Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Синдром на вертебрална артерија: симптоми и третман

Синдром на вертебрална артерија - главните симптоми:

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

Механизам за развој на болести

Синдром на вертебрална артерија се јавува на позадината на механичката компресија (компресија) или внатрешен спазам на 'рбетната артерија, а со цел да се разбере причините за тоа може да предизвика неговиот развој неопходно е да се разберат основите на церебралната циркулација.

Крвта влегува во мозокот од два базени - каротидниот и вертебро-базиларниот, од кои првиот вклучува каротидни артерии кои се одговорни за циркулацијата на главниот крвен волумен, а вториот - рбетниците - се одговорни за циркулацијата на крвта и снабдувањето со кислород на задниот дел на мозокот (главно неговиот кортекс и багажникот ). Вертебралните артерии се еден пар на симетрични формации кои потекнуваат од субклавичниот регион и се креваат вертикално преку отворите на сите грла на пршлени.

Локација на 'рбетната артерија

Во нормални услови, пршлените ги заштитуваат од сите видови на оштетувања, но ако ја погледнете оваа ситуација од другата страна, станува јасно дека овие садови се премногу зависни од нивната состојба, бидејќи дури и мало стеснување на каналот преку кој поминува предизвикува синдром на вертебрална артерија.

Етиологија на болеста

Причините за компресија на артериските садови кои го снабдуваат мозокот, лекарите поделени во две групи:

  • не-вертеброгени (предизвикани од атеросклеротични промени во артериските плексуси или абнормални промени во големината на садот во насока на нивно намалување);
  • вертеброген (поврзан со развој на дегенеративни промени во различни делови на 'рбетниот столб што се јавуваат на позадината на повредите, развој на цервикална остеохондроза, мешање на пршлените или раст на интервертебралната хернија).

Според медицинската статистика, најчеста причина за развој на овој синдром е грлото на остеохондрозата. Факт е дека зголемувањето на мозокот, циркулаторната артерија поминува низ канал кој се состои од шест пршлени (од први до шести), а остеохондрозата, придружена со таложење на калциумови соли, предизвикува деформација на овие структури, поради што каналот станува значително потесен, предизвикувајќи васкуларната компресија предизвикува уништување на интервертебралните дискови и поместување на цервикалните пршлени. Сите горенаведени фактори ги иритираат нервните влакна на симпатичкиот плексус, што, пак, предизвикува спазам на артерискиот сад низ коскената колумна и предизвикува кршење на циркулацијата на крвта.

Фактори на ризик

Вреди да се спомене дека синдромот на вертебрална артерија често се случува во позадина на атеросклеротични промени во садовите низ телото (процесот на формирање на атеросклеротични плаки може брзо да се шири низ телото) и често се појавуваат мускулни грчеви на вратот, што може да бидат предизвикани од премногу остри свиоци или вртења на главата.

Клиничката слика на болеста

Компресија на вертебралната артерија

Тешко е да се утврдат симптомите на развојот на болеста без соодветна дијагноза. Ова не значи дека синдромот не се манифестира на кој било начин, но неговите симптоми честопати личат на развој на други болести, почнувајќи од остеохондроза, која е причина за болеста и бара итен третман и завршува со било која друга васкуларна патологија.

Главната клиничка манифестација на болеста е главоболка, која може да биде трајна или пароксизмална и да се носи жешко (препорачливо е да се посвети најмногу внимание на овој симптом) или пулсирачки. Како по правило, болката е локализирана во окципиталниот регион, но за време на периоди на егзацербација може да зрачи со приклучоци, темпорални делови од главата, челото, па дури и ушите. Ако болеста е предизвикана од цервикална остеохондроза, тогаш главоболката се отежнува со нагло влегување на главата или допирање на задниот дел на вратот (овие се многу карактеристични симптоми кои треба да предизвикаат пациентот да оди во болница), а движењата на вратот често се придружени со дефект на вратот. Многу често, болката е придружена со вртоглавица, повраќање и карактеристично пулсирачко ѕвонење во ушите, синхронизирано со пулсот. Понекогаш со остар пресврт на вратот (на пример, за време на физичка вежба) лицето одеднаш паѓа и ја губи свеста (не е потребно), и по одредено време тој се крева независно, но се чувствува многу слаб.

Симптоми на синдром на вертебрални артерии

До поретки симптоми на оваа патологија, лекарите вклучуваат:

  • нарушувања поврзани со видот - прогресивно намалување на визуелната острина, "песок" во очите, диплопија;
  • оштетување на слухот (во една или две уши одеднаш, бучава);
  • Пациентите со присуство на било какви кардиолошки патологии може периодично да доживеат акутна болка во градите, краткотрајна хипертензија и транзиторни исхемични напади, чии главни симптоми се: целосно губење на видот, дефекти во процесот на голтање (странска сензација во грлото), неспособноста на пациентот да ги контролира нивните движења.

Дијагностика

Како што веќе рековме, секој од горенаведените симптоми бара итна медицинска грижа со цел да се спроведе потребната дијагноза и соодветен третман. Лекарот прави дијагноза врз основа на анализа на клиничката слика на болеста, радиографско испитување на грлото на матката и дуплекс скенирање на садовите на врат.

Во акутниот развој на патолошкиот процес и сомневање за развој на акутна повреда на церебралната циркулација, се укажува на томографска студија.

Како да се третира?

Треба веднаш да се каже дека третманот на синдром на вертебрална артерија (особено во почетните фази од неговиот развој) треба да биде сеопфатен. Се состои од земање васкуларни и болни лекови, периодично носење гипс-јака, изведување на специјални вежби, препишување на мануелна терапија (треба да биде изведена од високо квалификуван рачен терапевт кој има искуство во такви работи), акупунктура и процедури за физиотерапија. Третманот со лекови мора да се комбинира со спроведување на терапевтски вежби, прикажани од докторот, бидејќи вежбањето ја подобрува микроциркулацијата на крвта во садовите, го спречува таложењето на калциумови соли и помага во намалувањето на болката.

Современите методи на дијагностицирање и третирање на синдромот на вертебрална артерија не само што можат да го спречат развојот на можните компликации предизвикани од нарушената церебрална циркулација, туку и да го задржат пациентот да работи, но запомнете дека пациентите треба да го променат својот животен стил по третманот. Правилната исхрана, квалитетот на спиењето на удобните душеци и перници и периодичното повторување на гимнастичките вежби се најдобриот превентивен развој на рецедивите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате синдром на вертебрални артерии и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , рачен терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 8 од 19)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Невритис на аудитивниот нерв (појавување симптоми: 7 од 19)

Неуритисот на аудитивниот нерв е болест на нервниот систем, што се карактеризира со манифестација на воспалителниот процес во нервот, кој обезбедува слуховна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и "кохлеарен неврит". Вообичаено, оваа патологија се дијагностицира кај постари лица постари од 50 години (почесто во посилниот пол). Таквите луѓе ретко бараат помош од квалификуван специјалист, со оглед на намалувањето на аудитивната функција како нормален процес кој го придружува стареењето на телото.

...
Хипертензивна срцева болест (појавување на симптоми: 7 од 19)

Хипертензија е хронична болест која се карактеризира со постојано зголемување на крвниот притисок до големи броеви поради нарушување на циркулацијата на крвта во човечкото тело. Исто така се користи за означување на оваа состојба се термини како што се артериска хипертензија и хипертензија.

...
Цервикална спондилоартроза (појавување на симптоми: 7 од 19)

Спондилоартрозата на цервикалниот 'рбет е дегенеративен процес, што доведува до формирање на раст на коските на рабовите на телото на' рбет на оваа локализација, кое е оптоварено со постепено чистење на дисковите распоредени помеѓу пршлените и зглобовите.

...
Цервикалгија (појавување на симптоми: 7 од 19)

Цервикалгија - е болка која има различен степен на сериозност и е локализирана во вратот. Луѓето од било која возраст и пол страдаат од ова нарушување. Главните причини за формирање на таква состојба се повреди на грлото на матката и текот на болестите кои негативно влијаат на 'рбетот. Сепак, исто така има и безопасни предиспонирачки фактори, на пример, непријатна положба за спиење.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
рачен терапевт прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .