Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сенестопатија: Симптоми и третман

Сенестопатија - главните симптоми:

 • Пруритус
 • Синдром на болка
 • Притаен сензација
 • Покрстување на кожата
 • Чувство на страв
 • Тоска
 • Чувство на дистензија во задниот дел на градната коска
 • Вкочанетост на кожата
 • Чувство на слабост
 • Неразумни приговори за незгодно чувство
 • Опсесија
 • Неможност за одмор

Сенестопатија е специфична состојба која се карактеризира со: неразумни поплаки за чувство на лошо, внатрешно непријатност во телото или на кожата. Чувствителен без објективност, пациентот точно не може да утврди што и каде болката.

Напад на senesthopathy - симптоматска манифестација на ментални нарушувања, може да биде придружена со хипохондрични заблуди, депресивни состојби. Лице со напади на senestopathy со неврозис постојано се чувствува страдање кое не е поврзано со внатрешни анатомски патологии и е апстрактно во природата.

Сенестопатијата се појавува доста често во целокупната слика за главното ментално нарушување. Дијагностициран по испитување на пациентот, сослушување на жалби и проучување на историјата на болеста. Дополнителни студии се пропишани за да се разликуваат со други болести.

Третманот е конзервативен, проследен со надзор на лекарот што посетува. Прогнозата е двосмислена: сето тоа зависи од видот и тежината на основната болест.

Етиологија

Сенестопатија е апстрактна психолошка сензација, чија проекција е насочена од пациентот во телото. Патологијата може да се манифестира како епизодиски напади, трајно или како состојба на акутно влошена сенестопатска криза.

Причината за отстапувањето е голем број на болести:

 • шизофренија - тешка ментална болест која влијае на функциите на свеста и однесувањето, предизвикува опсесивна состојба;
 • органската патологија на нервниот систем - смртта на невроните во мозокот или 'рбетниот мозок, некрозата на ткивата на нервниот систем, доведува до деградација на поединецот;
 • манично-депресивна психоза - болести со периодични депресивни и манични фази, државата има празнини на просветлување;
 • невроза - група на функционално реверзибилни психогени девијации;
 • афективно-делузивен синдром - состојба во која пациентот чувствува прогон или труење манија, делузии, халуцинации, параноја често се присутни;
 • параноја - опсесивна состојба;
 • Парафренија - тежок заблуден синдром, кога едно лице се воздига, често комбинирано со халуцинации;
 • зависност од дрога - промени во однесувањето поради земање дрога;
 • Алкохолизмот е болест која се јавува поради системската употреба на алкохолни пијалоци.

Постојат многу видови на ментални болести со знаци на сенестопатија. Состојбата бара внимателна анализа и диференцијација.

Класификација

Сенестопатијата има неколку сорти, градацијата е предмет на модалитет, локализација на проекцијата, сериозноста на епикритичните карактеристики.

Елементарната Сенестопатија

Сензорниот модалитет е нејасно изразен без специфична локализација. Проекцијата е насочена внатре и испреплетена со афективни нарушувања.

Пациентите ја опишуваат состојбата на анксиозност-депресивна состојба како внатрешен стрес, тие се совладани со чувството на затегнато стрингување, кое се случува да пукне. Постои страв, копнеж.

Честопати пациентот се жали на слабост, болка на целото тело, отсуство на место за живеење ("како да се пресели на лизгалиштето"). Ова е забележано со соматопсихична деперсонализација.

Едноставно

Се карактеризира со јасен сензорен модалитет со специфични болки, топлински сензации. Локализација, расфрлани или ограничени на одредени зони на човечкото тело: страна, глава, хипохондриум. Болеста со неврозис се јавува доста често.

Постои градација:

 1. Алгинска форма. Богата е со сензори на болка од различни нијанси (кинење, стегање, кршење, дупчење, еверзија, сечење, болки во сенка). Симптомите може да бидат трајни или пароксизмални. Пациентот може да почувствува непријатност неколку години.
 2. Термо. Остварува чувство на горење: изгоре под скапулата, целото тело, образ мрзнење.
 3. Парестезија . Пациентот не остава чувство на "ползење на гушавини", чешање, вкочанетост, пецкање.
 4. Физичка тежина, леснотија на целото тело или поединечни делови.

Психосенсор

Се дијагностицира кога едно лице чувствува држава со различни насоки (волумен, промени во големина). Се манифестира во такви чувства:

 • стомакот е врзан во јазол;
 • пука во градите;
 • мозокот отекува;
 • зглобовите пресврти.

Толкување

Државните толкувања се различни: мозокот е ладен, слезината се игла. Се разликуваат следниве подвидови:

 • органомовна форма - има јасна локализација;
 • придружната форма, кога голем број на сензации се комбинираат во една;
 • лажна форма, кога на пациентот му се дава верзија на неговата состојба, многу далеку од реалноста.

Халуцинатори

Поплаките на пациентот за болка во круг на стомакот се типични, како да се удираат на раката, ногата, главата, мозокот ексфолира, се распаѓа. Може да се додадат чувства на звук и вкус.

Последните два вида често се фиксираат во шизофренија , кога состојбата на пациентот се граничи со заблуди, халуцинации, опсесија со сензации.

Симптоматологија

Симптомите на senesthopathy се невообичаено заситени со бои со некарактеристични манифестации за заеднички соматски патологии. Поплаките на пациентите се емоционално обоени и предизвикуваат тешка болка. Пациентот не може да се релаксира, е исклучително собран и фиксиран врз неговата состојба, верувајќи во вистината на искуството на страдањето, граничи со неизбежна смрт од прекин на мозокот, прекин на протокот на крв во органи и други.

Проекција на сензации на работ на фантазијата (чешање на желудникот, пулсирачки крвни садови). Кога се опишуваат симптомите, чувствата на чувствителноста на кожата се пренесуваат на внатрешните органи: чешање, печење и замрзнување.

Нападите од лажна болест можат да бидат епизодни или постојани, придружени со страв од лудило, паника. Со влошување на состојбата на жалбата интензивирани, и да се стабилизира пациентот е многу потешко.

Дијагностика

Дијагнозата се прави по разговор со пациентот, проучување на историјата на болеста, сослушување на жалби со детален опис. Се спроведуваат дополнителни студии за да се исклучи присуството на патологија:

 • Ултразвук на главата, градите;
 • МНР на крвните садови на вратот и главата;
 • КТ скенирање;
 • радиографија.

Потребни се инструментални студии, бидејќи парестезијата се однесува на последица на васкуларни и невролошки патологии. Во неврологијата, парестезијата е локализирана на кожата, и ако има проблеми со протокот на крв, чувствата се јавуваат поради изложеност на студ или интензивен физички напор.

Третман

Терапевтските мерки ќе зависат од причината за појава на симптоматски манифестации:

 • за депресија и невроза, се препишуваат средства за смирување и антидепресиви;
 • психозите пропишуваат невролептици.

Најчесто препишува вакви лекови:

 1. Тералиген - невролептик, кој припаѓа на групата на антипсихотици, има антиспазмодичен, антихистамински, блокирачки ефект на серотонин. Лекот има хипнотички ефект со седативните и антиеметичките својства. Кај акутните психотични нарушувања неефективни. Лекот добро се толерира, може да се администрира кај деца, адолесценти.
 2. Еглонил е невролептик, има умерена анти-депресија, стимулирачки ефект. Помага да се елиминира апатијата и депресијата . Особеноста на лекот со селективен ефект врз хипоталамусот со супресија на прекумерната возбуда. Оваа супстанца не е задржана во телото, излачува преку бубрезите. Еглонил се користи кај шизофренија, депресија, мигрена.

Земањето антидепресиви го подобрува расположението, ја намалува болката, летаргијата и апатијата. Анксиозност и анксиозност израмнети и размачкани. Пациентот се ослободи од раздразливост, менталната активност се зголемува. Лековите од оваа група се Милнаципран, Пиразидол, Миртазапин.

Транквилизатори - агенси против анксиозност (Seduxen, Afobazol, Amizil, Phenibut и други). Постојат многу видови на лекови:

 • алатки за нова генерација;
 • дневно;
 • со изразена хипнотичка или антиконвулзивна акција - компонентите придонесуваат за заборавање на состојбата на анксиозност, напнатост и страв.

Покрај конзервативниот третман, може да се препишат и психотераписки сесии.

Можни компликации и превенција

Компликација на сенестопатијата може да се смета за чести пролонгирани напади со постојано влошување на знаците.

Превентивните мерки ќе се состојат од навремено откривање и лекување на основната болест. Ако некое лице во семејството има случаи на ментални нарушувања, детето може да биде изложено на ризик. Треба да се внимава кога се случуваат хормонални промени во телото, за да се избегнат стресни ситуации .

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Сенестопатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: психијатар , психолог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Парестезија (појавување симптоми: 4 од 12)

Парестезијата е специфичен тип на нарушување на чувствителноста, придружено со голем број непријатни чувства. Во скоро сите случаи, патологијата е секундарна, односно е формирана во позадина на други заболувања.

...
Неврофиброматоза (појавување симптоми: 3 од 12)

Неврофиброматозата е претежно наследна болест, која се карактеризира со формирање на тумори во областа на нервните ткива, што потоа предизвикува појава на разни видови коски и абнормалности на кожата. Вреди да се спомене дека неурофиброматозата, симптоми кои се јавуваат кај мажи и жени со иста фреквенција, најчесто се манифестира во детството, а особено за време на пубертетот.

...
Панично растројство (појавување на симптоми: 3 од 12)

Паничното нарушување се јавува кај луѓето кои долго време биле изложени на стрес. Се карактеризира со појава на панични напади во траење од 10 минути до половина час, кои се повторуваат со одредена регуларност (од неколку пати годишно до неколку пати на ден).

...
Соматоформско пореметување (појавување симптоми: 3 од 12)

Соматоформно растројство е збир на психогени патолошки состојби во кои се јавуваат проблеми со ментална природа зад соматовегетативните знаци. Иако симптомите се слични на соматските болести, сепак, тие не откриваат дополнителни органски манифестации, често се забележува дека неспецифично функционално нарушување од друга природа, кое бара континуирана дијагноза.

...
Кројцфелд-Јакоб-болест (појавување симптоми: 3 од 12)

Кројцфелд-Јакоб-овата болест е прионска болест која е вклучена во групата на преносливи невродегенеративни патологии на прион. Прировите се нарекуваат инфективни протеини, тие се главните предизвикувачи на оваа болест. Тие имаат способност да трансформираат здрав протеин во инфициран. Така, се јавува инфекција на телото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

психијатар зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
психолог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .