Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Арахноидитис: Симптоми и третман

Арахноидитис - главни симптоми:

Арахноидитис е опасна болест која се карактеризира со појава на воспалителен процес во арахноидната (васкуларна) мембрана на мозокот и 'рбетниот мозок. Како резултат на овој процес, се формираат патолошки адхезии помеѓу арахноидната и меката школка на ГМ. Таквите формации имаат негативен ефект врз мозокот, постојано иритираат, и поради нивното формирање, процесот на циркулација на крвта на мозокот и циркулацијата на ликовите е нарушен. Името на оваа патологија ни дојде од грчкиот јазик. За првпат беше предложено за широка употреба од А.Т. Тарасенков.

Арахноидитисот е посебен вид на серозен менингитис. Ако почне да напредува, тогаш просторот кој е на располагање во телото за нормален одлив на CSF постепено ќе се држи заедно. Ова ќе се меша со физиолошката циркулација на цереброспиналната течност. Како резултат на тоа, ќе се акумулира во кранијалната празнина и силно притиска врз мозокот, предизвикувајќи развој на таква опасна состојба за здравјето и животот како хидроцефалус .

Причини

Најчесто лицето развива инфективен арахноидитис предизвикан од сифилис , грип , бруцелоза , воспалено грло и други патологии. Често пациентите развиваат посттрауматски арахноидитис. Тоа е резултат на повреди на главата и 'рбетниот мозок. Исто така, малигни тумори, остеомиелитис , епилепсија можат да станат причини за развојот на патолошкиот процес.

Во поретки случаи, главната причина за прогресија на арахноидитисот е нарушување на метаболизмот, како и разни болести на ендокриниот систем. Но, постојат и такви клинички ситуации кога не е можно да се открие причината за развојот на патологијата за долго време. Важно е да се спроведе темелна дијагноза со цел да се идентификува главниот фактор што го предизвика развојот на патолошкиот процес и понатаму да го пропише правилниот курс на лекување.

Фактори кои значително го зголемуваат ризикот од прогресија на воспаление на хоридона:

 • акутни гнојни заболувања, како што се тонзилитис, отитис медиум итн .;
 • акутни инфекции;
 • хроничен алкохолизам;
 • TBI - затворена повреда на черепот е голема опасност за здравјето на луѓето;
 • тешки работни услови;
 • постојана вежба.

Видови

Во зависност од локацијата на патолошкиот процес, лекарите ги разликуваат следниве видови на арахноидитис:

Церебрален арахноидитис

Церебралниот арахноидитис е директно воспаление на ГМ хороид. Најчесто, воспален центар се формира на конвексната површина на мозокот, на неговата база, или во задниот кранијален јарум.

Карактеристични симптоми се тешки главоболки, кои имаат тенденција да се зголемат по долгиот престој на лицето на студ, по физичка и ментална препресија. Невролошки симптоми на патологија се директно зависни од локацијата на лезијата. Ако арахноидитис ја погоди конвекситалната површина на ГМ, тогаш е можна прогресија на конвулзивни напади.

Ако не почнеме третман на церебралниот арахноидитис навремено, тогаш може да се појават генерализирани конвулзивни напади, при што едно лице ќе ја изгуби свеста. Ако акумулираната цереброспинална течност почнува да врши притисок врз чувствителните и моторните центри на ГМ, тогаш лицето ќе почне да развива нарушувања на моторната активност, како и намалена чувствителност.

Оптички хијазматски арахноидитис

Оптички-хијазматичниот арахноидит исто така често се нарекува пост-трауматски. Како по правило, се развива поради ТБИ, наспроти позадината на прогресијата на маларијата , сифилисот, ангина. Таков арахноидитис на мозокот, како по правило, е локализиран во близина на внатрешниот дел на оптичките нерви и хијазмот. Како резултат на прогресијата на патологијата, на овие места формираат адхезии и цисти.

Ако во моментот да се спроведе испитување, лекарот ќе може да ги идентификува знаците на стагнација и неврити во областа на фундусот. Арахноидитис на задниот кранијален јарем е најчеста форма на патологија. Следните симптоми се забележани: гадење, повраќање, главоболки, кои се поизразени во окципиталниот регион.

Спинален арахноидитис

Во овој случај, воспалението на хориоидната ГМ напредува поради апсцеси, фурункулоза , како и повреди. Вообичаено, воспаление напредува долж задната површина на 'рбетниот мозок. Симптомите на болеста може да се појават кај некое време откако ќе претрпат претходна повреда. Карактеристична за патологијата е појавата на болка во горните и долните екстремитети.

Адхезивен арахноидитис

Во случај на адхезивен арахноидит се развива гноен воспаление, што доведува до формирање на адхезии.

Цистичен арахноидитис

Воспалителниот процес е придружен со формирање на цисти. Карактеристичен симптом е тежок и заглавува главоболки.

Цистичен адхезивен арахноидитис

Карактеристична за болеста е формирањето на патолошки области во ГМ. Во нив, хороидот ќе се држи заедно со мека школка, а ќе се формираат адхезии и цисти. Како резултат на тоа, може да се развијат услови за напад.

Општи симптоми

Оваа болест исто така ги има следните симптоми:

 • слабост;
 • зголемен замор;
 • главоболки локализирани главно во окципиталниот регион и очното јаболко. Болката има тенденција да зрачи;
 • гадење;
 • тинитус;
 • чувство на тежина во главата;
 • страбизам;
 • намалување на визуелната функција;
 • грчеви на грчеви.

Тежината на овие симптоми зависи од локацијата на патолошкиот процес, така и од формата на болеста. Важно е да се поврзете со квалификуван специјалист при првите знаци на арахноидити без одлагање, бидејќи доцнењето и несоодветното лекување може да доведат до развој на компликации, попреченост или дури и смрт на пациентот.

Дијагностика

Арахноидитис. Процес на цистичен лепило

Оваа болест е многу опасна и за здравјето на пациентот и за неговиот живот. Затоа, важно е при првите симптоми веднаш да се контактираат со медицинска установа за дијагноза. Во овој случај, следните методи се користат за потврдување на дијагнозата:

 • испитување на фундусот;
 • ехоенцефалографија;
 • краниографија;
 • лумбална пункција;
 • МНР;
 • КТ скенирање;
 • пневмоенцефалографија.

Компликации и последици

 • значително намалување на визуелната функција;
 • развој на хидроцефалус;
 • конвулзивни напади.

Третман

Третманот на болеста се врши строго болнички услови, така што докторите можат постојано да ја следат состојбата на пациентот. Самоповредувањето дома со лекови или народни лекови е неприфатливо. Многу е важно навремено да се дијагностицира и да се утврди главната причина што го предизвика развојот на болеста. Следно, лекарот мора да пропише конзервативен третман со помош на синтетички лекови:

 • преднизон Оваа дрога се администрира на пациентот за 14 дена;
 • антихистаминици;
 • лекови кои помагаат во намалување на интракранијалниот притисок;
 • транквилизатори;
 • антидепресиви;
 • ако има изразен синдром на болка, се пропишува лекови против болки;
 • лекови кои го стимулираат мозокот;
 • ако пациентот развил епилептични напади, тогаш е индициран антиепилептичен лек.

Сите средства за конзервативна терапија се избрани од страна на лекар строго индивидуално, со карактеристиките на неговото тело, видот на арахноидитис и фокусот на неговата локализација. Конзервативната терапија може целосно да го излечи лицето од адхезивен арахноидитис. Доколку се развила цистичната форма на патологија, најрационален метод на лекување ќе биде хируршка интервенција. Исто така, овој метод се користи во случај конзервативната терапија да е неефикасна.

Ако вистинскиот третман се изведува во време, тогаш сите симптоми на болеста наскоро ќе исчезнат и лицето целосно ќе се опорави. Во овој случај, прогнозата ќе биде поволна. Најтешко е да се излечи пациентот од арахноидитис на задната кранијална јама, особено во случај на формирање на капка од мозокот. Единствениот сигурен начин на лекување е хируршка интервенција. После тоа, на пациентот најчесто се дава инвалидност. Пациентите не смеат да останат во бучни соби долго време, забранети се товарите и возењето на јавниот превоз.

Превенција

 • навремено лекување на заразни болести;
 • превенција на инфекции;
 • внимателна дијагноза на арахноидитис, ако ТБИ претходно е добиена;
 • превентивни посети на окулистот и отоларингологот. Ова е потребно за да се спречи развојот на воспалителни болести кои можат да предизвикаат развој на арахноидитис;
 • кога ќе се појават првите симптоми, веднаш треба да се консултирате со лекар за дијагноза и третман на патологија, бидејќи порано ова е направено, поповолна е прогнозата. Третманот треба да се изведува само во стационарни услови. Само-лекувањето е строго забрането!

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате арахноидитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алпорт-синдром (наследен нефритис) (појавување симптоми: 6 од 9)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Еклампсија (појавување симптоми: 6 од 9)

Еклампсија е компликација на бременоста, во која крвниот притисок се зголемува нагло и неочекувано (тешко е да се врати во нормала). Исто така, жената има висока содржина на протеини во урината и тешко оток на екстремитетите. Постојат два начини за излез од оваа состојба - повлекување на симптомите или кома. Оваа патолошка состојба може да му наштети на здравјето на не само на бремената мајка, туку и на нероденото бебе.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување на симптоми: 5 од 9)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Аневризма на церебрални крвни садови (појавување на симптоми: 5 од 9)

Аневризма на церебрални крвни садови (исто така наречена интракранијална аневризма) е претставена како мала абнормална формација во садовите на мозокот. Овој печат може активно да се зголеми поради полнење со крв. Пред нејзиното прекинување, таквото испакнување не носи никаква опасност или штета. Тоа само врши мал притисок врз ткивата на органот.

...
Ретинобластома (појавување симптоми: 5 од 9)

Ретинобластомот е малигна неоплазма на мрежницата. Овој тип на онкологија најчесто ги зафаќа децата, најчесто помлади од пет години. Случаи кога болеста била дијагностицирана кај адолесценти постари од петнаесет години, не е евидентирана. Тоа се случува со иста фреквенција кај бебињата на двата пола. Манифестацијата на ова нарушување кај возрасните не е фиксна.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .