Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Есенцијален тремор: симптоми и третман

Есенцијален тремор - главни симптоми:

 • Повреда на фини моторни вештини
 • Попреченост
 • Променете го ракописот
 • Глава грч
 • Извртување на мускулите на лицето
 • Држејќи раце
 • Честите кинење
 • Пелтечење
 • Трепери глас
 • Усна грч

Есенцијален тремор е болест на нервниот систем што се карактеризира со треперење на горните и долните екстремитети, главата, јазикот, брадата, гласните жици. Таквата болест може да биде наследна и се пренесува на автосомно доминантен начин.

Се појавува доста често и се појавува по 30 или 40 години и може да се комбинира со други невролошки нарушувања.

Суштинскиот тип на тремор се испитува по испитување од невролог, кој може да препише дополнителни студии за да се утврди причината за нарушување: биохемиска анализа на крв, хормонални студии, генетска анализа, магнетна резонанца на мозокот, КТ скенирање на церебрални крвни садови.

Терапијата може да биде комплексна со употреба на бета блокатори, антиконвулзиви, средства за смирување и витамин Б. Исто така може да се понудат и алтернативни третмани: хипноза, народни лекови.

Етиологија

Причините за есенцијален тремор можат да бидат генетски - болеста се пренесува од родители на деца во 50% од случаите.

Во текот на долгорочната студија на човечкиот геном, идентификувани се неколку локации со абнормални генетски мутации, имено, во третиот и вториот хромозом. Овие области се одговорни за регулирање на држењето на телото и за одржување на мускулите во добра форма, и кога се случи неуспех, функционирањето на системот за регулација е оштетено.

Втората причина е неправилната интеракција помеѓу мозочните структури, имено, малиот мозок, мозочното стебло и нервниот систем.

Дополнителни причини може да бидат следниве:

 • злоупотреба на алкохол;
 • тешка физичка преоптовареност;
 • повреда на малиот мозок;
 • депресија ;
 • тироидна патологија;
 • зависност од дрога;
 • болест на надбубрежните жлезди.

Неправилната употреба на лекови може да предизвика состојба на тремор, а овие лекови вклучуваат антипсихотици и антидепресиви.

Класификација

Овој патолошки процес може да се класифицира на местото на манифестација на патолошкото отстапување:

 • Суштински тремор на рацете - најчесто се јавува, и ако ја рашириш раката, тогаш се почитува постурален тремор;
 • локализација во мимички мускули - манифестира со мало вкочанување на мускулите на лицето и усните во времето на говорот;
 • поразот на јазикот и гласот може да предизвика нарушување во перцепцијата на говорот на пациентот, додека гласот станува вибрира, често се забележува пелтечење , изговорот е тежок;
 • треперењето на нозете - се дијагностицира многу ретко и со помош на инструментални студии, но при надворешен преглед не се утврдува;
 • патологија во главата - често се јавува и е поврзана со спонтана контракција на мускулите на вратот и лицето, се манифестира во одобрување на главата, која може да биде единечна и повеќекратна, поретко забележана вибрација на главата.

Третманот на есенцијалниот тремор на главата трае повеќе време, бидејќи ова е најтешкиот тип на болест.

Од природата на изразот тремор е: благ, умерен, различен, значаен.

Симптоматологија

Колку е суштински потрес

Суштинската форма на тремор исчезнува целосно во состојба на одмор кога лицето спие. За време на будност, симптомите може да бидат изречени или благи, а во периодот на емоционална возбуда или во стресна ситуација, треперењето се зголемува.

Тремор почесто се забележува при грчењето на рацете, главата, усните, во треперењето на гласот. Умерен тремор може да доведе до промена на ракописот и да ги комплицира фините моторни вештини.

Кога пациентот има сериозен тремор, ова предизвикува инвалидност и води кон попреченост.

Неврозите , хипохондриите или сомнежот и самоувереноста можат да се развијат врз основа на високо визуелизиран тресок, а чувството на инфериорност е влошено. Во такви случаи, постојат ментални нарушувања, меморијата се намалува, вниманието се распаѓа.

Дијагностика

Суштински тремор се дијагностицира само по спроведување на сеопфатни студии:

 • пациентот се испитува, менталната состојба се утврдува, надворешното испитување може да помогне да се идентификува степенот на вклученост на дополнителни делови на телото во процесот;
 • Магнетна резонанца на мозокот е пропишана - може да се користи за испитување на мозокот и неговите структури за различни отстапувања од нормата;
 • ултразвучен преглед на крвните садови на главата и тироидната жлезда;
 • електронеурографијата е доделена за да помогне да се елиминира полиневропатија;
 • генетско истражување.

Лабораториски крвни тестови се потребни за да се провери состојбата на пациентот. Со нивна помош, можете да откриете воспалителни процеси.

Потврда за дијагнозата се јавува само по диференцијација со други заболувања: тумор на мозок , енцефалитис .

Третман

Третманот на есенцијален тремор се изведува само со помош на комплексни мерки и има за цел намалување на тремор и спречување на влошување на болеста. Терапијата трае долго време. Пациентот е пропишан релаксирачки масажи и бањи, акупунктура. За време на периодот на рехабилитација, лесни седативи може да се препишат.

Терапијата со лекови се состои од следниве лекови:

 • бета-блокатори - Anaprilin е многу ефикасен со есенцијален тремор, бидејќи го спречува рекурентниот инфаркт , ја нормализира работата на срцевиот мускул, го зголемува периферниот васкуларен отпор;
 • Баклофен - има силен ефект врз невромускулниот пренос на импулси и ја намалува амплитудата на тетивните рефлекси;
 • Valdoxan - е антидепресив, помага да се врати регулирањето на мускулната функција.

Лекарот може да предложи хируршка интервенција со помош на која ги уништуваат вентро-посредните јадра на таламусот, што помага да се намали треперењето. Може да се изврши длабока стимулација на мозокот - електроните се воведуваат во мозокот, што подразбира постојано носење на специјален уред кој испраќа електрични импулси.

Употребата на традиционален третман нема целосно да го ослободи пациентот од болеста, туку само ќе ја намали амплитудата на нејзината манифестација. Затоа, алтернативната медицина често се користи по главниот третман.

Со третман на народни лекови вклучуваат употреба на пчелен отров, третман со пијавици. Корисно е да се направи јога.

Се препорачува да се пијат благотворни билни чаеви, кои користат нане, мелем од лимон, валеријана корен.

Психотерапевт може да биде пропишан третман под хипноза, кога пациентот постепено се релаксира и втурнат во хипнотичка состојба, а под влијание на специјални инсталации, патолошките механизми се исклучуваат. На потсвесно ниво се создаваат посебни центри кои се одговорни за регулирање на мускулите. После тоа, пациентот е отстранет од состојбата на транс, во оваа фаза резултатот е фиксен.

Забележителни подобрувања се забележани на првата сесија, и да се консолидира резултатот, се препорачува да се подложат на уште две или три сесии.

Можни компликации

Есенцијалниот тремор има бениген тек, и единствената компликација на оваа болест е влошувањето на тремор, кога перформансите на пациентот се оштетени, се забележуваат проблеми со фини моторни вештини.

Најдобрата превенција на тремор е јогата. Неопходно е да се користат специјални обуки за релаксација, неопходно е да се избегнат стресни ситуации , да се подложат на масажи, курсеви за акупунктура.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Есенцијален тремор и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хореа (појавување симптоми: 2 од 10)

Хореа е патолошка состојба која се карактеризира со развој на хиперкинеза на различни мускули на телото. Лицето прави бесцелни, убедливи, хаотични и брзи движења, главно горните и долните екстремитети. Основата на болеста е оштетувањето на базалните ганглии на мозокот, како и на денталното јадро на малиот мозок. Ова се случува под влијание на разни фактори.

...
Помала хореа (Sidedama chorea) (појавување на симптоми: 2 од 10)

Мала хореа (Сиденамската хореа) е болест на ревматската етиологија, која се базира на поразот на субкортикалните јазли на мозокот. Карактеристичен симптом на развојот на патологијата кај луѓето е нарушување на моторната активност. Болеста влијае главно на мали деца. Девојчињата се болни почесто од момчињата. Просечното времетраење на болеста е од три до шест месеци.

...
Туретов синдром (појавување симптоми: 2 од 10)

Гилес де ла Турет синдром е ментално растројство кое е придружено со несакано грчеви на структурите на мускулите на лицето, кои можат да бидат придружени со неконтролирани извици на зборови, често со навредлив јазик. Тиките можат да бидат со различна тежина, интензитет и времетраење. Најчесто се манифестира на лицето, во форма на чести трепкање на очите или треперење на мускулите на усните. Болеста е хронична.

...
Алцхајмерова болест (појавување симптоми: 1 од 10)

Алцхајмеровата болест е дегенеративна болест на мозокот, која се манифестира во форма на прогресивен пад на интелигенцијата. Алцхајмеровата болест, чии симптоми за прв пат се изолирани од страна на Алојз Алцхајмер, германски психијатар, е една од најчестите форми на деменција (стекната деменција).

...
Дизартрија (симптоми на појавување: 1 од 10)

Дизартријата е вид на патологија, чиј развој е предизвикан од органска лезија на централниот нервен систем. Дизартрија, чии симптоми се разликуваат од другите форми во врска со изговорот, се манифестира како прекршување на говорот на пациентот, наместо повреда што е забележана при изговорот на одредени видови на звуци.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .