Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Соматоформна автономна дисфункција: симптоми и третман

Соматоформна автономна дисфункција - главните симптоми:

Соматоформна автономна дисфункција е нарушување во кое се појавуваат симптоми на нарушено функционирање на внатрешните органи, но не се забележуваат органски промени. Патолошки процеси произлегуваат од оние органи што некако учествуваат во функционирањето на автономниот нервен систем.

Во некои случаи со соматоформна дисфункција на автономниот нервен систем се јавува соматска патологија, меѓутоа, дијагнозата во такви случаи ќе биде уште потешка, бидејќи симптомите се нејасни и природата на клиничката слика брзо се менува.

Најчесто, соматоформната дисфункција на автономниот нервен систем е резултат на акутен стрес, хронични психо-трауматски состојби и постојана нервна напнатост. Во Меѓународната класификација на болестите, оваа патологија е во делот на невротичните нарушувања.

Бидејќи клиничката слика на овој патолошки процес нема специфични симптоми, потребна е сеопфатна дијагноза за да се утврди дијагнозата.

Тактиката на терапевтските мерки се определува индивидуално, бидејќи соматоформната дисфункција на автономниот систем нема една клиничка слика, како и патогенеза.

Вегетативен нервен систем

Етиологија

Соматоформната дисфункција на автономниот нервен систем најчесто е предизвикана од психолошка траума или соматски заболувања.

Генерално, причините за развојот на таков патолошки процес се следните:

 • повреда на мозокот;
 • патолошки процеси во мозокот, вклучувајќи конгенитални;
 • систематски стресни ситуации дома, на работа или во која било друга средина;
 • сериозна психолошка траума, и треба да се забележи дека во детството веројатноста за такви компликации е многу повисока отколку во зрелоста;
 • стресната ситуација , а не мора да биде значајна, на пример, дури и губење на работата, губењето на некоја материјална работа, дури и не многу скапо, може да предизвика развој на таква болест;
 • присуство на психијатриски нарушувања во личната историја;
 • карактеристики на перцепцијата на околните настани - ако некое лице е премногу емотивно, подложно на некои предизвикувачи.

Треба да се напомене дека механизмот на развој на таков патолошки процес сè уште не е целосно испитан, па затоа не постои специфична профилакса.

Класификација

Класификацијата на оваа болест се заснова на клинички знаци кои преовладуваат во симптомите.

Значи, соматоформната дисфункција на автономниот нервен систем е класифицирана како што следува:

 • со доминација на симптоми на респираторниот систем;
 • со доминација на клинички знаци на гастроинтестиналниот тракт;
 • со доминација на клинички знаци на долниот дел од дигестивниот тракт - симптоми на синдром на нервозно дебело црево, психосоматски нарушувања на столчето и зголемена надуеност ;
 • со предоминантност на симптомите на кардиоваскуларниот систем - болка во срцето, да Коста синдром се манифестира, кардионеуроза исто така може да биде присутен;
 • со доминантна клиника на урогениталниот систем - често и болно мокрење, чувство на нецелосно празнење на мочниот меур;
 • соматоформна вегетативна дисфункција со трети лица или мешани симптоми.

Природата на клиничката слика ќе зависи од тоа што точно е причина за развојот на патолошкиот процес, како и каква форма е потребна.

Симптоматологија

На дел од кардиоваскуларниот систем, соматоформната дисфункција на автономниот нервен систем се карактеризира како што следува:

 • болки во градите кои може да се дадат на левата рака или на грбот, на површината на скапулата;
 • болката се јавува во стресна ситуација;
 • за време на вежбањето, симптомите обично исчезнуваат или стануваат помалку изразени;
 • зголемена брзина на срцето;
 • го зголеми крвниот притисок.

Вреди да се спомене дека лековите од соодветниот спектар на дејство со овој симптом се неефикасни.

На дел од дигестивниот тракт, клиничката слика може да се карактеризира како што следува:

 • болка во градите, што е полошо по голтањето;
 • честа појава со воздух;
 • непријатност во градите;
 • икачки;
 • горушица , непријатен вкус во устата;
 • дијареа, зголемена надуеност;
 • болка во стомакот.

На дел од респираторниот систем, клиничката слика се карактеризира како што следува:

 • тешка недостаток на здив;
 • тешка плитко дишење, често со отежнато дишење;
 • чувство на нецелосно вдишување;
 • потешкотии со дишењето, што може да се должи на ларингизмот.

Општо земено, сериозните нарушувања на респираторниот систем се многу ретки. Во исклучителни случаи се развива белодробна инсуфициенција.

Симптоми на генитоуринарниот систем:

 • честа мокрење, но непродуктивна;
 • чувство на нецелосно празнење на мочниот меур.

Треба да се напомене дека сите дијагностички индикатори остануваат нормални и знаци на патологија, што може да биде причина за такви симптоми, бр.

Вообичаените клинички знаци кои периодично се појавуваат вклучуваат следново:

 • периодично зголемување на телесната температура;
 • болки во зглобовите, мускулна слабост (наизменично);
 • зголемено потење;
 • силно верување дека постои сериозна болест, а лекарите намерно не дијагностицираат и не препишуваат третман.

Тешко е да се убеди таков човек дека во неговото тело нема сериозни патолошки процеси. Меѓутоа, ако ова не се направи, понатамошната терапија ќе биде неефикасна и само симптоматична.

Симптоми на соматоформна автономна дисфункција

Дијагностика

Бидејќи соматоформната дисфункција на автономниот нервен систем нема специфична клиничка слика, а симптомите на сегашната природа се нејасни и можат да се променат, доста е тешко да се направи точна дијагноза. Ситуацијата е влошена од фактот што дијагнозата не открива никакви органски промени во органите.

Генерално, истражувањето може да се базира на следниве активности:

 • физички преглед на пациентот;
 • одредување на природата на симптомите;
 • собирање на лична историја;
 • некои психијатриски тестови;
 • општа анализа на крв и урина;
 • општа фекална анализа;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • КТ скен, МНР на мозокот.

Врз основа на резултатите од тестовите, лекарот може да утврди понатамошни терапевтски мерки.

Третман

Третман на дисфункција на автономниот нервен систем се врши само со помош на комплексни мерки - лекот се комбинира со психокоррекцијата и промените во животниот стил.

Фармаколошкиот дел од третманот може да ги вклучува следните лекови:

 • антидепресиви;
 • стабилизатори на расположението;
 • транквилизатори;
 • седативи;
 • бета блокатори;
 • селективни инхибитори за повторно земање на серотонин;
 • антипсихотици;
 • антиепилептичен.

Подготовките се препишуваат строго од лекарот што посетува. Тоа е невозможно да го направите сами.

Во повеќето случаи, текот на тераписките мерки трае 1,5 месеци. Доколку терапијата се започне навремено, а самиот пациент адекватно ќе се поврзе со неговиот проблем и ќе биде свесен за тоа, прогнозата е поволна. Конкретна превенција е отсутен, само-лекувањето е контраиндицирано.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Somatoform автономна дисфункција и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Невроза на желудникот (појавување симптоми: 6 од 20)

Гастричната невроза е патолошки процес, чиј развој е олеснет со широк спектар на физиолошки и психолошки фактори. Психолошки причини вклучуваат внатрешни конфликти на поединецот, постојани стресни ситуации, психолошка траума. Таквата состојба може да се излечи само ако се користи интегриран пристап.

...
Мезотелиом (појавување симптоми: 6 од 20)

Мезотелиомот е малиген тумор кој почнува да се формира од мезотелијалните клетки. Често може да се открие на плеврата, перикардот, перитонеумот. Во медицината, оваа болест се нарекува и коеломичен рак. Овој тип на рак е редок.

...
Хеликобактер пилориоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Helicobacter pylori е болест предизвикана од бактеријата Helicobacter pylori (го добило ова име бидејќи се прилагодува на флората на пилоричниот стомак). Микроорганизмот, за разлика од другите бактерии кои умираат од сокот од желудникот, не е само не елиминиран, туку предизвикува и разни заболувања на желудникот, дуоденумот и другите гастроинтестинални органи.

...
Гастритис со висока киселост (појавување симптоми: 6 од 20)

Гастритис со зголемена киселост е болест на желудникот, која се карактеризира со воспаление на мукозата на овој орган. Патологијата понекогаш има акутен тек, но сепак е често хронична болест. Почесто се дијагностицира кај луѓе од средна и постара возраст.

...
Аерофагија (појавување на симптоми: 6 од 20)

Аерофагија (син пневматоза на желудникот) е функционален вознемирен стомак кој се карактеризира со ингестија на голема количина на воздух, што по некое време предизвикува регенерација. Ова може да се случи и за време и надвор од употребата на храна. Слична состојба може да се појави и кај возрасно лице и кај дете.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .