Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Невроза на грлото: симптоми и третман

Невроза на грлото - главни симптоми:

Научниците сакаат да го повторат изразот дека сите "болести се јавуваат поради нервите", и ова е вистина, бидејќи нервниот систем ја регулира работата на целиот организам како целина. Со какви било прекршувања на нејзината работа, здравјето на луѓето се влошува, што може да се манифестира со зголемување на бројот на отчукувања на срцето, главоболка, нарушувања во исхраната или фарингеална невроза - ретка состојба, симптоми кои треба да се разгледуваат подетално.

Што лекарите го нарекуваат фарингеална невроза и како тоа може да биде?

Фарингеалната невроза е патолошка промена во чувствителноста на мукозната мембрана на мал канал (во форма на инка) во форма на канал (фаринкс) кој ја поврзува оралната и носната празнина со хранопроводот и ларинксот. Главната причина за развојот на патологијата е ментално растројство кое се јавува на позадината на долгиот надморска работа на нервниот систем или тежок стрес.

Неврозата на грлото може да постои во три форми, од кои секоја се карактеризира со свои симптоми:

  • анестезија;
  • хиперстезија;
  • парестезија.

Патологијата е ретка, со тоа што луѓето најчесто страдаат од него по 20-годишна возраст, а третманот го решава невропатолог или невропсихијатрист.

Фарингеална анестезија

Анестезијата на фаринксот се карактеризира со намалување или целосно отсуство на чувствителност на мукозната мембрана на органот, како и повреда на процесот на голтање. Хистеријата (најчеста причина), тумор на мозокот , сифилис или грип може да доведе до негов развој. Недостатокот на третман за оваа форма на невроза може да доведе до ширење на патолошкиот процес до ларингеалната област, која е оптоварена со развој на аспирација на плунка или храна и може да го загрози животот на пациентот.

Хиперестезија на фаринксот

Главниот симптом на хиперстезија е подобрувањето на фарингеалниот рефлекс, кој може да се појави во позадина на хронични заболувања на грлото или силен нервен шок. Пациентите се жалат на болка, спазам и воспалено грло, понекогаш овие симптоми се надополнети со чувство на гребење на мукозната мембрана. Примарната дијагноза на патологијата вклучуваше доктор отоларинголог.

Фарингеална парестезија

Симптомите на парестезија ќе бидат скоро исти како и кај хиперстезијата, но многу често клиничката слика на болеста е надополнета со чувство на чешање, вкочанетост или присуство на туѓо тело ("грутка") во ларингеалната празнина. Покрај тоа, пациентите може да страдаат од главоболки кои се зголемуваат за време на процесот на голтање. Парестезијата често се вознемирува од ментално неурамнотежени, нервозни луѓе и жени кои доживуваат менопауза .

Чувство на грутка во грлото - симптом на парестезија

Основни дијагностички методи

Тешко е да се дијагностицира неврозата на фаринксот, бидејќи често е придружена со голем број на поврзани болести, чии симптоми можат да бидат поизразени. Лекарот прави дијагноза врз основа на темелно испитување и жалби на пациентот. Дополнителни методи на испитување вклучуваат радиографија, магнетна резонанца на вратот и електромиографски преглед.

Како да се третира?

Третманот се пропишува врз основа на дијагнозата на пациентот. Лекарот посветува посебно внимание на активности кои ја нормализираат работата на нервниот систем (земање на седативи). Ако постои воспалителен процес во фаринксот, пациентот е пропишан антиинфламаторни лекови и комплекс од физиотерапевтски процедури - електро или јонтофореза, терапија со кал, новокаински блокади. Покрај тоа, нетрадиционалните методи на лекување (како акупунктура или хипноза) може да се користат во третманот на болеста.

Во текот на лекувањето, треба да јадете правилно (храната не треба да биде многу тешка, топла или студена), да останете многу, да престанете со пушењето (чад од цигари може да предизвика грчеви од грлото), да пиете алкохол и често да бидете на улица. Посебно внимание се препорачува да се плати нивната психолошка состојба (отсуството на стрес значително го намалува периодот на опоравување). Прогнозата за третман е поволна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фарингеална невроза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тетанус (појавување симптоми: 5 од 16)

Tetanus е една од најопасните болести на инфективната природа на изложеност, што се карактеризира со ослободување на токсин, како и значителна брзина на клиничкиот тек. Тетанус, симптомите на кои се појавуваат и во лезијата на нервниот систем во врска со генерализирани конвулзии и тонични тензии кои произлегуваат од скелетни мускули, е исклучително сериозна болест - доволно е да се издвојат статистички податоци за смртноста, која достигнува околу 30-50%.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 5 од 16)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Невроза (појавување симптоми: 5 од 16)

Долготрајните и хронични нарушувања на човечкиот нервен систем, кои се карактеризираат со промена на психо-емоционалната состојба, се нарекуваат неврози. Болеста е предизвикана од намалување на менталните и физичките способности, како и појава на опсесивни мисли, хистерија и астенични манифестации. Неврозите се група на болести кои имаат долга слика на курсот. Луѓето кои страдаат од постојан замор, недостаток на сон, чувства, тага, итн, се изложени на оваа болест.

...
Хистерија (хистерична невроза) (појавување симптоми: 5 од 16)

Хистерија (хистерична невроза) е комплексна невропсихијатриска болест која припаѓа на групата на неврози. Се манифестира во форма на специфична психо-емоционална состојба. Во исто време, не постојат видливи патолошки промени во нервниот систем. Болеста може да погоди лице на речиси секоја возраст. Жените се повеќе подложни на болеста отколку мажите.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 5 од 16)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .