Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Микронапонски: симптоми и третман

Microstroke - главните симптоми:

Мозочниот микроскоп е болест што резултира со транзиторно нарушување на циркулацијата, како и исхемичен напад на мозокот. Симптомите на microstroke се многу слични со симптомите на мозочен удар, но постои разлика меѓу нив. Сите знаци на микро-удар може да траат од неколку минути до 24 часа.

Причини за болеста

Постои погрешно мислење дека микро-ударот може да се појави кај луѓе постари од 45 години, но ризикот од оваа страшна болест се зголемува по 30 години. Покрај тоа, постојат голем број на заболувања кај кои се зголемува ризикот од развој на исхемичен микро-удар. Овие болести треба да вклучуваат:

Предизвикувачките фактори на ризик за утврдување на хеморагија во мозокот се:

 1. Возраст
 2. Дебелината, прејадувањето, вишокот тежина, нездравата исхрана, потрошувачката на масна храна во големи количини.
 3. Работа на која треба постојано да седите, седентарен начин на живот, недостаток на постојан физички напор.
 4. Злоупотреба на алкохол и пушење.
 5. Временска сензитивност.
 6. Присуство на дијабетес.
 7. Прекумерно вежбање.
 8. Стрес и хроничен замор.
 9. Грч на мали крвни садови кои ја потхрануваат мозокот, предизвикувајќи некои клетки да умрат.

Знаци на болест

Како да дефинирате microstroke? Првите симптоми на microstroke, кои, како по правило, ги повторуваат знаците на церебрални исхемични циркулаторни нарушувања, ќе помогнат да се одговори на ова прашање. Лесно е да се одредат тие и другите, единствената разлика е во степенот на лезијата, како и времетраењето на нападот. На пример, симптомите на микро-ударот може да исчезнат по само неколку секунди. Покрај тоа, треба да се забележи дека симптомите кај жените и кај мажите се скоро исти, па затоа нема потреба посебно да се разгледуваат.

Лекарите, земајќи ги предвид симптомите на микроскопија, веруваат дека ако таквите знаци не поминат во првите 24 часа, а исто така имаат видливи последици, треба да се тврди за развој на мозочен удар.

Прекршувања на ориентација и чувствителност

Првите знаци на микро-ударот, во кои е неопходно да им се помогне на жртвата, се чувство на слабост и губење на просторна ориентација. Ова е особено опасно кога лезијата влијае врз базените на каротидната артерија во областа на мозокот. Опасноста се зголемува во кршење на функцијата на моторниот апарат.

Често, пациентот ја губи координацијата и рамнотежата, со што не може да застане. Според пациентите, тие чувствуваат "досада во нозете", а во очите има затемнување, двоен вид или бели муви.

Промена на говорните функции

Исто така, симптомите на microstroke се карактеризираат со проблеми со функционирањето на вокалниот апарат. Тука, одредувачкиот фактор не е само големината на лезијата на мозокот, туку и природата на лезијата. Во повеќето случаи, проблеми со говор се забележани кај пациенти со оштетен лев лобус на церебралниот кортекс.

Да ги препознае презентираните отстапувања може да биде врз основа на следниве причини:

 • Памучен јазик.
 • Дислексија во писмена форма и конфузија во говорот.
 • Невозможно е да се конструираат сложени реченици, да работат со глаголи во инфинитив и именки во номинативниот случај.
 • Не може цврсто да ги слушне и да ги согледа зборовите, обработува информации.

Како по правило, симптомите на микро-мозокот на мозокот не траат долго, а претставените абнормалности може да поминат или да станат акутни.

Промени во мускулно-скелетниот систем и мускулната работа

Еден од најсигурните симптоми кои можат да бидат препознаени од окото се смета за имобилизација, пареза на екстремитетите или делумна вкочанетост, ретко се манифестира во грчеви во нозете, рацете, очите. Бидејќи microstroke врши своето влијание врз мал фокус во локалната област на мозокот, отстапувањата се еднострани.

Дополнително, кога центарот за болести се наоѓа во вертеброблазилниот басен по микро-ударот, се случуваат следниве отстапувања:

 • губење на статика, вртоглавица, двоен вид.
 • вкочанетост на една половина од мускулите на лицето.
 • грчеви на очните мускули и затемнување на очите.
 • гадење и повраќање.
 • тешка болка во главата.
 • парализа на една половина од телото.

Нарушувања на невралгичен и невротичен карактер

Ако зборуваме за губење на меморијата по микро-удар, состојба на необјаснива апатија, ненадејно менување на расположението, тогаш сите знаци може да се припишат на симптомите на микро-удар. Покрај тоа, амнезијата е и преодна и се карактеризира со краток период. Овој симптом е разликата помеѓу мозочен удар и потрес на мозокот.

Губењето на меморијата оди самостојно и ретко кога трае подолго од 5 до 6 часа. Ако губењето на меморијата се почитува долго време, тогаш ова повеќе не е микро-удар, туку уште еден тежок степен на болеста.

Дијагноза на болест

Откако сте ги посетиле сите горенаведени симптоми на микро-удар, треба да одите на закажување со лекар кој ќе ве испрати на испит за да ја одредите состојбата на срцето и крвните садови. Овие студии треба да вклучуваат:

 • Дијагностика на магнетна резонанца,
 • Компјутеризирана томографија
 • Ангиографија.
 • Доплер сонографија.
 • Ехокардиограм.
 • Електрокардиограм (ЕКГ).
 • Детална крвна слика.

Микростручни третман

За жал, многу луѓе не бараат медицинска помош во тоа време и носат микро-удар на нозете. Апсолутно е невозможно да се направи ова, бидејќи со оваа патологија е многу важно да се обезбеди медицинска грижа навремено. Третманот може да биде ефективен само во првите три часа од почетокот на карактеристичните симптоми. Оттука, колку побрзо некој ќе биде однесен во болницата, толку побрзо ќе му се помогне, и затоа, тој ќе има повеќе шанси за брзо закрепнување.

Доколку поминале повеќе од 6 часа по микро-удар, тогаш секој третман ќе биде неефикасен. За да се врати протокот на крв во погодената област на мозокот, треба да се користат следните лекови:

 1. Вазодилататори - Пентоксифилин, Ксантинол никотинат, Инстенон.
 2. Ангиопротектори - лекови чија акција е насочена кон подобрување на метаболичките процеси и микроциркулацијата во крвните садови, ја намалуваат пропустливоста на крвните садови. Овие лекови треба да вклучуваат Bilobil, Tanakan, Nimodipin.
 3. Антиагрегаторните агенси се агенси кои ја намалуваат способноста на тромбоцитите да се комбинираат и се придржуваат до ѕидовите на крвните садови. Ова е дипиридамол, аспирин, тиклопидин.
 4. Метаболички лекови - Actovegin, Mexicor (мексифин).
 5. Ноотропиците се лекови кои ја зголемуваат отпорноста на мозочните клетки до агресивни влијанија, ја подобруваат меморијата и менталната активност. Тоа се пирацетам, винпоцетин, церебролизин, цинаризин.

За време на периодот на опоравување, пациентот мора да вежба:

 • масажа,
 • вежби за дишење
 • физикална терапија,
 • исхрана
 • физиотерапија.

Последици на microstroke

Последици на microstroke

Многу често, по транзиторни нарушувања на церебралната циркулација, не се забележуваат забележителни последици. Но, некои луѓе ги имаат следните ефекти на microstroke:

 • оштетување на меморијата
 • намалена концентрација
 • отсутност
 • раздразливост,
 • депресивна состојба
 • плачливост или обратно агресивност.

Постојат ситуации кога пациентот има тежок исхемичен или хеморагичен удар во следните 3 дена после хеморагијата.

Како да се спречи болеста?

Ако не сакате сите симптоми на микро-удар да ве посети, тогаш треба да се придржувате на следниве правила:

 1. Потребно е редовно да се мери крвниот притисок. Исто така, препорачливо е да се чува специјален дневник во кој секојдневно ги означувате вашите индикатори за притисок за утрински и вечерни часови.
 2. Променете ја исхраната и отстранете ја масна, солена и пушечка храна од неа. Тоа е диета без сол, која помага да се намали крвниот притисок. Покрај тоа, треба да ја пополните вашата исхрана со свеж зеленчук и овошје, грав и риба.
 3. Заборавете за цигарите. Се докажува дека со честото пушење во крвта ризикот од мозочен удар двојно се зголемува.
 4. Неопходно е да се научи како правилно да се следи режимот на работа и одмор, како и да се развие отпорност на стрес. Овде ќе им помогнете на редовно вежбање и вежбање секој ден.
 5. Треба постојано да ја следите состојбата на здравјето и во текот на посетите на лекарите.

Микростручноста е многу опасна болест која ги нарушува перформансите на мозокот, предизвикувајќи непријатни и животни тешки симптоми. Неопходно е веднаш да се третира презентираната болест, за да не се изложува на вашето тело на различни компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Microstroke и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Исхемичен мозочен удар (појавување симптоми: 6 од 12)

Исхемичниот мозочен удар е акутен тип на нарушување на церебралната циркулација, што се јавува поради недостаток на снабдување со крв во одреден дел од мозокот или до комплетен прекин на овој процес, исто така, предизвикува оштетување на мозочното ткиво во комбинација со неговите функции. Исхемичен мозочен удар, симптомите на кои, како и самата болест, најчесто се забележуваат кај најчестите видови на цереброваскуларни болести, е причината за последователна попреченост и често смрт.

...
Нервна исцрпеност (појавување симптоми: 6 од 12)

Нервната исцрпеност е психо-емоционална состојба што се јавува кај лице после доживување на ментален стрес, стрес и прекумерна ментална активност. Нашето тело е добро функционален систем во кој сè е поврзано, и затоа преоптоварувањето на еден од системите (интелектуална или емоционална) веднаш влијае на општото добро на човекот, предизвикувајќи симптоми на нервен исцрпеност.

...
Исхемија (појавување симптоми: 5 од 12)

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Вреди да се напомене дека сите ткива и органи во човечкото тело имаат поинаква чувствителност на недостаток на снабдување со крв. Помалку осетливи се структури на 'рскавица и коски. Повеќе ранливи - мозокот, срцето.

...
Guillain-Barre синдром (појавување симптоми: 5 од 12)

Guillain-Barre-ов синдром е група на акутни автоимуни болести кои се карактеризираат со брза прогресија. Периодот на брз развој е околу еден месец. Во медицината ова нарушување има неколку имиња - парализа на Лендри или акутен идиопатски полиневрит. Главните симптоми се мускулна слабост и недостаток на рефлекси, кои произлегуваат од позадината на екстензивно оштетување на нервите (како резултат на автоимуниот процес). Ова значи дека човечкото тело прифаќа сопствено ткиво како туѓо ткиво, а имунитетот создава антитела против погодените нервни мембрани.

...
Алцхајмерова болест (појавување симптоми: 4 од 12)

Алцхајмеровата болест е дегенеративна болест на мозокот, која се манифестира во форма на прогресивен пад на интелигенцијата. Алцхајмеровата болест, чии симптоми за прв пат се изолирани од страна на Алојз Алцхајмер, германски психијатар, е една од најчестите форми на деменција (стекната деменција).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .