Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бронхопнеумонија: Симптоми и третман

Бронхопнеумонија - главните симптоми:

Бронхопнеумонија е вид на пневмонија. Оваа болест се разликува од конвенционалната пневмонија во која бактериите и вирусите кои влегуваат во телото, влијаат не само на белите дробови, туку и на гранките на бронхијалното дрво. Често, воспалението се развива како резултат на инфекција на горниот респираторен тракт. Во повеќето случаи, бронхијална пневмонија предизвикува стрептокок и пневмокок.

Ризична група

 1. Болеста ги погодува луѓето од сите возрасти, но најчесто се јавува кај новороденчиња, кај бебиња до три години и пензионери постари од 65 години. Во овие случаи, болеста продолжува потешко. Меѓу децата изложени на ризик се децата со идиопатска болест на респираторниот систем и оние кои се имунолошки дефицитарни.
 2. Луѓето кои претрпеле други болести на белите дробови се повеќе подложни на појавата на бронхијална пневмонија. Покрај тоа, луѓето изложени на ризик од срцеви заболувања или дијабетес се изложени на ризик.
 3. Пушачите влегуваат во болницата со дијагноза на "бронхопнеумонија" почесто од луѓето кои ја немаат оваа лоша навика.

Видови

Постојат неколку видови на оваа болест:

 • еднострана бронхопнеумонија. Во повеќето клинички случаи, болеста се јавува исклучиво на едната страна. Патем, десно-страната бронхопнеумонија е почеста кај пневмонијата лево. Ова е поради тоа што главниот десен бронхос е косично изграден од врвот до дното, и поради тоа бактериите лесно продираат во долните делови на белите дробови и се акумулираат на едно место. Симптомите и патогенезата на лево-страната и на десната страна на бронхопнеумонијата се исти;
 • билатерална бронхопнеумонија. Експертите го нарекуваат овој тип на болест крупен бронхијална пневмонија, и сите, бидејќи промените за време на инфилтрација на белите дробови изгледаат како овесни зрна. Почетната фаза на болеста се карактеризира со лезии на алвеоларните ацини (поради тоа се појавуваат мала хеморагија). Тогаш областите со оштетените ткива стануваат воспалени. Ако одите на лекар навреме и почнете со правилен третман, можете да се ослободите од болеста. Фаталниот исход е веројатно само со неправилна терапија. Покрај тоа, болеста може да заврши со смрт, ако пациентот е значително намален имунитет. Овој тип на болест најчесто се среќава кај деца;
 • катарлална бронхопнеумонија. Овој тип на болест се јавува кај животните. Кај лицето, катарлалната бронхопнеумонија е неинфективна. Со овој тип на болест, воспалението започнува во бронхиите, а потоа оди во белите дробови паренхима. Симптоми на катарална бронхопнеумонија: кашлица, треска, зголемена пулс на срцето. Понекогаш болеста станува гнојна пневмонија. Ако се преземат мерки во време, тогаш катаралната бронхопнеумонија може да се отстрани.
Градна радиографија за бронхопнеумонија

Симптоматологија

На првите знаци на бронхопнеумонија, веднаш треба да се консултирате со лекар. Најмало одложување или само-третман е полн со тажни последици.

 1. Зголемена телесна температура. Во првите денови, температурата на телото се зголемува на 37-39 степени. Таквата реакција на телото сугерира дека пациентот се бори со болеста, па затоа не треба да ја сведете температурата на 38 степени. Особено без претходна консултација со специјалист.
 2. Општа слабост. Лицето почнува да се жали на тоа да не се чувствува добро. Постои слабост, потење, треска, непријатност во мускулите на телето. Покрај тоа, неговиот апетит се намалува (или дури и целосно одбивање да се јаде) и спиењето е нарушено.
 3. Кашлица Доколку воспалението започна неодамна, тогаш кашлицата е сува. Со прогресијата на болеста, кашлицата станува влажна. Како по правило, спутумот е жолто-зелен. Во тешка форма на болест во плунката постојат крвни ленти.
 4. Недостаток на здив. Овој симптом е карактеристичен само за возрасни пациенти. Во некои случаи, недостатокот на здив се јавува не само при одење или качување по угорнина, туку и во мирна состојба.
 5. Непријатни сензации во градите. Кога пациентот ќе се кашла или се обидува да длабоко здив, тој почувствува болка во градите. Како по правило, болата на воспалените бели дробови боли (само ако тоа не е билатерална пневмонија). Болката е шевочка или влечење.
 6. Брз пулс. Пулсот на пациентот се зголемува до 110 отчукувања во минута.

Ако кај дете се појави бронхијална пневмонија, симптомите се малку различни:

 • често воспалителниот процес има молња. Ова е затоа што дишните патишта на детето се мали и немаат заштитни имунолошки бариери. Поради ова, болеста е тешка и често доведува до тажни последици;
 • треска и кашлица може да бидат благи или отсутни. Како по правило, отсуството на овие најкарактеристични знаци на било која респираторна болест и го одложува почетокот на терапијата. Родителите треба да обрнат внимание на здивот на детето. Како по правило, бебето почнува да дише гласно и се жали на отежнато дишење;
 • пролонгирана болест. Ако детето предолго страда од бронхитис или АРВИ , тогаш постои ризик дека болеста веќе поминала во бронхопнеумонија. Во овој случај, вреди да се промени тактиката на лекување.

Компликации

Ако времето не започне со компетентна терапија, болеста може да предизвика компликации. Често се забележани кај деца.

 1. Пулмонен отитис. Во овој случај, лицето почнува да се жали на непријатност во увото и општа слабост. Покрај тоа, од увото гноен празнење. Ако гнојот не најде излез, може да навлезе во черепот и да предизвика апсцес на мозокот или менингитис.
 2. Плеритис . Ова е воспаление на плевралните листови. Едно лице се чувствува непријатно кога кашла и дише. Покрај тоа, тој се жали на тежина во градите.
 3. Нефрит Ова е воспаление на бубрезите. Симптомите на болеста се разликуваат во зависност од видот на морфолошки промени. Надворешните манифестации на болеста се бледило, треска, непријатност во лумбалниот регион.
 4. Миокардна дистрофија. Ова е абнормален метаболизам во пекторалните мускули. Лицето почнува да се жали на болка во срцето и отежнато дишење. Покрај тоа, пациентот има срцева шум и растројство на срцевиот ритам. Таквата компликација на бронхијална пневмонија кај возрасните се појавува поради несоодветен третман и почеток на физичка обука пред крајот на терапијата.
 5. Перикардитис . Ова е воспалителен процес во срцевата торбичка. Пациентот има болка во срцето и чувство на затегнатост во градите. Покрај тоа, непријатноста се манифестира со поголема сила кога едно лице се обидува да ја промени ситуацијата. Во тешка форма на болеста, лицето на пациентот се зголемува, а вените на вратот се зголемуваат. Покрај тоа, постои бледило на кожата.

Дијагностика

На приемот, специјалист ќе ги слуша жалбите на пациентот и ќе спроведе инспекција. Како по правило, лекарот ги врши следните дејства:

 • ја мери температурата на пациентот;
 • ги отстранува белите дробови. Со прстите, докторот ја повлекува површината над површината на белите дробови. Ако некое лице страда од оваа болест, звукот е скратен;
 • слушање на белите дробови. Овој дијагностички метод се користи ако се сомневате на било какви заболувања на респираторниот тракт. Користејќи го стетоскопот, специјалист слуша на погодената област. Разни свирежи и бучава може да укажуваат на присуство на болеста. Запомнете дека сега не сите лекари ја користат оваа дијагностичка метода бидејќи нејзината мала ефикасност во одредувањето на бронхопнеумонија кај деца и возрасни е докажана.

Дури и ако лекарот е апсолутно сигурен дека пациентот има бронхијална пневмонија, тој треба да го испрати на рентген на органите на градниот кош и да спроведе неколку стандардни лабораториски тестови. Понекогаш на специјалист му се потребни резултати од компјутеризирана томографија, испитување на спутум и анализа за да се одреди предизвикувачкиот агенс на болеста.

Х-зраци

Третман

Отстранувањето на оваа болест вклучува комплексен третман:

 • усогласеност со режимот. На самиот почеток на развојот на болеста се препорачува да се набљудува одмор во кревет. Покрај тоа, треба редовно да ја чистите и да ја истурите просторијата во која се наоѓа пациентот. Веднаш штом ќе се поврати температурата на телото, лицето може да излезе надвор. Дури и ако некое лице забележува здрав начин на живот, му е забрането да продолжи со стврднување пред втората недела по завршувањето на третманот. Исто така, не можете да продолжите со спортот се додека не поминат два месеци по завршувањето на терапијата;
 • корекција на диета. Третман на бронхопнеумонија не ја забранува употребата на било какви производи. Се разбира, исхраната треба да биде избалансирана, а во неа треба да преовладуваат храна со висока содржина на витамини и протеини. Најдобро е да се јаде во мали делови, но често. Покрај тоа, експертите советуваат да пијат многу (топла минерална вода, овошен пијалак, билен чај);
 • физиотерапија. Овој третман мора да се започне само откако телесната температура се враќа во нормала. Тогаш пациентот е пропишан со масажа на градите, вдишување со средства кои го олеснуваат дишењето и придонесуваат за испуштање на спутум;
 • третман со лекови. Не постои план за лекување на оваа болест без употреба на антибиотици. Овие средства се препишани на пациентот во вид на таблети или се инјектираат во телото на пациентот. Се користи интравенска или интрамускулна инјекција. Во зависност од тежината на болеста и индивидуалните карактеристики на лицето, се избира типот на антибиотик. Покрај тоа, лекарите препишуваат антипиретични, експекторантни, антиалергиски лекови.

Бронхопневмонијата кај децата е потешка отколку кај возрасните, па затоа нејзиниот третман има одредени карактеристики.

 • терапијата се изведува само во болница. На детето нема да му биде дозволено да си оди дома додека болеста не поминала целосно. Во тешки случаи, малиот пациент се пренесува во единицата за интензивна нега;
 • дозата на фармаколошки агенси директно зависи од тежината на детето;
 • ако болеста е предизвикана од вируси, тогаш експертите препишуваат антивирусни лекови;
 • Лекарите го одржуваат балансот на водата на телото на детето. Децата се изложени на ризик за дехидрација. Поради ова, третманот не е ограничен само на пиење големи количини на течност. Детето често се вбризгува со исчезнатите течности преку капење;
 • За да се спречи диспнеа или да се ослободи од него, на детето им се дава инхалација со кислород.

Ако ги следите инструкциите на лекарот, тогаш бронхопнеумонијата кај деца и возрасни продолжува без трага. По завршувањето на терапијата, пациентот повторно се испраќа во рентген зраци за да се утврди ефективноста на третманот. Сите симптоми на болеста целосно исчезнуваат во рок од еден месец.

Народна медицина

Сите народни лекови треба да се користат само по консултација со лекар. Факт е дека некои методи можеби не се погодни за лице поради сериозноста на симптомите, карактеристиките на организмот или фазата на болеста.

Мед и бреза пупки од симптомите на бронхопнеумонија
 • бреза мед и пупки. Овие состојки се мешаат и се готват на средна топлина. Завршената маса мора да се исцеди, да се излади и да се даде на пациентот една кафена лажичка дневно околу триесет минути пред спиење. Пред употреба, мед и бери пупки треба да се разреди со чаша топла вода. Алатката помага да се отстранат симптомите на болеста;
 • фармерки. Исплакнете ги и исушете ги листовите од ова растение. Потоа, поставете ги на креветот и на градите на пациентот. Потоа завиткајте лице со волнена шал;
 • катран. Во трилитарски тегла ставете ја катран и зовриена вода. После тоа, оставете мешавина да остане девет дена. Потребно е да му се дадат средства на пациентот секој ден пред спиење.

Превенција

 • хигиена;
 • престанок со пушење. Отстранувањето на оваа лоша навика не само што ќе ја намали веројатноста за болест, туку и ќе ја подобри состојбата на целиот организам;
 • одбивање на контакт со носители на вирусот. Неопходно е да се обидеме да не трошиме многу време со болните луѓе;
 • придржување кон здрав начин на живот. Ако некое лице се придржува до здрава исхрана, игра спорт и систематски се релаксира, неговото тело ќе стане посилно и ќе стане имунолошко на многу вируси.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Бронхопнеумонија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот пулмолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хронична пневмонија (појавување симптоми: 9 од 13)

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...
Билатерална пневмонија (појавување симптоми: 9 од 13)

Билатералната пневмонија кај возрасен или дете е прилично тешка пулмонална патологија, во која се засегнати двете бели дробови. Воспалителниот процес се развива поради ефектите на бактериите, најчесто кај пневмококите, и е многу тешко, а компликациите од оваа патологија може да предизвикаат смрт на лицето.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 8 од 13)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Фокална пневмонија (појавување симптоми: 8 од 13)

Фокалната пневмонија е инфламаторно-инфективна болест која не влијае на целото ткиво на белите дробови, туку само на одреден дел од него. Кога ова се случува, формирање на мали-фокални или големи-фокални воспаленија во белите дробови лобули. Патологијата може да биде независна и секундарна. Во првиот случај, изворот е патогени бактерии, а во вториот - протокот на други болести кои негативно влијаат врз ткивата на овој орган.

...
Кардиосклероза (појавување симптоми: 7 од 13)

Хронична срцева болест, која се јавува како резултат на формирање на сврзно ткиво во дебелината на срцевиот мускул, се нарекува кардиосклероза. Оваа болест претежно не е автономна, и често се манифестира во позадина на други заболувања на телото. Кардиосклерозата е сериозна болест која го нарушува функционирањето на срцето и се јавува на позадината на разни причини и патогени.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .