Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Термоневроза: Симптоми и третман

Термоневроза - главните симптоми:

Термоневроза - мало зголемување на температурата, кое не е поврзано со присуство на инфекција или воспаление во телото, може да трае од неколку часа до две или три недели. Специјалисти ја одредуваат состојбата на вегетативно-васкуларна дистонија, бидејќи центарот на терморегулацијата на телото се наоѓа во кортексот на мозокот: тој придонесува за појава на спазам во садовите лоцирани на површината на кожата, што предизвикува нарушувања во телесната температура.

Термоневрозата може да се открие кај возрасни после тежок стрес, или за време на хормонални промени или кај деца со нестабилна состојба поради терморегулација на возраст.

Дијагнозата се прави по сеопфатна студија за да се побие присуството на воспалителни процеси во телото или присуството на заразни болести.

Етиологија

Главната причина за термоневроза е хормоналните промени во телото и претходно пренесените вирусни инфекции. Неуспесите во терморегулацијата може да се поврзат со емоционални претерувања, стрес. Не исклучувајте повреди на главата.

Дополнително, може да се идентификуваат следните причини за патолошкиот процес:

 • нарушувања на тироидната жлезда;
 • оштетување на 'рбетниот диск;
 • формирање на тумор и цисти;
 • нервен спазам;
 • хормонални промени;
 • прекумерна тежина;
 • недостаток на тежина, осиромашување;
 • остар пад на температурата на околината.

Термоневроза кај деца се јавува на рана возраст, за време на пубертетот кај адолесцентите, кога хормоните се преместуваат во телото. Хормонални промени се јавуваат кај возрасни жени за време на бременоста или за време на менопаузата .

Често температурата се зголемува кај децата поради психолошки фактори поврзани со зависноста од детска градинка и училиште, со проблеми со социјализацијата во тимот, прекумерната работа или честите промени во местото на живеење.

Симптоматологија

Термеоурозата кај симптоматологијата е многу слична со голем број други патолошки болести кои треба да се земат предвид за да не се третира она што не е навистина таму.

Температурата на телото се зголемува на 37 степени и трае долго време, придружена со чувство на замор и апатија .

Симптоми на термоневроза:

 • зголемување на температурата;
 • летаргија, општ замор, поспаност;
 • спазматични главоболки;
 • дигестивни нарушувања;
 • вкочанетост во екстремитетите;
 • срцеви палпитации;
 • сиромашен сон;
 • слаб апетит;
 • анксиозност, мудрост.

Кај адолесцентите може да се појави прекумерна ексцитабилност во текот на овој период: тинејџерите не се секогаш способни адекватно да издржат стресни ситуации , делуваат на емоции.

Симптомите кај возрасните со термоневроза може да се манифестираат како вртоглавица, главоболки, слаб сон со постојано чувство на замор. Ова се должи на тешката оптовареност на нервниот систем, тешките работни услови, конфликтите на работа или во семејството, што предизвикува прекумерна раздразливост и хроничен замор.

Дијагностика

Најчесто, покачена температура кај возрасен се јавува како резултат на страдање на студ или грип : кога телото е ослабено, тоа не успее. Во овој случај, потребна е специјална инспекција.

Дијагноза на термоневроза:

 • медицински преглед на пациентот;
 • стандардни лабораториски крвни и уринарни тестови;
 • аспирин тест (потребно е да се елиминира присуството на инфекција) - пациентот зема антипиретик: ако температурата е поврзана со присуството на вирусот, индикаторите се намалуваат, ако не, антипиретикот нема да влијае на термометарската колона;
 • крвни тестови - биохемиски, серолошки, шеќерни, хормонски нивоа;
 • КТ или МРИ на мозокот - елиминирање на сомневање за формирање на малигни или бенигни тумори;
 • Доплер студија за церебрални крвни садови;
 • дополнителни консултации со ендокринолог, кардиолог.

По комплекс на студии, лекарот ја потврдува или побива основната дијагноза и пропишува соодветен третман.

Третман

Ако детето има треска поради невролошки нарушувања, ќе биде доволно да се отстрани иритантот: почесто да се шета со детето, да се прилагодува дневната рутина, да се релаксира за време на ручекот, да се пие чај со мелиса. Во вакви клинички случаи, третманот на термоневроза нема да биде толку проблематичен.

Тинејџерите може да бидат пропишани капки за лесни или лесни лекови. Паралелно доделени витамини, одмор. Важно е целосно и правилно да јадете, лековите може да се препишат за подобрување на мозокот. Неопходно е да се создаде мирна атмосфера дома: на тинејџер се препорачува да се избегнат стресни ситуации, почесто да бидат на свеж воздух. Во тешки случаи, сесиите може да ги пропише психотерапевт.

Термоневрозата кај возрасните се третира со користење на следниве методи:

 • земање седативи и лекови против болки;
 • земање лекови за подобрување на функционирањето на срцето и циркулаторниот систем;
 • акупунктура;
 • курс за масажа.

Лекарот може да ве посоветува да ја менувате работата за да ја подобрите емоционалната состојба на пациентот или да најдете професија која може да го релаксира телото. Важно е да го планирате работниот ден за да се избегне преоптоварување.

Лекување на термоневроза фолк лекови ефикасно. Можете да ги користите без оглед на возраста на рецептите за пациентот врз основа на овие алатки:

 • боровинки;
 • хмељен;
 • Кримската се зголеми;
 • коприва;
 • камилица;
 • бадем од лимон;
 • Тасев биле;
 • виолетова;
 • лен

Бравите добро влијаат на работата на нервниот систем, ја зајакнуваат и го заситуваат телото со корисни компоненти.

Бањите со такви лековити растенија се многу ефикасни:

 • смрека;
 • куче роза;
 • равнец;
 • бадем од лимон;
 • борови пупки.

Релаксирачките бањи се препорачуваат да се земат по работата на тешкиот ден - ова е добар начин да се опуштите, да се елиминира негативното.

Можни компликации

Термоневроза е опасно невролошко нарушување кое може да предизвика многу болести:

 • несоница;
 • болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • бенигни тумори;
 • попреченост

Кај возрасен, абнормалност на терморегулација може да предизвика дијабетес , формирање на цисти.

Превенција

Со цел да се спречат невролошки болести, се користи јога, масажа, релаксирачки бањи, добар одмор и спиење. Треба да се јаде добро, да се одржува активен начин на живот, да се влезе во гимнастика, да се џогира, пливање, да се најде омилена активност, да остане доволно време.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате термоневроза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: терапевт , педијатар , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 7 од 16)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Хипогликемија (појавување симптоми: 7 од 16)

Гликозата во човечкото тело ја игра улогата на важен извор на енергија. Содржан е универзално гориво, спротивно на популарното мислење, не само во слатка: гликозата е содржана во сите производи што содржат јаглени хидрати (компири, леб, итн.). Нормалната гликоза во крвта е околу 3,8-5,8 mmol / l за возрасни, 3,4-5,5 mmol / l за деца и 3,4-6,5 mmol / l за бремени жени. Сепак, понекогаш постојат патолошки состојби, кога индикаторите за гликоза во крвта значително се разликуваат од нормата. Еден од овие состојби е хипогликемија.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 7 од 16)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Менингоенцефалитис (појавување симптоми: 7 од 16)

Менингоенцефалитис е патолошки процес кој влијае на мозокот и неговите мембрани. Најчесто, болеста е компликација на енцефалитис и менингитис. Ако времето не се вклучи во третманот, тогаш оваа компликација може да има неповолна прогноза со смртоносен исход. Симптомите на болеста се различни за секој човек, бидејќи сè зависи од степенот на оштетување на централниот нервен систем.

...
Интоксикација (појавување симптоми: 7 од 16)

Интоксикација на телото - се јавува поради продолжената изложеност на човечкото тело на разни токсични материи. Ова може да биде производствено труење со отрови или хемиски елементи, пролонгирана употреба на лекови, на пример, во третманот на онкологија или туберкулоза. Ефектот на токсините може да биде и надворешен и внатрешен, произведен од самиот орган.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .