Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Астено-вегетативен синдром: симптоми и третман

Астено-вегетативен синдром - главните симптоми:

Астенивенгетативен синдром (АБЦ) е патолошки процес во кој се јавува функционално нарушување на автономниот систем, кое е одговорно за функционирањето на внатрешните органи. Најчесто, таквото прекршување произлегува како резултат на неспособноста на лицето соодветно да одговори на стресни ситуации.

Оваа болест нема јасни ограничувања на полот и возраста, но често овој синдром се јавува кај жени, што може да се должи на физиолошки фактор, чести хормонални промени во телото.

Клиничката слика во овој случај е неспецифична по природа, па затоа е потребен сеопфатен преглед за поставување на дијагноза.

Третманот е конзервативен - се избираат лекови, ако е неопходно, се корегира психокорекција, а исто така се врши корекција на начин на живеење. Хоспитализацијата е неопходна во екстремни случаи и само со развој на сродни компликации.

Според ICD-10, астено вегетативниот синдром го има шифрата G90.2.

Етиологија

Најчесто, астено вегетативниот синдром се развива по долги и тешки инфективни, воспалителни болести кои негативно влијаат не само на физичката, туку и психо-емоционалната состојба.

Генерално, причините за развојот на таков патолошки процес се следните:

 • хроничен стрес , постојана нервна напнатост;
 • синдром на хроничен замор ;
 • постојан ментален стрес;
 • прекумерна вежба;
 • тежок психолошки шок;
 • не е доволно спиење;
 • неповолна психолошка состојба во животната средина - дома, на работа, за време на студирањето и така натаму;
 • чести летови со промена на климатски зони и временски зони;
 • системски и автоимуни болести.

Со други зборови, астеновегетативниот синдром најчесто се развива по осиромашување на телото, и физички и психолошки.

Исто така, во некои клинички случаи, предизвикувачкиот фактор за развој на таков синдром е тешка невролошка, ендокрина, кардиоваскуларна болест. Треба да се забележи дека АБЦ често се смета за еден од првите симптоми на развој на психијатриски болести.

Симптоматологија

Клиничката слика за таков патолошки процес, за жал, нема специфични знаци, па затоа честопати останува без медицинска интервенција.

Во принцип, симптомите на ова нарушување ги вклучуваат следните симптоми:

 • намалување на работниот капацитет, апатично расположение;
 • промени во расположението, раздразливост;
 • зголемено потење, предност на дланките и нозете;
 • нестабилен крвен притисок;
 • главоболки без очигледна причина;
 • вртоглавица;
 • не е изречена болка во градите;
 • тремор на прстите, па дури и раце;
 • брз пулс;
 • гадење и повраќање без очигледна причина;
 • болка во мускулите и зглобовите, мускулна слабост;
 • респираторна инсуфициенција - површна, брза, со свирче, особено за време на спиењето;
 • намалување на сексуалната активност.

Ваквите симптоми може да се појават во многу патолошки процеси, па затоа не треба да се лекувате само, туку треба да се консултирате со лекар.

Дијагностика

Во овој случај, треба да се консултирате со невролог, кој ќе ги испита сите тековни симптоми, ќе собира лична историја и ќе ја изучува историјата на болеста.

Покрај тоа, може да се користат следните дијагностички мерки:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • КТ скен, МНР на мозокот;
 • Ултразвук на внатрешните органи.
Компјутеризирана томографија (CT) скенирање на мозокот

Дополнително, можеби ќе треба да се консултирате со психотерапевт, како и да поминете некои текстови.

Според резултатите од истражувањето, ќе се утврди точна дијагноза и ќе се препише третман.

Третман

Астено вегетативниот синдром е опасен по живот патолошки процес, бидејќи нејзиниот развој го нарушува функционирањето на сите внатрешни органи. Во овој случај, комбинација на терапија со лекови и физиотерапија.

Фармаколошкиот дел од третманот ги вклучува следниве лекови:

 • седативи;
 • антидепресиви;
 • да се стабилизира крвниот притисок;
 • фитопрепарати;
 • витамински и минерални комплекси.

Пропишани процедури за физиотерапија:

 • електричен;
 • масажа;
 • терапевтски бањи;
 • акупунктура;
 • Терапија за вежбање.

Еден од најважните аспекти во третманот на таквите патолошки процеси е психокоррекцијата. За секој пациент, таа е назначена поединечно, а во некои случаи може да се изврши и со неговото семејство.

Во суштина, прогнозата е поволна: ако комплексната терапија се започне навремено и правилно, тогаш е можно не само да се исклучат компликациите, туку и да се постигне целосна наплата.

Превенција

За жал, овој патолошки процес нема специфична профилакса.

Потребно е да се придржуваат кон општите препораки:

 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • за спречување на сериозни заразни болести;
 • води здрав начин на живот;
 • се откаже од лошите навики.

Авто-лекувањето е силно обесхрабрено. На првите симптоми треба да побарате медицинска помош. Лекарот ќе спроведе сеопфатен преглед, пропишува ефективен третман кој ќе го елиминира развојот на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Астеновегетативен синдром и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , психолог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 9 од 20)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Хипервитаминоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...
Треска од непознато потекло (појавување симптоми: 8 од 20)

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

...
Анксиозно растројство (појавување симптоми: 8 од 20)

Анксиозно растројство е колективен термин кој подразбира невротични нарушувања со типична клиничка слика. Депресивно нарушување на анксиозност се јавува кај луѓе и млади и стари.

...
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 7 од 20)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
психолог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .