи точна дијагноза и да пропише третман за возрасен или дете. Вреди да се напомене дека истражувањата се потребни не само за точна дијагноза, туку и за идентификација на причината за болеста. Неовластен третман дома или преку народни лекови е неприфатлив.

Третман

Бронхијална астма

Целосно оваа болест не се третира. При почитување на правилен начин на живот и препораки на докторот е можно да се продолжи само периодот на ремисија и да се минимизира зачестеноста на нападите. Првично, во целост треба да ја отстраните причината за развојот на овој алергиски процес.

Терапијата со лекови подразбира земање лекови во две насоки:

 • за блокирање на напади - антиинфламаторни лекови;
 • за брзо олеснување при самиот напад - бронходилататори.

Оралните стероиди може да се припишат на првата група. Тие можат да бидат во форма на таблети, капсули или специјална течност. Втората група може да се припише на бета-агонисти. Тоа е, инхалатори за астма. Инхалаторите секогаш треба да бидат при рака кај лицето кое има астма. Таквите астма инхалатори треба да се користат со инхалирани стероиди.

Општо земено, терапијата со лекови подразбира земање такви лекови:

 • Преднизон;
 • Преднизолон;
 • Метилпреднизолон.

Во просек, текот на земањето на овие лекови трае од 3 до 10 дена. Но, дозата и зачестеноста на администрацијата е пропишана само од лекарот што посетува.

Исто така, третманот на астма кај возрасни вклучува земање лекови за отстранување на спутумот со астматични кашлица и небулизаторски сесии.

Вдишување на небулизатор

Срцева астма

Ако се развие срцева астма, треба веднаш да повикате брза помош. Пред нејзиното доаѓање, неопходно е удобно да го постави пациентот надолу, за да ги спушти нозете од креветот. Најдобро е да го подготвиме жешка нога бања за да се обезбеди доволен проток на крв во нозете. Прицврстување се применува на долните екстремитети 15 минути. Ова ќе помогне да се ослободи малиот круг на циркулацијата на крвта.

Третманот на срцева астма се изведува само во стационарни услови. Терапијата со лекови вклучува назначување на следниве лекови:

 • наркотични аналгетици;
 • нитрати;
 • антипсихотици;
 • антихистаминици;
 • антихипертензиви.

Запомнете дека сите лекови за астма треба да се земаат само по препорака на доктор и во дозата назначена од него.

Третман на народни лекови

Според препорака на лекарот и ако дозволи здравствената состојба на пациентот, третманот може да се врши дома. Народни лекови, исто така, треба да се користат само по препорака на лекар. Ова се должи на фактот што повеќето од овие алатки не се тестираат, пациентот може да има индивидуална нетолеранција кон некои состојки.

Народные средства следует рассматривать как профилактические, а не в качестве основного курса лечения. Если же было принято решение о лечении в домашних условиях народными средствами, то лучше использовать настой из имбиря. Неплохо помогают в этом случае ингаляции с парами отварного картофеля.

Стоит отметить, что лечение сердечной астмы в домашних условиях недопустимо, так как это может привести к смерти пациента. Это заболевание является чрезвычайно опасным, поэтому лечить его нужно только в стационарных условиях.

Превенција

Профилактики как таковой для предотвращения астмы, нет. Но можно свести к минимуму частоту приступов. Для этого следует применять на практике такие правила:

 • регулярно проводить влажную уборку помещений, без использования моющих средств с запахом;
 • книжные шкафы должны быть закрыты;
 • если в доме есть домашние животные, то следует проводить регулярную дезинфекцию;
 • постельное белье не должно содержать пуха, перьев. Лучше заменить его на синтетическое;
 • в помещении должно быть минимум ткани и штор;
 • всегда под рукой должен быть ингалятор для купирования приступа;
 • вовремя лечить заболевания внутренних органов инфекционной и неинфекционной природы.

Применение таких несложных правил поможет существенно снизить частоту приступов и значительно облегчить жизнедеятельность человека. Но, следует понимать, что такого образа жизни человеку нужно придерживаться всю жизнь. Полностью этот недуг вылечить невозможно.

Сподели го овој напис:

Если Вы считаете, что у вас Астма и характерные для этого заболевания симптомы, то вам могут помочь врачи: аллерголог , пульмонолог , педиатр .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бронхоспазм (совпадающих симптомов: 8 из 21)

Бронхоспазм – патологическое состояние, для которого характерным является возникновение внезапного приступа удушья. Прогрессирует вследствие рефлекторного сжатия гладкомышечных структур в стенках бронхов, а также вследствие отёка слизистой, сопровождающегося нарушением отхождения мокроты.

...
Аллергический бронхит (совпадающих симптомов: 8 из 21)

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Данное заболевание зачастую диагностируется у детей дошкольного и младшего школьного возраста. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...
Трахеобронхит (совпадающих симптомов: 7 из 21)

Трахеит и бронхит часто бывают взаимосвязаны между собой, объединяясь в одно патологическое состояние – трахеобронхит. Это недуг, в результате развития которого воспалительный процесс охватывает трахею и бронхи. По МКБ-10 болезнь имеет код J06-J21. Вылечить её полноценно можно только в условиях стационара. Самолечением при помощи народных средств (без назначения врача) заниматься недопустимо.

...
Отек лёгких (совпадающих симптомов: 6 из 21)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...
Стеноз гортани (совпадающих симптомов: 6 из 21)

Ларингеалната стеноза е патолошки процес кој води до значително стеснување на ларингеалниот лумен, што го отежнува проголувањето на храната и дишењето. Најчесто забележана стеноза на гркланот кај децата. Оваа патологија бара итна посета на докторот и правилен третман на детето. Недостатокот на навремена реанимација може да предизвика смрт.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .