Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Радикуларен синдром: симптоми и третман

Радикуларен синдром - главните симптоми:

Радикуларниот синдром е комплекс на симптоми кои се јавуваат во процесот на стегање на 'рбетните корени (т.е. нервите) во оние места каде што се одвојуваат од' рбетниот мозок. Радикуларниот синдром, чии симптоми се малку контроверзни во својата дефиниција, само по себе е знак на многу различни болести, со оглед на што важноста на навременоста на нејзината дијагноза и назначувањето на соодветен третман станува важна.

Општ опис

Невролошкиот синдром што го разгледуваме е доста честа појава. Компресија (стегање) на нервите доведува до различни болки, кои, соодветно, се јавуваат на различни места: во екстремитетите, во вратот, во долниот дел на грбот. Често, болката може да се појави и во областа на одредени внатрешни органи, на пример, во областа на стомакот или срцето.

Подолу можете да видите што надворешниот изглед на 'рбетниот корен го претставува, соодветно, одредувајќи го ефектот на лезија во случај на појава.

Локацијата на 'рбетните корени

Причини за радикуларен синдром

Оштетувањето на 'рбетните корени може да се активира со неколку услови, вклучувајќи го следново:

 • Спинална хернија;
 • Остеохондроза ;
 • Одредени видови на раѓање дефекти кои се релевантни за структурата на 'рбетот;
 • Постојани преоптоварувања во однос на 'рбетниот столб;
 • Недостаток на мобилност на животниот стил;
 • Спондилоартроза;
 • Повреди, цикатрични промени и тумори;
 • Фрактури на 'рбетници кои се резултат на остеопороза;
 • Промени во хормоналниот статус;
 • Оштетување на пршлените од инфективната природа на влијанието (на пример, промени предизвикани од остеомиелитис или туберкулоза );
 • Хипотермија

Како по правило, радикуларниот синдром не се јавува веднаш по изложеноста на една или друга од наведените причини. Првично, му претходи развојот на промените во регионот на интервертебралните дискови, кои, пак, го предизвикуваат појавата на хернија. Понатаму, хернијата на сопствено поместување почнува да го притиска кората на 'рбетниот столб, што доведува до тешкотии во одлив на венска крв од неа. Ова потоа доведува до развој на не-инфективно воспаление. Така, нервите и ткивата околу неа почнуваат да ги опкружуваат формираните адхезии.

Радикуларен синдром: симптоми

Првиот и најкарактеристичен симптом на радикуларниот синдром е појавата на болка која се концентрира по текот на одреден нерв. Значи, за време на формирањето на процесот во областа на цервикалниот регион, болка, соодветно, се јавува во раката и во вратот. Процесот во торакалниот регион предизвикува болки во грбот, во некои случаи болки кои се концентрирани во областа на желудникот или срцето станува возможно (овие болки исчезнуваат само со елиминација на самиот радикуларен синдром). Процесот во лумбалниот регион доведува до болка во лумбалниот регион и задникот, како и на долните екстремитети.

Движењето, како кревање тежина, доведува до зголемена болка. Во некои случаи, болката се карактеризира како "пукање", која е придружена со негово ширење на различни делови од телото, што особено се објаснува со локацијата на одреден нерв. Комората, која се јавува во лумбалниот регион, се нарекува лумбаго . Во овој случај, болката може да биде трајна, но нејзиното зголемување во секој случај се јавува во случај на непромислено движење.

Не е само физички стрес кој може да предизвика напади на болка, туку и емоционална тензија, а исто така, хипотермијата влијае и врз нејзиниот изглед. Во некои случаи, појавата на болка се појавува во текот на ноќта, како и во текот на спиењето, што особено е придружено со отекување на кожата и нејзината црвенило, како и зголемено потење.

Друг симптом кој го придружува синдромот на коренот се манифестира како нарушување на чувствителноста што се јавува во зоната на инервација на нервите во прашање. Значи, мало пливање со игла во оваа зона е придружено со нагло намалување на чувствителноста, што се забележува кога се споредува со слична област, но се наоѓа на другата страна.

Дополнително, меѓу знаците, постои и нарушување на движењата што се јавуваат со промени во мускулите. Последните се предизвикани од штетата на нивните нерви. Мускулите се намалуваат и тие атрофираат. Покрај тоа, забележана е и нивната слабост, која во некои случаи е определена визуелно, особено кога се споредуваат двете екстремитети.

Дијагноза на радикуларниот синдром

Во дијагнозата на радикуларниот синдром, првично е важно да се одреди причината, што предизвикува компресија на 'рбетниот нерв. Благодарение на истражувањата за нарушувања на движењето и чувствителноста, се утврдува во кој правец се формира лезијата. На пример, ако стегање на 'рбетот се случи во областа на петтиот лумбален пршлен, тогаш тоа предизвикува болка во долниот дел на грбот (т.е. лумбодинија). Оваа болка, соодветно, дава по должината на надворешната површина на бутот, како и по долната нога до прстите на ногата (2,3,4). Веќе овој симптом добива малку поинаква дефиниција - lumboishalgia.

Ако нервите се оштетени заради заразни болести, процесот може да биде проследен со дополнителни симптоми, како што се треска и треска, која е особено концентрирана во коренот кој е вклучен во патолошкиот процес.

Како стандарден инструментален метод, со што се овозможува дијагностицирање на синдромот што се разгледува, се користи општа радиографија на рбетниот столб. Особено, концентрацијата на дијагнозата ги опфаќа резултатите од радиографијата во страничните и предните проекции. Во меѓувреме, повеќето информативни и истовремено сензитивни дијагностички методи денес се МНР (магнетна резонанца). Без оглед на кој метод на дијагноза е избран, основата за утврдување на дијагнозата сепак е директно оние клинички симптоми кои се релевантни во секој случај за пациентот.

Третман на радикуларен синдром

Методите на третман на радикуларниот синдром се определуваат единствено врз основа на разгледување на можните причини, како и изборот на главниот, односно оној што всушност го предизвикал овој синдром. На пациентите им се доделува најстрогите кревети, кои треба да бидат поставени исклучиво на тврда површина. Дополнително назначен:

 • Аналгетици (кеторол, баралгин). Нивната употреба ви овозможува да ги елиминирате / намалите изразените болни манифестации.
 • Антивоспалителни нестероидни агенси (нурофен, диклофенак, молалис). Со нивна помош, не се намалува само воспалението формирано во областите со оштетени нерви, но болката е исто така ослободена. Нивната продолжена употреба, во меѓувреме, е поврзана со голем број на несакани ефекти. Патем, употребата на лекови од овој тип е можна во форма на масти, гели (fastum, ketonal), кои, соодветно, ја овозможуваат нивната надворешна употреба, истовремено намалувајќи ги можните негативни ефекти.
 • Мускулни релаксанти - лекови дизајнирани да ги елиминираат мускулните грчеви. Можете да ги користите само како што е пропишано од вашиот лекар.
 • Витамини кои одговараат на групата Б. Нивната акција е фокусирана на подобрување на метаболичките процеси во нервните ткива.
 • Chondroprotectors - лекови за стимулирање на процесот на враќање и забавување на оштетувањето на 'рскавицата во интервертебралните зглобови.
 • Не-лекувањето (масажа, гимнастика, физиотерапија, рефлексологија). Овие опции за третман се релевантни во сите случаи освен тумори.

Некои болести може да бараат хируршка интервенција, што е можно со тумори и интервертебрални хернии .

За да се дијагностицира радикуларниот синдром, како и за назначување на соодветен третман, неопходно е да се консултира невролог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Радикуларен синдром и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Интеркостална невралгија (појавување на симптоми: 5 од 15)

Меѓуребрената невралгија е болна состојба предизвикана од иритација на меѓуребрените нерви или нивното стегање. Меѓуребрената невралгија, симптоми кои обично се забележани кај постарите лица, се објаснува со промени поврзани со возраста кои се релевантни за состојбата на нивните крвни садови. Што се однесува до децата, тие имаат оваа болест е крајно ретка.

...
Радикулитис (појавување симптоми: 4 од 15)

Радикулитис е болест на нервниот систем во кој се зафатени корените на 'рбетниот нерв. Радикулитис, главен симптом на кој е болка во вратот или грбот (во зависност од таквата лезија), исто така, може да се наведе во медицинската пракса како радикулопатија.

...
Ишијас (воспаление на исиатичниот нерв) (појавување симптоми: 4 од 15)

Ишиас - воспаление на ишиатичниот нерв. Во некои извори, болеста може да се нарече нејасна нервна нерва или ишијас. Најкарактеристичен симптом за оваа болест е болката во задниот дел, што му дава на долната нога. Во главната група за ризик, луѓето над 30 години. На рана возраст, болеста речиси никогаш не е дијагностицирана.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 3 од 15)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Рејноова болест (појавување симптоми: 3 од 15)

Рејноовата болест е пароксизмално нарушување во снабдувањето со артериски крв на нозете и / или рацете, кое се јавува во позадината на продолжената изложеност на стрес, студ и некои други фактори. Рејноовата болест, чиишто симптоми почесто се јавуваат кај жените, е нагласена првенствено од симетријата на лезиите на екстремитетите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .