Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вегетативна дистонија: симптоми и третман

Дистонија - главните симптоми:

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

Што ја провоцира болеста?

Вегетативната дистонија кај децата може да настане поради наследноста или недоследноста на физичкиот развој на невро-хормоналниот систем.

Дистонија кај возрасни се јавува поради следните причини:

 • осиромашување на телото поради акутни инфективни болести од хронична или акутна природа, како и интоксикација;
 • сиромашен сон, неспособност за спиење, рано будење;
 • хроничен замор, депресивно расположение, депресија ;
 • нестабилна и неурамнотежена исхрана;
 • честа физичка работа или хиподинамија;
 • хормонална инсуфициенција во телото;
 • климатските промени или временската зона.

Факторите презентирани на позадината на намалената кондиција на организмот негативно влијаат на периферниот нервен систем и придонесуваат кон нерамнотежата на неговата ефикасност. Ваквите процеси предизвикуваат активирање на производството на биолошки активни компоненти и нарушување на метаболизмот во ткивата на срцето и крвните садови. Како резултат на тоа, дури и нормално оптоварување предизвикува несоодветен одговор.

Како да ја препознаеме болеста?

Пред да се постави дијагноза на "синдром на вегетативна дистонија", се јавуваат голем број тешкотии, бидејќи болеста има голем број на симптоми. Денес, лекарите се свесни за 150 симптоми на болеста, назначени од ICD-10, како G24. Поради оваа причина, многу пациенти, кои не се свесни за вегетативно-васкуларна дистонија, ги третираат сосема различни специјалисти и не го почитуваат посакуваниот резултат.

Причини за IRR

Често, знаците на вегетативна дистонија се маскирани под други патологии. Затоа, да се препознае главната болест е проблематична. За овие цели, тие често свикуваат консултации со лекари и, врз основа на заедничко мислење, донесуваат пресуда. Но, како да се утврди дека имате вегетативна дистонија? Постојат неколку манифестации кои можат да ве водат на вистинскиот пат до дијагнозата:

 • вртоглавица;
 • чести чувства на вознемиреност и паника без причина;
 • постојана несоница;
 • пароксизмални главоболки;
 • треперење во рацете или во целото тело;
 • чести патувања во тоалетот;
 • постојан страв;
 • чести или бавни отчукувања на срцето;
 • вкочанетост на екстремитетите;
 • недостаток на здив;
 • Прилив на топлина на главата;
 • чувство на слабост и слабост;
 • гадење и повраќање;
 • несвестица.
Симптоми на IRR

Презентираните знаци покажуваат дека пациентот развил симпатикотонија. Симптомите како што се зголемено потење, црвенило на лицето, вртоглавица, слабост, гадење и низок крвен притисок се карактеристични за ИПР.

Знаци карактеристични за васкуларната дистонија, можат да бидат многу разновидни. Според неговите главни манифестации, болеста е поделена на два вида: хипотонична и хипертонија. Постои друга форма на патологија - со мешан тип. Постојат случаи кога пациентот има симптоми карактеристични за хипертонична и хипотонска дистонија. Често болеста на мешан тип станува хипертензивна болест.

Најчесто, пациентот е под влијание на мешани кризи, така што тие се дијагностицирани со мешана васкуларна дистонија. Која е нивната суштина? Пациентот е само посетен со комбинација на неколку симптоми во исто време. Во текот на овој период, многу е важно да се разбере дали симптомите на васкуларна дистонија од мешан тип се опасни по живот.

Кај некои пациенти, забележани се такви симптоми на дистонија од мешан тип, како што се:

 • тахикардија ;
 • зголемување на крвниот притисок;
 • болка во срцето;
 • бледило на кожата на лицето;
 • пораст на температурата.

Класификација

Оваа болест може да се класифицира со синдроми во следниве видови:

 • кардијална;
 • тахикардија;
 • брадикардија;
 • аритмичен

Кардигиски

Презентираниот синдром на вегетативна дистонија може да му пречи на пациентот во форма на болки во регионот на срцето, кои се со остра или пирсивна природа. Синдромот на болка може да се појави и во мирување и при вршење физичка работа. Кардигијата може да биде долга и болна. Овој синдром најчесто се дијагностицира кај луѓе кои страдаат од васкуларна дистонија.

Тахикардија

Вегетативната дистонија кај децата најчесто се манифестира во форма на тахикардичен синдром. Се карактеризира со зголемување на бројот на контракции на срцевиот мускул. Оваа состојба се манифестира во форма на тахикардна криза, како резултат на која се третира специфично влошување, а не како целина.

Брадикардија

Претставениот синдром е најчест кај луѓето кои страдаат од VVD во мешан тип. Оваа болест ги тера луѓето да ослабнат, вртоглавица. Сите овие симптоми го посетуваат пациентот за време на физичкиот напор. Карактеристична особина на овој синдром се ладни екстремитети.

Невроциркулаторната дистонија на хипертоничниот тип е најчестата манифестација на брадикардичен синдром. Постои невроциркулаторна дистонија со хипертензивен тип кај деца и адолесценти. Главните манифестации се раздразливост, нестабилна емоционална состојба.

Терапевтски активности

Третманот на IRD, и во мешан тип и во хипертоника, се врши со една цел - да се елиминираат сите болни и непријатни симптоми. Препишете ефективен третман може да биде само лекар по темелна студија. Во прилог на земање лекови, ефективниот третман на IRR може да вклучува диети, спортски и традиционални методи.

Лекови

Како да се лекува васкуларната дистонија со лекови? За лекување на оваа болест е дозволено со помош на антидепресиви и средства за смирување. Лекарот пропишува лекови за IRR врз основа на општите симптоми на пациентот:

 • нестабилниот притисок може да се нормализира со антихипертензивни лекови;
 • прекршување на протокот на крв во вените - лекарите пропишуваат лекови како Дедралекс, Вазокет;
 • вртоглавица ќе помогне да се елиминираат лековите како што се Кавинтон, Бетасеркер, Сермион.
Лекот Сермион

Третманот на VSD треба да вклучува лекови во комбинација со билни инфузии (камилица, валеријана). Тие имаат седативен ефект и помагаат да се надминат главните симптоми на болеста. Одлични резултати се постигнуваат ако болеста се третира со глицерол. Нејзината акција има за цел регулирање на метаболизмот, намалување на емоциите, зголемување на интелектуалната ефикасност.

Кога третманот со IRR вклучува лек како Mexidol. Совршено го прилагодува снабдувањето со крв во мозокот, микроциркулацијата на крвта. Дозата на лекот и текот на терапијата се одредуваат земајќи ги предвид индивидуалните карактеристики.

Моќ

Лековите не се единствениот третман за VSD. Многу е важно да се следат некои препораки во исхраната. Ако дијагнозата сугерира дистонија на хипертоничниот тип, тогаш треба да се намали внесувањето на сол и да се надополнува вашата исхрана со храна за да се намали васкуларниот тон. Таквата храна вклучува употреба на урда, грав, риба, сирење.

Јадењето на сирењето помага да се намали васкуларниот тон

Храната во IRR треба да биде заситен со фосфор, магнезиум, железо. Токму овие компоненти играат важна улога во процесот на формирање на крв. Бидете сигурни да консумирате храна богата со витамини Б и В.

Терапија кај бремени жени

Вегетативната дистонија за време на бременоста бара посебно внимание. Жената треба почесто да биде на свеж воздух и да јаде право. Сите претходно опишани симптоми перзистираат, но за време на бременоста третманот на болеста вклучува употреба на оние лекови кои содржат само природни состојки. Најчесто, лекарот пропишува да зема хербални декорации, масажа на вратот област, која ќе се елиминира вртоглавица и болка во главата. Дистрибуирајте ги сите одговорности за да не го преоптоварите вашето тело, да се грижите за удобно и висококвалитетно спиење.

Народна медицина

Третман на VSD народни лекови

Третманот на VSD со народни лекови, исто така, дава позитивен ефект. Најчесто лекарите препишуваат лекови во комбинација со неконвенционални методи. Но, таквата терапија треба да се спроведува само по одобрување од докторот. Третманот на народни лекови ги вклучува следните рецепти:

 1. Подгответе суви кајсии - 0,2 кг, суво грозје, валентни смокви. Сите состојки се сечат на парчиња. Ставете ги во контејнер и додајте кернели од орев. Измешајте сè и ставете го на ладно место. На готовиот состав да се користи секој ден во износ од лажица. Можете да ја пиете мешавината со кефир. Ако му дадете лек на млади пациенти, тогаш нејзината количина не треба да надминува една лажичка. Времетраењето на терапијата е 30 дена. По пауза од 7 дена и продолжете повторно.
 2. Терапијата со народни лекови може да се врши со помош на такви средства: земете 2 делови од цвеќиња на ехинацеа и радиолокална роза од сува корен. Намалете ги и додадете едно парче хмел конуси. Сите истурете вода што врие 250 ml. Почекајте 15 минути, растворете 2 десертни лажички мед, а потоа поделите го производот на 3 дела. Терапијата е 4 недели.
 3. Терапијата со народни лекови може да вклучи употреба на валеријана тинктура од 30 капки. Тие мора да се разредуваат во 50 ml вода.

Прифаќајќи ги презентираните домашни производи, засекогаш нема да можете да се ослободите од вегетативно-васкуларната дистонија, но ќе успеете да го зајакнете имунитетот и да ги елиминирате непријатните манифестации на болеста.

Превентивни мерки

Превенција на IRD

Основата на превенцијата е одржување на здрав начин на живот. Што вклучува овој концепт? Многу е едноставно: често одиме на свеж воздух, играме спорт, избегнуваме стресни ситуации. Дури и ако болеста настанала поради наследна предиспозиција, следејќи ги презентираните препораки, секое лице може да ја надмине болеста.

Внимателното внимание бара квалитетен сон, обидете се да легнете рано за да го започнете вашиот нов ден со добро расположение. Бидете сигурни да ги следите прошетките. Тие ќе помогнат во зајакнувањето на функцијата на имунитетот и нормализирање на општата благосостојба.

Вегетативната дистонија е болест што денес многу често ги зафаќа возрасните и децата. Симптоматологијата на болеста го нарушува вообичаениот ритам на животот на луѓето и дава непријатни чувства. Единствената ефикасна терапија, составена од искусен доктор, ќе помогне да се победи болеста и ќе обезбеди можност да се живее целосен живот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате вегетаваскуларна дистонија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , невролог , кардиолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 8 од 21)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Синдром на повлекување (симптоми на појавување: 8 од 21)

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

...
Аерофагија (појавување на симптоми: 8 од 21)

Аерофагија (син пневматоза на желудникот) е функционален вознемирен стомак кој се карактеризира со ингестија на голема количина на воздух, што по некое време предизвикува регенерација. Ова може да се случи и за време и надвор од употребата на храна. Слична состојба може да се појави и кај возрасно лице и кај дете.

...
Дуоденитис (појавување симптоми: 7 од 21)

Дуоденитот е патолошки процес кој влијае на дуоденумот и го предизвикува воспалителниот процес во својата мукоза. За болести во акутната фаза, симптомите на акутно воспаление се карактеристични. Тие исчезнуваат по ефективна терапија и не оставаат траги на мукозната мембрана. Хроничниот дуоденитис е болест со релапси. Фоки од воспалителниот процес се формираат во мукозната мембрана на засегнатиот орган, со што се менува нејзината структура. Хроничниот дуоденитис се дијагностицира почесто кај мажите.

...
Невроза (појавување на симптоми: 7 од 21)

Долготрајните и хронични нарушувања на човечкиот нервен систем, кои се карактеризираат со промена на психо-емоционалната состојба, се нарекуваат неврози. Болеста е предизвикана од намалување на менталните и физичките способности, како и појава на опсесивни мисли, хистерија и астенични манифестации. Неврозите се група на болести кои имаат долга слика на курсот. Луѓето кои страдаат од постојан замор, недостаток на сон, чувства, тага, итн, се изложени на оваа болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .