Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пневмонија: Симптоми и третман

Пневмонијата е главната симптоми:

Пневмонијата е инфективно воспаление на белите дробови што ги погодува алвеолите или другото белодробно ткиво. Пневмонијата може да се појави од различни патогени - бактерии, вируси, габи. Затоа, постојат голем број на видови на пневмонија, од кои секоја има свои симптоми и карактеристики на перколација. Во белите дробови на здраво лице, одредена количина на бактерии е секогаш присутна. И во повеќето случаи, имунолошкиот систем добро се бори со нив. Но, кога телото е слабо и не може да се справи со нив, постои активен развој на пневмонија.

Затоа, многу често пневмонијата се јавува како компликација по претходниот студ.

Атипична пневмонија

Атипична пневмонија се јавува поради т.н. "Атипични микроорганизми", кои по својата природа истовремено личат на вируси и бактерии. Оваа форма на болеста е најмногу осетлива на деца и адолесценти.

Постојат неколку варијанти на атипична пневмонија.

Микроплазма пневмонија

Причинителот е микробис на микоплазмата. Микоплазма пневмонија се јавува главно кај деца од 1 година до 15 години. Возрасните практично не се засегнати од оваа болест.

Кламидија пневмонија

Причинителот е кламидија. Слично на микроплазмата, исто така, главно се деца и тинејџери кои се болни.

Легионела пневмонија

Предизвикувачкиот агенс е Легионела. Овој патоген често живее во системи за климатизација. Патогенот е сличен по структурата на микроплазмата и кламидијата, но возрасните се најчесто подложни на овој вид.

Вирусна пневмонија

Патоген - разни вируси. Се јавува главно кај деца и адолесценти. Пренесува преку капки во воздухот. Вирусот продира во клетките на белите дробови и нивните алвеоли, кои, како по правило, доведуваат до пораз на овие клетки. Фреквенцијата на болеста се зголемува за време на студената сезона.

Најчестите вируси кои ја предизвикуваат оваа болест се подтипите на вирусот на грип А и Б, респираторниот синцицијален вирус и параинфлуенцата, кои се наоѓаат кај децата.

Симптоми на пневмонија

Како што споменавме погоре, пневмонијата може да се појави од различни патогени и да има различен тек на болеста и симптоми. Но, можно е да се идентификуваат заеднички симптоми карактеристични за сите видови на пневмонија:

 • зголемување на температурата до 38-40 ˚С;
 • болка во градите;
 • недостаток на здив;
 • влажна или сува кашлица;
 • слабост;
 • ноќно потење;
 • главоболки.

Размислете за индивидуалните симптоми на сорти на пневмонија.

Симптоми на атипична пневмонија

Во САРС, симптомите се слични на нормалната пневмонија. Постои зголемување на температурата на 38-39 ˚C, треска, генерална слабост, сува кашлица, воспалено грло, главоболка. Ако не започнете со третман, симптомите се зголемуваат: се јавува понатамошно зголемување на температурата, дишењето станува потешко и почесто, постои чувство дека нема доволно воздух. Во иднина, може да биде фатална при кардиопулмонална инсуфициенција.

Симптоми на микроплазма пневмонија

Микроплазмата пневмонија најчесто ги има следните симптоми:

 • треска во почетната фаза на болеста;
 • висока температура;
 • течење на носот;
 • воспалено грло;
 • недостаток на здив;
 • болки во градите.

Симптоми на хламидијална пневмонија

Хламидијалната пневмонија започнува како обична настинка. Со несоодветен третман, почнуваат да се појавуваат симптоми на оштетување на белите дробови. Чести симптоми:

 • треска во почетната фаза на болеста;
 • течење на носот;
 • сува кашлица;
 • воспалено грло, засипнатост;
 • висока температура;
 • скратен здив.

Симптоми на легионелска пневмонија

Во почетните фази, Легионела пневмонија има симптоми како што се општа слабост, главоболка, слаб апетит, а понекогаш и дијареа. Со развојот на болеста постои болка во градите и грлото, кашлица (понекогаш спутум со траги од крв).

Симптоми на вирусна пневмонија

Болеста обично се развива постепено. Во вирусна пневмонија, пациентот обично ги има следниве симптоми:

 • сува кашлица на почетокот на болеста и влажна на крајот;
 • отежнато дишење;
 • болки во градите;
 • течење на носот;
 • температура;
 • интоксикација.

Третман на пневмонија

Со благ тек на болеста, можно е лекување на пневмонија дома. Но, ако има компликации, на пациентот му е потребна хоспитализација. Но, во секој случај, третманот треба да се одреди од рецептите на лекарот кој го посетува.

Кога третирате дом, вреди да се создаде поволна средина за закрепнување. Потребно е пациентот да има изобилно пиење (чаеви со малини, овошни пијалаци, млеко со мед и сл.). Собата треба редовно да се емитува. И, се разбира, одмор во кревет е потребен за време на периодот на интоксикација и треска. Третман на пневмонија е базиран на разни антибактериски лекови.

Времетраењето на третманот на пневмонија може да се утврди само од лекарот што посетува. Ова е во голема мера детерминирано од присуството и степенот на компликации. Во повеќето случаи, третманот трае 2-4 недели.

Антибиотици за третман на пневмонија

Антибиотикот треба да биде препишан од лекарот што посетува. Обично тие се пропишани во рана фаза на болеста, која помага да се избегнат компликации и придонесуваат за брзо закрепнување. Како по правило, се користат следниве антибиотици:

 • амоксиклав;
 • rulid;
 • ровамицин;
 • кефзол;
 • цефазолин;
 • цсуфалексин;
 • Клафоран;
 • цефобид;
 • фортум;
 • пефлацин;
 • tsyprobay;
 • tarvide;
 • гентамицин;
 • tienam.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате пневмонија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Плеврити (појавување симптоми: 8 од 11)

Плевритис е заедничко име за болести во кои се јавува воспаление на серозната мембрана околу белите дробови - плеврата. Болеста обично се развива против позадината на веќе постоечките болести и може да биде придружена со формирање на излив на површината на мембраната (ексудативен плеврит) или фибрин (сув плеврит). Овој проблем се смета за една од најчестите белодробни патологии (300-320 случаи на 100 илјади жители), а прогнозата за третман целосно зависи од сериозноста на примарната болест и од стадиум на воспаление.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 7 од 11)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Белодробен апсцес (појавување симптоми: 7 од 11)

Белодробниот апсцес е неспецифична инфламаторна болест на респираторниот систем, како резултат на прогресијата на која се формира празнина со тенки ѕидови во белите дробови, во која содржи гноен ексудат. Оваа болест почесто започнува да се развива ако се изврши инфериорни третмани на пневмонија - на местото на белите дробови постои топење проследена со некротизација на ткивото.

...
Саркоидоза на белите дробови (појавување симптоми: 6 од 11)

Белодробната саркоидоза е болест која е класифицирана како бенигна системска грануломатоза. Саркоидозата на белите дробови, чии симптоми главно се искусни млади луѓе и просечната возраст (во рок од 20-40 години), главно е болест што се јавува кај жените од оваа возрасна група.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 6 од 11)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .