Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Неурестенија: Симптоми и третман

Неурестенија - главните симптоми:

Стресот во животот на модерната личност е прилично чест феномен, а понекогаш и човечката психа не се справува со таков товар. Врз основа на нервен исцрпеност може да се појави болест како што е неврастенија. Најчесто оваа болест се јавува кај млади мажи и жени, но во пракса не може да се тврди дека било која социјална или возрасна група е целосно ослободена од ризикот од развој на неврастенија. Понекогаш се јавува и неврастенија кај децата и сексуална неврастенија, која се карактеризира со присуство на сексуални нарушувања.

Што може да предизвика развој на неврастенија

Иако обично се смета дека менталните болести се или наследни по природа или се јавуваат како резултат на некои исклучително силни емотивни превирања, причините за неврастенија може да бидат прилично прозаични. Така, на пример, почетокот на развојот на неврастенија може да послужи:

  1. Тежок замор. Понекогаш работата или студијата бараат огромна инвестиција на енергија од една личност, оставајќи време за спиење и одмор. Да, за краток период човечкото тело може да работи во подобрен режим без многу штета за себе, но ако таквите причини дејствуваат на некоја личност постојано, порано или подоцна ќе се претвори во нервен слом.
  2. Постојано погодена во конфликтни ситуации. Ако кавги, злоупотреба, сите непријатни ситуации се систематски, тоа може да биде причина за развој на ментална болест. Ова главно вклучува семејни проблеми, раздор во односите со колегите итн.
  3. Лични драми. Силната тага може значително да ја наруши човечката психа, и во овој случај неврастеничкиот синдром е еден од најчестите исходи. Смртта или болеста на саканите, паузата со некој близок, сите други несреќи - сето ова може значително да го затресе менталното здравје.

Без оглед на причините за таквата болест како неврастенија, оваа состојба треба веднаш да се третира, бидејќи чекањето може да придонесе за влошување на состојбата.

Кои се знаците на оваа болест

Симптомите на неврастенија, пред сè, зависат од видот на психата кај поединецот, од причините за болеста и од сцената на болеста. Во генерализирана форма, може да се разликуваат три главни фази во развојот на болеста како што е неврастенија. Симптомите на секоја форма на болеста ќе бидат малку поинакви.

Хиперстенска фаза

Се манифестира на самиот почеток на болеста и ретко се смета за патологија: најчесто симптомите се припишуваат на вообичаените замор или лични карактеристики. Во оваа фаза, најчестите знаци на неврастенија, како агитација, раздразливост, нарушувања на спиењето. Личноста во оваа држава може да се трпи од трпеливост буквално секоја мала работа: премногу гласни звуци или говор, светли бои, желба на луѓето да комуницираат со него, потреба да се работи, итн.

Со неврастенија која се јавува во хиперстеналната фаза, неврастеникот постојано се чувствува уморен, преоптоварен, се чувствува таканаречениот неврастенички шлем (угнетувачки главоболки), тешко му е да се концентрира на ништо. Спиењето, како по правило, не носи чувства на бодрост, кошмарите често се чувствуваат. Оваа фаза е сосема реална за да се излечи дома - се разбира, ако нападите на агресија не претставуваат опасност за другите.

Непромислена слабост

На сцената на нервозна слабост доаѓа чувство на немоќ.

Ако, поради некоја причина, неврастеникот не дојде во нормална состојба во тоа време, додека траеше хиперстенијалната фаза, тогаш ќе следи таканаречената фаза на иритирачка слабост. Често ова се случува ако неврастените не одат кај лекарите, претпочитајќи да се третираат независно дома. Извлекувај се од постојаната тензија, телото ја губи својата последна сила, психата е исцрпена, а чувството на немоќ и безнадежност доаѓа да ја замени агресијата. Повеќе се појавуваат напади на плачење, хистерии. Што се однесува до концентрацијата, тогаш во оваа фаза на неврастенија секоја сесија, која бара барем одредена концентрација, брзо го губи пациентот, се појавува неврастенички шлем и гадење. Најчесто, во оваа држава, луѓето "се закачуваат" чиј темперамент е близок до холеричен.

Хипостенска фаза

Најчесто се јавува како доцна фаза на болеста по неуспешните обиди за само-третман дома, но за луѓето со слаба психа може да се појави од самиот почеток. Хипоштеничната форма на неврастенија ги има следните симптоми - апатија, летаргија, пасивност, недостаток на интерес за ништо и за секого. Чувството на тага и желба да се плаче е присутно, но не и од таа хистерична природа, што може да се забележи во фазата на нервозна слабост. Неврастеник оди длабоко во себе, концентрирајќи се на своите проблеми, што уште повеќе ја влошува неговата состојба.

Важно е да се забележи дека секоја од формите на таква болест како неврастенија има деструктивен ефект врз психата, па ако има какви било знаци дека ситуацијата е надвор од контрола, треба веднаш да се јавите кај специјалист и да го излекувате лицето од оваа болест што е можно поскоро.

Хипостоничката фаза се карактеризира со апатија.

Како да се третираат неврастенија

Првото нешто што е важно да се забележи: третманот на неврастенија треба да биде сеопфатен. Да, и да се вклучат во третманот на болести како што се неврастенија треба да се занимаваат само со луѓе кои имаат соодветно образование.

За жал, многумина сметаат дека психолошките проблеми се каприц или мал проблем што може да се излечи со импровизирани средства дома. Сепак, менталните болести не се помалку опасни од патологиите во физичката состојба на некоја личност, и одлучија да направат без лекари кои знаат да постапуваат со неврастенија, само може да му наштети на пациентот. Да, понекогаш може да се излечи дома, без престој во болница, но неопходно е строго да се придржувате до упатствата на лекарите. Денес, официјалната медицина ги нуди следните начини за борба против болеста како што е неврастенија:

  1. Нормализација на дневниот режим. Важно е дека за време на периодот на лекување, неврастеникот јаде редовно и целосно, ги почитува спиењето и одморот, поминува време на свеж воздух и ги избегнува ситуации кои можат да предизвикаат пренапрегање или стрес. Ако терапијата се изведува без да биде во болница, пациентот е подобро да го помине овој пат дома, без посета на училиште или работа.
  2. Реконструктивни лекови. Тие вклучуваат витаминско-минерални комплекси, тонични препарати (женшен, валеријана, глог).
  3. Третман на лекови во форма на транквилизери. Обично, со таква болест како неврастенија, се препишуваат лекови како што се Елениум, Диазепам, Фенотропил и други.
  4. Релаксација физиотерапија: масажа, electrosleep, аромотерапија, итн

Се разбира, општата терапија и лекувањето на третманот со неврастенија се важни за обновување, но во исто време, на невростенијално е потребна поддршка од најблиските. Без оглед на причините за болеста, грижата за домашните луѓе ќе му помогне на лицето да се справи со неговата состојба.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Неурестенија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: психотерапевт , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Церебрастичен синдром (појавување симптоми: 10 од 18)

Церебрастичен синдром е патологија на невролошки профил. Зборуваме за неспецифичен комплекс на симптоми, што е предизвикано од инфериорноста на централните единици на нервната регулација. Ако буквално, тоа значи слабост на мозокот како таков. Честопати патологијата се нарекува астенија, астеничен синдром. Главната карактеристика на болеста е неуспехот на механизмите за прилагодување. Болеста е еднакво честа кај мажите и кај жените.

...
Дисцрикулаторна енцефалопатија (појавување симптоми: 9 од 18)

Дисцрикулаторна енцефалопатија е болест која се карактеризира со оштетено функционирање на мозокот поради несоодветна циркулација на крв низ неговите садови. Патолошките промени истовремено влијаат врз кортексот и субкортикалните структури на мозокот. Оваа болест е придружена со нарушување на моторните и менталните функции, во комбинација со емоционални нарушувања.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 8 од 18)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Авитаминоза (појавување симптоми: 8 од 18)

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...
Астено-невротичен синдром (појавување симптоми: 8 од 18)

Астено-невротичен синдром (син Астенија, астеничен синдром, синдром на хроничен замор, невропсихијатриска слабост) е бавно прогресивно психопатолошко нарушување кое се јавува кај возрасни и деца. Без навремено лекување води кон депресивна состојба.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

психотерапевт прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .