Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цефалгија: Симптоми и третман

Цефалгија - главни симптоми:

Цефалгија (цефалгија синдром) е болка во областа на главата, која може да варира во сериозноста, интензитетот и времетраењето. Таков симптом може да биде симптоматски, како и да биде манифестација на сериозен патолошки процес, затоа, со својот чест изглед, треба да се консултирате со лекар.

Природата на манифестацијата на цефалгија овозможува во некои случаи да се укаже на причината за нејзината манифестација, но во секој случај се потребни низа дијагностички мерки за точна дијагноза.

Причините за манифестација на таков синдром се повеќе од доволно - од банални преуредувања до сериозни болести на мозокот од неповратна природа. Затоа, не се препорачува само-лекување.

Севкупната клиничка слика која ќе го надополни овој синдром зависи од причината за манифестацијата на цефалгија. Ако оваа патологија е симптоматска, тогаш клиничката слика како таква може да биде отсуснат.

Третманот ќе биде целосно насочен кон елиминирање на основната причина. Елиминацијата на самата главоболка се врши со спроведување на симптоматски третман: земање лекови против болки, коригирање на начинот на работа и одмор. Општо земено, терапевтските интервенции можат да бидат конзервативни и радикални.

Во овој случај, тешко е да се направат долгорочни прогнози, бидејќи сè зависи од причината за таков синдром.

Етиологија

Симптомите на цефалгија може да бидат предизвикани од надворешни и од внатрешни етиолошки фактори.

Непатолошката компонента на етиолошката слика е како што следува:

 • постојана нервна напнатост, стрес;
 • погрешно организиран лежај - непријатна перница, погрешна висина на постелнината, непријатен душек;
 • не е доволно спиење;
 • нарушување на режимот на денот - несоница ноќе и поспаност во текот на денот;
 • работа во застоена соба со полни со чад;
 • синдром на хроничен замор ;
 • недостаток на физичка активност;
 • седентарен начин на живот;
 • нездрава исхрана, постење;
 • злоупотреба на алкохол;
 • пушење, употреба на дрога;
 • чувствителност на менување на времето;
 • хормонски нарушувања ;
 • недоволно количество консумирана течност;
 • злоупотреба на одредени лекови.

Цефалгијата кај децата е многу поретка отколку кај возрасните, но појавата на ваков симптом често бара итна медицинска помош.

Што се однесува до патолошки процеси во кои се развива овој симптом, треба да се истакнат следните фактори:

Цефалгијата на мозокот може да биде манифестација на патолошки процес кој е крајно опасен за животот на една личност, па затоа неопходно е да се консултирате со лекар, да се лекувате со пропишан преглед и третман.

Причини за цефалгија

Класификација

Врз основа на природата на етиолошката шема, се разликуваат следниве форми на овој синдром:

 • вазомоторна цефалгија или tsefalgiya тензија - се јавува поради преоптовареност на мускулите, придружена со болка во вратот;
 • васкуларна цефалгија - се формира кога крвните садови се прелеваат, што доведува до зголемен стрес;
 • заразно-токсични - се формира како резултат на намалување на имунолошкиот систем, што доведува до влошување на целокупната благосостојба;
 • ликвородинамичен - е присутен со зголемување на интракранијалниот притисок;
 • посттрауматска цефалгија - се јавува како резултат на удирање на главата, потрес на мозокот и друг тип на ТБИ;
 • котална цефалгија - се јавува после сексуален однос;
 • хистамин цефалгија или Хортонов синдром - се јавува за време на алергиски реакции;
 • вертебрална главоболка - поради патолошки процеси во регионот на цервикалниот 'рбет;
 • Злоупотреба на цефалгија - овој тип на главоболка се јавува на позадината на пролонгиран или неконтролиран внес на лекови.

Одделно, се разгледува тригеминалната вегетативна цефалгија, која ги комбинира симптомите на невралгија, често позиционирани како хронични.

Од природата на манифестацијата на синдромот се разликуваат следните видови:

 • кластер цефалгија - болка во окото, што може да се даде на темпоралниот регион;
 • мигрена цефалгија - неподнослива болка, која е придружена со гадење, повраќање, фотофобија;
 • краткорочна еднострана главоболка;
 • болка во фронто-темпоралниот регион;
 • болка во храмови;
 • во задниот дел на главата;
 • вкупен карактер.

Често природата на манифестацијата на болка ја сугерира причината за нивното појавување, но ова може точно да се дијагностицира само преку инструментален преглед. Лабораториската дијагноза во овој случај често е помошна.

Видови на главоболка

Симптоматологија

Главоболката може да биде дополнета со други клинички знаци или да биде единечна, тогаш сè ќе зависи од основната причина.

Колективниот симптоматски комплекс може да го содржи следново:

 • чувство на притисок, компресија на главата;
 • зголемена фотосензитивност, и со мигрена дури и со фотофобија;
 • дури и релативно тивок звук може да биде досаден;
 • гадење, а во некои случаи и повраќање;
 • слабост, слабост;
 • болката може да биде болна, остра, пароксизмална, пулсирачка;
 • секое движење на главата или телото може да ја зголеми болката;
 • зголемување или намалување на крвниот притисок;
 • недостаток на координација на движењата, проблеми со говорот;
 • губење на свеста;
 • вртоглавица;
 • симптоматско или упорно намалување на визуелната острина;
 • зголемена или висока телесна температура;
 • поспаност;
 • промени во расположението, раздразливост, апатија ;
 • проблеми со меморијата, долгорочни и краткорочни.

Присуството на најмалку неколку симптоми од погоре опишаната клиничка слика е причина за барање лекарска помош. Покрај тоа, невозможно е да се одложи посета на клиничар ако болката станува честа и продолжена во природата и не може да се ослободи од лекови против болки.

Дијагностика

Тешко е да се утврди причината за главоболката, бидејќи спектарот на етиолошки фактори за развој на таков симптом е обемнат. Првиот е физички преглед на пациентот, при што лекарот ја утврдува природата на симптомите, времетраењето и зачестеноста на клиничките знаци.

Исто така ги спроведете следните дијагностички активности:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • дуплекс скенирање на церебрални садови;
 • КТ, МРИ на главата;
 • Доплер сонографија;
 • ангиографија на крвните садови на мозокот и 'рбетниот мозок;
 • спинален преглед;
 • ако е потребно, лумбална пункција;
 • енцефалограм на мозокот.

Во зависност од тековната клиничка слика, дијагностичката програма може да се надополни.

Врз основа на резултатите од тестот, ќе се утврди причината за појава на таков симптом и ќе се пропише терапевтски третман.

Третман

Третманот со цефалгија се изведува со помош на конзервативни и радикални мерки.

Последно користено ако:

 • елиминирање на проблемот со конзервативни мерки е невозможно;
 • терапијата со лекови не го дава посакуваниот терапевтски ефект.

Конзервативниот третман вклучува:

 • терапија со лекови;
 • физиотерапија;
 • специјално формулиран сооднос;
 • рачна терапија;
 • традиционални методи на лекување;
 • Терапија за вежбање.

Фармаколошкиот дел од третманот може да се базира на следниве лекови:

 • антиспазмодии;
 • лекови против болки;
 • антипсихотици;
 • да се стабилизира крвниот притисок;
 • седативи;
 • витамински и минерални комплекси.

Неопходно е да земате лекови само според препорака на лекарот.

Исто така, треба да ги исклучите факторите што во овој случај може да дејствуваат како предизвикувачи: стрес, нездрава исхрана, злоупотреба на алкохол, недоволно количество на спиење, обработка. Секојдневно е императив да оди на свеж воздух, да игра спорт.

Превенција

Превентивните мерки се како што следува:

 • да се нормализира режимот - оптималниот број часови резервирани за одмор мора да биде ден;
 • јаде право;
 • не злоупотребувајте алкохолни пијалаци, лекови;
 • ограничете се од стрес и нервни пренапони;
 • води умерено активен животен стил;
 • за опремување на точни, од медицинска гледна точка, место за спиење.

Систематски треба да се подложи на целосен медицински преглед. Авто-лекувањето е силно обесхрабрено.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цефалгија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 10 од 20)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Мигрена (појавување симптоми: 9 од 20)

Мигрената е прилично честа невролошка болест, придружена со тешка пароксизмална главоболка. Мигрена, чии симптоми се всушност болни, концентрирани од една половина од главата главно во областа на очите, храмовите и челото, во гадење, а во некои случаи и во повраќање, се случува без упатување на мозочни неоплазми, мозочен удар и сериозни повреди на главата, иако и може да укаже на релевантноста на развојот на одредени патологии.

...
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 9 од 20)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Пред-стрес држава (појавување симптоми: 9 од 20)

Состојбата пред-удар е група на специфични симптоми, чиј изглед може да укаже на пристап на васкуларна катастрофа во мозокот. Оваа болест најчесто ги засега постарите лица на возраст од четириесет и седумдесет години, но неодамна е забележана нејзината распространетост кај младите луѓе.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 8 од 20)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .