Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полиневритис: Симптоми и третман

Полиневритис - главните симптоми:

Полиневритис е болест која е повеќекратно нарушување на крајности на периферните нерви. Се манифестира во форма на пареза, намалена чувствителност, како и во форма на различни нарушувања на трофичниот тип.

Акутен или хроничен полиневритис обично се развива како резултат на изложеност на механички или токсични фактори. Сенсорните оштетувања доведуваат до промени во миелинската обвивка, како и на интерстициумот.

Причини за болеста

Полиневритис поради влијанието на овие фактори:

 • труење со телото со арсен, олово, жива, сулфокарбонат или други опасни отрови, кои бубрезите не се справат со;
 • несоодветен третман на пациентот со изонијазид, бизмут или други антибиотици на кои бубрезите се чувствителни;
 • вирусни и бактериски заболувања;
 • вид на рак;
 • проблеми со функционирањето на ендокрината жлезда (на пример, хиперкортизолизам);
 • други болести на внатрешните органи, имено панкреасот, бубрезите или црниот дроб;
 • генетски дефекти.

Полиневритот е поделен на две главни групи:

 • аксонопатија. Во овој вид, аксоните страдаат - цилиндрите на оската на нервите. Вообичаено се случува со труење со токсични супстанции;
 • демиелинизирачки тип на невропатија. Оваа болест влијае на миелинската обвивка на нервните завршетоци на бубрезите и другите органи. Има наследена болест и неговата автоимуна сорта.

Посебен тип на болеста е алкохолен полиневрит - болест на нервните стебла. Алкохолниот полиневрит обично ги зафаќа крајните дистални нерви во бубрезите. Како резултат на тоа, мускулите ја губат својата сила, се јавуваат парализа и нарушувања на чувствителноста. Симптомите на болеста како алкохолен полиневрит обично се забележуваат кај лицата кои редовно ги злоупотребуваат силните алкохолни пијалоци. Нивните бубрези не можат да се справат со постојаното влегување во телото отрови.

Симптоми

Демиелинизирачката полиневропатија се карактеризира со оштетување на моторните влакна. Пациентот има нарушување на длабоки рефлекси и нарушување на чувствителноста. Исто така, симптом е губење на вибрации и атаксија на чувствителен тип. Клинички симптоми се периферна пареза на долните или горните екстремитети. Пациентот има:

 • расчекор помеѓу фазата на пареза и степенот на атрофија на мускулите;
 • преовладува слабост;
 • губење на сензација во екстремитетите;
 • чистење на кожата на екстремитетите (почесто - раце или нозе);
 • синест на долните екстремитети, присуство на едем и пилинг;
 • кршливи нокти.

Хроничниот полиневритски синдром вклучува формирање на задебелување на нервите, што доведува до нарушување на брзиот сензитивност. За да се елиминира факторот на влијание врз нервните завршетоци и да се обнови миелинската обвивка, неопходно е да се спроведе компетентен третман на болеста за 6-10 недели.

Видови

Постојат следниве видови болести:

Полиневритис на долните екстремитети
 • инфективен тип. Се појавува поради катаракта на горниот респираторен тракт. Разновидноста како инфективен полиневрит укажува на зголемување на температурата, како и воспаление на клетките;
 • тип на дифтерија. Се појавува со погрешен или ненавремено започнување на третманот. Млекото непце се парализира, носот во гласот се зголемува. Јадењето како резултат на болеста на вагусниот нерв е обично тешко;
 • оловен тип. Често се појавува заради употребата на џем од бели јаболки, кој беше зачуван во тенџере од глина. Болеста влијае на радијалните нерви. Пациентот се жали на абдоминална болка, како и на оловната плоча во непцата;
 • арсен тип. Постојат два вида: домашно и професионално. Знаци на болест се стомачни болки, повраќање и парализа на долните екстремитети;
 • дијабетичен тип. Тоа подразбира оштетување на нервите на лицето, рацете или нозете;
 • професионален тип. Се појавува кај луѓе чии професионални активности се поврзани со алатки кои испуштаат вибрации или работа која вклучува силна мускулна тензија. Симптоми се болка во раката, бледило на прстите и потење.

Третман

Третманот на полиневритис, како по правило, се разликува во зависност од причината за појавата и степенот на чувствителност. По темелна дијагноза, лекарот ќе ги дознае причините за појавата на болеста и ќе го пропише точниот третман за минимизирање на ефектите од болеста.

Лекарот може да ги третира различните фази на патологијата на различни начини, и тука е важно колку е навремено започнува терапијата. Ако оваа вегетативна болест е во почетната фаза, се користи терапија со лекови. Лекарот ги пропишува овие видови на лекови за пациентот:

 • антиинфламаторно;
 • лекови против болки;
 • забрзување на метаболизмот во ткивата;
 • стимулирање на движењето на екстремитетите.

Ако пациентот има егзацербација на болеста и симптомите на болеста се интензивираат, тој е пропишан третман со користење на физиотерапија (UHF-терапија, електрофореза).

Исто така е важно да се грижи за правилна исхрана. За пациентот особено е важно да се вклучи во неговите исхрана производи кои содржат витамин Б1. Се наоѓа во квасец, 'рж леб и црн дроб. Ако пациентот има историја на дијабетес, тој, исто така, треба да го ограничи внесот на јаглени хидрати.

Во прилог на соодветна исхрана, лекарите препорачуваат практикување физикална терапија. Исто така, одличен додаток на сложениот третман на нарушувањата на чувствителноста ќе биде масажа и кал бањи. Народни лекови може да бидат само додаток на главниот тек на лекување, и секој од нив мора да биде договорен и одобрен од лекарот кој го посетува пациентот. Народни лекови за полиневритис не можат да се земат независно без познавање на лекарот, бидејќи ова може само да го влоши текот на болеста.

Како превентивна мерка, неопходно е да се почитуваат условите за работа на претпријатието каде што се врши работа со хемикалии.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате полиневритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Анемија (анемија) (појавување симптоми: 2 од 9)

Анемија, почестото име за кое звучи како анемија, е состојба во која има намалување на вкупниот број на црвени крвни клетки и / или намалување на содржината на хемоглобин по единица волумен на крв. Анемија, чии симптоми се манифестираат како замор, вртоглавица и други видови карактеристични состојби, се јавува поради недоволно снабдување со кислород до органите.

...
Хипертензија (појавување симптоми: 2 од 9)

Што е хипертензија? Ова е болест која се карактеризира со показатели за крвен притисок над ознаката 140 mmHg. ул. Во овој случај, пациентот ќе доживее главоболки, вртоглавица и гадење. Елиминирање на сите симптоми може да биде само специјално избрана терапија.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 2 од 9)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Стеноза на садовите (појавување симптоми: 2 од 9)

Васкуларната стеноза е термин во медицината кој го карактеризира стеснувањето на садовите на циркулаторниот систем. Често се јавува поради развојот на атеросклероза во шуплината на коронарните артерии. Формирањето на оваа патологија доведува до затворање на артериите, поради акумулацијата на плочи кои го попречуваат протокот на крв низ телото. Опасноста од нивното формирање и пролиферација се должи на фактот што тие можат да се отцепат од ѕидовите на крвните садови и да се движат низ циркулаторниот систем, и еднаш во мал сад целосно да го блокираат.

...
Нефритис (појавување симптоми: 2 од 9)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .